İçeriğe Yönlendir

Sıfır Araçlar Nereye Kayboldu?

Osman Ünal2

Recommended Posts

Yurdaer Elay
Çiğdem Kaya Bilgiç yazdı:

Bayinin birisi dedi bana açık açık ödeme günüm gelmişse arabayı galeriye hemen satarım çünkü para hemen geliyor diye. Biz de araba aldık parayı bir kısmı kredi de olsa hemen verdik aradaki fark nedir anlamadım. Galericilerden pay alıyorlarsa başka tabi

Araba yok denen bir zamanda bursa balıkesir istanbul eşkişehir kütahya tüm bayileri aradım tek tük de olsa bazılarında aradığım aracı bulmuştum. Ben arabayı aldıktan sonra 15-20 gün boyunca bana geri dönüşler oldu ne oldu araba aldınız mı diye. Belki de arabalar peynir ekmek gibi gitmiyordur

Beyaz eşya satıcıları da aynısını yapıyorlar (en azından tanıdığım bir yerli marka satıcısı yapıyordu). Ödeme günü yaklaşınca, eğer nakit eksiği varsa deposundaki beyaz eşyaları anlaşmalı olduğu spot mağazalara veriyordu.

Yorum bağlantısı
Onur Bulut
Evren Erakçora yazdı:

Clio , Egea da mı yok?

Egea Online 'da şuan araç var gözüküyor. Bayi ile gidip aksesuar kavgası etmektense 2 bin TL kapora verip online dan almak mantıklı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Geçen bayramdan beri araba bakıyorum.

ÖTV indiriminden sonra istanbul avrupa yakasındaki bayileri gezdik aklımızda her markadan model vardı. Limit 250 bindi.

Bayilerin hepsi 4-5 ay hatta 6 ay zaman söyleyen çıktı. Arabamızıda satacağımız için o süre arabasız kalamayacaktık.

2.el alalım dedik galericilerin mekanı otoport ve autopia ya gittik. Sıfır arabalarla dolu.  Bayilerde test aracı bile yokken galericiler stokları sağlam tutmuşlar.

Bir kaçı ile konuştuk bu indirimler vatandaş için değil esnaf için yapıldı. 10 tane farklı marka model araba almış. 4-5 ay beklerim o süreçte ÖTV de yükselecek 250 bine aldığımız arabayı 320 den aşağı satmayacağız dedi. OYUN BÜYÜK BABA :)

SIFIR ARABALAR GALERİCİLERDE. 

2.el 2018 model 47k km de hyundai kona 1.6 t-gdi elite smart dct 177hp 4x4 aracımızı 230k fiyata anlaştık aldık çok şükür.

srlzlw0.jpeg

• Beğen 10
Yorum bağlantısı
Ercüment Yıldırım

Galeriler bu olayda büyük etken geçen seneden beri.
Çalıştığım binada galeri var ve aylardır yatan 0 km Hyundai araçlar var sarı sitede bile ilanları var 2020 model araçlar. Geçen bir kaçı aynı anda satılmış nasıl oldu bilmem. Bir bayi aynı şekilde galerilerle anlaşılıp toplu satıldığından bahsetmişti.
Hem bayi hem galeri bu işten memnun olan kullanıcıya oluyor.
Geçen sene kaç tane vw bayisi aradım bilmiyorum bir tane Tiguan bulamadım. İsim bile alamıyoruz demişlerdi.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

ondan sonra, "ikinci el ucuzlarmı?"

bu galerici esnafını, a101 den stanley termos almak için sıraya giren tiplere benzetiyorum. pandeminin yükselen sektörü. ekonominin medai iftiharı.

Yorum bağlantısı
Ercüment Yıldırım

bu galerici esnafını, a101 den stanley termos almak için sıraya giren tiplere benzetiyorum. pandeminin yükselen sektörü. ekonominin medai iftiharı.
Aynen öyle al birini vur ötekine.
Sıfır fiyatı 280 Galeri sıfır fiyatı 350
İkinci el 300 neden cevabı çok basit aslında.
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

geçen sene bir nedenden ötürü almadığım 1988 model 420SE mercedes benz 120 bin tl şu anda :) 52 bin tl ile epey pahalı idi o tarihte. alan var demekki. 38 bin tl ye 1991 model doğan gördüm geçen gün.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Dogan Arsiray yazdı:

38 bin tl ye 1991 model doğan gördüm geçen gün

98 model ford ka'lar 40binTL olmuş...

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Dogan Arsiray yazdı:

Herkesin bir galericilik potansiyeli var.. Mesela, vatandaş bayide sıra beklemesin diye yeni aldığı arabasını sıfır fiyatının epey üstünde satışa koyan VAG kullanıcısı :) 

Çok da fazla galericiye yüklenmemek lazım.. Alan razı olduktan sonra satan hayli hayli memnun. Bi ÖTV matrah zımbırtısı düzenlediler, ihtiyacı olan da, olmayan da bayilere üşüştü hemen.

