İçeriğe Yönlendir

AliExpress Gümrük ve Vergi Ücretleri

Mustafa YILDIRIM

Recommended Posts

Mustafa YILDIRIM

Aliexpress üzerinden 1 Temmuz 2021 tarihinde yapmış olduğum alışverişte ödeme sırasında gümrük ve vergi ücretini peşin ödedim. Satın aldığım ürün 100 TL idi, 20 TL (gümük ve vergi ücreti) toplam 120 TL tuttu. Kargo bedavaydı. 40 TL Aliexpress indirim yaptı. 80 TL ödeme yaptım. 13 gün sonra Aras kargo aracılığıyla ürünü teslim aldım. İlave olarak herhangi bir gümrük ücreti yada vergi ödemedim.  

Örnek olarak 72,44 TL olan bir ürünün ödeme sayfasında 

"Vergi TRY 14.51Note: The tax and duty are collected by your seller and will be paid to the Turkish customs on your behalf. AliExpress does not assume any liabilities for the collection and payment of the tax and duty."  çevirisi "Vergi ve harç satıcınız tarafından tahsil edilir ve sizin adınıza Türk gümrüğüne ödenir. AliExpress, vergi ve harçların tahsili ve ödenmesi için herhangi bir yükümlülük üstlenmez." bu mesaj yazıyor.

1 Temmuz 2021 tarihi itibariyle "Avrupa Birliği KDV Kanunu" bu uygulamaya geçildi gibi bir bilgilendirme yazıyordu.

Başka ürünlerde deneme yaptım her üründe vergi uygulaması çıkmıyor. Alışveriş yapacak olanlar için belki faydalı olur.

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Hamit inan

Aynı vaziyette bende alışveriş yaptım. Aras ile vergisiz hızlı gelecek derken PTT ile yavaş ve vergili geldi. Sanırım satıcının uyanıklığına denk geldim :D

Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM
Hamit inan yazdı:

Aynı vaziyette bende alışveriş yaptım. Aras ile vergisiz hızlı gelecek derken PTT ile yavaş ve vergili geldi. Sanırım satıcının uyanıklığına denk geldim :D

"The tax and duty are collected by your seller and will be paid to the Turkish customs on your behalf. AliExpress does not assume any liabilities for the collection and payment of the tax and duty.

ödeme yaparken bu mesaj var mıydı? 

Yorum bağlantısı
Hamit inan
Mustafa YILDIRIM yazdı:

"The tax and duty are collected by your seller and will be paid to the Turkish customs on your behalf. AliExpress does not assume any liabilities for the collection and payment of the tax and duty.

ödeme yaparken bu mesaj var mıydı? 

Kargo olayını hatırlayamıyorum ama peşin vergi diye yüzde %20 kesti. Benzer durumlari bir kaç arkadaşta balık malzemeleri alırken yaşadı

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Doğan Arşiray

yuzde 40 a yakin vergi kesiyor şu anda. cunku gonderiyi de ekleyip hepsine vergi koyuyor. 500 tl lik malzeme 725 tl. oldu son iki haftada. cogu hic gondermiyor.  aliekspres bitmistir. 

• Beğen 1
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM

Başka ürünlerde ve satıcılar da deneme yapmıştım, her üründe vergi uygulaması çıkmıyor.
Ne şekilde uygulama yapıyorlar anlamadım.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...