İçeriğe Yönlendir

Orjinal Ebatı Dışında Lastik Kullanımı ve Muayene Durumu

Erdoğan Temur

Recommended Posts

Erdoğan Temur

Merhabalar,

Aracım üzerinde 2018 yılı üretimi 235-45-18 Hankook lastikler var. Diş derimlikleri hepsinde 5mm ölçüldü ancak araç 47 binde olduğundan yakın zamanda değiştirmeyi planlıyorum.

Orjinal lastik ebatı dışında lastik kullanmak tüvtürk  araç muayenesinde sorun oluşturur mu?

Etiketinde tek ebat belirtilmiş ama ben 225-50-18 ebata geçmek istiyorum hatta 205-55-18 düşünüyorum.

Araçla gittiğim yerler ince yanak için çok uygun değil kesin balon olur. Bu konuda yorumlarınızı alabilir miyim?

svmj83d.png

eqlo5gk.png

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Belirttiğiniz lastikler arasında farklar var. Farklı donanım araçlarda farklı etiket varsa o etiketten temin ederseniz tuv de sıkıntı çıkmaz. Alacağınız lastiklerin fiyaıtınıda araştırın. Alternatif ölçülerin fiyatları farklı. 235/50r17, 215/55r17 ve 215/60r16 aynı çap ama fiyatları çok farklı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Erdoğan Temur yazdı:

Merhabalar,

Aracım üzerinde 2018 yılı üretimi 235-45-18 Hankook lastikler var. Diş derimlikleri hepsinde 5mm ölçüldü ancak araç 47 binde olduğundan yakın zamanda değiştirmeyi planlıyorum.

Orjinal lastik ebatı dışında lastik kullanmak tüvtürk  araç muayenesinde sorun oluşturur mu?

Etiketinde tek ebat belirtilmiş ama ben 225-50-18 ebata geçmek istiyorum hatta 205-55-18 düşünüyorum.

Araçla gittiğim yerler ince yanak için çok uygun değil kesin balon olur. Bu konuda yorumlarınızı alabilir miyim?

Yüzde3'e kadar güvenli sınırda kalıyorsunuz. Tüv bu ebat değişimine bakmıyor. Tüv'ün baktığı aynı aks üzerinde farklı ebat olmaması.

Ayrıca 18 gerçekten İstanbul için zor bir ebat. 45 yanakla cesaret ister ara sokaklar dahi. Benim aracımda 17 var, zaman zaman 16'ya mı düşsem diye düşünmüyor değilim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Bence hepsi bir yana 235 tabandan 205 tabana geçmek çok büyük cesaret. Aracın yol tutuşu için bence çok olumsuz bir durum. 

Bir önceki aracım 207 idi. Orjinali 15 inç üzerinde 17 inç jant vardı. Tüvtürk personeline sorduğumda lastikle çamurluğun arasında mesafe varsa geçiriyoruz cevabını almıştım. Ama bildiğim kadarı ile prosedür gereği yük ve hız endeksinin orjinalinden düşük olması sonucunda geçirmedikleri, yanlış bilmiyorsam. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
(düzenlendi)
Metin Uzunoğlu yazdı:

Belirttiğiniz lastikler arasında farklar var. Farklı donanım araçlarda farklı etiket varsa o etiketten temin ederseniz tuv de sıkıntı çıkmaz. Alacağınız lastiklerin fiyaıtınıda araştırın. Alternatif ölçülerin fiyatları farklı. 235/50r17, 215/55r17 ve 215/60r16 aynı çap ama fiyatları çok farklı.

Kafadan en az 4500 tl çıkacak gibi.  Jant değiştirme fikrimden vazgeçtim. 225-50-18 bakıyorum. 55 yanak içinde 205 taban bu arabaya yakışmaz gibi geliyor.

tarihinde Erdoğan Temur tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)

ancak.yanak bir tık yükselince balon riski azalacak denemez, çoğu 235/45 lerin yanağın 225/50 den dayanıklı  olabilir. bunu iyi araştırmalı, asıl amaç yanak ise, yanaklarda koruyucu çıkıntılar vardır 235/45 te, en azından çoğunda

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Erdoğan Temur yazdı:

Kafadan en az 4500 tl çıkacak gibi.  Jant değiştirme fikrimden vazgeçtim. 225-50-18 bakıyorum. 55 yanak içinde 205 taban bu arabaya yakışmaz gibi geliyor.

Jant değişmeden yanak yüksekliği çok fazla değişmez. 235/50r17 ile 215/55r17 nin yanak yüksekliği hemen hemen aynı ama 215/60r16 aralarında 11 mm fark var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Oğuzkan Erışık yazdı:

Bence hepsi bir yana 235 tabandan 205 tabana geçmek çok büyük cesaret. Aracın yol tutuşu için bence çok olumsuz bir durum. 

Sıkıntılı bir durum yok aslında. 2016 mondeo boş olarak 1650 kg ve 240 km ye kadar hız yaptım. Araçta 235/45r18, 235/50r17 ve 215/60r16 ölçüleri standart lastik. 2019 larda 215/55r17 orjinal olarak geliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
(düzenlendi)

Jant küçülmeden yanak kalınlığı değişmez (orijinal boyutlara sadık kalarak) anca çap büyütülürse olur onda da %3 üzeri tavsiye edilmez.

Jantinizin j değeri muhtemelen 8" o yüzden 205 taban lastik de uymaz (şahin doğan gibi \____/ şeklini almış lastikle gezerim derseniz ayrı.

8,0 Inches       

minimum 215 mm                      

Tavsiye edilen 225 or 235 mm

Maksimum 245 mm

tarihinde Ahmet İhsan Akşen tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Metin Uzunoğlu yazdı:

Sıkıntılı bir durum yok aslında. 2016 mondeo boş olarak 1650 kg ve 240 km ye kadar hız yaptım. Araçta 235/45r18, 235/50r17 ve 215/60r16 ölçüleri standart lastik. 2019 larda 215/55r17 orjinal olarak geliyor.

Metin abi lastiğin taban ve yanağının kesiştiği köşe jantın dış kenarlarından içerde kalacak merkeze doğru. 205 tabandan bahsediyorum. Ahmet abi şekille göstermiş. Bence sıkıntılı. Lastik çalışma prensibinin dışına çıkacak bu durumda.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Jant küçültmeyi düşündüm ama 18 jant arabaya çok yakışıyor. Muayenede sorun çıkmadığına göre 225_50_18 xl ile devam ederim. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Kapı etiketinde tek ebat yazıyor ama TÜV kullanma klavuzunda gösterebilirseniz sorun yok demişti. Bende 215 50 17 yerine 225 45 17 kullanıyorum kullanma klavuzunda bu ebat var. Ha TUV bakmadı o ayrı.

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Henüz kışa var ama yeni konu açmadan ben de buradan yazayım. Eski Tiguan'ın kışlık lastikleri duruyor. Michelin Pilot Alpin Pa4 235/50/18 boyutlarında. Yeni Tiguan ise 235/55/18 boyutlu lastiklere sahip. Eski lastikler yenisine olur mu?  

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı
Cavit Çırakoğlu yazdı:

% 3,2 fark oluşuyor. Sınırın az biraz üstü.???

İşte ben de orada tereddütteyim. Üzerindeki lastikler 235/55/18 Pirelli Scorpion Verde.  Yazlık olarak memnunum. Ama kışlık lastikler kullanımda sıkıntı yaratır mı? Lastikçim de aynı sınırı söyledi. Deneyip görürüz dedi ama bilemedim. Öte yandan 4 kışlık lastik 4-5 bin TL olacak. :unsure2:  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...