İçeriğe Yönlendir

2014 E-HDI Motor Sıcakken Geç Çalışıyor

Ayaz BARAN

Recommended Posts

Ayaz BARAN

Merhaba arkadaşlar benim 2014 model c4 e-hdi aracım var. 145.000 km de. Aracımı sabahları çalıştırırken ilk marş hatta yarım marşta tık alıyor ve çalışıyor. Ama biraz gezip kontağı kapattıktan sonra yeniden çalıştırmak istediğimde geç çalışıyor 3-4 hatta 5 marşta çalışıyor. Ancak Start&stop özelliğinde araç stop edince böyle bir sorun yok gaza basar basmaz hemen motor devreye girip çalışıyor. Kontaktan çalıştırırken bu sorunu yaşıyorum. Var mı bu sorun başına gelen daha önce yaşayan.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Start stobu taklit edin.. 

Durun, kontağı kapatın, bir dakika sonra marş yapın bakalım kolay çalışacak mı ?

Yani hemen marş yapınca çalışıyor mu ? Bekleyince mi sorun çıkıyor bunu anlamamız gerek. 

Yorum bağlantısı
Ali Osman SEVİM

3 yıldır 2011 e-HDI C4 kullanıyorum soğuk sıcak hep tek marş çalışıyor. Hiç bu şekilde bir durum yaşamadım. Km 184k

Yorum bağlantısı
Ayaz BARAN
Mehmet Ozyurek yazdı:

Start stobu taklit edin.. 

Durun, kontağı kapatın, bir dakika sonra marş yapın bakalım kolay çalışacak mı ?

Yani hemen marş yapınca çalışıyor mu ? Bekleyince mi sorun çıkıyor bunu anlamamız gerek. 

Siz söyleyince bir kaç test yaptım. Şöyle sonuçlar aldım.

Kontağı kapatıp. 1-2 sn bekleyip hemen çalıştırınca sorun yok tık marş aldı.

Kontağı kapatıp 2-3 dakika bekleyip çalıştırınca geç çalışıyor.

Geç çalıştıktan sonra, devamında yeniden kontağı kapatıp çalıştırınca yine sorun yok.

Yani problem şu; ilk marş tan sonra motor ısındıktan sonra ilk kontağı kapatıp yeniden çalıştırınca geç çalışıyor. Daha sonraki marşlar sorunsuz hemen alıyor. Yakıtı aldığım yeri değiştirip bi de o şekil deneyeceğim bakalım fark olacak mı.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu

ben daha önce sizin söylediklerinize yakın bir sıkıntı ile aracım ile biraz boğuştum.

benim araç 1.4 hdi xsara start stop yok benim aracımda. 

benim aracım ilk marşta hiç sıkıntısız çalışıyordu. ancak durup aracı stop ettikten sonra bir süre araç çalışmıyordu. ustalara sırası aşağıdaki işlemleri uyguladılar. 

yakıt geri dönüş hortumlarında kaçak var denildi hortumlar değişti

yakıt sistemi hava yapıyor denildi pompa test edildi

enjektörler test edildi.

krank senserü arızalı olabilir denildi değişti sağlam çıktı ancak yerine takarken kırıldı yenisi takıldı.

sonrası muamma beyinden denildi ve sonuç mutlu son beyin değişti aracın eski haline döndü. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayaz BARAN
Mehmet Kazancıoğlu yazdı:

ben daha önce sizin söylediklerinize yakın bir sıkıntı ile aracım ile biraz boğuştum.

benim araç 1.4 hdi xsara start stop yok benim aracımda. 

benim aracım ilk marşta hiç sıkıntısız çalışıyordu. ancak durup aracı stop ettikten sonra bir süre araç çalışmıyordu. ustalara sırası aşağıdaki işlemleri uyguladılar. 

yakıt geri dönüş hortumlarında kaçak var denildi hortumlar değişti

yakıt sistemi hava yapıyor denildi pompa test edildi

enjektörler test edildi.

krank senserü arızalı olabilir denildi değişti sağlam çıktı ancak yerine takarken kırıldı yenisi takıldı.

sonrası muamma beyinden denildi ve sonuç mutlu son beyin değişti aracın eski haline döndü. 

Hangi beyin değişti? Ne kadara patladı size? 

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
Ayaz BARAN yazdı:

Hangi beyin değişti? Ne kadara patladı size? 

Yakıt enjeksiyon beyni değişti 1400 tl çıkma beyin takıldı. Diğer işlemler içinde 700 + 500 tl ödeme yaptım 

Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz

Ucuzdan baslayin siz hararet musurini değiştirip deneyin derim.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ayaz BARAN

Arkadaşlar bu geç çalışmayla alakalı bugün bir gelişme yaşandı. Bu sabah ankara'dan Kırıkkale ye yolculuk yaptım. Malum hava şu sıralar bu bölgelerde 37-40 derece. Kırıkkale'ye vardığımda aracı stop ettim yaklaşık 45 dakika sonra aracı yeniden çalıştırmak istediğimde araç çalışmadı. Geç çalışmayı bırakın hiç çalışmadı. Hava sıcak olduğu için motor da soğumuyor. Aracıma ne olur ne olmaz diye balata spreyi koymuştum. Marşı basan ancak çalışmayan araçların hava filtresine bu spreyi sıkınca aracın çalışmasını sağlıyormuş. Hava filtresinin kapağını söktüm. Arkadaşa marşa bastırdım tam spreyi sıkacakken arabam tek marşta çalıştı. Dedim ki bu denk geldi heralde. Daha sonra yaklaşık 50 km daha yol yapıp tekrar kontağı kapatıp açtığımda aracım yine çalışmadı. Bu sefer yeniden hava filtresi kapağını söktüm marşa bastık tık ilk marşta aldı. Sorunu biraz bulduk galiba. Hava filtresi mi tıkalı? Hava yolları mı tıkalı? Çözemedik ama çalışmadığında yapacağımız çözümü bulduk. Yarın hava ve mazot filtresini değiştirteceğim. Hava yollarını da baktıracağım. İnşallah düzelir.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bir sensörde sorun olmalı. Hava filtresinin orada MAF olmalı. Bir kontrol edilse iyi olur.

Start stop'ta sorun çıkmadığına göre kesin sensör sorunu olmalı. Mekanik bir şey olsa, her stop'ta zaten bu durumu yaşardınız.

Yorum bağlantısı
Ayaz BARAN

Ustam sensörlerler arızalı olsa araç bilgisayara başlandığında hata gösterir demişti ama yine de bir hava sensörünü bir kontrol ettriyim. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sensör çalışmıyorsa bilgisayar gösterir ancak Yanlış çalışıyorsa bunu bilemez. 
En azından emanet bulup deneyin. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...