İçeriğe Yönlendir

Bursa'da Gezilecek Manevi ve Gastronomik Yerler

Ercüment Yıldırım

Recommended Posts

Ercüment Yıldırım
Reklam olur mu bilmiyorum Abimin şirketi Bursa'da ihale çevirirken beni bir yere götürmüştü "Sultan Cağ Kebap" diye. Köşe ufak bir yer yaşlı bir dayı ve ondan daha az yaşlı bir yaveri çeviriyor ama hayatımda yediğim en güzel Cağ Kebap orası olabilir. Navigationdan çıkar mı bilmiyorum sora sora belki bulunur. Her gün Fix et atıyor eğer et biterse öğlen 1'de dükkanı kapatıp gidiyor fazlasında gözü yok adamın.

Haricinde Şehzade Mustafa'nın ve diğer büyüklerimizin türbesini gezmek çok eğlenceliydi
Cağ kebap deyince pek bursa aklıma gelmez ama o tarafların eti güzel olur deneme fırsatım olursa başka zaman inşallah. Teşekkürler
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ercüment Yıldırım
Burak Kuşçu yazdı:

Tayyare kültür merkezi yanı

Mavi renkli olan kebap iskender yazan yer galiba

Yorum bağlantısı
Burak Kuşçu
Ercüment Yıldırım yazdı:

Mavi renkli olan kebap iskender yazan yer galiba

Evet orası, Ama epey sıra beklemeniz gerekebilir. ben tophanede ki, Tophane kebapçısını tercih ediyorum. 

Yorum bağlantısı
Ercüment Yıldırım
Burak Kuşçu yazdı:

Evet orası, Ama epey sıra beklemeniz gerekebilir. ben tophanede ki, Tophane kebapçısını tercih ediyorum. 

Fiyatlar hala biraz uçta değil mi?

Yorum bağlantısı
Erman Uzun

Takipte kalayım seneye bende gitmeyi düşünüyorum işimize fazlasiyla yarayabilir gelişmeleri takipteyim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Ercüment Yıldırım yazdı:

Dostlar selam herkese,

2 ya da 3 hafta sonra hafta sonunu geçirmek üzere Bursa ya doğru yol alıcam maaile.

Daha önce biraz gezme fırsatım olmuştu ama ismi duyulmuş bilinen 2 3 yer sadece.

2 günlük bir gezi olunca neresi varsa gidip göreyim istiyorum. Hem manevi ortamları hem de kahvaltısı yemeğiyle gidilebilecek neresi varsa artık.

Tavsiyede bulunacağınız çoğu yere gitmek istiyorum.

Var mı yazabilecek birileri?

mudanyada çiğ börek yenip müsilaj izlenebilir dönüşte istanbul yavrusu trafik keyfi yaşanarak akşam yemeğinde kebap yenebilir. hanımköylü olarak ve vejeteryan birisi olarak bunları da yapmıyorum. özellikle yazın bedava sauna keyfi yaşanır çatı katı bir dairede kalıyorsanız. evin içinde termometre 36 derece gösteriyordu ağustos ayında.

bana göre bomboş biryer bursa :)  şehir dışında gidilebilecek yeşil alanlar var. cumalıkızık köyü var mesela. kar mevsiminde uludağ güzeldir. yaz mevsiminde gittik çöp ile dolu ve harabe görünümündeydi. yazıktır. uludağ yolunda çok büyük ve çok yaşlı bir çınar ağacı vardır, en sevdiğim yer idi, ancak bundan 6 7 sene önce mangal vs yapmaya başladılar, tost ve çayın yanı sıra, feci dumanaltı oluryordu ve arap turist kaynıyordu. şimdi heryeri araplar aldığı için bursa'da, arada tek türk türk görebilirsiniz belki. malesef kalabalık gürültülü bir turistik mekana dönüştü şehir merkezi.  zaten ovanın ortasını işgal eden gecekondu mahalleleri, ve alınan göç tüm demografiyi ve manzarayı bozarken 10 senedir bitirilmeyen raylı taşıma sistemi bu plansızlığı taçlandırıyor bana göre.

