İçeriğe Yönlendir

Klima Tavsiyesi

Osman Ünal2

Recommended Posts

Osman Ünal2

Merhaba değerli forum öncelikle herkesin kurban bayramını kutlarım. Özellikle artan hava sıcaklıklarıyla çekilmez hale gelen ev içi hava konforunu arttırmak için klima alma fikrim var. Ancak birçok marka ve model arasında BTU değerlinde boğuldum :) Evimiz Doğu Cephe, ara kat ve yalıtımlı bir bina da 3+1 holden oluşan bir yapıda. Klima montajını salona yaptırmak istiyorum burası yaklaşık 25 m2 civarında ve günün büyük bölümü burada geçiyor. Burası için 12 Bin BTU yeterli olur mu yoksa almışken 24 Bin BTU mu alsam arasında kaldım. Montajı yaparken elektrik hattını direk odanın hattında mı çektirip şalterli sistemi mi yapsam yoksa fişli mi yapsam gibi devamında sorular aklımda. Yardımlarınızı ve marka model tavsiyelerini bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

25m2 için 18bin btu lazım. 12bin tam sınırda olacaktır.

Ancak 12 ile 18 arasında sağlam fiyat farkı var. Belki 2 tane 12 alıp, 1 tanesi yatak odasına konulabilir.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Toshiba kampanya ile çift iç üniteli klima kampanyası yaptı. İnceleyin derim

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Aslında kapasite olarak 12000 BTU yetiyor gibi. Oda metrekaresi bölü 2.2, çarpı bin basitçe hesap.
Oda güneye bakıyor,tv varsa ve aydınlatma fazla ise daha yüksek kapasite kullanmak isabet olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Kiriş

12000 btu rahat yeterli 25 m2 için. Rahat rahat soğutursunuz.

Klima tercihi de önemli bu arada, servis ağı yaygın markalardan seçmenizi tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Osman Karasu

Yalnız alırken A sınıfı seçerseniz uzun vade de kazançlı çıkarsınız.Hem yaz hem kış ortamında kullanılacaksa ve her ay düzenli faturaya yansıması olacaksa A sınıfı olanlarını tercih etmelisiniz.

Bazı klima fıyatları oldukça uygun görünürken, maalesef ki faturaya yansımaları o kadarda ekonomik olmamaktadır.

Örnek vermek gerekirse; klima satarlar 2.500-4.000 arası aylık faturası 400 den aşağı düşmez.Klima alırsın A++ 9-10.000 civarı aylık 170-200 civarı faturaya yansıması olur.

Sadece BTU faturaya etki etmez, içerisindeki parçaların tüketim oranlarına bakmak lazım.

Eğer 5-10 yıl içerisinde bozulmadığı taktirde satmayacaksanız ya da bu zaman zarfında yaz kış sürekli kullanacaksanız 24.000 BTU/H A++ sınıfı ayaklı klima almanızı tavsiye ederim.Böylece sürekli duvar delip motor yerini de değiştirmektense; istediğiniz zaman istediğiniz alanda etrafı kırıp dökmeden gezdirerek istediğiniz gibi kullanabilir, m2/ btu sorunu da hiç yaşamazsınız.

Yorum bağlantısı
Ömer Vural

Bende size şöyle bir tavsiyede bulunmak isterim yakın zamanda klima almış biri olarak mağazalarıda gezdim internette de araştırdım genellikle sık alışveriş yapılan internet sitelerinde aynı marka aynı özellikteki ürünü montaj herşey dahil daha uyguna bulabilirsiniz. Benim aldığım markada ürünü kargocu değil direk servis getirip montajını kurulumunu yaptı bilginiz olsun 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Osman Karasu yazdı:

Yalnız alırken A sınıfı seçerseniz uzun vade de kazançlı çıkarsınız.Hem yaz hem kış ortamında kullanılacaksa ve her ay düzenli faturaya yansıması olacaksa A sınıfı olanlarını tercih etmelisiniz.

