İçeriğe Yönlendir

120 km Hız Sonrası Uğultu Sorunu(Çözüldü)

Arda Bülent Güzel

Recommended Posts

Metin Akbal

Hiç kelepir VAG ım olmadı ki. Bedava versen gömü mü buldun derler [emoji16]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M.Cenk Taşcı

ben olsam 120-130 arası gidilen hız esnasındaki motor devrini her viteste deneyerek kıyas ederdim. devir ile ilgiliyse dönen parçalara, hız ile ilgiliyse  şanzımana ve lastiklere, porya rulmanlarına baktırırdım. ses sadece 120-130 arasıysa beyindeki o hızın vitesinin valfinin o ringi kaçırıyor olabilir, tarifteki gibi de uğuldar. lastik uğuldaması da hız aralığı seçer hava ve asfaltın sıcaklığı değişken olduğundan ama testlerde yanıltabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel
ben olsam 120-130 arası gidilen hız esnasındaki motor devrini her viteste deneyerek kıyas ederdim. devir ile ilgiliyse dönen parçalara, hız ile ilgiliyse  şanzımana ve lastiklere, porya rulmanlarına baktırırdım. ses sadece 120-130 arasıysa beyindeki o hızın vitesinin valfinin o ringi kaçırıyor olabilir, tarifteki gibi de uğuldar. lastik uğuldaması da hız aralığı seçer hava ve asfaltın sıcaklığı değişken olduğundan ama testlerde yanıltabilir.

İşte istediğim açıklama. Yarından sonra deniyeceğim dediklerinizi. Şimdilik ses yok ama yinede kafamı rahatlatmak için deneyeceğim. Teşekkürler Cenk bey
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
M.Cenk Taşcı
Arda Bülent Güzel yazdı:

İşte istediğim açıklama. Yarından sonra deniyeceğim dediklerinizi. Şimdilik ses yok ama yinede kafamı rahatlatmak için deneyeceğim. Teşekkürler Cenk bey

rica ederim ses olayı çok can sıkıcı. umarım çözülmüştür geçmiş olsun Bülent bey

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz

show haberlerde görmüştüm doru sabah aklıma geldi mahkemelik olmuslar sıfır aracmıs birde iade edip yenisini talep istiyordu

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Doğan Arşiray
Arda Bülent Güzel yazdı:

Herkese iyi bayramlar. Geçen hafta uzun bir yol yaptım arabada tek olunca arabayı biraz dinledim sıkıntı varmı diye. Uzun yolun belli bir kısmından sonra 120 ile 130 km hız arasında bir uğultu gibi ses geliyor gaza basarken. Ayağı gazdan çekince ses kesiliyor. 130 km hızı geçincede ses kesiliyor. Sadece 120-130 km hız arasında var bu inceden bir uğultu sesi. Bu sesi yetkili servis normal diyor. Bu km araçlarda yapabileceği ve servis prosedürün de olduğunu söylüyor. Ama benim gibi takıntılı bir insan için normal gelmiyor. Sesi dinlemeye başladım. Benim aklıma gelen şanzıman ısındıkça bu sesi yaptığı yönünde. Siz değerli arkadaşlarım başla nerden olabilir. Mesala aks rulmanı veya teker bilyaları şanzıman takozu yada motor kuşağından olabilir mi fikir verirseniz sevinirim. Bayramdan sonra bir hafta bırakacam aracı yetkili servise bu sesi bulun kesin diye.

bu araçlarda normal dediği araba E segmentinde bir sedan değil mi??

bir tane teker bilyası yada mesela ön defransiyelin bir taraftaki bilyası su koymak üzeredir. bizim ML350 de de aynı sorun var ve giderek artıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Arkadaşın ae101 toyota aracındaki benzer bir sorun lastik kaynaklı çıkmıştı (90-120 arası oluyordu onda) . Deneme imkanı varsa lastik jant değişip dene bence abi. 

Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel
Arkadaşın ae101 toyota aracındaki benzer bir sorun lastik kaynaklı çıkmıştı (90-120 arası oluyordu onda) . Deneme imkanı varsa lastik jant değişip dene bence abi. 

Cem üstad sorunu bulduk. Lastik jant değiştirerek bulduk zaten. Benim lastik yarılmıştı bundan 4-5 ay önce. Lastik almaya gittiğimde yarılan lastiğin aynı deseni ama aynı lastiğin bir üst hız versiyonu vardı. Kısaca yanakları daha sert olanı. Lastikçi birşey olmaz deyince bende taktırmıştım. O lastik arka tarafta idi ses ondan geliyormuş. Değiştirince gitti ses. Belkide ses var ben duymuyorum.
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Cem Işık
Arda Bülent Güzel yazdı:

Cem üstad sorunu bulduk. Lastik jant değiştirerek bulduk zaten. Benim lastik yarılmıştı bundan 4-5 ay önce. Lastik almaya gittiğimde yarılan lastiğin aynı deseni ama aynı lastiğin bir üst hız versiyonu vardı. Kısaca yanakları daha sert olanı. Lastikçi birşey olmaz deyince bende taktırmıştım. O lastik arka tarafta idi ses ondan geliyormuş. Değiştirince gitti ses. Belkide ses var ben duymuyorum.

Abi yazdıysan kaçırmışım , sevindim çözülmesine sorunun.. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Peki bu sertleşen conti'ler yol tutuşta ve özellikle frenlemede sertleştiğini hissettiriyor muydu. Kalkışta patinaj, frende kızaklama (erken abs), viraj almada kayma?

Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel
Peki bu sertleşen conti'ler yol tutuşta ve özellikle frenlemede sertleştiğini hissettiriyor muydu. Kalkışta patinaj, frende kızaklama (erken abs), viraj almada kayma?

İlk kalkışta patinaj başlamıştı aslında. Frenlemede daha bir sıkıntı görmedim aslında.
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Geçmiş olsun hocam, sevindim bulunduğuna

Emmi ile Gebze'de denediğimizde benim diften duyduğum sese de bu lastiklerden geliyor olmasın demişti, yoksa........:unsure2:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Doğan Arşiray
Mert Gülkokan yazdı:

Piyasa garip sinir olmamak elde değil

tanınmış bir usta var triger değişecek önceden de yağ bakımına gittim

antifiriz alıp geleceğim diyorum gerek yok diyor içinden çıkanı tekrar kullanırız diyor

bir daha da aramadım değişmesi için başka yere gittim

aslında fena fikir de değil ama?

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Kullanılır birşey olmaz. Ölçüm ile durumu anlaşılır ve tortu yoksa konur geriye

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Tavaya boşaltılır, tekrar doldurulurdu eskiden :)

Üstelik yağlı tava. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Servet Aydın yazdı:

Kullanılır birşey olmaz. Ölçüm ile durumu anlaşılır ve tortu yoksa konur geriye

Antifiriz % 100 kullanılır mı? Geçen İstanbul'da 768 binde dizel fiat sahibi taksici beyefendi (gerçekten çok beyefendi biriydi) dizel motor için iki tavsiye verdi. Biri % 100 antifiriz, diğeri bir depo mazota 10 liralık benzin. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

%100 antifreze motoru pişirir. Bahsettiği organik diye satılan olabilir. Onlarda su karışımı hazır oluyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...