İçeriğe Yönlendir

Aracı Stop Etme ve Çalıştırma Kuralı

İlyas Çeliksümer

Recommended Posts

Oğuzkan Erışık
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bende de ışıkta 1. viteste bekler tekrar tekrar 1'e takma takıntısı var.. 

Ben 1de bekliyorum. Sürekli pedala basılı tutmanın bir zararı var mı acep? 

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Oğuzkan Erışık yazdı:

Sol ayağında/bacağında yorgunluk :) Zararlı olan araç gidiyorken ya da rölantide çalışırken debriyaja yarım basmak veya ayağın sürekli pedalın üstünde olması. O şekilde sürersem babam hep kızardı bana "çek ayağını debriyajdan" diye. Geçenlerde fark ettim ben araç sürerken hala müdahale ediyor bir şeylere :D 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Debriyaj bilyasi baskinin bacaklarını yiyor. Hem bilya hem baski omrunu cok erken dolduruyor. Bu sebeple her zaman bosta bekleyin gitmediginiz durumlarda.
  • Beğen 2
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Muhammet Ali Deli yazdı:

Ben el frenini çeker boşta bırakırım aracı hocam. Recep ivedikle alakası yok çocukluğumda 13 yaşında araca bindiğimden beri böyledir. Daha fren boşalıpta gidip kimseye çarpmadı kullandığım araçlar durduğu yerde. Kural demişsiniz de ben trafik kurallarına böyle bir kural görmedim hiç.. 

Düz zeminde sadece viteste bırakan tipler de var çevremde de vardı. Öyle daha iyiymiş öyle diyorlardı. Herkes kendi tercihine göre park etsin aracı benim için önemi yok çokta kasacak bir durum yok bu konuda. 

https://trafik.net.tr/durma-duraklama-park-etme-kurallari/

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Ben el frenini çeker boşta bırakırım aracı hocam. Recep ivedikle alakası yok çocukluğumda 13 yaşında araca bindiğimden beri böyledir. Daha fren boşalıpta gidip kimseye çarpmadı kullandığım araçlar durduğu yerde. Kural demişsiniz de ben trafik kurallarına böyle bir kural görmedim hiç.. 

Düz zeminde sadece viteste bırakan tipler de var çevremde de vardı. Öyle daha iyiymiş öyle diyorlardı. Herkes kendi tercihine göre park etsin aracı benim için önemi yok çokta kasacak bir durum yok bu konuda. 
MTSK uygulama sınavında vs kuraldır. Yolun eğimine göre araç viteste bırakılır. Boşta bırakan aday eksi puan alır. Nerden biliyorum çünkü sınav görevlisiyim. Bu konuda eğitimim ve formatorlugum var.

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen

Bir gün arabamı park edip manava girdim çıktığımda arabaya doğru yürürken yarısı yolda kalarak park edilmiş çapraz bir araç gördüm. Adama bak böyle araba mı park edilir dememle o arabanın bana ait olduğunu görmem bir oldu 🤣 Vitese takmayı unutmuşum el freni çekili araba yavaş yavaş yolun ortasına doğru kaymış kalmış orada 🤦‍♀️

• Mutlu 6
Yorum bağlantısı
Kerem Kurluva

Manuel vitesli araçlar için, kullanım tavsiyeleri içeren bir yazıya denk gelmiştim yakın zamanda..
Şanzıman ve balata ömrünü uzatmaya dikkat edenler için, burada da bulunsun diyerek, linkini belirteyim.

https://seyler.eksisozluk.com/manuel-duz-vites-kullanirken-uygulayabileceginiz-balata-kurtarici-tavsiyeler?fbclid=IwAR3GHTiIqtDp7N6vnm9BpBeh-_7G8PO358QkF8bSzSEdlIegqZf--UT0LmM

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

El frenini çekip viteste bırakırım. Şüphelendiğim durumlarda vitesi yokuşun tersi yönüne takar el frenini çekerim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen

Şimdi kontağı kapatınca corsa kendisi el frenini çekip vitesi p yapıyor ama hangi sırayla yapıyor anlamıyorum sanki aynı anda yapıyor gibi. Ben önce n alıp el frenini çekip sonra p alıyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Cem Işık
Çiğdem Kaya Bilgiç yazdı:

Şimdi kontağı kapatınca corsa kendisi el frenini çekip vitesi p yapıyor ama hangi sırayla yapıyor anlamıyorum sanki aynı anda yapıyor gibi. Ben önce n alıp el frenini çekip sonra p alıyorum.

