İçeriğe Yönlendir

Mondeo MK2 98 GLX HB ile Aranıza Yeni Katıldım.

Emirhan Sarıöz

Recommended Posts

Emirhan Sarıöz

Fitiller geleli cok olduda takmaya fırsat ancak oldu. Göstergeyi de söktüm klima cercevesinide. Tamiratını nasil yaparim bilemedim lakin işim bitince kaplatacağım sanirim.

Fitilleri orta direğe gelen bölümlerini kısaltmadım. Gözüm pek alışamadı. Alternatif gonderebilirseniz ona gore keserim yada direk bu şekilde uçlarindan mastikleyip bırakabilirimde. Fena değil gibi.

Göstergenin ve çerçevelerin fotolarini yakinda ekleyeceğim. Özellikle ampul denemeleriniz olmuş. Guzel bir hale getiririz inş.8b2f215cd4be319b6f144ca45bdfb683.jpg03a9013e28864e62a2606f2a5617df1a.jpg06270b6a491d1e22cdb3f886467efdf7.jpgaacae478dc2a4b12de2d561932605cc8.jpg29cefc918a08ca0171b3651b77ec5b6a.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Zafer Bakar
(düzenlendi)

Allah kaza bela vermesin.. Çok güzel arabadır. Hastaliklisi da tam hastadır. Beyazını çok severim @Mehmet Pınarabimde var bir beyaz melek.. Keyifle binin..

tarihinde Zafer Bakar tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Emirhan Sarıöz

Arabaya isinamadim ondan bir anda girisemiyorum. +Birde yoğun iş temposu tabiki.
Gösterge paneline ait ne kadar yazılarınız var ise okudum. Cogu resimler zamana yenik düşmüş ve yok. t6.5 dipsiz ampul Sakarya'da sormadığım yer yok bulamadim. t5 dahil. Soket eksiğim var oda yok. İkaz aydınlatmalarını göstergeye takmışlar ne diyeceğimi bilemiyorum. Aksam eve çikartacam. Led döşenmiş bir konu mevcut onunda fotolari yok. Farları açtığımda far acik diye bilgi ışığı yakması lazim o bölüme voltaj 0.5v olarak gidiyor. (Sisler icinde durum ayni) Komple içini sökeyim inş yardımcı olursunuz ins. Birde ibreleri kirmizi olarak çözebilen oldumu? (Boya vs)

Aracimda tc yok. Soket baglantisi var. Eklemem icin extra bir modul, beyin gibi bir parcami dahil etmem gerekiyor?

Sorular cok cevaplar ya yok , ya bulamıyorum , yada zamana yenik düşmüş :(

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

elde yapılacak hazır led bulamassınız, artı/eksi bağlantıları zamane ledlerine uygun değildir.

Tc sonrada teorik olarak takılabilir, pratikte uğraşmaya değmez

rhemsb9.jpg

Yorum bağlantısı
Emirhan Sarıöz
rhemsb9.jpg

elde yapılacak hazır led bulamassınız, artı/eksi bağlantıları zamane ledlerine uygun değildir.
Tc sonrada teorik olarak takılabilir, pratikte uğraşmaya değmez
https://www.hizliresim.com/rhemsb9

Kadrani sizmi yaptiniz?
Tc konusu gerci asiri hantal arac deymez. Dogru diyorsunuz.
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

hazır satılıyor, ışıklandımrası plazma, eski gösterge kağıdını sökerek takıyorsunuz. ibreleri de aydınaltmak için deneme yönetmi ile uygun yere led takıyorsunuz.

ben plasmayı kontağa, ,ibre aydınlatmasını da farlara bağladım.

5xxi7m7.jpg

evzmb9x.jpg

gösterge aydınlatması ampülleri beyazdır, yeşil rendi kağıtların arkasındaki yeşl boyalar verir, o yüzden renk değişimi olmaz sadece ampul değişiminde

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Eski tavria aracıma autocad programında çizip beyaz film kartonuna çıktı alıp takmıştım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emirhan Sarıöz

Cok fazla foto çekemedim havyam arızalandı ona sinirlenince foto isi kaldi. 2 saatimi yedi :(
Renkler canlı tam aydınlatma sağlıyor. Şase yada düşme yer degiştirme durumu olmaması icin butun ekleri silikonladım. Aydınlatma ampul soketine kabloyu yerleştirip direk oradan elektriği aldim. Km sayacının yeşil bölümünü sökecektim ama kazımayla uğraşmadım açıkçası. Hazır var ise hiç düşünmeden alirim.

