İçeriğe Yönlendir

Civic Fc5 Akü Değişimi Sonrası CC Çalışmaması

Emrah Altun

Recommended Posts

Emrah Altun

Arkadaşlar selamlar. 

Dün fc5 aracımı yıkamacıya bıraktım. Teslim almaya gittiğimde araç marş almadı. Muhtemelen ışıkları açık bıraktıkları için akü boşaldı. 2 3 kere marş aldırmayı denedim ama sanırım akü bitmişti. Başka bir araçtan akü takviyesi yaparak çalıştırdım ve az ilerideki inci akü bayisinden 55 amper akü taktırdım. Eski akü 47 amperdi. 

Sabah işe gelirken fark ettim ki hız sabitleme aktif olmuyor. Hız limitleme aktif ama sabitleme işareti bir türlü kadranda gelmiyor. 

Saat 14.30 a servis randevusu aldım ama gitmeden neler olabileceğini öğrenmek için bu konuyu açtım. 

Aklıma gelenler:

1. Acaba yıkamacı temizleme esnasında bir şey mi yapmış olabilir? 

2. Yıkamadan aracı teslim alırken düşük akü ile çalıştırmayı denediğimde cc ekipmanında arızaya sebebiyet vermiş olabilir miyim? 

3. 55 amper akü uyumsuz gelmiş olabilir mi? 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Yeni aküden sonra ne kadar sürdünüz? Bu tip durumlarda bir nebze zaman gerekebiliyor. Corolla grubunda böyle tecrübeler okudum. Akü bitti, değiştik ama arıza ışıklarından bazıları yanık kaldı. Kısa bir süre sonra söndü yazmışlar

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Duster'da akü değişimi sonrası en az 20km falan kullanmak gerekirdi ki, ekstra elektrik çeken şeyler aktif olsun. ESP, ABS ve 4 çeker devre dışı kalırdı. Aynı şekilde CC falan devreye girmezdi.

Yorum bağlantısı
Emrah Altun
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Yeni aküden sonra ne kadar sürdünüz? Bu tip durumlarda bir nebze zaman gerekebiliyor. Corolla grubunda böyle tecrübeler okudum. Akü bitti, değiştik ama arıza ışıklarından bazıları yanık kaldı. Kısa bir süre sonra söndü yazmışlar

Sani Gerşon yazdı:

Duster'da akü değişimi sonrası en az 20km falan kullanmak gerekirdi ki, ekstra elektrik çeken şeyler aktif olsun. ESP, ABS ve 4 çeker devre dışı kalırdı. Aynı şekilde CC falan devreye girmezdi.

Toplam 10km sürmemişimdir. Sürecek imkan da yoktu. Servis epey uzakta. İnşallah tam servisin kapısına gelince çalışmaya başlamaz :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Emrah Altun yazdı:

Toplam 10km sürmemişimdir. Sürecek imkan da yoktu. Servis epey uzakta. İnşallah tam servisin kapısına gelince çalışmaya başlamaz :) 

Ben düzeleceğini düşünüyorum ama yol yapacaksanız en azından servise doğru yapmak mantıklı :) 

Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

yeni akü nün bayi de ne kadar kaldığı belli değil bi süre kullanın 25-30 km herşey normal e döner.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Arabayı yıkamacıya bırakıp gidecek güvene halen ulaşamadım. Sizdeki iyi cesaret. Çalınsa kasko bile ödemiyor. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Arabayı yıkamacıya bırakıp gidecek güvene halen ulaşamadım. Sizdeki iyi cesaret. Çalınsa kasko bile ödemiyor. 

Arabayı yıkamacıya götürecek güveni de sormak lazım. Göçmenler çalışıyor hep. Ya da en düşük profilli çalışanlar var. Bir yeri kırmaması, acayip kimsayallarla zarar vermemesi mucize gibi bir şey

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tufan Caliskan

O zaman yaşasın benzinlikteki döner fırçalı makina :) vernik çiziği takıntısı olan okumasın :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Arabayı yıkamacıya götürecek güveni de sormak lazım. Göçmenler çalışıyor hep. Ya da en düşük profilli çalışanlar var. Bir yeri kırmaması, acayip kimsayallarla zarar vermemesi mucize gibi bir şey

Arabayı son yıkmaya götürdüğümde yandaki arabanın çalıştığını gördüm. Adamın arabasını rölantide saatlerce çalıştı. İşim bitti dönüşe geçtim, halen çalışıyordu. Ekranda sarı uyarı ışığı yanmıştı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emrah Altun
Ali Darbaz yazdı:

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bayramda köye gidince iç dış komple çamur olmuştu. Temizleyecek zaman da yoktu. Hanımın da alerjisi vardı içerde uçuşan tozlardan hapşıyordu. Araç yıkanırken de çocukların okul ve kreş işini halletmem gerekiyordu. Başka çarem yoktu maalesef?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Bilmiyorum ama ben aracımı kendim yıkadığımda daha temiz olduğunu hissediyorum. Yıkamacıya da nadiren veriyorum. Bahçeli bir evin olacak çıkaracaksın elektrikli süpürgeni fırçanı malzemelerini, dip bucak yıkayacaksın. Oh mis gibi de bineceksin. Varsın kimyasallarla parlamasın. Ama temiz olsun. 

