İçeriğe Yönlendir

3 Ayda 10 Kilo Vermek

Nihat Palolu

Recommended Posts

Servet Aydın
ekmeği 1 haftadır tamamen kestik. 
3 kilo verdim. ayrıca acıkmıyorum. kepek sorunu yüzümdeki iltihaplı sivilceler geçti eklem ağrılarım geçti dinçleştim ayrıca acıkmıyorum. sadece ekmeği ve içinde buğday yulaf arpa olabilecek herşeyi kestim (makarna vs de tabi yahut bisküvi). başka birşey kesmedim. Pilav zaten yemezdim pek.

Yıllardır ekmek yemem kahvaltı hariç.
Yorum bağlantısı
Aydın Sert
(düzenlendi)
Muhammet Ali Deli yazdı:

Intermittent fasting var iyi kilo verdiriyormuş. Su orucunu tam uygulamada nasıl planladınız bilmiyorum ama bunu bir deneyebilirsiniz :) 16/8 şeklinde uygulayayım diyorum ama sadece niyet aşamasındayım şu an :D 

3 gün boyunca sadece su içecektik. Şekersiz çay, kahve, maden suyu gibi şeyler de serbest.

Öğlen yemekte kelle paça ve çiğ köfte olunca dayanamadık :blush::cerez:

tarihinde Aydın Sert tarafından düzenlendi
ekleme
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Servet Aydın yazdı:

Ocakbaşı? Kuzu çevirme? Kızarmış ekmek?

Yorum bağlantısı
Gökhan Tuna
Cem Işık yazdı:

Bakanlar çekilsin konu kasıyor, başbakan geldi. 🤪

118-125 arası oynuyor kilom. Memnun değilim haliyle ama özellikle pandemi döneminde sürekli otomobil kullandığım için kilom arttı. Askere 110 kilo gibi gidip kontrollü beslenme ve sporla 80 kilo dönmüştüm 3 aylık acemi eğitimi sonunda. Bir süredir de insülin direnci denen bir sıkıntım var. Karnım tok bile olsa aniden şeker düşmesi sonucu deli gibi yemeğe saldırabiliyorum. Bakalım bi spor diyet planım var yakında. 

Benzer durumlardan ben de muzdaribim. 116 gordum yakinlarda.. Evden calisma ve disaridan yemek siparis etmenin zararlari.. Insulin direnci, metabolik sendrom, karaciger yaglanmasi, aclik sekeri (tip 2 diyabet geliyor gumbur gumbur) var.. Dizler daha dogumdan problemli, kalca cikikligi ameliyatlari yuzunden, o yuzden kilo artinca dizler de isyan ediyor.. 

Su anda aralikli oruc ve ketojenik benzeri bir beslenme yapiyorum, duzenli yuruyuslere basladim. Bu sabah itibariyle 109.2'yim. 

Aslinda hepimiz ne yapmamiz gerektigini cok iyi biliyoruz; ama cesitli sebeplerden yapmiyoruz.. 

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Oğuzkan Erışık yazdı:

Gece gece pizzaları gömersen döküm tavayı ocağa koyarsan yükselir tabi :D 

Oraları çok şey etme dedikçe sen illa aklıma getiriyorsun ama :D 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

alkali beslenmeye çalışması gerekir bu şekilde kilo almış olanların. Ayşegül Çoruhlu'nun kitabını öneririm. dengeli beslenmeyi anlatıyor.

Servet Aydın yazdı:

aslında mümkünse kahvaltıda ekmek yememek lazım. yumurta yanında domates salatalık peynir kuruyemiş gibi şeyler daha tok tutar insanı.

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Aydın Sert yazdı:

Öğlen yemekte kelle paça ve çiğ köfte olunca dayanamadık

Bu işyerinin menüsü mü ? :D

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Ocakbaşı? Kuzu çevirme? Kızarmış ekmek?