• Beğen 1
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Ercüment Yıldırım
Doğan Arşiray yazdı:

mudanyada çiğ börek yenip müsilaj izlenebilir dönüşte istanbul yavrusu trafik keyfi yaşanarak akşam yemeğinde kebap yenebilir. hanımköylü olarak ve vejeteryan birisi olarak bunları da yapmıyorum. özellikle yazın bedava sauna keyfi yaşanır çatı katı bir dairede kalıyorsanız. evin içinde termometre 36 derece gösteriyordu ağustos ayında.

bana göre bomboş biryer bursa :)  şehir dışında gidilebilecek yeşil alanlar var. cumalıkızık köyü var mesela. kar mevsiminde uludağ güzeldir. yaz mevsiminde gittik çöp ile dolu ve harabe görünümündeydi. yazıktır. uludağ yolunda çok büyük ve çok yaşlı bir çınar ağacı vardır, en sevdiğim yer idi, ancak bundan 6 7 sene önce mangal vs yapmaya başladılar, tost ve çayın yanı sıra, feci dumanaltı oluryordu ve arap turist kaynıyordu. şimdi heryeri araplar aldığı için bursa'da, arada tek türk türk görebilirsiniz belki. malesef kalabalık gürültülü bir turistik mekana dönüştü şehir merkezi.  zaten ovanın ortasını işgal eden gecekondu mahalleleri, ve alınan göç tüm demografiyi ve manzarayı bozarken 10 senedir bitirilmeyen raylı taşıma sistemi bu plansızlığı taçlandırıyor bana göre.

Dönüşüm istanbula olmayabilir iç anadoluya doğru devam belki.

Ama ben yeşilli arayan biri değilim pek, daha çok maviyi arıyorum. Tarihi yerleri ve doğal kalmış yerleri görmek istediğim için bursaya gidiyorum. Tabi arada bir kaç dost ziyareti de olacak.

Şehrin gelişmişliği beni pek ilgilendirmiyor. O konulara girersek siyaset meydanına döner bu konu.

Çiğ börek tavsiyesi için teşekkürler

Yorum bağlantısı
Rifat Berber

Uzun zamandır izlediğim en güzel Bursa tanıtım videosunu bırakayım, belki faydası olur.

Bu arada dünyadaki en uzun teleferik hatlarından birisi de Bursa'da bulunuyor. Fırsat olursa denemenizi tavsiye ederim.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan

Doğan bey çok derine gömdünüz Bursamızı ama haksız da değilsiniz .

Bursa belediyecilik bakımından , hep küçük işlerle oyalanmış, önce kendi öz halkından olmak üzere bir türlü gerekli değeri ve desteği bulamamış bir şehrimiz.  Büyük projelere ihtiyacımız var ama pansuman projeler üretiliyor. Trafik sorunumuz çok büyük . 3 ana 1 yan yol olan İstanbul caddemiz tramvay gelecek masalıyla 2 şeride düştü.  Üstüne üstlük 6 yıldır  da tamamlanmadı. Peki Bursa halkı olarak biz ne yaptık ? Hiç bir şey. Sesimizi bile çıkartmadık. Şehrin ortasından geçen ve tüm yükü sırtlanan tek bir yolumuz var ve oda bazı noktalarda 6 şeride çıkıp ardından 2 şeride düştüğü için günün 24 saati tıkalı. Sanayi ve şehir birleşti. Plastik fabrikaları 7/24 beyaz bir zehir bırakıyor. Şikayet edilmedik yer kalmadı 2 yıldır tık yok. Evet Bu şehir artık beni de çok yoruyor .

Bayramda İstanbula gittim. Taksim, Beşiktaş ve Ortaköyü bebek arabalı Suriyeliler, Afgan gençleri ve Iraklılar ele geçirmiş. Üzüldüm, üzüldüm üzüldüm. Dedim ki içimden şimdi Berlinli Hansı, Londralı Edward ı çok daha iyi anlıyorum,

Koşarak canım Bursama döndüm. Kapıda alt kat komşum Katarlılara Salamın Aleyküm deyip evime ulaştım .  

• Beğen 3
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mithat Tuğrul

Merkezi yerleri arkadaşlar yazmışlar. Pideli köfte yerim derseniz Kayhana gidin derim.

