İçeriğe Yönlendir

Maden Suyunu Fazla Tüketmek Zararlı mı?

Harun Kocaçalışkan

En iyi Maden Suyu  

79 oy

Bu ankete oy verme veya sonucunu görme izniniz yok Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Harun Kocaçalışkan

Selam arkadaşlar. Ben her akşam neredeyse 1 tane maden suyu içiyorum. Acaba bunun bir zararı var mıdır? Bir de Beypazarı harici diğer maden sularını içemiyorum. Bu maden suyunda sınır ne olmalı yani böyle bir konu var mı? Şu kadar içilirse zararlıdır gibi. 

Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli

Beni beypazarı dışındakiler kesmiyor normal su gibi geliyor. Bunun dışında izmirde askerliğimi yaparken sarıkız içerdik o da fena değildi.

2-3 şişe bile içilebilir bir zararı olmaz. Ancak 5 litre içerseniz zararı olabilir karbondioksit içerdiği için. Su zehirlenmesi olayı da var bir de normal suyu bile 10 litre içsen zararı var.

Yorum bağlantısı
Burak Tokcan

Uzmanlar günde en az 2 kere içilmesini öneriyorlar. Özellikle de bu yaz aylarında..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Mineral içeriğinin fazla olması bakımından(bu sular yeraltından doğal olarak asitli çıkar, o sebeple içme suyundan daha fazla çözünmüş mineral içerir) özellikle böbrek taşı gibi problemlere sebebiyet verebilir. 

Günde 1 adet içilebilir, vücutta eksik olan minerallere destek olur, ancak daha fazlasının tam tersi böbrek gibi taş birikebilen organlarda soruna neden olma ihtimali var. 

Marka, kaynağın bölgesi gibi birçok şey var etken fakat birçok ülkede asit miktarları daha düşük, içme suyundan hallice. 1 litrelik plastik şişelere yakın ayarda diyelim. İthal olarak gelenlerde de durum öyle. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Gaz olayı doğal değil. Sonradan karbondioksit ekleniyor. 

Günlük içilen su eğer kaynak suyu veya çeşme suyu ise maden suyunu sık içmek daha doğru. Vücut zaten buna ihtiyaç duyar. 

ben saka mineralli su tüketiyorum. O yüzden ekstra maden suyu veya soda içimini günlük 1 tane olarak ayarlıyorum. Her şeyin fazlası zarar

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Şimdi herkes evde arıtma cihazı kullanıyor. Bunlar suyu yumuşatıyor ama kireç ve minerali süzerek yapıyor değil mi. İlerde sağlık sorunlarına yol açar mı? Kemik erimesi vb gibi. Mineral ve kireç bakımından fakir ama yumuşak su içiyoruz. Yanlış mı düşünüyorum bilen biri açıklarsa güzel olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)

Maden suyu üretim prosesini öğrendikten sonra hangisinin daha iyi olduğuna siz karar verin.

iki tip üretim şekli var,

1. kaynaktan çıktıktan sonra kaba filtrelerden geçirililen su içine CO2 gazı basılarak şişelenir.

2. Su filtrelerden geçilirdikten sonra içine mineral(zenginleştirme) ve CO2 gazı eklenerek şişelenir.

madensuyunun içindeki suyun üreticiye maliyeti yok denecek kadar azdır. Ürünün fiyatının şişe fiyatı belirler.

Madensuyunda mevsimsel olarak içeriği değişkenlik gösterir. Burada en önemli metaller demir ve Mangandır. Tüm metaller gibi fazlalığı zararlıdır. bu nedenle sağlık bakanlığının belirlediği kriterlerde olması gereklidir. Bakanlık zaman zaman numune alarak kontrol yapmakta va limit dışındaki ürünlerle ilgili firmalara ceza kesmektedir.

şimdi sonuç olarak zarar durumuna bakarsak, çok içildiğinde kemiklerde metal birikmesine neden olabilir, dişlerde de hassasiyet ve zayıflama görülebilir. Ancak içerdiği mineraller yeterli içildiği zaman oldukça faydalıdır.