Devir ve hiz ibrelerinin stopları kırıkmış kontak acip kapayinca terse gitti oyle fark ettim :)

Orjinalliğini hiçbir şekilde bozmadım. T6.5 ampül soket aramaya devam :)

160-180 bolumu sönük olunca yandan da ışık vurdum. Şimdilik iş görür inş. Dimmer da aktif. Gündüz gözüyle daha net olur. 733690c8dd95d8de8f94ea2392447fe5.jpg377a9adbba1eb6fb76fab3289c1d7e87.jpg2ba1ba904d3f74f40a097f58eb17dba2.jpg

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Emirhan Sarıöz

Gündüz performansı mükemmel
Yogun güneşli havada ağaç gölgesinden geçtiğinde dahi görüntü aydınlatma kendini hemen belli ediyor..suan icin tek sorunu km sayacinin GPS hızına gore 6-8 km daha hizli göstermesi. (Yolda 4 defa durup ayarladim ancak farki bukadar kapatabildim)c69728e6b69c61b71441655ed68778e4.jpg

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Emirhan Sarıöz yazdı:

..suan icin tek sorunu km sayacinin GPS hızına gore 6-8 km daha hizli göstermesi. (Yolda 4 defa durup ayarladim ancak farki bukadar kapatabildim)

o zaten sıfır fabrika çıkışında da aynı tüm göstergeler reelden fazla gösterir

Emirhan Sarıöz yazdı:

160-180 bolumu sönük olunca yandan da ışık vurdum.

tasarımdan ötürü o bölüm hep daha karanlık kalıyor

Emirhan Sarıöz yazdı:

Dimmer da aktif.

o ledlere dimmer ile voltajı kısarsanız çektiği akım artar, düğme aşını ısınır

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emirhan Sarıöz

Km farkinin normal olmasina sevindim. İcimi rahatlattin saolasin.

Dimmer pek kullandigim birsey degil. İhtiyac olursa potasyometre vardir icinde onu değiştiririm yada bi direnç eklerim. Yeşil olmasından dolayi gece yormuyordu. (teyp rahatsız ediyor sadece)

Soketleri bulupta siparis edebilirsem t10 icin soket içlerini torpuleyecegim. t10 daki tek sorun 5w cekmesi. Bide bu sekilde denerim. Göğüs u hala kaplatamadigim icin acik duruyor her yeri :) Kadranin camını da temizlettimmi sanirim tamam bu bolum.

Tek sorunum benzin deposu boşaldığında pompa sesiyle direk bitiyor :) ibresini asagi ayarladim ama gene full e cikiyor. Full iken biraz asagi dursa keske. Bitince bi 100km lik yakıtı ayarlamak icin uğraştım ama yemedi saglik olsun.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Emirhan Sarıöz yazdı:

Gündüz performansı mükemmel
Yogun güneşli havada ağaç gölgesinden geçtiğinde dahi görüntü aydınlatma kendini hemen belli ediyor..suan icin tek sorunu km sayacinin GPS hızına gore 6-8 km daha hizli göstermesi. (Yolda 4 defa durup ayarladim ancak farki bukadar kapatabildim)

Sıkıntı yok.. orijinali de böyledir :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Emirhan Sarıöz yazdı:

ibresini asagi ayarladim ama gene full e cikiyor

kağıdını oyanatabilirsiniz, saat yönüne doğru. o zaman istediğinz yerde olur ibre, lakin sıfırken de o ibre öyle, F nin üstünü geçer

Yorum bağlantısı
Emirhan Sarıöz
kağıdını oyanatabilirsiniz, saat yönüne doğru. o zaman istediğinz yerde olur ibre, lakin sıfırken de o ibre öyle, F nin üstünü geçer
F nin ustu degil asil sorunum. Yakıt ışığı yandığında 5-10 km max. Rampada pompa sesi ve stop :) genelde depo full olur lakin ne gittiğini hesaplarken rampada kaldim :)
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Emirhan Sarıöz yazdı:

Yakıt ışığı yandığında 5-10 km max. Rampada pompa sesi ve stop

şamandıranın plastik dubasının metalini biraz eğmeli, pompa sökülüp. olması gerekenden sonra uyarı veriyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emirhan Sarıöz
şamandıranın plastik dubasının metalini biraz eğmeli, pompa sökülüp. olması gerekenden sonra uyarı veriyor
Bu arabaya bakabilecek adam gibi birini bulduğumda yaptırırım. Tesekkur ederim. Listeme ekledim.
Bu araçla uğraşırken bmw servisini aradim hakkınızı helal edin diye. Size haksızlık etmişim dedim. Sakarya da sanayi sök-tak çı dolmuş. Arabaya bakıyor "ooo bunun parçası bulunmaz uğraşılmaz bununla bakamam buna zate anlamam da, sen direk sat bunu." Alti üstü araba bu ya. Para kazanmakta değil milletin derdi. Rahat araba olsun hemen parçayı sökeyim yenisini takayım 4-5 saat arabayı yatırıp teslim edip parayi alayim. Şaka gibi.

