İçeriğe Yönlendir

Bursa'da Gezilecek Manevi ve Gastronomik Yerler

Ercüment Yıldırım

Recommended Posts

Ercüment Yıldırım

Dostlar selam herkese,

2 ya da 3 hafta sonra hafta sonunu geçirmek üzere Bursa ya doğru yol alıcam maaile.

Daha önce biraz gezme fırsatım olmuştu ama ismi duyulmuş bilinen 2 3 yer sadece.

2 günlük bir gezi olunca neresi varsa gidip göreyim istiyorum. Hem manevi ortamları hem de kahvaltısı yemeğiyle gidilebilecek neresi varsa artık.

Tavsiyede bulunacağınız çoğu yere gitmek istiyorum.

Var mı yazabilecek birileri?

Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen

Mudanya, trilye, gölyazı, cumalıkızık, misi köyü, suuçtu şelalesi, karacabey longozu, uludağ, inkaya çınar, tophane aklıma gelenler artı dediğiniz manevi yerler camiler türbeler gezilebilir. Haftasonu Bursa için kısa bir zaman seçenekler arasından tercih yapmak gerekir 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ercüment Yıldırım

Siz bursadaydınız doğru.

tophane tarafına yakın bir yer buldum kalmak için. Yürüme mesafesi o tarafa ilk gün gidip akabinde uludağ, inkaya çınar tarafına gitmeyi düşünüyorum.

Sabahında cumalıkızık tabi.

Şehir merkezinden çok uzaklaşma durumu olmaz ondan dolayı mudanyayı filan eledim. Yoksa iznik tarafınıda çok söylüyorlar.

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Uludağ zirveye 1-2 km kala kirazlıyayla adında bir yaylası var, etleri çok güzeldir yemek yenecekse muhakkak uğrayın derim.  Ufak salaş bir büfemsi bir yer var hep gittiğimiz. Mangalı etleri vs veriyorlar.. 

Yorum bağlantısı
Ercüment Yıldırım
Cem Işık yazdı:
Uludağ zirveye 1-2 km kala kirazlıyaya adında   yaylası var, etleri çok güzeldir yemek yenecekse muhakkak uğrayın derim.  Ufak salaş bir büfemsi bir yer var hep gittiğimiz. Mangalı etleri vs veriyorlar.. 

Akşam dönüş için tercih edebilirim teşekkürler

Mert Gülkokan yazdı:
cemal celil ustanın ilk yerlerinde güzel bir uludağ kebabı yemeden dönmeyin derim

manevi yer olarakta saat kulesinin olduğu yerden Orhangazi ve Osmangazinin türbeleri var

Aynen Mert Tophane yi gezmeden olmaz zaten
AVM arkasında eski küçük bir dükkan vardı hala var mı bilmiyorum oraya öğlen gitmeye niyetim var bulursam gidicem tabi

Yorum bağlantısı
Ercüment Yıldırım
Mert Gülkokan yazdı:

avm nin arkasındaki dükkan duruyor sıra bekliyorsun oda en fazla 30 dk olur avm yede dükkan açmışlar ama arkadaki dükkanın havası ayrı tabiki

Gidenlerin genel kanısı avm de dükkandaki lezzetin olmaması yönünde

Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman

Tasavvufi sanatlara ilginiz varsa Irgandı Köprüsünü gezin derim.

Yorum bağlantısı
Ercüment Yıldırım
M. Asım Kahraman yazdı:

Tasavvufi sanatlara ilginiz varsa Irgandı Köprüsünü gezin derim.

Kalacağım yere yürüyerek 10dk mesafede. Listeye ekledim. Teşekkürler

Yorum bağlantısı
Ercüment Yıldırım

Teşekkürler hocam
Resimler açılmıyor ama aralardaki metinleri okuyacağım
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
Ercüment Yıldırım yazdı:

Yoksa iznik tarafınıda çok söylüyorlar.

Evet iznik de çok güzeldir. Irgandıya gitmişken eski havası yok ama mahfele uğrayıp dere kenarında çay içebilirsiniz. Yeşil türbeye de gidecekseniz orası da yine yürüme mesafesinde orada da güzel yüksek manzaradan oturulup soluklanılacak mekanlar mevcut

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Öngür

hem ekonomik hem doğa hem hayvanlar , bursa hayvanat bahçesi 10 numara yer tavsiye ederim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
Hayrettin Bahadir yazdı:

İzmirli birisinin Bursayı sevip burada yaşarım demesi de bence Bursa adına güzel bir şey 👏👏 ben de İzmir'i çok severim oraya yerleşebilirim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Kuşçu

Kalacağınız bölge tarihi kısımda kalıyor. Araç kullanmadan yürüyerek tophane, saltanat kapısı, ulu cami ve hanlar bölgesini rahatlıkla gezebilirsiniz. Yine tophanede sarı bir bina var bursa kebapçısı tavsiye ederim. Aslında makbulü Tayyare kültür merkezi yanında ki iskender de yemek ama epey sıra oluyor.

