İçeriğe Yönlendir

120 km Hız Sonrası Uğultu Sorunu(Çözüldü)

Arda Bülent Güzel

Recommended Posts

Cavit Çırakoğlu

Emin olmamakla birlikte gazdan ayağınızı çekince ses gidiyorsa aksın  kendisi yada bileşenleri de uğultu yapabilir. 

Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel
Arıza sorgulaması yaptınız mı ? Motor kulaklarında sorun varsa gaza basınca kasıntı anında uğultu yapabilir.Bu araçların motor kulakları elektroniktir bozulunca arıza ışığı yakmaz ama sorgulamada görünür.

Arıza sorgulaması yapmadık açıkça. Ama pazartesi günü servise teslim edeceğim3-4 gün kalsın onlarda tekrar baksınlar. şanzıman yağı azalmış olabilirmi, oda gelmiyor değil aklıma.
Yorum bağlantısı
Ersin Gökdemir
Arda Bülent Güzel yazdı:

Arıza sorgulaması yapmadık açıkça. Ama pazartesi günü servise teslim edeceğim3-4 gün kalsın onlarda tekrar baksınlar. şanzıman yağı azalmış olabilirmi, oda gelmiyor değil aklıma.

Olabilir. Uzun süre eksik yağ ile kullanımda dişli yanması olur ve belirli hızlarda uğultu değil de, vınlama sesi gelir diye biliyorum.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Arda Bülent Güzel yazdı:

Şanzıman yağı bir kaçak yoksa neden eksilsin hocam, sen bakımları yaptıran adamsın, ben şanzımandan olduğunu düşünmüyorum açıkçası.
aynı hızda manuel modda farklı viteslerde (4-5-6) seste değişiklik var mı?

Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel
Şanzıman yağı bir kaçak yoksa neden eksilsin hocam, sen bakımları yaptıran adamsın, ben şanzımandan olduğunu düşünmüyorum açıkçası.
aynı hızda manuel modda farklı viteslerde (4-5-6) seste değişiklik var mı?

Furkan üstad. Dün yolda denedim ses yok bu seferde. Araç ısınınca yaptı heralde sesi. Sesi duyduğumda spor modda manuelde denedim ozaman yine 120-130 km hızda ses vardı başka hiç bir zaman ne yaptıysam sesi duymadım. İlla o hızlarda ses geldi.
Birde aklıma şu geliyor. Ben bundan 4-5 ay önce lastiğin birini yardım, benim lastikler y serisi idi yarılanın yerine w serisi lastik takıldı ve bir ay önce lastikleri ön arka yaptırdım o yüzden olabilirmi diye aklımdan geçirdim. Serviste çıkmazsa lastikleri tekrar ön arka yapacağım. Dün yine aynı hızlara çıktım olmadı ses. Benim kulaklarda bir sıkıntı mı oldu yoksa. Yaşlanıyoruz garipten sesler duymamı başladık ne[emoji4]
Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

Bu olayda çıkan sonuç conti 5 ler Mersin havasına (sıcağa) uygun değiller. 1.5 yıllık lastikler sertleşmiş. Yol sesi yapan lastiklermiş. Benim rot balans cıma gittim durumu anlattım oda bende jant lastik var dedi onları takalım deneyelim dedi. Taktık ve denedik. Ses yok. Lastikler inanılmaz sertleşmiş. Benim ustamın söylemi continantal genellikle İskandinav ülkeleri için üretim yapar o yüzden senin lastikler çabuk sertleşmiş dedi. Ama yinede bir sıkıntı varmı diyede salı günü yetkili servise bırakacağım komple şanzımana baktıracağım 2-3 gün birde onlarda kalsın. Kafam rahat etsin.

• Beğen 6
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman

Aynı sorunu ben de yaşıyorum şu an, ses kışlık lastiklerden yazlıklara geçince başladı. Alakası var mı diyordum ama şimdi ben de ikna oldum. Geçen yaz aynı lastikler gayet sessizdi fakat bu yaz taktırırken aşınma dengelensin diye arkaları öne aldırmıştım, arkadayken hissedilmeyen uğultu önde 110 - 120 sonrası kendini belli etti galiba. Bir ara aks mı, rulman mı diye çok kafaya takmıştım ama sizin teşhis bana da yol gösterdi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

Lastiğin sadece 120-130 aralığında yapması garip. 130 da ses yapan lastik, 140 da daha çok yapmalı. Daha önce yaşadığımdan oyumu motor ve şanzıman kulağından yana kullanıyorum. Sadece 2500 devirde rezonansı yakalar ve ses çıkarırdı. 2600 devirde ses yok, 2400 de yine yok 😆 Sizin de 120-130 arası olan sesin kaynağı, titreşen her neyse sadece o devir/sürat bandında rezonansı yakalıyor olabilir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel
Lastiğin sadece 120-130 aralığında yapması garip. 130 da ses yapan lastik, 140 da daha çok yapmalı. Daha önce yaşadığımdan oyumu motor ve şanzıman kulağından yana kullanıyorum. Sadece 2500 devirde rezonansı yakalar ve ses çıkarırdı. 2600 devirde ses yok, 2400 de yine yok [emoji38] Sizin de 120-130 arası olan sesin kaynağı, titreşen her neyse sadece o devir/sürat bandında rezonansı yakalıyor olabilir. 

