İçeriğe Yönlendir

Rötuş Nasıl Yapılmalıdır?

Çağrı Alaf

Recommended Posts

Çağrı Alaf
(düzenlendi)

Bu konu hakkında asla bilgi sahibi olmadığım ve nasıl bir yol izlemem gerektiğini bilmediğim için sizlere sorma ihtiyacı hissettim. Aracının kaputunda 2 adet büyük bir çok küçük olmak üzere taş yarası var. Opel servis kitapçığı bu tarz yaraların paslanma ya sebebiyet verebileceğini ve acilen problemin giderilmesi gerektiğini yazmış. Aşağı fotoğrafları bırakıyorum.

ecojp0l.jpg

f5c34uw.jpg

Bu taş yaraları haricinde aracımın sağ tarafında derin 4 parçasında boydan boya çizik var bu konu hakkında neler yapılabilir yine rötuş yapılabilir mi? 

Aracımı pasta cilaya sokacaktım boya sürülecek bir yeri varsa halledip sokayım dedim.

Bonus olarak Geçen aylarda forumda paylaştığım üzere tamponun bu kenarını yerinden ayıracak minik bir görünmez kaza yaşadım. Ondan sonrasında sararmaya başladı dışarıdan Kloroform uygulaması yaptırdım geçmedi içeriden hava ve nem alıyor zannedersem bu konu hakkında izlenmesi gereken adımlar ne olabilir? 

dy92pfj.jpg

tarihinde Çağrı Alaf tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Sahın

İşinin ehli bir ustaya git, rötuşu herkes yapıyor ama çoğunluk öyle bir rötuş yapıyor ki keşke yaptırmasaydım da çizik kalsaydı diyorsun :D 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Çağrı Alaf yazdı:

Aracımı pasta cilaya sokacaktım boya sürülecek bir yeri varsa halledip sokayım dedim.

ön pasta cila sonra rotüş. zira pasta sonrası daha çok yeri belli olacak

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Çağlar Bayur yazdı:

ön pasta cila sonra rotüş. zira pasta sonrası daha çok yeri belli olacak

Önce Rötuş yapmıyor muyuz yani? 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Çağrı Alaf yazdı:

pasta rotuşları silip atar zaten ayrıca pasta sonrası şu an gözükmeyenler de çıkacak ortaya

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay
Önce yıkama, sonra pasta, sonra rötuş, sonra yıkama, sonra pasta, sonra cila. Bunun gibi bir sırada gitmeli.
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Cihat Küçükay yazdı:
Çağrı Alaf yazdı:

Önce yıkama, sonra pasta, sonra rötuş, sonra yıkama, sonra pasta, sonra cila. Bunun gibi bir sırada gitmeli.

En garanti yol bu ise problem değil. Yıkayıp pasta çektiriyorum, sonra rötuş ve kuruması için güneşte 1 gün bekletiyorum sonra tekrar pasta ve cila yapılıyor. 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

boya hazırlat, kürdanla yada suluboya fırçasıyla damla şeklinde sür ve peşi sıra kredi kartıyla yada bulursan videodaki çelik parçayla spatüla gibi çektir üstünden fazlalığı al, boya kuruyunca çukurluk kalırsa aynı işlemi tekrarla.....

işlem öncesi yüzeyi alkol gibi birşeyle temizle...   

devam et :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
(düzenlendi)
Ali Cihangiroğlu yazdı:

boya hazırlat, kürdanla yada suluboya fırçasıyla damla şeklinde sür ve peşi sıra kredi kartıyla yada bulursan videodaki çelik parçayla spatüla gibi çektir üstünden fazlalığı al, boya kuruyunca çukurluk kalırsa aynı işlemi tekrarla.....

işlem öncesi yüzeyi alkol gibi birşeyle temizle...   

devam et :)

Vay be çok iyi. Neden olmasın ? Ama renk tutturabilir miyiz üzerinde 17 senelik orjinal boyası duruyor. Videoda dediği gibi 1-2 metreden belli olmasın bana yeter

tarihinde Çağrı Alaf tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Çağrı Alaf yazdı:

Vay be çok iyi. Neden olmasın ? Ama renk tutturabilir miyiz üzerinde 17 senelik orjinal boyası duruyor

boyacıya gidip yaptırırsın, yada servise uğra aletle boyanın formülünü çıkarırlar çok yakın olur renk, aslında uğraşmana gerek yok, rötüş bu, direk boyacıda boya koduna göre yaptır geç çümki çok küçük rötüşlerde belli olmaz o renk farkı, yalnız yaptırırken söyle ne amaçla kullanacağını, içine vernik ve sertleştiricide katsın, sonra sür geç...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay
Vay be çok iyi. Neden olmasın ? Ama renk tutturabilir miyiz üzerinde 17 senelik orjinal boyası duruyor. Videoda dediği gibi 1-2 metreden belli olmasın bana yeter

Aracın boyasının Ral kodu araç etiketinde yazabilir. Yazmıyorsa bile boyacılar tutturabilir.
Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

Çok güzel çalışma. Paylaşım için teşekkürler. Hemen denemek için kolları sıvıyorum 😃

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
ALİ SEYKAN
Ali Cihangiroğlu yazdı:

boyacıya gidip yaptırırsın, yada servise uğra aletle boyanın formülünü çıkarırlar çok yakın olur renk, aslında uğraşmana gerek yok, rötüş bu, direk boyacıda boya koduna göre yaptır geç çümki çok küçük rötüşlerde belli olmaz o renk farkı, yalnız yaptırırken söyle ne amaçla kullanacağını, içine vernik ve sertleştiricide katsın, sonra sür geç...

Boyacıya parmak kadar tüpe araç renginden yaptırdım. Kulak çöpüyle uyguladım ve kapandı ama mat görünüyor. Boyacıya gittim bu mat oldu dedim. Parlak yapamazsın zaten dedi. Adam yalan mı söyledi yoksa parlamıyor mu gerçekten? Boyanın içinde aynı arabadaki gibi metalik simler var yani tüpün içindeki görüntü aynı.    Vernik karıştırsam olur mu veya ne yapmam gerek?

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

o boyanın içine vernik karıştıracaktı boyacı, neyse tama kafana, ufaj tefek izlerden kaçış yok, bu arada sakınılan göze çöp batar dikkat et, bende dikkat ediyordum geçen yolda sol arka kapıya yoldan taş sıçradı mini çizik attı, direk sprey boyayla boyadım geçtim, varsın mat olsun, yarın yola çıkarsın taş gelir boyayı bırak birde göçük olur, en güzeli fazla umursamamak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Çağatay Kılınç

Kaputtaki taş izleri için çelik rötüş işine giriştim. Manyetik gri renk epey zor metalik. Ancak %80 fayda gördüm. İlk ve son hali 

kaput-sag45e03f7b08c742c2.jpg

kaput-on2.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç

Bu da sağ ön kapı. Kasıtlı bir şekilde çakıl taşı ile yapılmış bu sanat eseri için pek güzel yorumlar yaptım.

IMG-20210830-WA0007.jpg

Bu da son hali

IMG-20210830-WA0004.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...