İçeriğe Yönlendir

Kuga MKI - Normal mi Bu Litreler?

Alişan YILMAZ

Recommended Posts

Alişan YILMAZ

Arkadaşlarım ve abilerim merhabalar, bir iş gününün daha sonuna geldik, öncelikle güzel hafta sonları diliyorum. Çok fazla uzatmadan konuya gelecek olursam, 2011 KUGA MKI aracım var 2.0 tdci, aracımın bildiğim kadarıyla deposu 58 litre(araştırmalarım da doğrular gibi oldu bu bilgiyi), aldığımdan beri fark ettim ki fazla yakıt alıyor. Nasıl yani diye soracak olursanız, mesela dün fulledim araç daha 110 km ortalama gidersin diyordu ve mazot ikaz ışığı yanmıyordu, çeyrek depo ile bitmenin yarısındaydı, yani 1/8 yakıt vardı. Fulledim ve ne göreyim 55 litre yakıt aldı. Bu durumda içinde 3 litre yakıt olması gerekiyor ve bu durumda bir ışık falan yakması gerektiğini düşündüm. Arabayı alıp geldiğimizde yol bilgisayarı 30 km gider diyordu ve ışık yanıyordu yakıt bitmek üzereydi yani bir problem yoktu(sonradan oluştu mu bilmiyorum). Ne zaman yakıtı fullesem neden böyle yaptığı ile ilgili kafamda soru işaretleri oluşuyor.

Aklıma gelen 5 litrelik bir genleşme kabı var da acaba o da mı doluyor? :D başka bir şey gelmiyor bunun ile ilgili aklıma. Şamandırayı sökmeyi planlıyorum artık :D 

Yorum bağlantısı
Ali Gök

karışma arabaya bozacaksın :D 

depo harici yakıt borularındada 4 5 litre yakıt alır araba durum normal

genleşme kabı dediğin su için olanı demiyorsunuz dimi ? mazot için genleşme kabı ilk defa duydum

bu arada çeyrek deponun altında çok binmemekte fayda var çeyreği gördümü doldurmak daha iyi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Efe Özer

Kuganın deposu 55 litre. Yakıt ışığı ise kapsama alanı 80 km ye düştüğü zaman yanıyor.55 litre olan depo 3 litrede yakıt dolum borusu olsa ağzına kadar dolsa 58 litre yakıt alır. 110 km kapsama alanında ortalama yakıt 8 litre hesaplasa bilgisayar en kotu durumda bile 8-8.5 litre depoda yakıt vardır.Yakıtı ağzına kadar bastırmış olsanız bile 50 litreden fazla almaması lazım pompanın kalibrasyonu bozuk gibi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alişan YILMAZ
(düzenlendi)
Ali Gök yazdı:

karışma arabaya bozacaksın :D 

depo harici yakıt borularındada 4 5 litre yakıt alır araba durum normal

genleşme kabı dediğin su için olanı demiyorsunuz dimi ? mazot için genleşme kabı ilk defa duydum

bu arada çeyrek deponun altında çok binmemekte fayda var çeyreği gördümü doldurmak daha iyi

Yakıt için yedek depo olarak bilinen kaplar var onlardan bahsetmiştim. Borularda 4-5 litre alıyor mu ya :D  Çeyrek depo altında kullanmıyorum ama dynotab kullanacaktım o yüzden azalmasını bekledim :) Durum anormal olsaydı direkt olarak şamandırayı söküp kontrol edecektim :D

Efe Özer yazdı:

Kuganın deposu 55 litre. Yakıt ışığı ise kapsama alanı 80 km ye düştüğü zaman yanıyor.55 litre olan depo 3 litrede yakıt dolum borusu olsa ağzına kadar dolsa 58 litre yakıt alır. 110 km kapsama alanında ortalama yakıt 8 litre hesaplasa bilgisayar en kotu durumda bile 8-8.5 litre depoda yakıt vardır.Yakıtı ağzına kadar bastırmış olsanız bile 50 litreden fazla almaması lazım pompanın kalibrasyonu bozuk gibi.