Ohoo oo. Çok pirzolalar geçti ızgara üstünden
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

öğün aralarını açıp açlık süresini uzatarak verdim bende. Sabah 7 kahvaltı 12 öğle yemeği 19 akşam yemeğini sabah 7 kahvaltı öğlen 13.30 öğlen yemeği ve akşam 21 akşam yemeğine çevirdim. 5 6 ayda 8 kg gitti. Kastan değil yağdan gitti. kol ve bacak çevresi yarım cm den fazla düşmedi ve bel bölgesinden verdim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Sert
Oğuzkan Erışık yazdı:

Bu işyerinin menüsü mü ? :D

Aynen. Daha neler var saymayayım :blush:

2013 yılında girdim. Girdiğimde 76 kiloydum. Şimdi 96 :)

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
öğün aralarını açıp açlık süresini uzatarak verdim bende. Sabah 7 kahvaltı 12 öğle yemeği 19 akşam yemeğini sabah 7 kahvaltı öğlen 13.30 öğlen yemeği ve akşam 21 akşam yemeğine çevirdim. 5 6 ayda 8 kg gitti. Kastan değil yağdan gitti. kol ve bacak çevresi yarım cm den fazla düşmedi ve bel bölgesinden verdim. 

21deki akşam yemeğinde tabağımdan çaldıkların?
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Aydın Sert yazdı:

Aynen. Daha neler var saymayayım :blush:

2013 yılında girdim. Girdiğimde 76 kiloydum. Şimdi 96 :)

Ben de bizim şirketin yemeklerine iyi derdim :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

Çok ideal kilo vermişsiniz Nihat Bey tebrik ederim teşekkür ederim size. 

Son 5 yıldır kiloya tam savaş açmış bir hekim olarak bir kaç kelam etmek isterim. Kilolu hastalar muayene gelmeye korkuyorlarmış fırça atıyor doktor diye :) 

Siz de ifade etmişsiniz. Beyaz ekmeği kesmek ve ara atıştırmalıkları kesmek bile kilo vermek için yeterli aslında. Eğer kilo almanıza bir hastalık sebep olmuyor ise katı diyetler vs kesinlikle tavsiye etmiyorum. Şunu ye bunu yeme onları geçin. Diyet denilen şey 60-70 yaşına gelmiş hareket etmesi zaten çok zor olan insanlar içindir. 40-45 yaşında biri için diyetle kilo vermek inanın cinayettir benim gözümde. Hatta görüyorum 10 yaşındaki çocukları diyete sokuyorlar inanın çok üzülüyorum. Bizim için aslolan harekettir. Normal öğün kilo aldırmaz. Kilo alıyorsanız bilin ki hareketiniz yetersizdir.

Bence 50 yaşına kadar insanlar dilediği her şeyi yemeli. Hatta 50 den sonra bile aslında öyle ama malum artık koroner sıkıntıları vs nedeniyle biraz yağ, tuz ve şeker kısıtlaması kaçınılmaz oluyor. Mesela ben 40 yaşındaki birinin yürüyüşü spor saymasına da karşıyım :) Koşabiliyorken koşmak, amuda kalkabiliyorken kalkmak, şınav çekebiliyorken çekmek lazım. Spor salonları vs de tüketim toplumu için hazırlanmış tuzaklar benim gözümde. İnsan spor yapmak isterse her yerde her halde yapabilir. Yürüyüş koşu vs kesinlikle olmalı. Meşhur lafımdır 50 yaş altı birinin günlük 30 dakika düzenli sporu varsa ne yediğinin önemi yoktur