Doğrusu da o şekilde. Aracın yükünü el frenine verip, sonra p’ye almak tavsiye ediliyor. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Muhammet Ali Deli yazdı:

13 yaşında araca bindiğimden beri böyledir. Daha fren boşalıpta gidip kimseye çarpmadı kullandığım araçlar durduğu yerde.

Bu mesajınızdaki tutum üzücü. Öncelikle yanlış öğrenmişsiniz ve yanlış uygulamaya devam ediyorsunuz.

İkinci olarak fren boşalıpta kimseye çarpmadı diye olmayacak diye bir şey yok. Forumda üyelerimizin araçları bir çok kez kendi kendine hareket etti. Duvara patlayan, yoldan geçene patlayan oldu.

Son olarak, kasacak bi durum yok gibi bir söylem biraz kaba. Biz burada doğru bilgiyi paylaşmaya çalışıyoruz. Hatanız varsa başınıza bir şey gelmeden ders almak en doğrusudur.

• Beğen 11
Yorum bağlantısı
....Hatanız varsa başınıza bir şey gelmeden ders almak en doğrusudur.

Başkalarının hatalarından ders almak lazım, her tecrübeyi deneyimleyerek edinmeye ömür yetmez [emoji106]
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli yazdı:

El freni çekilip ayak frenden çekilir yük el frenine biner

sonra araç vitese alınır almamak yanlıştır dünya kadar yürüyen araba oldu gün gelir yürür bu tutumu değişmekte fayda var

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

büyükler şöyle yapardı. Boş viteste beklerken, yeşil yanınca önce 2’ye atıp sonra 1’e atıp hareket ettirirlerdi. 

Senkromeç olmadığı için 1'e zor geçerdi de ondan :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersin Gökdemir

El fren telinin yapısını ve bağlantısını bildiğim için, kesinlikle güvenmem ve araç boşta, sadece el freni çekili halde bırakılmasını hiç bir şekilde tavsiye etmem.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Kestel
Selim Bilgin yazdı:

Ben alışkanlık ve prensip olarak boşta ve ayağım debriyajda çalıştırıyorum / söndürüyorum. Bazı şeyleri refleks haline getirmek uzun vadede faydalıdır, kazadan beladan korur.

Aynen ben de öyle yapıyorum. Yıllardır tamamen refleks haline gelmiş durumda 👍

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

vw debriyajsız calıstırmıyor..

aracı rampada bırakmam. İki sokak öteye götürürüm gerekirse.. Direksiyonu milimetrik düz yaparım. Garip huylar bizimkisi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
aracı rampada bırakmam. İki sokak öteye götürürüm gerekirse.. Direksiyonu milimetrik düz yaparım. Garip huylar bizimkisi.
Otomatik el frenine güvenemiyorum öyle bir arabam olsa bende bırakmam herhalde.
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Metin Akbal yazdı:
Alpay Sumer yazdı:

Otomatik el frenine güvenemiyorum öyle bir arabam olsa bende bırakmam herhalde.

İlla hııırt diye cekmek mi lazım 😂

Yok bu tüm kullandıgım araclarda boyle.. Rampada kenarda kosede araba birakmiyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
İlla hııırt diye cekmek mi lazım [emoji23]
Yok bu tüm kullandıgım araclarda boyle.. Rampada kenarda kosede araba birakmiyorum.
Hakkaten carrttt diye çekmek lazım. Amcamın Focus yokuş kalkış desteği vardı arabayı kaldıramadım iyi mi. El frenine alışmışız. Birde ne sinir birşeyse rampa aşağı geri yanaşamıyorsun da. Ha bire kendi frene basıyor.
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Metin Akbal yazdı:
Alpay Sumer yazdı:
İlla hııırt diye cekmek mi lazım emoji23.png

Hakkaten carrttt diye çekmek lazım. Amcamın Focus yokuş kalkış desteği vardı arabayı kaldıramadım iyi mi. El frenine alışmışız. Birde ne sinir birşeyse rampa aşağı geri yanaşamıyorsun da. Ha bire kendi frene basıyor.

Vagda ayarlanıyor.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Alpay Sumer yazdı:

Vagda ayarlanıyor.. 

Vag'da ayarlanmayan ne var ki :)

Servet telefonla ayarlıyor, bi uçmadığı kalıyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...