İçeriğe Yönlendir

Araç Hararet Yapıyor Ama Su Kaynatmıyor

Ömer MUTLU

Recommended Posts

Ömer MUTLU

Arkadaşlar merhaba,  öncelikle hepinizin bayramını kutlarım. Aracım da hararet sorunu vardı kışın müşürü ve müşürün yerini değiştirerek bu sıkıntıdan kurtulduk fakat şimdi ya geldi havalar 40 dereceyi gördü, klimayı çalıştırdığım zaman hararet ibresi kırmızıya kadar dayanıyor. Fakat ne su kaynatıyor ne de borular çok sert. Aracımı rampaya vurunca ve klimayı açınca ilginç bir şekilde hararet yapıyor  bu sorunun çözümü nedir? Gün boyu sanayideydim herkes farklı bir şey söylüyor. 

Yapılan İşlemler

1- Müşür Değişti.

2- Termostat Değişti. 

3- Radyatör değişti ( kalın petek kaliteli radyatör takıldı. )

4- T boru takıldı. (Ne olduğunu bilmiyorum ustaya hararet yapıyor dedim T boru taktı)

Fakat klimayı açayım  20 30 saniye sonra aracımın harareti sona dayanıyor. Klima kompresörü, peteği ve gazı yeni değişti.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Klimayı açınca hararet yükselmesi baştan beri var mı ?

Bu değişiklikler yapılınca mı başladı ?

Yorum bağlantısı
Ömer MUTLU
Mehmet Ozyurek yazdı:

Klimayı açınca hararet yükselmesi baştan beri var mı ?

Bu değişiklikler yapılınca mı başladı ?

Mehmet hocam yeni yeni yapmaya başladı müşür değiştikten sonra 6 ay boyunca bir şey yoktu. Borularda subap oluyormuş yok bende sanırım bide termostat gövdesiyle değişmedi küçük aparatı değişti acaba ondan mı. 

Sani Gerşon yazdı:

Devirdaime niye kimse bakmamış?

Hocam geriye devirdaim ve son olarak üst kapak kalıyor dediğiniz gibi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

20-30 saniyede motor hararet yapmaz ben ona takıldım.. 

Termostat gövdeyle değişmediyse bile doğru dereceli takılmıştır diye düşünüyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer MUTLU
Mehmet Ozyurek yazdı:

20-30 saniyede motor hararet yapmaz ben ona takıldım.. 

Termostat gövdeyle değişmediyse bile doğru dereceli takılmıştır diye düşünüyorum. 

Valla hocam ilginç yalancı hararet gibi su falan kaynatmıyor.  Hava desek alındı. Ne yapacağımı şaşırdım. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ömer MUTLU yazdı:

Aracımı rampaya vurunca ve klimayı açınca ilginç bir şekilde hararet yapıyor 

fan çift devre sağlıklı çalışıyor mu

Yorum bağlantısı
Ömer MUTLU
Çağlar Bayur yazdı:

fan çift devre sağlıklı çalışıyor mu

Fanlar da sıkıntı yok hocam ikiside devreye girmekte.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Ömer MUTLU yazdı:

Valla hocam ilginç yalancı hararet gibi su falan kaynatmıyor.  Hava desek alındı. Ne yapacağımı şaşırdım. 

2002 senesinde 1994 model e34 kasa 520 arabam vardı.bu arabalarda fabrikasyon devirdaim plastik pervaneli imiş. bir gün hararet yaptı anlamsız şekilde. sadece 3 km kadar o şekilde kullanmak zorunda kaldım. ertesi gün ustası gelip devirdaim pompasını metal olanla değiştirdi.

o günden sonra araç sıcak havada yüke bindiği zaman bir miktar hararet yapıp kırmızıya kadar ısınır olmuştu. arabayı sattıktan sonra düşününce bunun çok hafifçe eğrilmiş bir üst kapaktan olabileceğini fark ettim. o gün olsa söküp taşlatmak gerekliymiş. araç su eksiltmiyordu ancak harareti artık tutamıyordu.

sistem düdüklü tencere gibi çalışıyor eğer bir şekilde basınç kaçarsa su çabuk kaynar.

• Beğen 1
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Kiriş

Hararet kırmızıya dayandığında aracınız çekişten düşmüyorsa yine müşür gibi gözüküyor. Essahlı bir usta bulmanız lazım.

İyi bayramlar…

Yorum bağlantısı
Ömer MUTLU
Ahmet Kiriş yazdı:

Hararet kırmızıya dayandığında aracınız çekişten düşmüyorsa yine müşür gibi gözüküyor. Essahlı bir usta bulmanız lazım.