Batı tarafına gelirseniz, suuçtu şelalesi ve karacabey boğazı ve longoz ormanı var. Karacabeyde tavacı refik ve coşkun ızgarada; saç tavada et ve tandır yiyebilirsiniz. Kabak ve m.k.paşa tatlılarıda güzeldir. M.k.paşa tatlı yemek isterseniz güvenalı tercih edebilirsiniz. Yemek olarak açina, safir vs var. Meşhur bir yemeği yok. İzmire doğru devam ederseniz, göbel/susurluk ta gizli bahçe var. Kokoreç ve eti meşhur. Ana yola yakın sayılır. Susurlukta tost, yasa yada belediye tesisleri.

Yorum bağlantısı
Ercüment Yıldırım
Merkezi yerleri arkadaşlar yazmışlar. Pideli köfte yerim derseniz Kayhana gidin derim.
Batı tarafına gelirseniz, suuçtu şelalesi ve karacabey boğazı ve longoz ormanı var. Karacabeyde tavacı refik ve coşkun ızgarada; saç tavada et ve tandır yiyebilirsiniz. Kabak ve m.k.paşa tatlılarıda güzeldir. M.k.paşa tatlı yemek isterseniz güvenalı tercih edebilirsiniz. Yemek olarak açina, safir vs var. Meşhur bir yemeği yok. İzmire doğru devam ederseniz, göbel/susurluk ta gizli bahçe var. Kokoreç ve eti meşhur. Ana yola yakın sayılır. Susurlukta tost, yasa yada belediye tesisleri.
Pideli köfte için yeşil i söyledi bir arkadaşım ama Kayhan a da belki bakarım. 3 tane var hangisi acaba
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan

Gastronomi icin eker meydandaki köftecide, kokorec, köfte ve süt helvasi yemek iyi olur. Hayvanat bahcesinin orada iskender güzeldir. Kursunluda bizim ora kokorec tavsiye edilir. Kayhanda birkac iyi pideli köfteci var. Ulucami yanindaki handa cigböregi güzel yapan kücük bir dükkan var. Süt helvasi ve ev yemekleri icin fsm bulvarinda bir esnaf lokantasi var, güzeldir. Özlüce de nevale pastanesinde budapeste pastasi tavsiye ederim. Yine özlüce de cigeri ve kebabi güzel olan cigergah diye bir yer var. Birkac tane künefesi güzel olan yer vardi. İsim olarak hatirlamiyorum cogunu ama google maps te puanlara bakarsaniz kolaylikla bulursunuz. Kahvalti icin pasto güzel ve lezzetli bir fırın. Degisik yemekler icin yine eker meydanda zennup isimli bir restorant var. Pahalidir ama güzeldir. Ekmekleri de meshurdur. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ercüment Yıldırım
Gastronomi icin eker meydandaki köftecide, kokorec, köfte ve süt helvasi yemek iyi olur. Hayvanat bahcesinin orada iskender güzeldir. Kursunluda bizim ora kokorec tavsiye edilir. Kayhanda birkac iyi pideli köfteci var. Ulucami yanindaki handa cigböregi güzel yapan kücük bir dükkan var. Süt helvasi ve ev yemekleri icin fsm bulvarinda bir esnaf lokantasi var, güzeldir. Özlüce de nevale pastanesinde budapeste pastasi tavsiye ederim. Yine özlüce de cigeri ve kebabi güzel olan cigergah diye bir yer var. Birkac tane künefesi güzel olan yer vardi. İsim olarak hatirlamiyorum cogunu ama google maps te puanlara bakarsaniz kolaylikla bulursunuz. Kahvalti icin pasto güzel ve lezzetli bir fırın. Degisik yemekler icin yine eker meydanda zennup isimli bir restorant var. Pahalidir ama güzeldir. Ekmekleri de meshurdur. 
Hocam çok teşekkür ederim. Mide için tam tavsiye niteliğinde yerler. Teker teker mapsten konumlarını işaretleyip bakacağım.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Ercüment Yıldırım yazdı:
Erdem Doğan yazdı:

Hocam çok teşekkür ederim. Mide için tam tavsiye niteliğinde yerler. Teker teker mapsten konumlarını işaretleyip bakacağım.