Ahmet bey bende inanmıyordum lastikten olabileceğini aslında. Takılan jant lastikle 50 km yakın yol yaptım ses yoktu. Tabi şuda olabilir şanzıman ısındığında belkide ses yapıyordu. Tam ısınmadığı için ses yapmadı belkide. Onun için tam emin olmak adına salı günü servise bırakacağım bakalım ne olacak. Ama lastikler inanılmaz sertleşmişti. Birde şanzımandan olsa sadece o hızlarda da yapmaması lazım. Ses yaptığı devirde sürekli yapması lazım. Başka hızda ve başka devirde yapmıyordu. Motorda sıkıntı olsa kesinlikle uyarı verirdi diyor. Hertarafı elektronik sensör dolu aracın. İnşallah cin girmiştir içine ses yaptı şimdide cin çıktı gitti seste gitti[emoji4]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

Ahmet bey bende inanmıyordum lastikten olabileceğini aslında. Takılan jant lastikle 50 km yakın yol yaptım ses yoktu. Tabi şuda olabilir şanzıman ısındığında belkide ses yapıyordu. Tam ısınmadığı için ses yapmadı belkide. Onun için tam emin olmak adına salı günü servise bırakacağım bakalım ne olacak. Ama lastikler inanılmaz sertleşmişti. Birde şanzımandan olsa sadece o hızlarda da yapmaması lazım. Ses yaptığı devirde sürekli yapması lazım. Başka hızda ve başka devirde yapmıyordu. Motorda sıkıntı olsa kesinlikle uyarı verirdi diyor. Hertarafı elektronik sensör dolu aracın. İnşallah cin girmiştir içine ses yaptı şimdide cin çıktı gitti seste gitti[emoji4]
Motor şanzıman demedim ama bunları tutan kulak. 10 gramlık bir metal parçası. Gevşerse ses ölümcül [emoji4] Burdan bir uyarı vermez araç iki civatası var sadece sensör falan yok.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel
Motor şanzıman demedim ama bunları tutan kulak. 10 gramlık bir metal parçası. Gevşerse ses ölümcül [emoji4] Burdan bir uyarı vermez araç iki civatası var sadece sensör falan yok.

Not aldım bunlarıda servise söyleceğim. Bilgi için teşekkür ederim üstadım.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Continental 6 yıl kullandım, 2 set, 3 yıldan fazla kullandım bir seti, lastikler bitti diye değiştim yine de ses yoktu. 50 km çok az bence, çünkü geçen gün denedim ses yok demiştin.

Ha benim fikrim bence arabada zaten ses yok :)

Senin ve benim gibiler kıl olduğumuz için illaki bir şeyler duyuyoruz bence hocam :D

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel
Continental 6 yıl kullandım, 2 set, 3 yıldan fazla kullandım bir seti, lastikler bitti diye değiştim yine de ses yoktu. 50 km çok az bence, çünkü geçen gün denedim ses yok demiştin.
Ha benim fikrim bence arabada zaten ses yok [emoji4]
Senin ve benim gibiler kıl olduğumuz için illaki bir şeyler duyuyoruz bence hocam [emoji3]

Furkan üstad bugün aracın lastiklerini rot balansa soktum ön arka yaptım. Şimdilik ses yok yarında servise sokacam birde onlar baksın iki gün sonra vira 3.000 km yol herşey belli olur heralde
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Arda Bülent Güzel yazdı:

Ayağı gazdan çekince ses kesiliyor. 130 km hızı geçincede ses kesiliyor. Sadece 120-130 km hız arasında var bu inceden bir uğultu sesi. Bu sesi yetkili servis normal diyor.

