İçeriğe Yönlendir

Clio 2 Servis Lambası Hakkında (Airbag)

Coşku Mert

Recommended Posts

Coşku Mert

clio 2 1.2 16v otomatik aracimizda resimdeki şekilde airbag ikaziyla birlikte servis ikaz lambası yanıyor. yaptığım işlemleri asagida siraliyorum:

* surucu havayastigini söküp soketini kontrol ettim. sorun yok

* koltuk altlarindaki soketleri söküp temizledim. sorun yok.

* sürücü emniyet kemer tokasindaki kablo kopup şase yapmış. onu duzettim. bu islemden sonra uyari lambalari kaybolur diye oldukça umutluydum fakat değişen birsey olmadi.

soruma gelecek olursak; emniyet kemer hatasi ecu da ariza kaydi birakti da o nedenle mi uyarı ışığı sönmüyor? sayet öyle ise bu hatayi silmek için hangi tip bluetooth ariza tespit cihazi almaliyim?

03c95e826733c7de5fb4c568892744ae.jpg

Yorum bağlantısı
Coşku Mert

merak edip fiyatina bakayim dedim 2bin liraya yakinmis :) bluetooth ile baglanti kurabilen basit uygun fiyatli cihazlarla halledemez miyiz

CLIP ile bakmak lazım. Nokta atışı söyleyecektir size.
Yorum bağlantısı
Coşkun Basan

Pic18F25K80 çip li obd cihazı ve Android telefon için indirdiğim pyclip uygulaması ile Renault aracımda arıza tespiti yapabiliyorum. Obd cihazı uygun fiyata var uygulama da internetten indirip telefonunuza kurabilirsiniz

Yorum bağlantısı
Coşku Mert

sagolun, bahsi geçen cihazin fiyati uygunmus. almaya deger. umarim clio 2 ile uyum sorunu olmaz

Pic18F25K80 çip li obd cihazı ve Android telefon için indirdiğim pyclip uygulaması ile Renault aracımda arıza tespiti yapabiliyorum. Obd cihazı uygun fiyata var uygulama da internetten indirip telefonunuza kurabilirsiniz
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Coşkun Basan
sagolun, bahsi geçen cihazin fiyati uygunmus. almaya deger. umarim clio 2 ile uyum sorunu olmaz

Ben PyClip 180+ uygulamasını kullanıyorum Türkçe dil desteği de var onlarca Renault modeli var içinde sorun yaşamazsınız diye düşünüyorum Pic18F25K80 çip olsun yeter
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Coşku Mert yazdı:

merak edip fiyatina bakayim dedim 2bin liraya yakinmis :) bluetooth ile baglanti kurabilen basit uygun fiyatli cihazlarla halledemez miyiz

Yanlış anlaşılma olmuş. CLIP'i kendinizin temin etmesine gerek yok. Yetkili servislerde mevcut :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Coşku Mert

@Coşkun Basan arkadaşımızın tavsiye ettigi cihazi alıp araca bağladım. Gayet hizli pratik sekilde ecu ya baglanip birkac ariza kaydini sildi ama airbag hatasini cozemedi maalesef

7e04bf4b0208922260ca83c6d16bf65d.jpg

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Coşku Mert yazdı:

airbag hatasini cozemedi maalesef

abs airbag şanzıman gibi yerlere bağlanamayabiliyor, biraz da programa bağlı ayrıca, carscanner denendi mi?

Yorum bağlantısı
Coşku Mert

car scanner ve torque pro ile denedim

abs airbag şanzıman gibi yerlere bağlanamayabiliyor, biraz da programa bağlı ayrıca, carscanner denendi mi?
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Reno can open sistemi ile çalışıyor. Kurulu program can veri hattı açılsın bilgisi göndermez ise erişimi olmaz. Renoya özgü bir program var. Bakayım. Erişimi olmayan yer yok

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Coşku Mert

sagolasin abi bu alternatifi hic duymamistim, deniycem [emoji106]

Pyclip. Bununla yapılacak

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Clioda airbag ışığı genelde direksiyon zembereğinden yanıyor. Korna çalışıyormu ?