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Unuttuğumuz bir noktada resmi bayilerin hepsi aynı zamanda galerici. Bayiden elde edemedikleri karı galeriden ediyorlar. Devlet ötv, KDV ve faiz indirimi ile müteahhit ve galerilere çalışıyor....... bu arayı @Mehmet Ozyureksildi. 😉

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ercüment Yıldırım
(düzenlendi)
Mert Gulkokan yazdı:

Çip krizi kötü oldu
Kadranlar bile tv ekranı
Her yere çip lazım
Çip üreten fabrikalarda aşırı su tüketiyor
Su kaynakları da azalmış
İşimiz zor
Bence herşeye çip takmaktan vazgeçelim arabalar için emoji1787.pngemoji1787.png

Bize bile çip takılmasından bahsediliyor Mert :D

Bende bluetooth üzerine wifi var. 3. aşıda 5G olacakmış 🤣

Yurdaer Elay yazdı:

Herkesin bir galericilik potansiyeli var.. Mesela, vatandaş bayide sıra beklemesin diye yeni aldığı arabasını sıfır fiyatının epey üstünde satışa koyan VAG kullanıcısı :) 

Çok da fazla galericiye yüklenmemek lazım.. Alan razı olduktan sonra satan hayli hayli memnun. Bi ÖTV matrah zımbırtısı düzenlediler, ihtiyacı olan da, olmayan da bayilere üşüştü hemen.

Alan o fiyatlara razı değil aslında. Bu para verilmez ama alıyorum deyip alan çok var mesela ben. Sonrasında fiyatların yükselmeye devam edeceği belli. Belli ki üstünden yine kar ediliyormuş gibi görülüyor. Ama sadece görüntü.

tarihinde Ercüment Yıldırım tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Ercüment Yıldırım yazdı:

Alan o fiyatlara razı değil aslında. Bu para verilmez ama alıyorum deyip alan çok var mesela ben. Sonrasında fiyatların yükselmeye devam edeceği belli. Belli ki üstünden yine kar ediliyormuş gibi görülüyor. Ama sadece görüntü.

Razı olmasa almaz hocam.. İlaçtır, fiyatı pahalıdır, devlet karşılamıyordur mecburen alırsın. Arabada öyle bir zorunluluk yok :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

ÖTV de yapılan hata bu ÖTV indirimlerinde bir amaç güdülmemesidir. (Ya da vatandaşın yararına bir amaç yok)

Yani senin amacın aracı olmayan vatandaşının araba alıp kullanabilmesini sağlamaksa buna göre düzenleme yaparsın. Örneğin aldığın arabayı 5 yıl satamazsın, satarsan ötv'sini ödersin, bu hakkını da 10 yılda sadece 1 kez kullanabilirsin, üstüne kayıtlı araç varsa yenisini alamazsın gibi. Şirketlerin araç almasına ve satmasına da izin vermezsin sadece şahısların alabilmesini sağlarsın. Seçenek çok yapmak istedikten sonra.

Devlet bugün dese ki ÖTV'yi 1 yıllığına komple sıfırladım bizim vatandaşımız bayi önünde sıraya girer. Niye? Çünkü o arabayı alıp kenara atacak sonra ötv geri gelirse diye kenarda bekletecek sonra da kar ederek satacak. Amacı binmek falan da değil. (Hoş vatandaşların araba satışından ek gelir elde etmeye çalışması başlı başına farklı bir sosyo ekonomik vaka.)

ÖTV kaldırılırsa komple kaldırılmalıdır. Eğer geçici bir süre için kaldırılırsa ki şu anda ötv matrah değişiminde yapılan da aslında budur. Neticede euro ve dolar sabit durmadığı için senin bu yaptığın indirim bir süre sonra zamma dönüşüyor ve sıfır araba alıp kenarda bekletenler ötv nin eklenmesi sebebiyle fiyatlar artacağı için kar etmiş oluyor.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Harun Kocaçalışkan yazdı:

ÖTV de yapılan hata bu ÖTV indirimlerinde bir amaç güdülmemesidir. (Ya da vatandaşın yararına bir amaç yok)

Yani senin amacın aracı olmayan vatandaşının araba alıp kullanabilmesini sağlamaksa buna göre düzenleme yaparsın. Örneğin aldığın arabayı 5 yıl satamazsın, satarsan ötv'sini ödersin, bu hakkını da 10 yılda sadece 1 kez kullanabilirsin, üstüne kayıtlı araç varsa yenisini alamazsın gibi. Şirketlerin araç almasına ve satmasına da izin vermezsin sadece şahısların alabilmesini sağlarsın. Seçenek çok yapmak istedikten sonra.