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Behlül Baş

Dün lastikcide lastikleri kontrol etmek için boşta döndürmüşlerdi. Sonrasında arabayı çalıştırınca ABS ışığı yanmıştı ki ilk defa yandı arabayı aldığımdan beri.

O an bayağı bir canım sıkılmıştı ama biraz sürünce kendi kendine söndü ve ABS yi denediğimde çalışıyordu. Belki sizinkinin mantığı da bunla benzer olabilir biraz sürünce kendi kendine düzelir.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Kasko yıkamacıdan çalınan arabalar için bedel ödemez. Çok fazla araç çalındı, doğuda sınır kapısında yakalandı. 

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Ali Darbaz yazdı:

Çalınsa kasko bile ödemiyor. 

Eğer elinizde oraya bıraktığınıza dair belge varsa ödememe şansı yok. İş yerinin sigortası varsa o da öder. 

Diğer türlü aracı hiçbir yere bırakamazsınız, servise vermekle, sanayide dükkana bırakmakla aynı şey. Sonuçta bir iş için mecburi olarak veriyorsunuz. Kendi rızanızla veriyor olmanız buna mani değil. 

Ancak anahtarınızı kaybederseniz ve bildirmez/gerekli önlemi almazsanız ya da birine kendi rızanız ile keyfi olarak verip sonra çalındı derseniz iş değişir

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Behlül Baş yazdı:

Dün lastikcide lastikleri kontrol etmek için boşta döndürmüşlerdi. Sonrasında arabayı çalıştırınca ABS ışığı yanmıştı ki ilk defa yandı arabayı aldığımdan beri.

O an bayağı bir canım sıkılmıştı ama biraz sürünce kendi kendine söndü ve ABS yi denediğimde çalışıyordu. Belki sizinkinin mantığı da bunla benzer olabilir biraz sürünce kendi kendine düzelir.

Bu normal.. Abs tüm tekerleri okur, birinden veri alamazsa hata verir ve yürüyünce normale döner. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ü.Emre Kartal yazdı:

Eğer elinizde oraya bıraktığınıza dair belge varsa ödememe şansı yok. İş yerinin sigortası varsa o da öder. 

Bu kadar kıs bir cümle ile izah edilebilecek bir durum değil maalesef. 

Özetle, 

Yıkamacı değil otoparkçı olması lazım. 

Giriş çıkış kayıtlarının tutuluyor olması lazım. 

Bırakılan otoparkın 3. şahıs mali mesuliyet poliçesinin olması lazım.

Vergi ve diğer kayıtlarının tam olması lazım. 

Tüm bunlar varken bile % 20 muafiyet ile ödenebilirken, çoğu şirket buna da ödeme yapmaz çünkü aracı emanet ettiğiniz bir kuruluş var. İlk isteyeceğiniz yer aracı emanet ettiğiniz otopark firmasıdır. Çünkü böyle bir durumda olay kasko teminatlarından çıkar, dolandırıcılığa girer. 

Geçmiş haberlerden hatırlarsınız belki; İbrahim Tatlıses'in jipi vale tarafından çalınmış, sigorta şirketi ödeme yapmamıştı. 

Anahtarınıza aracınıza sahip çıkın arkadaşlar. 

Ben anahtar teslim edilen otoparklara araç bırakmıyorum. Kilitleyip anahtarımı alacağım imkanı sağlıyorsa bırakıyorum. Çalınmasa bile aracı kullanabiliyorlar, aracınızla suç işleyebiliyorlar. Hiç bir şey yapmıyorlarsa bile koltuk ayna teyp bir sürü ayarınızı kurcalıyorlar. 

Anahtarla çalınan araçlarda sorunsuz ödeme yapılacak tek durum, anahtarın çalınmış olması ve bunun belgelenebiliyor olmasıdır. Örnek; eve giren hırsızın anahtarı çalıp devamında arabayı çalması. 

• Beğen 4
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Şehir hayatında arabanı kendin yıkaman çok zor ihtimal. İmkanı olan varsa çok şanslı.