Bazı klima fıyatları oldukça uygun görünürken, maalesef ki faturaya yansımaları o kadarda ekonomik olmamaktadır.

Örnek vermek gerekirse; klima satarlar 2.500-4.000 arası aylık faturası 400 den aşağı düşmez.Klima alırsın A++ 9-10.000 civarı aylık 170-200 civarı faturaya yansıması olur.

Sadece BTU faturaya etki etmez, içerisindeki parçaların tüketim oranlarına bakmak lazım.

Eğer 5-10 yıl içerisinde bozulmadığı taktirde satmayacaksanız ya da bu zaman zarfında yaz kış sürekli kullanacaksanız 24.000 BTU/H A++ sınıfı ayaklı klima almanızı tavsiye ederim.Böylece sürekli duvar delip motor yerini de değiştirmektense; istediğiniz zaman istediğiniz alanda etrafı kırıp dökmeden gezdirerek istediğiniz gibi kullanabilir, m2/ btu sorunu da hiç yaşamazsınız.

Salon tipi klima kaç para yav :) 

tavsiyem, yapılan hesaptan az fazla btu değerli almanız. Senede 1-2 ay kullanılacaksa vantilatör de tercih edilebilir. 

tek oda klima bence hiç konforlu değil bu arada. Kapı sürekli kapalı. Şahsen mutfağa sık gidip geliyorum evdeyken :) hele çocuk varsa kapalı kapı olayı yalan olur

Yorum bağlantısı
Osman Karasu
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Salon tipi klima kaç para yav :) 

tavsiyem, yapılan hesaptan az fazla btu değerli almanız. Senede 1-2 ay kullanılacaksa vantilatör de tercih edilebilir. 

tek oda klima bence hiç konforlu değil bu arada. Kapı sürekli kapalı. Şahsen mutfağa sık gidip geliyorum evdeyken :) hele çocuk varsa kapalı kapı olayı yalan olur

Hacim ve tüketim gücüne göre değişiyor tabi fiyatları fakat en son klima tercihimiz oldukça yanlış olmuştu.İçeride ortalama 50 kişi eş zamanlı olarak bulunmasına oranla hesaplanan ve alınan duvar tipi 24.000' lik bir klima alıp sıcaklığı bir türlü 18 dereceye düşüremeyince, çareyi salon tipi klimada bulmuştuk.Klima hala çalışıyor senelik bakımı yapılınca hiç sorun çıkarmadı.Ama çok amaçlı kullanım avantajları yüksek maliyetini çokta önemsetmiyor.

tarihinde Osman Karasu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Bence ilk yapmanız gereken tüketim değerlerine odaklanmanız. Diğer hususta malzeme kalitesi ve servis işi önemli. Japonlar çok iyidir ancak fiyatları yüksek. Hem işyerinde hem den evdeki tecrübelerime göre bütçe varsa toshiba, mitshubishi, daikin , yerlilerden arçelik,beko iyi tercihler olur. Bende salonda vestel vardı  Vestel den ben hiç memnun kalmadım, satıp arçelik aldım. 

Klimaya karar verdikten sonra iş montaj yapan ustanın tecrübesine kalıyor. Montajda Vakum işlemi yapılmasını özellikle isteyin. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz
(düzenlendi)

Kesinlikle Mitsubishi...

Arcelik, beko, vestel tirt.

Dukkanda 19.000 btu luk arcelik almistik, cok yakiyor ama sogutmuyordu. 35 mt kare dukkan.

Calistigim is yerinde beko vardi, memnun degildik.

Eve arcelik servisini cagirdim. 30 mt kare salon icin 24 binlik klima tavsiye etti, mitsubishi servisini cagirdim 15-16 bin btu yeterli dedi. 

Bu fark neden dedim, malzeme kalitesi dedi. Eger 16 binlik sogutmazsa urunu geri alirim dedi.

