İçeriğe Yönlendir

X5 Şanzıman Isı Sıcaklık Sensör Arızası Hakkında

Furkan ERDOĞDU

Recommended Posts

Furkan ERDOĞDU

Merhabalar, 2004 Model x5 3.0D  aracım akü değişimi sonrasında 3.viteste kendini korumaya aldı.Vites sürekli aynı konumda 3.viteste kalkıyor.3.Viteste trafikte rampa çıkamıyor vs. 

Aracı bilgisayara bağladığımızda EGS:4F6A Sıcaklık Sezicileri Tutarlığı diye bir arıza vermekte bu durumu yaşıyan bana yol gösterecek biri var mı ? 

Aracın elektrik tesisatını 3 farklı elektrik ustasına, motor kısmını 2 farklı motor ustasına, 3 farklı şanzıman ustasına göstermem sonucunda ;

-Aracın şanzımanın içerisindeki kartın değişimi sonrasında bakılacağını söylediler ki  Kart fiyatları 5bin lira civarlarında,

-Bir diğer öneri ise karta bağlanan kablo demetinin içerisinde bu sensörün olduğunu (Şanzıman ustası öyle birşey olmadığını söylüyor) sensörün değişimi halinde sorunun çözüleceğini söylediler.Bunun maliyeti ne kadar bilmiyorum. Bu konuda tecrübe sahibi olan var ise yardımını beklemekteyim.

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
(düzenlendi)
Bana termistöre kopmuş tel olabilir.Pimi bulup ve direnci ölçmek gerekir. Beklendiği gibi açıksa mekatrnoği çıkarın, kablo demetini çıkarın ve arızanın kabloda mı yoksa sensörün içinde mi olduğunu belirleyip belirleyemeyeceğinize bakın.

Hangi şehirdesiniz? Sanziman suan kendini korumaya almış. 

Gece tekrar araştırıp yazacağım.
tarihinde Sinan Akgöl tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Furkan ERDOĞDU

Şanzıman kartının üzerinde görünen termistöre baktırdım ancak sağlam olduğunu söylediler.

Konya'da ikamet etmekteyim. İlginiz için teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Talha Bilgi
Furkan ERDOĞDU yazdı:

Şanzıman kartının üzerinde görünen termistöre baktırdım ancak sağlam olduğunu söylediler.

Konya'da ikamet etmekteyim. İlginiz için teşekkür ederim.

Bilmiyorum firma adı vermek forum kurallarına aykırımı lakin eski sanayide Yaka Oto Elektrik var. Hatta kendilerinde de da bir ara e53 x5 vardı diye hatırlıyorum. Elektronik konusunda bir danışmanızı tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Furkan ERDOĞDU
Talha Bilgi yazdı:

Bilmiyorum firma adı vermek forum kurallarına aykırımı lakin eski sanayide Yaka Oto Elektrik var. Hatta kendilerinde de da bir ara e53 x5 vardı diye hatırlıyorum. Elektronik konusunda bir danışmanızı tavsiye ederim.

Teşekkür ederim. Götürmüş olduğum 3 farklı elektrik ustasından biri kendileri, araca baktılar ve elektrik aksamında bir sıkıntı olmadığını şanzıman ustasına götürmemi söylediler.

Yasin Aygün yazdı:

Akü değiştikten sonra servisten çıkarken mi oldu yoksa bir süre sonra mı

Araç belli bir süredir yatıyordu zaten, baktık aküsü bitmiş çalıştırdık viteste kendini korumaya aldığını gördük.Atıl durumda kalmadan önce bu şekilde değildi.Akü değişimi sonrasında bu şekilde oldu.

İşin garibi bu arıza ile ilgili internette hiç bir şekilde benzerini,örneğini,çözümünü bulamadım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
Furkan ERDOĞDU yazdı:

Teşekkür ederim. Götürmüş olduğum 3 farklı elektrik ustasından biri kendileri, araca baktılar ve elektrik aksamında bir sıkıntı olmadığını şanzıman ustasına götürmemi söylediler.

Araç belli bir süredir yatıyordu zaten, baktık aküsü bitmiş çalıştırdık viteste kendini korumaya aldığını gördük.Atıl durumda kalmadan önce bu şekilde değildi.Akü değişimi sonrasında bu şekilde oldu.

İşin garibi bu arıza ile ilgili internette hiç bir şekilde benzerini,örneğini,çözümünü bulamadım.

Bu arıza olarak 2 ya da 3 rus sitesinde ariza olarak gozukmüş 5 serilerinde. Ozellikle sollama yaparken bu hatayi vermis araç. 

1. Cozum selonoidlere baktirmislar. Bu aracta da aku degisimi sonrasi cikmis ariza silinmiyor diyordu.

2. Sanziman yag sicakligini olcen sensorden kaynakli.

3. Sanziman ile ana ecu arasindaki baglati da. 

Istanbul da olsaniz yardimci olurdum ancak en kotu cozulmez ise buradaki tanidigim Bmw ustalarina sordururuz.

Yorum bağlantısı
Furkan ERDOĞDU
Sinan Akgöl yazdı:

Bu arıza olarak 2 ya da 3 rus sitesinde ariza olarak gozukmüş 5 serilerinde. Ozellikle sollama yaparken bu hatayi vermis araç. 