Yıkanırken başında bekleyecek zamanı bulmak da...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Aracımı yıkayacak yoğun olmayan bir istasyon buldum, evden 20 km sürüyorum. 3 4 saat zaman harcayıp temizliyorum, bir nevi rehabilitasyon oluyor bana. Zamanla detay ürünler almaya başladım hobiye dönüştü.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bu kadar kıs bir cümle ile izah edilebilecek bir durum değil maalesef. 

Özetle, 

Yıkamacı değil otoparkçı olması lazım. 

Giriş çıkış kayıtlarının tutuluyor olması lazım. 

Bırakılan otoparkın 3. şahıs mali mesuliyet poliçesinin olması lazım.

Vergi ve diğer kayıtlarının tam olması lazım. 

Tüm bunlar varken bile % 20 muafiyet ile ödenebilirken, çoğu şirket buna da ödeme yapmaz çünkü aracı emanet ettiğiniz bir kuruluş var. İlk isteyeceğiniz yer aracı emanet ettiğiniz otopark firmasıdır. Çünkü böyle bir durumda olay kasko teminatlarından çıkar, dolandırıcılığa girer. 

Geçmiş haberlerden hatırlarsınız belki; İbrahim Tatlıses'in jipi vale tarafından çalınmış, sigorta şirketi ödeme yapmamıştı. 

Anahtarınıza aracınıza sahip çıkın arkadaşlar. 

Ben anahtar teslim edilen otoparklara araç bırakmıyorum. Kilitleyip anahtarımı alacağım imkanı sağlıyorsa bırakıyorum. Çalınmasa bile aracı kullanabiliyorlar, aracınızla suç işleyebiliyorlar. Hiç bir şey yapmıyorlarsa bile koltuk ayna teyp bir sürü ayarınızı kurcalıyorlar. 

Anahtarla çalınan araçlarda sorunsuz ödeme yapılacak tek durum, anahtarın çalınmış olması ve bunun belgelenebiliyor olmasıdır. Örnek; eve giren hırsızın anahtarı çalıp devamında arabayı çalması. 

Abi ağzımız burnumuzu kırıp darp edip alırlarsa kasko ödermi. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ali Darbaz yazdı:

Abi ağzımız burnumuzu kırıp darp edip alırlarsa kasko ödermi. 

Kara Taşıtları Kasko Sigortası Genel Şartları’nın A.4.11 maddesi uyarınca; sigortalı araç anahtarlarının, sigortalının veya aracı kullanımına tahsis ettiği kişinin kendi ev veya işyeri niteliğindeki kapalı ve kilitli bir mekanda muhafazası esnasında, bu mekana; kırma, delme, yıkma, devirme, zorlama, öldürme, yaralama, zor ve şiddet kullanarak veya tehditle ya da araç gereç veya bedeni çeviklik sayesinde tırmanmak suretiyle ele geçirilerek aracın çalınması veya araç parçalarının çalınması veya çalınmaya teşebbüs edilmesi sonucu oluşacak zararlar teminat kapsamındadır.

Ev veya işyerindeyken oluyorsa ödüyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emrah Altun

Konu farklı yere saptı ama ileride okuyacak birisi olur diye ekleyeyim. Öğlende 2 tur gezdim arabayla cc sorunsuz çalışmaya başladı. Dediğiniz gibiymiş. 

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mehmet Ozyurek yazdı:

Kara Taşıtları Kasko Sigortası Genel Şartları’nın A.4.11 maddesi uyarınca; sigortalı araç anahtarlarının, sigortalının veya aracı kullanımına tahsis ettiği kişinin kendi ev veya işyeri niteliğindeki kapalı ve kilitli bir mekanda muhafazası esnasında, bu mekana; kırma, delme, yıkma, devirme, zorlama, öldürme, yaralama, zor ve şiddet kullanarak veya tehditle ya da araç gereç veya bedeni çeviklik sayesinde tırmanmak suretiyle ele geçirilerek aracın çalınması veya araç parçalarının çalınması veya çalınmaya teşebbüs edilmesi sonucu oluşacak zararlar teminat kapsamındadır.

Ev veya işyerindeyken oluyorsa ödüyor. 

Kırmızı ışıkta beklerken biri gelip zorla çekip attı arabadan , bıcakta savurdu, kasko arabanın çalınmasını karşılamakayacak yani. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ali Darbaz yazdı:

Kırmızı ışıkta beklerken biri gelip zorla çekip attı arabadan , bıcakta savurdu, kasko arabanın çalınmasını karşılamakayacak yani. 

Gasp bu... Teminat dışı 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...