Tavan fitilleri icin ne uydurabilirim? Forumda iki konu denk geldi yıllara yenik malesef. (Her soru icin konu açmıyorum direk buradan soruyorum sorun değildir umarim.)0da4bbf6761ea3c6c291e0db154e6094.jpg

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)

universal kendisinden yapışkanlı fitiller var.

linkini de eklerim

[url=https://www.hizliresim.com/1joa5sb][img]https://i.hizliresim.com/1joa5sb.jpg[/img][/url]

https://www.hizliresim.com/1joa5sb

stop çevresine da yapıştırdım:

https://www.hizliresim.com/d33zcj8

[url=https://www.hizliresim.com/d33zcj8][img]https://i.hizliresim.com/d33zcj8.jpg[/img][/url]

P fitil olarak alınıyor

örnek:

https://urun.n11.com/oem-yedek-parca/arac-p-fitil-kapi-alti-kenari-kaput-bagaj-ses-onleyici-fitil-5mt-P271440850

Emirhan Sarıöz yazdı:

Arabaya bakıyor "ooo bunun parçası bulunmaz uğraşılmaz bununla bakamam buna zate anlamam da, sen direk sat bunu."

hasarlı arabayı, parçası da hazır olarak kaportacıya götürdüm: metal işlem, sökecek kaynatacak takacak.

eski bu araba ben yapmam dedi.... pardon deidm bir daha showroomdan alıp getiririm.. yahu senin için zaten işin ne ki? adam sıfır arabayı mı yaptırmaya gelecek ........

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Emirhan Sarıöz
universal kendisinden yapışkanlı fitiller var.
linkini de eklerim
1joa5sb.jpg
https://www.hizliresim.com/1joa5sb

stop çevresine da yapıştırdım:

https://www.hizliresim.com/d33zcj8
d33zcj8.jpg

P fitil olarak alınıyor

örnek:
https://urun.n11.com/oem-yedek-parca/arac-p-fitil-kapi-alti-kenari-kaput-bagaj-ses-onleyici-fitil-5mt-P271440850
hasarlı arabayı, parçası da hazır olarak kaportacıya götürdüm: metal işlem, sökecek kaynatacak takacak.
eski bu araba ben yapmam dedi.... pardon deidm bir daha showroomdan alıp getiririm.. yahu senin için zaten işin ne ki? adam sıfır arabayı mı yaptırmaya gelecek ........
N11 den ekledim stop cevresi icin guzel bi cozum. Tavanda uclarini nasil yapacagiz?

Klasik usta. Her yere dagilmislar. Bu yuzden insanlar kendileri söküp yapmaya çalışıyor işte
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Emirhan Sarıöz yazdı:

Tavanda uclarini nasil yapacagiz?

biraz sanatsal çalışma gerekir, tavan sacı aşağı eğimli olduğu için tam öpüşmüyor. ben hafif traşladım bıraktım, önemli olan işlevi. bu fitillerin yapışknaı zamnala kalkabilir ama malzeme ucuz, bende 6 aydır güneşte bir şey olmadı

vesile ile eski arabalarda bazı yerlerde yaratıcı çalışma gerekiyor :) parça aramak sonuçsuz kalır

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emirhan Sarıöz
biraz sanatsal çalışma gerekir, tavan sacı aşağı eğimli olduğu için tam öpüşmüyor. ben hafif traşladım bıraktım, önemli olan işlevi. bu fitillerin yapışknaı zamnala kalkabilir ama malzeme ucuz, bende 6 aydır güneşte bir şey olmadı
vesile ile eski arabalarda bazı yerlerde yaratıcı çalışma gerekiyor [emoji4] parça aramak sonuçsuz kalır
Kauçuk hammaddeli epdm fitil çoğu. Epdm kauçuk ta denebilir. Normal şartlarda sicak soguk doğa şartlarına 20+ yıl dayanım sağlar. Yapıştırma ise önce tiner sonra solvent ile temizlenip epdm mastik ile sağlanır. Boyanın atması lazim yapıştığı bölgeden kendini salmaz.
Lakin şuan piyasada atik daha doğrusu pişmiş/yanmış atik ürünler mevcut. Bol katkılı epdm yoksunu kauçuk adi altindakilere hiç girmiyorum. Yapıştırma da epdm mastik kullanırsanız kesinlikle atmaz. Zamanla kauçuk ta sertleşme ve çatlamalar oluşur. Mastik bulabilirseniz ki bulunması cok zor sirkete bizde bulamıyoruz yurtdışından zor geliyor firestone epdm mastik. Yoksa soudal da iş görür.
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Emirhan Sarıöz yazdı:

Boyanın atması lazim yapıştığı bölgeden kendini salmaz.

şahsi tercihim de  fitil yapışkandan atsın da zemini sağlam kalsın arabamın :)

Yorum bağlantısı
Emirhan Sarıöz
şahsi tercihim de  fitil yapışkandan atsın da zemini sağlam kalsın arabamın [emoji4]
Tavandaki gunes yaniklarindan kurtulduğum da çıkmayacak sekilde evladiyelik benimde tercihim. Kac yıldır bu araca sahipsiniz?
Fazla masraf ediyorum sonunda deymemesinden korkuyorum :)
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Emirhan Sarıöz yazdı:

Kac yıldır bu araca sahipsiniz?

çok uzun yıllardır :) 98 veya  99 da almıştık

Yorum bağlantısı
Emirhan Sarıöz
çok uzun yıllardır [emoji4] 98 veya  99 da almıştık
Maşallah :) Allah kaza bela göstermesin ins
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...