Muhammet Ali Deli yazdı:

Beni beypazarı dışındakiler kesmiyor normal su gibi geliyor. Bunun dışında izmirde askerliğimi yaparken sarıkız içerdik o da fena değildi.

2-3 şişe bile içilebilir bir zararı olmaz. Ancak 5 litre içerseniz zararı olabilir karbondioksit içerdiği için. Su zehirlenmesi olayı da var bir de normal suyu bile 10 litre içsen zararı var.

Beypazarının CO2 miktarı diğerlerine göre fazla bu nedenle içimi daha sert.

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Erzincan bölgesinden güzel bi maden suyu çıkıyor. İsmini unuttum şimdi

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Uzun zamandır evde arıtma suyu içiyoruz. Bu yüzden sebile (15 lt suya )1-2 şişe maden suyu döküyorum. Arıtma cihazında kaybolan varsa yerine koymuş oluyorum.

• Beğen 3
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan

Günde en az 1 şişe, yeri ve durumuna göre 3 şişeye kadar çıkıyor tüketimim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Soda "CAN" dır. Acemi bir doktordan daha iyidir. :)

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Bir ara Kızılay Afyonkarahisar alıyordum, son dönemde Beypazarına döndüm. İnişdibi Giresun markası, çıktığı yerde de içtim boşa akıyor zaten bir kısmı, acısu da derler, karbondioksit olmadan daha yumuşak. 

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
İlkay BAŞARAN yazdı:

Şimdi herkes evde arıtma cihazı kullanıyor. Bunlar suyu yumuşatıyor ama kireç ve minerali süzerek yapıyor değil mi. İlerde sağlık sorunlarına yol açar mı? Kemik erimesi vb gibi. Mineral ve kireç bakımından fakir ama yumuşak su içiyoruz. Yanlış mı düşünüyorum bilen biri açıklarsa güzel olur.

Bu sebepten iyi markalarda mineral filtre eklerler genelde en sona

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Erzincan bölgesinden güzel bi maden suyu çıkıyor. İsmini unuttum şimdi

Ekşisu derler 🙂

Kızılay şişeleme yapıyor sanıyorum, aynı zamanda çeşmeler var asiti oldukça az şekilde de doldurma şansı oluyordu eskiden. Şuan durum ne bilmiyorum

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Kadir Kaya29

Sarıkız ve inişdibi öneriyorum.

Sodyum miktarı önemlidir.

Sodyum diyetine uygun olanları kullanmak her zaman daha uygun.

Sodyum diyetine uygun olan da inişdibi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Ben hergün aralıklıs 2 hafta içersem başımın tepesinde bir yanma gibi ağrı oluyor. Bunuda maden suyu yapıyor. Ağrı başladığında yaklaşık 2 gün sürüyor. Haftada 1-2 tane sorun olmuyor. Defalarca denedim. Maden suyunun yaptığını farkettim.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Fatih Sarıkaya yazdı:

Ben hergün aralıklıs 2 hafta içersem başımın tepesinde bir yanma gibi ağrı oluyor. Bunuda maden suyu yapıyor. Ağrı başladığında yaklaşık 2 gün sürüyor. Haftada 1-2 tane sorun olmuyor. Defalarca denedim. Maden suyunun yaptığını farkettim.

Tansiyonunuz yükseliyor büyükihtimalle.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Ersen Tapan yazdı:

Tansiyonunuz yükseliyor büyükihtimalle.

Düzenli takip ettim. Bu ağrıyı sadece düzenli soda tükettiğimde yaşadığımı farkettim. Tekrardan aralıksız soda içmeye başlıyayım ağrı tekrar geliyor. Haricinde böyle bir ağrım olmuyor.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Evde çeşme suyu içeriz. Maden suyunu da yazın zevkine içiyorum. Mineral de alıyoruzdur herhalde. Beypazarı içerim. Toptancıdan 24'lük paket şeklinde 2-3 tane alırım. Satın aldığım yerdeki çocuk bir keresinde bana "abi senin bakkalın mı var?" diye sormuştu. 