İyi bayramlar…

118 dereceye geliyor hocam korkuma basamıyorum ama çekişten düşmüyor gibi biraz durunca geri düşüyor hemen

Yorum bağlantısı
Ömer MUTLU
Umut Kaya1 yazdı:

Bencede üst kapak taslamali ve devir daim kontrol edilmeli

Geriye o kaldı Umut bey

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer MUTLU

Elektriksel bir problem olabilir mi yani motora giden kablolarda şase falan?

Yorum bağlantısı
Ömer MUTLU
Muhammed Orak yazdı:

Bence termometreyle ölçüm yapilmali ona göre kapak acilsin. 

Hocam sadece klima açıkken yapıyor 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Ömer MUTLU yazdı:

118 dereceye geliyor hocam korkuma basamıyorum ama çekişten düşmüyor gibi biraz durunca geri düşüyor hemen

o bahsettiğim bmw de çekiş düşmüyrodu ancak valf şakırtısı duyulmaya başlıyordu ısınan yağdan ötürü. birde değişken valf zamanlaması vardı belki bir şekilde müdehale sınırının ötesine çıkıyordu ve avans vuruyordu.

Ömer MUTLU yazdı:

Hocam sadece klima açıkken yapıyor 

bazı araçlarda sistem eskimeye başlayınca tortu vs nedeniyle klima aşırı yük bindirir termal açıdan. yine de hiçbir durumda kırmızıya gelmemesi lazım. ama zaten radyatör vs değiştiyse iş pek hoş değil.

Yorum bağlantısı
Ömer MUTLU
Servet Aydın yazdı:

Saçma ancak olabilirliği var. Klima fanları ters üflüyor olmasın

Onu denedik hocam motorun içine doğru üflüyor. 

Dogan Arsiray yazdı:

o bahsettiğim bmw de çekiş düşmüyrodu ancak valf şakırtısı duyulmaya başlıyordu ısınan yağdan ötürü. birde değişken valf zamanlaması vardı belki bir şekilde müdehale sınırının ötesine çıkıyordu ve avans vuruyordu.

bazı araçlarda sistem eskimeye başlayınca tortu vs nedeniyle klima aşırı yük bindirir termal açıdan. yine de hiçbir durumda kırmızıya gelmemesi lazım. ama zaten radyatör vs değiştiyse iş pek hoş değil.

Evet hocam her şey yeni klima peteğine kadar değişti üst kapağı açtırmak istemiyorum çünkü duman atma yok yağa su karışma yok yani saçma bi sebepten yaptığını düşünüyorum artık (yalancı hararet gibi)

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Genleşme kabı ısısını mutfak tipi derece ile ölçün. Araç durur halde klima kapalı ve açık olarak

Yorum bağlantısı
Ömer MUTLU
Servet Aydın yazdı:

Genleşme kabı ısısını mutfak tipi derece ile ölçün. Araç durur halde klima kapalı ve açık olarak

Tamam hocam bunu deneyim

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Kaç model bu Focus ? Klima kompresörü yeni mi çıkma mı alındı ? Harareti ekrandan dijital olarak gözlemeniz fikir verebilir. Dereceyi araba nasıl okuyor görürsünüz, ibre yanıltabilir yanlış gösteriyor olabilir veya dijital bilgiye göre fan çalıştıracağı için orayı yanlış okuyor olabilir. 

Yorum bağlantısı
Ömer MUTLU
Serkan Toker yazdı:

Kaç model bu Focus ? Klima kompresörü yeni mi çıkma mı alındı ? Harareti ekrandan dijital olarak gözlemeniz fikir verebilir. Dereceyi araba nasıl okuyor görürsünüz, ibre yanıltabilir yanlış gösteriyor olabilir veya dijital bilgiye göre fan çalıştıracağı için orayı yanlış okuyor olabilir. 

Hocam focus 2001 model, klima kompresörü yeni değişti çıkma aldım. Harareti dijital analog ekrandan bakıyorum ibre ile uyumlu.  

Yorum bağlantısı
Onur Doğan

Benzer sorun bende de olmaya başladı, klima açık şehir içi kullanırken, klima kapalı kapalı yokuş yukarı vs tüm koşullarda sorun yok fakat klima açık rampaya girdiğimde yaklaşık 500 metre sonra hararet ibaresi yükseliyor. Radyatör tıkalı olduğundan şüpheleniyorum, termostat derecesinde açıyor, fanın 2 kademesi de çalışıyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...