şanzımandan ve veya türbün den (varsa) gelecek bir ses tarifi. grand şirkoilerde sık olurdu , tamire değecek bir ses değildir genelde, yani 30 binlik olmaya değmez

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel
şanzımandan ve veya türbün den (varsa) gelecek bir ses tarifi. grand şirkoilerde sık olurdu , tamire değecek bir ses değildir genelde, yani 30 binlik olmaya değmez

Aslında yetkili serviste aynı şeyleri söyledi. 110 km ile 150 km arası ince bir uğultu sesi olabilir diye servis dökümanlarında yazdığını bu sesin normalde çok zor duyulduğunu çoğu Audi a6 kullanıcısının bu sesi duymadığını bile söylediler.
Ancak ben lastikleri değiştirdikten sonra ses gitti yada ben artık sesi duymuyorum. Yinede ne olur ne olmaz diye servis müdürü arkadaşım diye arabayı bırakacağım iyice bakılsın diye.
Serviste son kez bir sıkıntı yok derse binmeye devam sıkıntı var derse de biraz para harcayıp yine binmeye devam

Aslında benim duyduğum ses turbonun hava çekerken çıkardığı sese benzer bir sesti. Sanki ciğerine tam nefesi alırken çıkan hırıltı sesi gibi inceden çağlar üstadım.
Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

Yetkili serviste ses yok dedi. Sanrouf ses yapıyordu yağlandı araç verildi. Döveceklerdi ses var dedikçe. En son odun sopasını ve suyu gösterince kaçtım ordan.

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Barış AÇIL
Yetkili serviste ses yok dedi. Sanrouf ses yapıyordu yağlandı araç verildi. Döveceklerdi ses var dedikçe. En son odun sopasını ve suyu gösterince kaçtım ordan.
Premium markalarda müşteri ağırlama daha on plana çıkıyor diyorlardı, ikramlar, extralarla musteri kendini özel hissettirilirmis. Bende bu extralar ne derdim. Demek odun sopası extra kapsaminda imiş. :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

120 yi geçince uğuldayan audileriniz uğuldayan fiyatından alınır. 

Arda Bülent Güzel yazdı:

Yetkili serviste ses yok dedi. 

Der onlar. 

Triger değişince benim motor sesi arttı. 

Gittim tekrar servise, yok bir şey dediler. Ama var. 

Çağlar, motor kulağı bozuktur, triger değişirken kulağı sökerler, tekrar takarken yerinden oynadı ve sesi taşımaya başladı dedi.. 

Değiştirdim. Ses düzeldi.  

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Kelepir denmiş, indirim kuponlu market alışverişimi bıraktım da geldim :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz

Bu uğultu sesinin otomatik şanzumandan geldigini nerde okumuştum biyerde aklima gelmiyor bir türlü.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel
Premium markalarda müşteri ağırlama daha on plana çıkıyor diyorlardı, ikramlar, extralarla musteri kendini özel hissettirilirmis. Bende bu extralar ne derdim. Demek odun sopası extra kapsaminda imiş. default_smile.png

Odun sopasını gösteren benim çocukluk arkadaşım [emoji4]
120 yi geçince uğuldayan audileriniz uğuldayan fiyatından alınır. 

Der onlar. 
Triger değişince benim motor sesi arttı. 
Gittim tekrar servise, yok bir şey dediler. Ama var. 
Çağlar, motor kulağı bozuktur, triger değişirken kulağı sökerler, tekrar takarken yerinden oynadı ve sesi taşımaya başladı dedi.. 
Değiştirdim. Ses düzeldi.  

Abey müdür çocukluk arkadaşım. Düşün sesi dinlemeye 4 kişi bindi arabaya ve yarım saat sürdü. Kaportacı bile bindirdi arabaya düşün artık benle beraber 5 kişi idik arabada.
Aha kelepir konusu koşun millet

Kelepirin kralı burda. 50.000 Euro’ya kapıya bırakma hizmeti ile teslim ediyoruz [emoji12]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel
Kelepir denmiş, indirim kuponlu market alışverişimi bıraktım da geldim default_lol.gif

Sana zaten bedava araç söylemiştim sana. Alışverişi neden bırakıyorsun kapına kadar gönderirdim şöförle[emoji4]
Bu uğultu sesinin otomatik şanzumandan geldigini nerde okumuştum biyerde aklima gelmiyor bir türlü.

Servis dökümanında yazıyor zaten bu sesin normal olduğu ancak ben lastikleri değiştirip Balans ayarı yaptırdıktan sonra kesildi bendeki ses. Yada bana öyle geliyor artık .
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel
Kesin araba değişme niyeti var gaipten sesler gelmeye başlamış[emoji23]

Yok be Ali ağam artık zor değiştiremem. Önceden 40-50 koyarak araba değiştirirdim. Şimdi 2-3 yaş değişim için 200.000 TL gerekiyor. Oda 2.0 motordan 1.6 düşüyorsun. Aynı arabamın 3 yaş gencini almak istesem 400.000 TL koymam gerekli değermi bence değmez. Şimdi sen 2.0 motorun keyfini aldın gene almak istesen 2.0 motora binmek istersin değilmi. 2-3 yıl daha beraberiz kocaoğlanla.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...