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Yüksek tansiyon problemi varsa doktora danışarak içmekte fayda var. Bazıları da sindirime yardımcı olsun diye içiyor, ama bu da mideyi tembelleştirebiliyor ya da zarar verebiliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Evde çeşme suyu içeriz. Maden suyunu da yazın zevkine içiyorum. Mineral de alıyoruzdur herhalde. Beypazarı içerim. Toptancıdan 24'lük paket şeklinde 2-3 tane alırım. Satın aldığım yerdeki çocuk bir keresinde bana "abi senin bakkalın mı var?" diye sormuştu. 
A101 de 24 lü alınca da indirimli oluyor abi son seferde öyle aldım
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Köksal Yılmaz yazdı:
Mahmut Yıldız yazdı:

A101 de 24 lü alınca da indirimli oluyor abi son seferde öyle aldım

Fiyatına bakayım, uygunsa o da olur. 

Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)
İlkay BAŞARAN yazdı:

7 senedir kullanıyorum. 6-7 tanede kurdum. Minarel olarak kaya tuzu ve soda fazlası ile farkı tamamlıyor. Multi vitamin alıyorum arada. İçinde fazlası ile temel elementler oluyor.Aksine suyu tam süzdugu için arsenik v.s. yada bakteri mikrop kalmıyor. Cihaz ile suyu test ettiğimde  şebeke suyu sertlik değeri 200-300, maden suyu sertlik değerleri 600-800, şişe sular 50-100, arıtıcı sertlik değerleri 5-20.

Olay tamamen membran filtre ile ilgili. Dediğiniz durumdan endişe edenler için LG 75 membran kullanan cihazlar var. Suyu tam saflastirmiyor. Gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz ve keşke daha önce alsaydım dersiniz

Soda ve maden suyunue bende severek içiyordum. Ama arsenik ve sodyum benzoat gibi malzemeleri okuyunca soğudum. Bunlar ilerki yaşlarda bunama yapıyor diye biliyorum.

tarihinde Hamit inan tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

Maden suyu tüketimi özellikle yaz aylarında tavsiye ettiğimiz bir durum. Burada sınır genellikle 2 şişe olarak belirleniyor. Fazlasını önermiyoruz zira fazla miktarda alınan mineraller ve özellikle sodyum, vs böbrek taşı oluşumundan aşırı alımda kalp krizine kadar gidebilen sıkıntılara yok açabiliyor. Fazla terleme fazla mineral kaybı demektir. Özellikle ağır spor yapma vs ile ciddi mineral kaybı oluşur. 1 maden suyu içine sıkılan tam bir elma püresi yada suyu ağır spor yapan birinin tam olarak kayıplarını karşılar. 

O yüzden özellikle yaz aylarında muhakkak tüketiniz. 

Elbette tüketilmemesi gereken durumlarda var. Özellikle ağır böbrek yetmezliği, hipertansiyon, ağır kalp hastalıklarında kan elektorlit seviyeleri hızla değişebileceği için tüketilmesi sakıncalı olabilmektedir. 

• Beğen 13
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ali Uymaz
Cem Dilmen yazdı:

Maden suyu tüketimi özellikle yaz aylarında tavsiye ettiğimiz bir durum. Burada sınır genellikle 2 şişe olarak belirleniyor. Fazlasını önermiyoruz zira fazla miktarda alınan mineraller ve özellikle sodyum, vs böbrek taşı oluşumundan aşırı alımda kalp krizine kadar gidebilen sıkıntılara yok açabiliyor. Fazla terleme fazla mineral kaybı demektir. Özellikle ağır spor yapma vs ile ciddi mineral kaybı oluşur. 1 maden suyu içine sıkılan tam bir elma püresi yada suyu ağır spor yapan birinin tam olarak kayıplarını karşılar. 

O yüzden özellikle yaz aylarında muhakkak tüketiniz. 

Elbette tüketilmemesi gereken durumlarda var. Özellikle ağır böbrek yetmezliği, hipertansiyon, ağır kalp hastalıklarında kan elektorlit seviyeleri hızla değişebileceği için tüketilmesi sakıncalı olabilmektedir. 

Mekanın sahibi geldi teşekkürler hocam 🙂

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...