Üniyi Bursa'da okudum, 10 senedir İstanbul'dan gider gelirim. Hızlıca aklıma gelenleri yazdım. Her gittiğimde yeni yerler keşfediyorum ama :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Erkam Elma
Mustafa Erkan yazdı:

Ercüment bey size şöyle bir plan yaptım :)

A-Geziye Çekirge semtinde bulunan 1. Murat Hüdavendigar Camiinden başlıyoruz. Camii ve 1. Murat türbesini geziyoruz. Ardından hemen orada bulunan çay bahçesinde bir çay içip panoramik Bursa manzarası seyrediliyor, serin rüzgarı hissediyoruz.

B-Daha sonra aracımızla ( dolmuşla giderseniz  setbaşı dolmuşlarına binip kültür park kapısında inerek merdivenlerden yukarı çıkıyorsunuz.)  Muradiye semtine gidiyoruz. Burada Muradiye camii, II. Murat türbesi ve külliyesini geziyoruz. (Burası gerçekten gezilmesi gereken bir nokta bir çok türbe var)

C-Muradiyeden , Altıparmağa doğru yürüyoruz, 200mt gittikten sonra  sağ tarafa ara sokaklara dalıyoruz. Burada birçok eski ev, dar sokaklar ve fotoğraflık yerler var.

D-Sokaklardan sonra altıparmağa doğru yürüyoruz. İstikamet Tophane. Altıparmaktan heykel dolmuşlarına binin ve Timurtaş türbesinde inin . Ordan önce Çakırhamam, sonra tahtakaleye köy meydanına sonrada Üftade hazretlerine çıkıyoruz. (Bursanın kalbi bence üftade hazretlerinin kabri). Üftade hazretlerinin türbesi önünde çay ocağı var çayınızı içip dinlenin.

E- Özel görev :) Pınarbaşı parkını buluyoruz. Oradan Kaleiçi otel önünde fotoğraf çekip Tophaneye doğru ara sokakları keşfedin. Kaybolacaksınız önemli değil bende bir Bursalı olarak hep kayboluyorum :)  

F-Buraya kadar ulaştıysanız ve hala yürüyebiliyorsanız Tophaneye gidin. Orhangazi ve Osmangazi türbelerini ziyaret ettikten sonra Heykele doğru sallana sallana yürüyün. 

G-Son olarak Setbaşından yürüyerek Yeşil Türbeye ve Emir Sultana gidebilirsiniz. 

Yeme içme mekanları olarak çok fazla lokasyon var. Bu ekonomik durumunuza göre yorumlanacağı için bir tavsiyede bulunmak istemiyorum. Ama illa illa bir yer söyle derseniz ve cüzdanınıza güveniyorsanız Kayapa Uzan Et Mangal. Daha ekonomik olsun derseniz Nilüfer Çalı da bulunan Çalı Et Mangal  (Köy içinde yerel köfteci)

Bursa dışı için mutlaka git denecek yerler : Gölyazı, Mustafakemalpaşa Suuçtu şelalesi (Mihalıç peyniri, Kemalpaşa tatlısı) , Karacabey Bayramdere Longoz (Mutlaka yap : Boğazköy çıkışında solda bulunan mesire yerine uğrayın)

İyi gezmeler.  

Mustafa bey bugün Bursadaydım Ercüment bey için önderdiğiniz rotaya vakit ayırabildiğim ölçüde uydum.2 . Murat külliyesi her yeri ecdadı anlatan eserlerle dolu çok iyi oldu bizim için teşekkür ederim ayrıca çalı et mangalla bitirdik günü zirvede bıraktık tekrar gelicez dedik ayrılırken mangalbaşına 😀

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Tofaş Otomobil Müzesini yazanı ya ben görmedim ya da kaçırdım :)  000001 lerin ellerinden öperim :) Hemen orada birde terazi müzesi var. Arada derede bir yerde müze.

IMG-20210824-WA0003.thumb.jpg.121ec0d1b4ce7b809057258a5e7f44f1.jpg

IMG-20210824-WA0004.thumb.jpg.5f7d0afda8131cf8da44077b2722bb91.jpg

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

tofaşın müzesini bilmiyorum ama tofaş lokali gayet güzel bir yer. imkanı olan gitsin enginar yesin orada.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Erdem Doğan yazdı:

google maps te puanlara bakarsaniz kolaylikla bulursunuz.

bit pazarı için girdik gagıla, 3 denemede sonuç hüsran, hele bir rotada bir yere soktu bizi, zor geri geri kaçtık

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Serhat Işık
bit pazarı için girdik gagıla, 3 denemede sonuç hüsran, hele bir rotada bir yere soktu bizi, zor geri geri kaçtık

Eminönü Mercanda ‘perşembe pazarı’ vardı. Duruyor mu acaba?