Devlet bugün dese ki ÖTV'yi 1 yıllığına komple sıfırladım bizim vatandaşımız bayi önünde sıraya girer. Niye? Çünkü o arabayı alıp kenara atacak sonra ötv geri gelirse diye kenarda bekletecek sonra da kar ederek satacak. Amacı binmek falan da değil. (Hoş vatandaşların araba satışından ek gelir elde etmeye çalışması başlı başına farklı bir sosyo ekonomik vaka.)

ÖTV kaldırılırsa komple kaldırılmalıdır. Eğer geçici bir süre için kaldırılırsa ki şu anda ötv matrah değişiminde yapılan da aslında budur. Neticede euro ve dolar sabit durmadığı için senin bu yaptığın indirim bir süre sonra zamma dönüşüyor ve sıfır araba alıp kenarda bekletenler ötv nin eklenmesi sebebiyle fiyatlar artacağı için kar etmiş oluyor.

Üretmeye ekonomiler bildiğiniz üzere vergilerle döner. Ülke olarak en güzel vergiyi k Ötv , akaryakıt, trafik cezaları , muayene gibi otomotiv sektörüne bağlı gelirler oluşturuyor. Araçlar satılmayınca vergi gelirleri de azalıyor. Gelirleri arttırmak için ÖTV inidirimi yapılıyor.

Yorum bağlantısı

piyasa arz taleple yürür . adam bayiden aldığı arabaya misliyle fiyattan ilana koyduğunda bayide araba yoksa ilana koyan adamın arabası geçerlidir. bayide fiyat var araba yok adamda araba var aradaki önemli fark 

Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli
Mert Gülkokan yazdı:

Çip krizi kötü oldu
Kadranlar bile tv ekranı
Her yere çip lazım
Çip üreten fabrikalarda aşırı su tüketiyor
Su kaynakları da azalmış
İşimiz zor

Aşıda da çip kullanıyorlarmış ya kriz ondandır. Ben demiyorum öyle diyollar.

En son toyota da yarı yarıya düşürmüştü üretimi. Baktılar satamıyorlar çip mevzuuna üretimi azalttılar tabi. Tıpkı diğerleri gibi.

Şaka bir yana araç satışları da düştü dünya genelinde. Çip krizi etkisi de var ama insanlar da eskisi kadar almıyor fiyatlar arttı. Tabi bizde 50k amarika da 5k ama 5k adamlar için büyük artış. Biz aşina olmuşuz zama.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Düşecek..

"...

"It isn't that demand has completely cratered," Smoke says. "It is simply that we've gotten past what has been a crazy spring." 

Wholesale prices for used cars have dropped more than 2% over the last four weeks. Smoke expects that by the end of the year, wholesale prices will have fallen 9% from their June peak. 

Assuming retail prices follow a similar path, that would support the Fed's argument that higher inflation is being driven by temporary phenomenon like used car prices."

https://www.npr.org/2021/07/13/1014697915/inflation-is-still-high-used-car-prices-could-help-explain-what-happens-next

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Muhammet Ali Deli yazdı:

Araba yok gerçekten de. En az 1-2 ay bekliyorsun parayı verip. Faiz düşer de dolar yükselince bu indirim de hiç yapılmamış gibi olacaktır aynı seviyelere gelince fiyatlar. 

ben aldığımdada 1 ay beklemiştim, 50 bin ön ödeme fiyat sabitleme yaparak...

Mert Gülkokan yazdı:

aşı oldunmu, içinde çip var diyorla, kullansak olmamı, birde nereye gitti bu çipler diyorlar, aha belli işte ...:D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Doğan Arşiray yazdı:

bende aldıydım 100 kaada stanley, şuan 380-500 tl arası satılıyor :D

Harun Kocaçalışkan yazdı:

sadece kdv olabilir, ötv denen deli dumrul vergisydi zaten, ee dediğin gibi üretmeyen tüketen geri kalmış ve yoz millet ve devlet böyle durumlara düşer, kafa değişmeden düzelmez, o da olmayacağına göre...  bize kültür bilinç azim çlışma doğruluk ayarını yapan dna aşısı lazım, genetik müdahale şart yani...

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

4.99 a a101 den plastik kapaklı bardak aldım..soğuk su bizim neyimize..

soğuk su içmem pek, ılık olacak, mesele sıcak tutmakta,ÇAY sıcak olacak aga, arazici adam çaysız olmaz :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ali Cihangiroğlu yazdı:

soğuk su içmem pek, ılık olacak, mesele sıcak tutmakta,ÇAY sıcak olacak aga, arazici adam çaysız olmaz :D

Tüh... stanley rulez..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...