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Coşku Mert yazdı:

@Coşkun Basan arkadaşımızın tavsiye ettigi cihazi alıp araca bağladım. Gayet hizli pratik sekilde ecu ya baglanip birkac ariza kaydini sildi ama airbag hatasini cozemedi maalesef

7e04bf4b0208922260ca83c6d16bf65d.jpg

bu cihaz yanlış Çoşku abi. bu çözmez.

Bir de forumda konusu vardı, yazmıştım. Pyren programını kurup onunla da işlemi yapabilirsin. Store üzerindeki çoğu program silemiyor airbag hatasını.

Yorum bağlantısı
Coşku Mert

korna çalışıyor ama airbag sargısını kontrol etmedim açıkçası

Ersen Tapan yazdı:

Clioda airbag ışığı genelde direksiyon zembereğinden yanıyor. Korna çalışıyormu ?

cihaz ecuya bağlanıyor, okuyabildiği her değeri okuyor, hataları da siliyor. cihazda problem yok bence

Oğuzkan Erışık yazdı:

bu cihaz yanlış Çoşku abi. bu çözmez.

Bir de forumda konusu vardı, yazmıştım. Pyren programını kurup onunla da işlemi yapabilirsin. Store üzerindeki çoğu program silemiyor airbag hatasını.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Coşku Mert

bugün firsat bulup Pyclip uygulamasiyla denedim. diger uygulamarda gorunmeyen airbag arizasini gordu. clear komutuyla sildim fakat yine de hata cikiyor. bakalim donanımsal bi durum var anlasilan

153dd3635a6af9fde4baed57b76453d7.jpg3168fdaf4edfb6a974a730999f2ddbf7.jpg

Yorum bağlantısı
Coşkun Basan

Airbag sargısı kopuk olabilir
Pyclip candır [emoji846]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Döner kontaktör dedikleri sargı arızasıdır. Hız sabitleyici varsa o da çıkar hatta devreden.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Coşku Mert

cikan hata kodunu biraz arastirdim fakat tam olarak hangi nokta oldugu bilgisine ulasamadim. net bilgiye ulasamazsam sargiyi musait bi zamanda kontrol ederim artik

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
cikan hata kodunu biraz arastirdim fakat tam olarak hangi nokta oldugu bilgisine ulasamadim. net bilgiye ulasamazsam sargiyi musait bi zamanda kontrol ederim artik
Tam sağ ve tam sol yaparken direksiyon göbeğinden sinyal kollarının birleştiği yerden şıkşık ses yapıyor mu. Tarifiniz döner kontaktör arızası. Megan 2 de yaşadım. 3 sene oluyor söküp lehimlediler düzeldi. Kopma sebebi de arada ufak dişli var diş atlıyor ya da çıkıyor aradan ve tam turda şeridi koparıyor. Çözümü çok basit. Ben sonrasında arıza bile sildirmedim. Hız sabitleyici aktif hale geldi ve airbag ışığı söndü.
Yorum bağlantısı
Coşku Mert
İlkay Başaran yazdı:
Coşku Mert yazdı:

Tam sağ ve tam sol yaparken direksiyon göbeğinden sinyal kollarının birleştiği yerden şıkşık ses yapıyor mu. Tarifiniz döner kontaktör arızası. Megan 2 de yaşadım. 3 sene oluyor söküp lehimlediler düzeldi. Kopma sebebi de arada ufak dişli var diş atlıyor ya da çıkıyor aradan ve tam turda şeridi koparıyor. Çözümü çok basit. Ben sonrasında arıza bile sildirmedim. Hız sabitleyici aktif hale geldi ve airbag ışığı söndü.

o tarz bir ses yok, herşey olması gerektiği gibi. bi müsait zamanda şüphelendiğim yerleri söküp bakarım artık. renocu olmadığım için çok kurcalayasımda gelmiyor :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...