Ağzına kadar almıyor, henüz içeride alan da oluyor hatta her seferinde ağzına kadar yükleyelim mi diye soruyorlar.  Yakıtı fazla almasını km olarak kontrol ettiğimde farklı 3 istasyondan fulledim ve ağzına kadar doldurtmadım,  yine fazla yakıt aldığını gördüm. Bu durumda @Ali Gök'ün verdiği cevap daha açıklayıcı oldu gibi. Yine de teşekkür ederim,  Ben bir kaç yerden baktım, hep 58 litre görünüyor ama 55 de olabilir gerçi 55 olsa bitmiş olması gerekirdi dün :D 

tarihinde Alişan YILMAZ tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Efe Özer
Alişan YILMAZ yazdı:

Yakıt için yedek depo olarak bilinen kaplar var onlardan bahsetmiştim. Borularda 4-5 litre alıyor mu ya :D  Çeyrek depo altında kullanmıyorum ama dynotab kullanacaktım o yüzden azalmasını bekledim :) Durum anormal olsaydı direkt olarak şamandırayı söküp kontrol edecektim :D

Ağzına kadar almıyor, henüz içeride alan da oluyor hatta her seferinde ağzına kadar yükleyelim mi diye soruyorlar.  Yakıtı fazla almasını km olarak kontrol ettiğimde farklı 3 istasyondan fulledim ve ağzına kadar doldurtmadım,  yine fazla yakıt aldığını gördüm. Bu durumda @Ali Gök'ün verdiği cevap daha açıklayıcı oldu gibi. Yine de teşekkür ederim,  Ben bir kaç yerden baktım, hep 58 litre görünüyor ama 55 de olabilir gerçi 55 olsa bitmiş olması gerekirdi dün :D 

O zaman 2 seçenek var. Ya kullanma kılavuzunda  yanlış yazmışlar depo 55 lt değil daha büyük ,yada gaz pedalına üfleyerek basıyorsunuz ortalama tüketiminiz o kadar düşük ki depoda kalan 2-3 litre yakıtla bile araç 100 km gidebileceğini öngörüyor ha bir ihtimal daha var oda gittiğiniz pompacılar gerçekten isminin hakkını fazlasıyla veriyormuş seçim sizin☺️

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Arabayı fullerken pompacıya "atınca bırak" demeniz şart. Yoksa birçok arızaya sebep oluyor pompacılar.

Genleşme kabı 6-7 litre civarında diye biliyorum. ağız kısmından bağlı.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ali Gök yazdı:

k..

..

herşeyin bi ilki var evet yakıt. vw ailesinde boğazda bir tırnak var oraya elle basıp kapağını açıyor bir de keratalar.

golf 2 için

https://www.oldtimer-werk.de/en/golf-2-co/fuel-system/tank-fuel-pumps/2571/fuel-expansion-tank-golf-2-co-oe-ref.-191201303a

Yorum bağlantısı
Alişan YILMAZ
Efe Özer yazdı:

O zaman 2 seçenek var. Ya kullanma kılavuzunda  yanlış yazmışlar depo 55 lt değil daha büyük ,yada gaz pedalına üfleyerek basıyorsunuz ortalama tüketiminiz o kadar düşük ki depoda kalan 2-3 litre yakıtla bile araç 100 km gidebileceğini öngörüyor ha bir ihtimal daha var oda gittiğiniz pompacılar gerçekten isminin hakkını fazlasıyla veriyormuş seçim sizin☺️

Çözemedim :D

Mehmet Göktürk yazdı:

Arabayı fullerken pompacıya "atınca bırak" demeniz şart. Yoksa birçok arızaya sebep oluyor pompacılar.

Genleşme kabı 6-7 litre civarında diye biliyorum. ağız kısmından bağlı.

Başında bekliyorum pompa atınca duruyor zaten ama genleşme kabı doluyor mu acaba pompa atana kadar merak ettim. Şimdilik bu şekilde devam bakalım :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Alişan YILMAZ yazdı:

Başında bekliyorum pompa atınca duruyor zaten ama genleşme kabı doluyor mu acaba pompa atana kadar merak ettim. Şimdilik bu şekilde devam bakalım :D

dolmaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Efe Özer
Alişan YILMAZ yazdı:

Hocam sizin arabada bir efsun var çözemedim ver desturu indirelim aşağı depoyu😁

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alişan YILMAZ
Mehmet Göktürk yazdı:

dolmaz.

Başka bir kugada deneyeceğim aynı kasa bakalım aynı mı sorun :D 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...