Odanin yapisi itibari ile taktiramadik gerci ama fiyat %40 daha pahaliydi arcelikten. Buna ragmen tahliye kismini cozseydik Mitsubishi taktiracaktim.

tarihinde Öner Kurukuz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Marka tavsiyesi olarak ben Daikin öneririm. Toshiba ve Mitsubishi de olabilir.

Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

mitsubishi olacaksa electric modeli olacak heavy modeline fazladan para vermeye gerek yok. Diğer klima markaları ile aynı heavy modeli fark yok sadece isme para verirsiniz. Benim size önerim Samsung wind free modeli . Nedenine gelince, klima çalıştığı odada belli bir zaman sonra klimanın rüzgarı rahatsız etmeye başlar boyun tutunmasına kadar gider o klimanın rüzgarı. Ama Samsung wind free klimada oda belli bir ısıya kadar geldiğinde klimanın kapakçıkları kapanır. Klimanın Üzerindeki yüzlerce iğne deliği gibi küçük delikçiklerden soğuk havayı verir. Böylelikle siz klimanın soğuk rüzgarını hissetmeden odayı soğutur. Ben Mersin’de 6 ay nerdeyse klima çalıştıran bir insan olarak şimdiye kadar 8-9 klima taktım en sorunsuz klimam bu diyebilirim. Evimde 5 klima takılı 2 adeti Samsung diğerleri başka markalar. Kısmetse seneye hepsini Samsung ile değiştireceğim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman

Sadece soğutma odaklı kullanacaksanız japon cihazlardan ( öncelikle Mitsubishi Elektrik)12bin btu yeterli olacaktır, kışın ısıtma işine de yarayacaksa 18bin btu daha mantıklı olur. 

Fişle prize tak çıkar yapmak yerine sabit hat/sigorta yöntemiyle montajı tavsiye ederim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Atuğ

Arçelik’in montajını yaptığı “LG Dual Eco S3-W18KL3BA A++ 18000 BTU Duvar Tipi Inverter Klima” konusunda fikri olan var mı? Fiyatı 5.800 TL civarında değişiyor. Bir de bu dual İnverter konusunda bilgisi olan var mı?

Yorum bağlantısı
Osman Ünal2
Hakan Atuğ yazdı:

Arçelik’in montajını yaptığı “LG Dual Eco S3-W18KL3BA A++ 18000 BTU Duvar Tipi Inverter Klima” konusunda fikri olan var mı? Fiyatı 5.800 TL civarında değişiyor. Bir de bu dual İnverter konusunda bilgisi olan var mı?

İnverter özelliği yanlış bilmiyorsam klimanın istenilen dereceye geldiğinde otomatik durması olarak tanımlanıyor eski tip klimalar sürekli ayarlanan dereceyi üflüyormuş

H.Cenk Bayrakçı yazdı:

Marka tavsiyesi olarak ben Daikin öneririm. Toshiba ve Mitsubishi de olabilir.

Bütçe olarak 6 - 6,5 Bin TL civarına bu markaların düşük kapasitelilerini alabiliyorum ne yazık ki gönlümüz daikinle:)

Erhan Doruk yazdı:

Bence ilk yapmanız gereken tüketim değerlerine odaklanmanız. Diğer hususta malzeme kalitesi ve servis işi önemli. Japonlar çok iyidir ancak fiyatları yüksek. Hem işyerinde hem den evdeki tecrübelerime göre bütçe varsa toshiba, mitshubishi, daikin , yerlilerden arçelik,beko iyi tercihler olur. Bende salonda vestel vardı  Vestel den ben hiç memnun kalmadım, satıp arçelik aldım. 

Klimaya karar verdikten sonra iş montaj yapan ustanın tecrübesine kalıyor. Montajda Vakum işlemi yapılmasını özellikle isteyin. 

Vakum derken araçlara klima gazı basarken yapılan vakum işlemiyle aynı şekilde mi oluyor acaba?

