İçeriğe Yönlendir

Yakıt Tüketimi

Gökhan DOĞAN

Recommended Posts

Gökhan DOĞAN

Merhabalar herkese hayırlı akşamlar,

2003 fiesta 1.4 LPG li fiestamda söyle bir şey sezdim. Aracım LPG tamamen bitikken 88 tl ye doluyor.. sabit istasyondan hatta sabit pompadan yakıt alıyorum 4.59 dan.. genelde sürüş tarzım aracı zorlamadan 2 bin 2.5 devirde kullanırım..  bu sürüş tarzıyla tam depo yakıtla 190 km kadar gidebiliyorum.. son 1 ay içinde sürüş tarzımı değişip 3 bin 3.5 devirlerde vites değişerek hızlanma sağladığımda dikkatimi çeken tam depo ile 190 km kadar giden araç 220 km gitmeye başladı..  burdaki fark ne olabilir bu durumun bir teknik açıklaması var mıdır?

Yorum bağlantısı
Fırat Önal

sarı siteden bu veriyi buldum.

Maksimum Güç80 hp (59 kw) / 5.700 rpm

Maksimum Tork124 Nm / 3.500 rpm

Bu durumda 3500 devir gibi vites değişimi en ekonomik olanı. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Gökhan DOĞAN
Koray Demir yazdı:

Litre bazında değişim var mı?

Tabi ki litre fiyatı aynı olunca dolayısıyla litre bazında da ufakta olsa düştü 

Fırat Önal yazdı:

sarı siteden bu veriyi buldum.

Maksimum Güç80 hp (59 kw) / 5.700 rpm

Maksimum Tork124 Nm / 3.500 rpm

Bu durumda 3500 devir gibi vites değişimi en ekonomik olanı. 

Evet galiba makul devir oranı 3500.. şimdiye kadar yoktan yere 2000 2500 devirlerde oyalanmisiz 😀

Yorum bağlantısı
Gökhan DOĞAN
Koray Demir yazdı:

Araç kurumları yakıyor olabilir

Benzin LPG li araçta kurum olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Koray Demir
Gökhan DOĞAN yazdı:

Benzin LPG li araçta kurum olabilir mi?

Sürekli düşük devirde ve kısa mesafede kullanılan her araçta meydana gelebilir. Arada gazlamak lazım iyi gelir ciğerleri açılsın.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Gökhan DOĞAN yazdı:

2000 2500

Yok aslında doğru olanı yapıyorsun. Benzin olsaydı daha az yaktığını ölçerdin. Lpgden kaynaklı bir durum olsa gerek. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Yok aslında doğru olanı yapıyorsun. Benzin olsaydı daha az yaktığını ölçerdin. Lpgden kaynaklı bir durum olsa gerek. 

Lpg düşük devir ayarları kötü olabilir. Olmaması gereken bir durumu yaşıyorsunuz aslında. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...