İçeriğe Yönlendir

Aracı Stop Etme ve Çalıştırma Kuralı

İlyas Çeliksümer

Recommended Posts

İlyas Çeliksümer

Aracı VİTESTE İKEN Debriyaja basarak stop etme ve çalıştırmak zararlı mıdır?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Değildir
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM

Debriyaja basılı olarak çalıştırmak marş motoru ve akü için faydalı bir uygulamadır.  Çünkü debriyaja basılı olarak çalıştırılınca şanzıman devre dışı olacağı için marş motoru volan dişlisini daha rahat çevir. Dolayısıyla Aküden daha az akım çeker. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Stop ederken rampaya parkedecekseniz vitesi boşa almanız daha uygundur. Boşa almadan parkettiğim zaman araba vitesten çıkmıyor gibi geliyor bana. Otomatik vites mantığı.

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Metin Akbal yazdı:

Stop ederken rampaya parkedecekseniz vitesi boşa almanız daha uygundur. Boşa almadan parkettiğim zaman araba vitesten çıkmıyor gibi geliyor bana. Otomatik vites mantığı.

Vitese takıp, aracı eğimde bırakmak uzun vadede şanzımana ve motora zarar verir. 

Manuel de vitesden çıkmakta zorlanır.

İlyas ÇELİKSÜMER yazdı:

Soru "Vitesi boşa alıp mı marş yapmalıyım, yoksa debriyaj a basıp marş yapmam arasında fark var mı ?" şeklinde olsa daha anlaşılır olurdu.

• Beğen 2
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Ben alışkanlık ve prensip olarak boşta ve ayağım debriyajda çalıştırıyorum / söndürüyorum. Bazı şeyleri refleks haline getirmek uzun vadede faydalıdır, kazadan beladan korur.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Debriyaja basarak çalıştırılır zaten araç. Park ederken de vitese takılır. Boşta bırakılmaz. ( Manuel)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Murat Azalma
Selim Bilgin yazdı:

Ben alışkanlık ve prensip olarak boşta ve ayağım debriyajda çalıştırıyorum / söndürüyorum

+1

Selim Bilgin yazdı:

Bazı şeyleri refleks haline getirmek uzun vadede faydalıdır, kazadan beladan korur.

Otomatik araçla dar bir yerde geri giderken  , farkında olmadan sol ayak ile yarım debriyaj yaptığımı fark ediyorum bazen. 

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Ben biraderin manuel araca binince (alışkanlıkla) sadece frene basarak araç fitezdeyken marşa basıyorum. Bastım. 1 kere oldu. Kot farkı.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Selim Bilgin yazdı:

Ben alışkanlık ve prensip olarak boşta ve ayağım debriyajda çalıştırıyorum / söndürüyorum. 

Aynen ben de.. 

Otomatikleşmiş hareket. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Mehmet Ozyurek yazdı:

Aynen ben de.. 

Otomatikleşmiş hareket. 

Bende öyle,  hatta boşa aldıktan sonra vites topuzunu da bi sağ sol yaparım :D 

• Beğen 2
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Hasan Karabekiroglu yazdı:

Bende öyle,  hatta boşa aldıktan sonra vites topuzunu da bi sağ sol yaparım :D 

Bir yetmez 4-5 kere tokatlamak lazım. :D 

Uzun zamandır manuel kullanmadım, şimdi düşündüm de iki kere tokatlıyorum ben aslında.

• Beğen 1
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Kas hafızasının oto kontrolü o aslında, ben kolu çektim ama araç vitesten çıktı mı çıkmadı mı emin olmak için :D 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Selim Bilgin yazdı:

Bir yetmez 4-5 kere tokatlamak lazım. :D 

Uzun zamandır manuel kullanmadım, şimdi düşündüm de iki kere tokatlıyorum ben aslında.

Bende de ışıkta 1. viteste bekler tekrar tekrar 1'e takma takıntısı var.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil
Mehmet Ozyurek yazdı:

Ben ışıkta sıkıldığımda, süre çoksa 1,2,3,4,5, tekrar 1 yapıyorum. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli

Araç viteste bırakılmaz. Nerede olursa olsun. El frenini çektikten sonra dağ bayır nerede olursa olsun olduğu yerde durur o araç. Manuellerde çalıştırırken debriyaja basmanın veya basmamanın arasında bir fark görmedim ben bugüne kadar. Bazı markalarda debriyaja basmadan çalıştırmıyor zaten bazılarında direk bas çalıştır. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Muhammet Ali Deli yazdı:

Araç viteste bırakılmaz. Nerede olursa olsun. El frenini çektikten sonra dağ bayır nerede olursa olsun olduğu yerde durur o araç.

El freni çekildikten sonra araç mutlaka vitese de takılmalıdır. İkinci bir güvenlik önlemidir.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Muhammet Ali Deli yazdı:

Araç viteste bırakılmaz. Nerede olursa olsun. El frenini çektikten sonra dağ bayır nerede olursa olsun olduğu yerde durur o araç. Manuellerde çalıştırırken debriyaja basmanın veya basmamanın arasında bir fark görmedim ben bugüne kadar. Bazı markalarda debriyaja basmadan çalıştırmıyor zaten bazılarında direk bas çalıştır. 

Trafik kuralıdır, boş viteste bırakılmaz.  Recep İvedik filminde vardı bir sahnede bu konu. :)

Yorum bağlantısı
Oğulcan Akıncıoğlu

Çalıştırırken debriyaja basıp çalıştırırım, basmadan çalışmıyor zaten.Stop ederkende debriyaja basarım.Stop sonrası el freni + yolun eğimine göre 1 veya r.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Ozyurek yazdı:

1.vitese takılı beklerken yeşil yanınca tekrar boşa alıp 1’e atmak. 

büyükler şöyle yapardı. Boş viteste beklerken, yeşil yanınca önce 2’ye atıp sonra 1’e atıp hareket ettirirlerdi. 

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

büyükler şöyle yapardı. Boş viteste beklerken, yeşil yanınca önce 2’ye atıp sonra 1’e atıp hareket ettirirlerdi. 

Fordlar 2'ye almadan geriye ve 1'e zor geçiyordu bir ara. MT75 şanzıman mı neydi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın

Şahsen boşa almama rağmen debriyajda stop eder, debriyajda çalıştırırım...

Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli
Evren Erakçora yazdı:

Trafik kuralıdır, boş viteste bırakılmaz.  Recep İvedik filminde vardı bir sahnede bu konu. :)

Ben el frenini çeker boşta bırakırım aracı hocam. Recep ivedikle alakası yok çocukluğumda 13 yaşında araca bindiğimden beri böyledir. Daha fren boşalıpta gidip kimseye çarpmadı kullandığım araçlar durduğu yerde. Kural demişsiniz de ben trafik kurallarına böyle bir kural görmedim hiç.. 

Düz zeminde sadece viteste bırakan tipler de var çevremde de vardı. Öyle daha iyiymiş öyle diyorlardı. Herkes kendi tercihine göre park etsin aracı benim için önemi yok çokta kasacak bir durum yok bu konuda. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...