1. Cozum selonoidlere baktirmislar. Bu aracta da aku degisimi sonrasi cikmis ariza silinmiyor diyordu.

2. Sanziman yag sicakligini olcen sensorden kaynakli.

3. Sanziman ile ana ecu arasindaki baglati da. 

Istanbul da olsaniz yardimci olurdum ancak en kotu cozulmez ise buradaki tanidigim Bmw ustalarina sordururuz.

Sinan bey, Konya'da şu an aracın şanzıman kartı sökülü halde 10 gündür yatıyor. İstanbul'da bu işi yapabilecek önereceğiniz veyahut sizin sorabileceğiniz yerler neresidir ? İrtibata geçeyim, gerekirse kartı oraya gönderir yaptırma yoluna bakarım.

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
Furkan ERDOĞDU yazdı:

Sinan bey, Konya'da şu an aracın şanzıman kartı sökülü halde 10 gündür yatıyor. İstanbul'da bu işi yapabilecek önereceğiniz veyahut sizin sorabileceğiniz yerler neresidir ? İrtibata geçeyim, gerekirse kartı oraya gönderir yaptırma yoluna bakarım.

Sorunun karttan kaynaklı olduğundan emin isek gun icinde ustama bir sorayim ona göre sizi bilgilendiririm. 

Yorum bağlantısı
Furkan ERDOĞDU
(düzenlendi)
Sinan Akgöl yazdı:

Sorunun karttan kaynaklı olduğundan emin isek gun icinde ustama bir sorayim ona göre sizi bilgilendiririm. 

Karttan kaynaklı olduğuna bana göre emin değiliz, ustalara göre eminiz şöyle ki; Aracı 3 farklı bu arabanın elektrik tesisatından anlayan kişiye götürdüm.Aracın elektrik tesisatında herhangi bir sıkıntı olmadığını şanzıman ustasına götürmem gerektiğini söylediler, 3 farklı şanzıman ustasıda aracın şanzıman kartının değişmesi yada tamir olması gerektiğini söylediler. Onların beyanı doğrultusunda aracın şanzıman kartı söküldü.

Kart bir şanzıman beyin tamircisine götürüldü.O da rastgele bir şekilde inceleyip kartın değişmesi lazım dedi. Bende yana döne bir usta bulup tamir ettirmek istiyorum.Kartın değişmesinden yana değilim çünkü piyasada olan kartların hepsi çıkma ve internette araştırmam sonucunda sadece bir yerde buldum ve başka bir ilde , o kartta sağlam diyor ama gelecek takılacak herhangi bir olumsuz durumda iade talep edilecek ,  adam iade edecek,etmeyecek vs. gibi dertlerle uğraşmak istemiyorum.

Yani bu arızasaya sebep olan ''Isı Sıcaklık Sensörü veya Okuyucu'' nerdeyse onu bilen işin erbabı bir usta lazım.

tarihinde Furkan ERDOĞDU tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
Furkan ERDOĞDU yazdı:

Yani bu arızasaya sebep olan ''Isı Sıcaklık Sensörü veya Okuyucu'' nerdeyse onu bilen işin erbabı bir usta lazım.

Furkan bey, bir bmw ozel servisindeki ustamla bir de benim eski aracim Bmw F10 520inin sanzimanini degistiren ustama danisarak arizayida soyledim durumu da. Iki ustada karti gondersenizde yaptirilabilir oldugunu ancak arac yok ise deneme yapilamicagini arizanin karttan ve ya baska bir yerden ise ki bunuda olasilik olarak soylediler. Akü degisimi sonrasi boyle arizanin yapma ihtimalinin dusuk oldugunuda belirttiler sanzimanin suan korumada oldugunu gerekirse sanzimanin beyinle beraber sokulmeside gerekbilirmis. Yani Istanbul da sorun cozumu bu sekilde aracsiz karti yaptirilicak yer var ama denemesiz olacagi icin bosuna odeme yapmamaniz taraftarlari isterseniz size ozelden tel noda atarim size direk detayli aciklama yapilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan ERDOĞDU
Sinan Akgöl yazdı:

Furkan bey, bir bmw ozel servisindeki ustamla bir de benim eski aracim Bmw F10 520inin sanzimanini degistiren ustama danisarak arizayida soyledim durumu da. Iki ustada karti gondersenizde yaptirilabilir oldugunu ancak arac yok ise deneme yapilamicagini arizanin karttan ve ya baska bir yerden ise ki bunuda olasilik olarak soylediler. Akü degisimi sonrasi boyle arizanin yapma ihtimalinin dusuk oldugunuda belirttiler sanzimanin suan korumada oldugunu gerekirse sanzimanin beyinle beraber sokulmeside gerekbilirmis. Yani Istanbul da sorun cozumu bu sekilde aracsiz karti yaptirilicak yer var ama denemesiz olacagi icin bosuna odeme yapmamaniz taraftarlari isterseniz size ozelden tel noda atarim size direk detayli aciklama yapilir.

Sinan Bey kartı dün İstanbul'da araç beyin ve kart üretimi yapan bir firmaya incelenmesi yönünden gönderdim.Onlardan gelen dönüş neticesinde sizlerle irtibata geçeyim.Teşekkür ederim ilginiz için sağolun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...