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Osman Ünal2 yazdı:

İnverter özelliği yanlış bilmiyorsam klimanın istenilen dereceye geldiğinde otomatik durması olarak tanımlanıyor eski tip klimalar sürekli ayarlanan dereceyi üflüyormuş

Bütçe olarak 6 - 6,5 Bin TL civarına bu markaların düşük kapasitelilerini alabiliyorum ne yazık ki gönlümüz daikinle:)

Vakum derken araçlara klima gazı basarken yapılan vakum işlemiyle aynı şekilde mi oluyor acaba?

inverter benim bildiğim motor devrinin ayarlanabilmesi demek. En eski modeller değil ama sonraki nesillerde motor devri sabitti ve yüksekti. Şimdi ise motor devri ayarlanabilir şekilde olduğundan tüketim azalıyor

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
Osman Ünal2 yazdı:

evet borudaki hava ve partikül emiliyor gaz daha kararlı oluyor

oksitlenme engelleniyor

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)

Klimalar en yüksek gücü , kompresörün duruş kalkışında kullanır. Klasik klimalarda istenen sıcaklığa gelince kompresör durur, sonra tekrar çalışır. İnverterde ise kompresör durmaz devri düşer veya rölantiye geçer bu sayede hem kesintisiz soğutma sağlar hem de dur kalk esnasında yaşanan aşırı tüketimin önüne geçilmiş olur. Normalden pahalı olsalar da parasını tasarruf ile çıkaracaktır. 

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

İnverter klima için kullanım tavsiyesi var mıdır? Ortam sıcaklığından 3-4 derece düşük ayarlayıp orta/orta alt kademe kullanıyorum genelde.

Yorum bağlantısı
Hakan Atuğ
İnverter klima için kullanım tavsiyesi var mıdır? Ortam sıcaklığından 3-4 derece düşük ayarlayıp orta/orta alt kademe kullanıyorum genelde.

Klimalar, hava sıcaklığının 4-6 derece altında çalıştırılmasının tavsiye edildiğini biliyorum.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Klimalar, hava sıcaklığının 4-6 derece altında çalıştırılmasının tavsiye edildiğini biliyorum.
1 saatten sonra çok soğuk geliyor o şekilde(ortam 30, klima 26 derecede çaşırken). Bazen soğutma sonrası veya akşamları nem alma modunu açıyorum. O da iş görebiliyor sıcağa göre.
Yorum bağlantısı
Hakan Atuğ
1 saatten sonra çok soğuk geliyor o şekilde(ortam 30, klima 26 derecede çaşırken). Bazen soğutma sonrası veya akşamları nem alma modunu açıyorum. O da iş görebiliyor sıcağa göre.

Klimanın hava kanallarını size gelmeyecek şekilde oturma alanının dışına doğru ya da direkt yukarıya doğru üfleyecek şekilde ayarlamalısınız.

Klimanın hava kanallarını size gelmeyecek şekilde oturma alanının dışına doğru ya da direkt yukarıya doğru üfleyecek şekilde ayarlamalısınız.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Erhan Doruk yazdı:

Klimalar en yüksek gücü , kompresörün duruş kalkışında kullanır. Klasik klimalarda istenen sıcaklığa gelince kompresör durur, sonra tekrar çalışır. İnverterde ise kompresör durmaz devri düşer veya rölantiye geçer bu sayede hem kesintisiz soğutma sağlar hem de dur kalk esnasında yaşanan aşırı tüketimin önüne geçilmiş olur. Normalden pahalı olsalar da parasını tasarruf ile çıkaracaktır. 

Inverter motorlar ayrıca 12v ile çalışıyorlar diye biliyorum. Böylelikle tüketim daha da düşüyor. Doğru muyum acaba?

Yorum bağlantısı
Osman Ünal
Sani Gerşon yazdı:

Inverter motorlar ayrıca 12v ile çalışıyorlar diye biliyorum. Böylelikle tüketim daha da düşüyor. Doğru muyum acaba?

Onlara dc inverter diyorlar bildiğim kadarı ile ve fiyatları çok daha yüksek olması lazım, tüketimleri de çok daha düşük.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...