Gelelim beslenmeye. İnsana kilo aldıran ara öğünlerdir. Burada şunu da ifade edeyim hani yıllardır az az ama sık sık beslenmeliyiz lafı var ya inanın bunun gerçekle alakası yok. Buna karşı elbette bir sürü bilimsel tez ortaya konulabilir ancak babalarınızı annelerinizi bir düşünün. Ara öğün yapan dede ben hatırlamıyorum. '' Aman hanım 5 badem 2 hurma 1 de elma koy da ara öğün yaparım'' diyen dedesi olan varsa ben elini öpmeye geliyorum. Dedelerimizin kaçı kilolu idi yüzde biri geçmez. Şu an bunu okuyan 40 yaş üstü kişilerin eminim % 90'ı incecik çocuklardı zamanında. Peki neden böyle olduk işte orada hareketsiz toplum olmak devreye giriyor. Masa başı işler, boş zamanlarda elden düşmeyen telefonlar vs vs. 

Ürolog olmam nedeniyle her sezon 500 e yakın sünnet yapıyorum inanın son 5 yılda gelen çocukların %70 i kilolu bunların da % 30 u neredeyse morbid obez. Basit bir sünnet işleminde bile kilo o kadar problem çıkarıyor ki, büyük bir operasyonu siz düşünün artık. O kadar acı bir durum ki bu. 20 yıl sonra kesinlikle dünyanın en obez toplumu olmaya adayız. Tamamen şahsi fikrim bu. 

Konuyu dağıtmayayım. İnanın çok üzülüyorum. Biz sabahları tarhana içen bir toplumduk. Yufka ekmeğin arasına tulum peyniri koyar yayık ayranı ile onu yerdik öğün buydu. Ev fırınlarında çıkan sıcak ekmeğe 2 kat tereyağı süredik az sürdün diye annemize kızardık. Ne ara açmalar, poğaçalar, simitler girdi bizim kahvaltımıza anlamadım. Mesela çay. Şimdi bana kızacaklar :) ama çay bizim kültürümüz değil. Günde 2 bardak zevkine içilecek bir içecekken neden her şeyin yanında çay içmek zorunda kaldık. Nerde vişne şurubu, osmanlı şerbetleri, bal şerbetleri, üzüm şıraları. Kim aldı bizden bunları. Bunların yerine kolalar, çaylar, günde 10 kupa içilen kahveler, maliyeti 1 TL bile olmayan garip katkı maddeleri ile değişik tatlar verilmiş kahveler için uzayan kuyruklar vs vs liste uzar da uzar.

Diyecek çok şey var da neyse uzatmayayım. 

Nihat bey tekrar tebrik ediyorum. Bu şekilde bir 10 kg daha verin inanın ben yaşamıyormuşum sanki diyeceksiniz. Uykudan, nefes almaya kadar her şeyiniz değişecek. 

Sağlıklı ve kilosuz günler herkese... 

• Beğen 9
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Servet Aydın yazdı:

21deki akşam yemeğinde tabağımdan çaldıkların?

O benim tabağımdı :D

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Haziranın 7'sinde 102 kilo tartıldım. Şimdi 92 kiloyum :) Haftada 4 gün  minumum 8000 adımlık yürüyüş ve yediklerime dikkat ederek.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp

2004 yilinda 120 kg den 80 dustum
2008 yilinda 110 kg den 75 dustum
2013 yilinda 130 kg den 95 dustum
2021 yilinda 130 kg den su anda 109 dustum hedefim tekrardan 80 kg dusmek[emoji2]
Arada 10 kg in ciklari saymiyorum bile bu kg isi gerçekten zor is

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Cem Dilmen yazdı:

Çok ideal kilo vermişsiniz Nihat Bey tebrik ederim teşekkür ederim size. 

