İçeriğe Yönlendir

Cmax 1 - Problemler

Bahadır ÇALIŞKAN

Recommended Posts

Bahadır ÇALIŞKAN

Selamlar, çok ilginç hataları bu aracımla gördüm ve forumlar sayesinde çözdüm. çözemediklerim var ve bilgisi olan var mı sormak istedim. Araç benzin lpg 2005 

- kaloriferden veya borulardan dolayı bilmiyorum antifriz akıyordu. radyatör değişti dendi 

- kadran soğuk lehim, neler değişti neler =/ ah ustlar ah

- double teyp de soğuk lehim oldu (onu ben halletim) 

- göğüs altı su birikmesi (şunu ustalara anlatıcam diye göbeğim çatladı.)

- sunroofların hortumları 

- yağ soğutucusuna su kaçtı yolda kaldık 

- arka tekerlerin lak lak sesi takozları varmış o da çözüldü. 

- kışın elektronik el freni donması ve gelişen olaylar 

1.problem

Yağ soğutucusu değiştikten sonra arabanın kalorifer radyatöründen yolcu tarafının alt kısmından lokur lokur su sesi geliyor. Araba çalıştırıldıktan sonra uzun bir süre geliyor ve ses kesiliyor. Hava diye düşünüyorum ama bir türlü alamadım ustalarda alamadı yada almadı. antifriz deposu kale. karışmadan sonra depo kapağı orjinal takılmış bundan dolayı buradan fazla havayı atma olayı var mı? bu kapak depo uyuşmazlığından dolayı havayı atamıyor olabilir mi? yada karışmadan sonra radyatörün için tam temizlik olmadığı için hava ile beraber tahinli kısımlar mı var? 

2.problem

araba gaz ayarı vslerden sonra egzoz dan patırtılı ses geliyor. çalışması vosvos lar gibi ama o kadar değil. problem ne olabilir? sesi çok iyi çekmemişim ama atayım dedim yenilerim sese linkten ulaşabilirsiniz. 

https://1drv.ms/f/s!AiUYOsikphdE-TbYj36YcZ8uddnd

3.problem 

geçen rod balans yaptırıken sol arka balata çabuk aşınmış olduğunu gördüm frenciye gittim. disk inceldiği için bu tarafın diğerlerine göre daha çabuk alınabileceğini söyledi. Çokta bildiğimden değil ama arabada hala orjinal arka diskler varmış değiştirelim dedi bende değiştir dedim. bu disklerin orjinal olması çok önemli mi? ön diskler değişmişti daha öncesinde. 

4.problem

bu bu disk değişiminden sonra izmit gittim. hafif bi yağmurdan sonra porya sesi duydum gibi geldi ama kesildi vuv vıv vuv yaptı 3 5 tur sonra kesildi. 

5.problem

hafif kaşkışlarda parkediş sırasında vuv vuv diye bir ses geliyor. Bu ses arada sırada ön kısımdan geliyordu. 4.problemde belirttiğim sesede benziyor ama o ses arkadandı. Porya olsa sürekli olması gerekiyor dimi? Bilgisi olan varsa çözümü varsa sıkıntı yaratıcaksa çözelim. 

6.problem

ön cam çizikleri - bunun için özel macun (ceriglass) ve padinden aldım ama zaman olmadığı için yapamadım. uğraşmaya değer mi? yada orjinal cam mı? muadil mi? cmaxlerde bazı model bu ön cam karşıdan görünmeyen kaplama mı ne varmış elektronikmiş forumda okudum sanırım o da pahalıymış. benim araçta bu şekilde mi? 

7.problem

ön konsol orta fan delik kısmı üstü kabarıklığı biyerlerde okudum ama tekrar bulamadım. kolay bir çözümü varsa onuda çözeyim. 

8.problem

fren hidroliği ne zaman değişmeli? neden değişmeli? ustalar pahalı olduğu için mi normal bakımda değiştirmiyor? 

9. problem

motorun ortasından gelip hava filtresinr giren bir boru var. bu boru bi şekilde kırılmış filtre kısmına giren kısmındali soketli kısım. Bir önemi var mı? 