Yine bu bölgeye çok yakın Tofaş anadolu arabaları müzesi var küçük bir müze ama ilk murat 131,124 gibi araçları sergiliyorlar :) hemen altında da terazi müzesi var. Sabah kahvaltısın da tahinli pide ve simit abdal fırınından alabilirsiniz. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman
Murat Öngür yazdı:

hem ekonomik hem doğa hem hayvanlar , bursa hayvanat bahçesi 10 numara yer tavsiye ederim

Hayvanat bahçesine giderseniz hemen yanında Botanik Parka da uğrayıp yeşile ve sessizliğe doyabilirsiniz, çoluk çocuk gidiyorsanız aile bisikletleri ile tur atabilirsiniz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Recep Demirci

Manzara istiyorsanız dağ yolundaki kafeler,Kent Ormanı,Uludağ Bakacak,Zeyniler köyü.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan

Ercüment bey size şöyle bir plan yaptım :)

A-Geziye Çekirge semtinde bulunan 1. Murat Hüdavendigar Camiinden başlıyoruz. Camii ve 1. Murat türbesini geziyoruz. Ardından hemen orada bulunan çay bahçesinde bir çay içip panoramik Bursa manzarası seyrediliyor, serin rüzgarı hissediyoruz.

B-Daha sonra aracımızla ( dolmuşla giderseniz  setbaşı dolmuşlarına binip kültür park kapısında inerek merdivenlerden yukarı çıkıyorsunuz.)  Muradiye semtine gidiyoruz. Burada Muradiye camii, II. Murat türbesi ve külliyesini geziyoruz. (Burası gerçekten gezilmesi gereken bir nokta bir çok türbe var)

C-Muradiyeden , Altıparmağa doğru yürüyoruz, 200mt gittikten sonra  sağ tarafa ara sokaklara dalıyoruz. Burada birçok eski ev, dar sokaklar ve fotoğraflık yerler var.

D-Sokaklardan sonra altıparmağa doğru yürüyoruz. İstikamet Tophane. Altıparmaktan heykel dolmuşlarına binin ve Timurtaş türbesinde inin . Ordan önce Çakırhamam, sonra tahtakaleye köy meydanına sonrada Üftade hazretlerine çıkıyoruz. (Bursanın kalbi bence üftade hazretlerinin kabri). Üftade hazretlerinin türbesi önünde çay ocağı var çayınızı içip dinlenin.

E- Özel görev :) Pınarbaşı parkını buluyoruz. Oradan Kaleiçi otel önünde fotoğraf çekip Tophaneye doğru ara sokakları keşfedin. Kaybolacaksınız önemli değil bende bir Bursalı olarak hep kayboluyorum :)  

F-Buraya kadar ulaştıysanız ve hala yürüyebiliyorsanız Tophaneye gidin. Orhangazi ve Osmangazi türbelerini ziyaret ettikten sonra Heykele doğru sallana sallana yürüyün. 

G-Son olarak Setbaşından yürüyerek Yeşil Türbeye ve Emir Sultana gidebilirsiniz. 

Yeme içme mekanları olarak çok fazla lokasyon var. Bu ekonomik durumunuza göre yorumlanacağı için bir tavsiyede bulunmak istemiyorum. Ama illa illa bir yer söyle derseniz ve cüzdanınıza güveniyorsanız Kayapa Uzan Et Mangal. Daha ekonomik olsun derseniz Nilüfer Çalı da bulunan Çalı Et Mangal  (Köy içinde yerel köfteci)

Bursa dışı için mutlaka git denecek yerler : Gölyazı, Mustafakemalpaşa Suuçtu şelalesi (Mihalıç peyniri, Kemalpaşa tatlısı) , Karacabey Bayramdere Longoz (Mutlaka yap : Boğazköy çıkışında solda bulunan mesire yerine uğrayın)

İyi gezmeler.  