Son 5 yıldır kiloya tam savaş açmış bir hekim olarak bir kaç kelam etmek isterim. Kilolu hastalar muayene gelmeye korkuyorlarmış fırça atıyor doktor diye :) 

Siz de ifade etmişsiniz. Beyaz ekmeği kesmek ve ara atıştırmalıkları kesmek bile kilo vermek için yeterli aslında. Eğer kilo almanıza bir hastalık sebep olmuyor ise katı diyetler vs kesinlikle tavsiye etmiyorum. Şunu ye bunu yeme onları geçin. Diyet denilen şey 60-70 yaşına gelmiş hareket etmesi zaten çok zor olan insanlar içindir. 40-45 yaşında biri için diyetle kilo vermek inanın cinayettir benim gözümde. Hatta görüyorum 10 yaşındaki çocukları diyete sokuyorlar inanın çok üzülüyorum. Bizim için aslolan harekettir. Normal öğün kilo aldırmaz. Kilo alıyorsanız bilin ki hareketiniz yetersizdir.

Bence 50 yaşına kadar insanlar dilediği her şeyi yemeli. Hatta 50 den sonra bile aslında öyle ama malum artık koroner sıkıntıları vs nedeniyle biraz yağ, tuz ve şeker kısıtlaması kaçınılmaz oluyor. Mesela ben 40 yaşındaki birinin yürüyüşü spor saymasına da karşıyım :) Koşabiliyorken koşmak, amuda kalkabiliyorken kalkmak, şınav çekebiliyorken çekmek lazım. Spor salonları vs de tüketim toplumu için hazırlanmış tuzaklar benim gözümde. İnsan spor yapmak isterse her yerde her halde yapabilir. Yürüyüş koşu vs kesinlikle olmalı. Meşhur lafımdır 50 yaş altı birinin günlük 30 dakika düzenli sporu varsa ne yediğinin önemi yoktur

Gelelim beslenmeye. İnsana kilo aldıran ara öğünlerdir. Burada şunu da ifade edeyim hani yıllardır az az ama sık sık beslenmeliyiz lafı var ya inanın bunun gerçekle alakası yok. Buna karşı elbette bir sürü bilimsel tez ortaya konulabilir ancak babalarınızı annelerinizi bir düşünün. Ara öğün yapan dede ben hatırlamıyorum. '' Aman hanım 5 badem 2 hurma 1 de elma koy da ara öğün yaparım'' diyen dedesi olan varsa ben elini öpmeye geliyorum. Dedelerimizin kaçı kilolu idi yüzde biri geçmez. Şu an bunu okuyan 40 yaş üstü kişilerin eminim % 90'ı incecik çocuklardı zamanında. Peki neden böyle olduk işte orada hareketsiz toplum olmak devreye giriyor. Masa başı işler, boş zamanlarda elden düşmeyen telefonlar vs vs. 

Ürolog olmam nedeniyle her sezon 500 e yakın sünnet yapıyorum inanın son 5 yılda gelen çocukların %70 i kilolu bunların da % 30 u neredeyse morbid obez. Basit bir sünnet işleminde bile kilo o kadar problem çıkarıyor ki, büyük bir operasyonu siz düşünün artık. O kadar acı bir durum ki bu. 20 yıl sonra kesinlikle dünyanın en obez toplumu olmaya adayız. Tamamen şahsi fikrim bu. 

Konuyu dağıtmayayım. İnanın çok üzülüyorum. Biz sabahları tarhana içen bir toplumduk. Yufka ekmeğin arasına tulum peyniri koyar yayık ayranı ile onu yerdik öğün buydu. Ev fırınlarında çıkan sıcak ekmeğe 2 kat tereyağı süredik az sürdün diye annemize kızardık. Ne ara açmalar, poğaçalar, simitler girdi bizim kahvaltımıza anlamadım. Mesela çay. Şimdi bana kızacaklar :) ama çay bizim kültürümüz değil. Günde 2 bardak zevkine içilecek bir içecekken neden her şeyin yanında çay içmek zorunda kaldık. Nerde vişne şurubu, osmanlı şerbetleri, bal şerbetleri, üzüm şıraları. Kim aldı bizden bunları. Bunların yerine kolalar, çaylar, günde 10 kupa içilen kahveler, maliyeti 1 TL bile olmayan garip katkı maddeleri ile değişik tatlar verilmiş kahveler için uzayan kuyruklar vs vs liste uzar da uzar.