10.problem

bir usta girişimiyle radyatör su sesinin kesilmesi için linkte fotoğrafta gösterdiğim modülü devre dışı bırakmışlar. bunun yaratacağı bir problem var mı? sonuçta sese çözüm olmadı. 

https://1drv.ms/f/s!AiUYOsikphdE-TbYj36YcZ8uddnd

Arabada değişmeyen yenilenmeyen kalmadı vallahi. kendi kafamın rahat ettiği şekilde çözersem sonrada satarım artık ben bunu ama sonra ne alıcam =/

uzun bir yazı oldu. okuyanlara kendini yoranlara şimdiden teşekkürler. 

Yorum bağlantısı
Hamit inan
Bahadır ÇALIŞKAN yazdı:

2.problem

araba gaz ayarı vslerden sonra egzoz dan patırtılı ses geliyor. çalışması vosvos lar gibi ama o kadar değil. problem ne olabilir? sesi çok iyi çekmemişim ama atayım dedim yenilerim sese linkten ulaşabilirsiniz. 

Araç zengin karışımda kalıp fazla yakıtı eksozda patlatabilir. Eğer öyle ise katalizörün yakında dağılacaktır.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

motor 100 ps mi 115 ps olan tip mi

fren diski değişsin bu yaşa km ye kadar iyi dayanmış. orjinal dediği fabrikanın takıtığı dır.

fren hidroliği her 2 yılda bir değişmeli.

Yorum bağlantısı
Rüzgar Atay

2-öyle birşey başıma gelmedi . kutup başını söküp biraz bekle (süresini bilmiyorum,kimi 15 dakika kimi 1 gece diyor ) sonra 50 km kadar benzinle kullan .yeniden lpg ayarı yaptır.

3- orijinal  olmasa da kaliteli bişey olsa iyi olur. ben hep şehir içi mıy mıy sürüyorum dersen fark kedeceğini sanmam.

8- değişmesi lazım . neden değiştirmiyorlar bilmiyorum zor geliyordur. çok uzun sene değişmeyen fren hidroliğidaha hızlı kaynama noktasına geliyor,fren sertleşiyor. hidroliğideğiştirince dediğimi anlarsın. değişimi kola ysende yaparsın ben kendim yaptım.

Yorum bağlantısı
Bahadır ÇALIŞKAN
Çağlar Bayur yazdı:

motor 100 ps mi 115 ps olan tip mi

fren diski değişsin bu yaşa km ye kadar iyi dayanmış. orjinal dediği fabrikanın takıtığı dır.

fren hidroliği her 2 yılda bir değişmeli.

115psi ghia

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

değişken zamanlama motorlarıını sesi yanıltabilir, motordaki ses için ustanıza danışın

Yorum bağlantısı
Bahadır ÇALIŞKAN
Çağlar Bayur yazdı:

değişken zamanlama motorlarıını sesi yanıltabilir, motordaki ses için ustanıza danışın

ustalarla uyuşamıyorum. Eskişehir de usta öneriniz var mı? 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Bahadır ÇALIŞKAN yazdı:

ustalarla uyuşamıyorum. Eskişehir de usta öneriniz var mı? 

maalesef yok,vesile ile ustalarla ben de çok uyuşamam

Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman

2. Sorunda bahsettiğiniz egzoz patırtıları genelde ateşleme problemlerinde ortaya çıkar derler, gerçi paylaştığınız seste ciddi patırtılar yok ama kontrol amaçlı bobine bakılabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bahadır ÇALIŞKAN
Çağlar Bayur yazdı:

maalesef yok,vesile ile ustalarla ben de çok uyuşamam

=))) 

M. Asım Kahraman yazdı:

2. Sorunda bahsettiğiniz egzoz patırtıları genelde ateşleme problemlerinde ortaya çıkar derler, gerçi paylaştığınız seste ciddi patırtılar yok ama kontrol amaçlı bobine bakılabilir.

teşekkürler. fırsat bulursam ilgilenicem. çözdüklerimi yazarım. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...