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ercüment Yıldırım
Ercüment bey size şöyle bir plan yaptım [emoji4]
A-Geziye Çekirge semtinde bulunan 1. Murat Hüdavendigar Camiinden başlıyoruz. Camii ve 1. Murat türbesini geziyoruz. Ardından hemen orada bulunan çay bahçesinde bir çay içip panoramik Bursa manzarası seyrediliyor, serin rüzgarı hissediyoruz.
B-Daha sonra aracımızla ( dolmuşla giderseniz  setbaşı dolmuşlarına binip kültür park kapısında inerek merdivenlerden yukarı çıkıyorsunuz.)  Muradiye semtine gidiyoruz. Burada Muradiye camii, II. Murat türbesi ve külliyesini geziyoruz. (Burası gerçekten gezilmesi gereken bir nokta bir çok türbe var)
C-Muradiyeden , Altıparmağa doğru yürüyoruz, 200mt gittikten sonra  sağ tarafa ara sokaklara dalıyoruz. Burada birçok eski ev, dar sokaklar ve fotoğraflık yerler var.
D-Sokaklardan sonra altıparmağa doğru yürüyoruz. İstikamet Tophane. Altıparmaktan heykel dolmuşlarına binin ve Timurtaş türbesinde inin . Ordan önce Çakırhamam, sonra tahtakaleye köy meydanına sonrada Üftade hazretlerine çıkıyoruz. (Bursanın kalbi bence üftade hazretlerinin kabri). Üftade hazretlerinin türbesi önünde çay ocağı var çayınızı içip dinlenin.
E- Özel görev [emoji4] Pınarbaşı parkını buluyoruz. Oradan Kaleiçi otel önünde fotoğraf çekip Tophaneye doğru ara sokakları keşfedin. Kaybolacaksınız önemli değil bende bir Bursalı olarak hep kayboluyorum [emoji4]  
F-Buraya kadar ulaştıysanız ve hala yürüyebiliyorsanız Tophaneye gidin. Orhangazi ve Osmangazi türbelerini ziyaret ettikten sonra Heykele doğru sallana sallana yürüyün. 
G-Son olarak Setbaşından yürüyerek Yeşil Türbeye ve Emir Sultana gidebilirsiniz. 

Yeme içme mekanları olarak çok fazla lokasyon var. Bu ekonomik durumunuza göre yorumlanacağı için bir tavsiyede bulunmak istemiyorum. Ama illa illa bir yer söyle derseniz ve cüzdanınıza güveniyorsanız Kayapa Uzan Et Mangal. Daha ekonomik olsun derseniz Nilüfer Çalı da bulunan Çalı Et Mangal  (Köy içinde yerel köfteci)

Bursa dışı için mutlaka git denecek yerler : Gölyazı, Mustafakemalpaşa Suuçtu şelalesi (Mihalıç peyniri, Kemalpaşa tatlısı) , Karacabey Bayramdere Longoz (Mutlaka yap : Boğazköy çıkışında solda bulunan mesire yerine uğrayın)
İyi gezmeler.  
Çok teşekkürler Mustafa Bey
Bir gün için gayet güzel plan. Kendi hazırladığım plan içerisine bir kısmını entegre edebilirim.
Yorum bağlantısı
Hayrettin Bahadir

İzmir'de yaşamak gerçekten çok keyifli. İsterseniz satılık yazlık var Sığacık'ta ;)

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ercüment Yıldırım
İzmir'de yaşamak gerçekten çok keyifli. İsterseniz satılık yazlık var Sığacık'ta [emoji6]
Hem de sığacıkta
Bu sene oraya geldim harika bir yer
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hayrettin Bahadir
Ercüment Yıldırım yazdı:

Hem de sığacıkta
Bu sene oraya geldim harika bir yer

Detayları özelden konuşabiliriz..

Yorum bağlantısı
Ercüment Yıldırım
Detayları özelden konuşabiliriz..
Yazlık pek düşünmüyorum açıkçası teşekkürler [emoji4]
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
(düzenlendi)

Reklam olur mu bilmiyorum Abimin şirketi Bursa'da ihale çevirirken beni bir yere götürmüştü "Sultan Cağ Kebap" diye. Köşe ufak bir yer yaşlı bir dayı ve ondan daha az yaşlı bir yaveri çeviriyor ama hayatımda yediğim en güzel Cağ Kebap orası olabilir. Navigationdan çıkar mı bilmiyorum sora sora belki bulunur. Her gün Fix et atıyor eğer et biterse öğlen 1'de dükkanı kapatıp gidiyor fazlasında gözü yok adamın.

En büyüklerimizden Osman ve Orhan gazi türbeleri ile Şehzadelerimizin türbelerini gezmekte çok anlamlıydı.

Oltanız varsa Gemliğe sürebilirsiniz, bana çok bereketli gelir sabah namazı vakitleri salladığım her Shimano makina LRF'yi en kötü Zargana ve İskorpit ile çekiyordum. Zargana ve İskorpit çocuklar için inanılmaz faydalı olduğu için yeğenime çorbasını yapar içirirdim. Hem zarganaların kuyruğunu taze taze kesip yem olarak kullanmak güzel oluyor :D 

tarihinde Çağrı Alaf tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...