Diyecek çok şey var da neyse uzatmayayım. 

Nihat bey tekrar tebrik ediyorum. Bu şekilde bir 10 kg daha verin inanın ben yaşamıyormuşum sanki diyeceksiniz. Uykudan, nefes almaya kadar her şeyiniz değişecek. 

Sağlıklı ve kilosuz günler herkese... 

Ben teşekkür ederim Cem bey,

Hareketsizlikten kilo aldığımı düşünüyorum. Geriye dönüp baktığımda 35 yaşımda iş değişikliği yaptıktan sonra yılda 2 kilo almışım. O zamanlar 80 kilo civarındaydım.

Oturduğum iş koltuğunun kumaşı aşınmaya başladı, oradan belli oluyor çok otuduğum.

Artık sabah daha dinç uyanıyorum, burun tıkanıklığım azaldı, bununla bağlantılı olarak horlamam kesildi.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Levent Güzelkalp yazdı:

2004 yilinda 120 kg den 80 dustum
2008 yilinda 110 kg den 75 dustum
2013 yilinda 130 kg den 95 dustum
2021 yilinda 130 kg den su anda 109 dustum hedefim tekrardan 80 kg dusmekemoji2.png
Arada 10 kg in ciklari saymiyorum bile bu kg isi gerçekten zor is

Uzun vadede alınan kilolar sağlıklı bir şekilde yine uzun vadede verilir diye düşünüyorum. Sabretmek lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Dr civanım ara öğün yemeyin dedi bende çok sağlıklı besleniyorum. Tuz yok çayda şeker yok [emoji488]

8496adc63791942ffc32614fbb2b5ddd.jpg

• Beğen 1
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp

Uzun vadede alınan kilolar sağlıklı bir şekilde yine uzun vadede verilir diye düşünüyorum. Sabretmek lazım.
insallah abi
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
Nihat Palolu yazdı:

3 ay kadar önce anneme yemeğe gitmiştik, aklıma geldi bir tartılayım dedim ki ne göreyim, 101,5 kiloya çıkmışım.

Hayatımda görmediğim kiloya çıkınca, akşam atıştırmalarını kestim. Beyaz ekmek yerine tam buğday (ekşi maya) ekmeğe geçtim.

Kilom şu an 89-91 arasında geziyor. Hedefim 85'e düşmek. Kilo vermek isteyenler bu yöntemi deneyebilirler.

Abi hayırlı olsun yeni kiloların. Gardrobun yenilenmesi gerek . Aksi durumda eski kilolara dönüş kolay oluyor.

Ben de birgün arkadaşın birinin sözüyle diyete başladım. Eşim de sen imkansız kilo veremezsin dedi. 

Diyete başladım. sadece porsiyonu yarıya düşürdüm. Akşamları yürüyüş yaptım. Tatlıdan uzak durdum. 45 günde 96 dan 80 kiloya düştüm. Diyete başladıktan 15 gün sonra diyetisyene gittim. ARkadaşımda görünce şok oldu. Nasıl başardın dedi. Anlattım böyle yapıyorum dedim. Direk tahlil istedi herşey gayet iyi devam et. Sadece suyu az içiyorsun dedi.  80 kilomu 3 yıl korudum. Taaaaaakiiiii pandemi patlayana kadar. Pandemide 88 kiloya geri çıktım. Bu hafta yeniden başladım diyete.🤣

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Forumda çoğumuz kilolardan muzdaribiz anlaşılan. Mangal seven forum böyle olur tabi. :biggrin: Bende de redline 100 kg. Olmayı istemiyorum ama bazen kilom o sınıra dayanıyor. Benim için ideal kilo seksen kg civarı, ama 85 idare eder. Pandemiden dolayı çok kilo aldık. Şu anda 94 kiloyum ben de. Ama benim de vermem lazım.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...