[emoji2186][emoji605][emoji605]
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Serhat Işık yazdı:

emoji2186.pngemoji605.pngemoji605.png

yenisi kuruldu onun . c.tsi pazarı, bisikleti koy metroya gel

Yorum bağlantısı
Ercüment Yıldırım
Serhat Işık yazdı:

emoji2186.pngemoji605.pngemoji605.png

Yıllar oldu o kapanalı gitmeyeli baya olmuş anlaşılan :D

Metin Akbal yazdı:

Tofaş Otomobil Müzesini yazanı ya ben görmedim ya da kaçırdım :)  000001 lerin ellerinden öperim :) Hemen orada birde terazi müzesi var. Arada derede bir yerde müze.

Bahseden oldu da gitmek istemedim çocuklarla. Zaten araba delisi, iyice gazlamamak için gitmedim.

Yorum bağlantısı
Ercüment Yıldırım
(düzenlendi)

Konuyu açan olarak gezdiğim yerleri kısaca yazayım.

Önce Cumalıkızık a geçtik ayağımızın tozuyla. Erken gittik diye başta hayıflandık ama iyi de olmuş çünkü biz dönerken otopark full doluydu ve kalabalık baya bir artmıştı.

Sonrasında Koza han tarafında pansiyona geçtik. Kahvaltı için yolda birşeyler atıştırınca Cumalıkızık ta kahvaltı yapma gereği duymamıştık ama keşke yapsaydık ta neyse bir dahakine inşallah.

Pansiyondan çıkıp Kozahan ve Kapalı çarşıya geçtik oğlan çok acıktım deyince en yakın lokantaya attık kendimizi. Bir daha hiç uğramayacağım başkasına da gitme diyeceğim ulu cami tarafında bir lokanta.

Sonrasında Ulu cami ye girdik. Bir hayli zamanımızı aldı ama özlemişim havasını :)

Oradan Tophane tarafına Saltanat Kapısı önünden Saat kulesi tarafına doğru sağlı sollu Türbelere de uğrayarak devam ettik. Seyir terasında bir süre dinlendik.

Hava kararmaya yakın Ulu cami tarafına doğru geri inerken caminin üst tarafındaki restoranlardan birine daldık iskender yedik. Gayette iyiydi beklediğimden baya iyi hemde.

Ulu caminin akşam havasını soluyarak pansiyona geri döndük.

Ertesi gün kahvaltı için Abdal camii yanındaki Tarihi taş fırından simit poğaça derken tahinlisinden de aldım. Eğer geçiyorsanız kesinlikle tahinlisinden alın. Tatlı hamur işlerini seven biri olarak çok güzeldi. Kahvaltımızı orada çaycılardan çay alıp yaptık. Oradan İnkaya Tarihi çınar a çıktık. Ufak bir hata yapmıştık. Kahvaltıları alıp İnkaya ya çıkmak en doğrusu. Gidecek olanlara tavsiyem eğer kahvaltılıkları dışarıdan alıp yiyecekseniz inkaya ya çıkın demlik çay alın rahat rahat kahvaltınızı o güzel ortamda yapın.

Çocuklar için Hayvanat Bahçesine doğru devam ettik. Bir hayli zamanınızı alıyor bilginiz olsun.

Sırasıyla Emir Sultan Camii ve türbesi  sonrasında Yeşil cami ve Türbeye geçtik. Bilindik birinin cenaze namazına ve lokma dağıtımına denk geldik. Oradan Irgandı ya geçtik ama hava kararmaya yakındı ve dükkanların bir çoğu kapanmıştı. Akşam yemeği için Yeşil Pideli Köfteye geçtik. Gayet güzeldi köftesi bir daha olsa bir daha yerim :D Ama süt helvasını çok beğendiğim söylenemez. Her yerde tadı aynı mı bilmiyorum ama arayacağım birşey değil. Fırın sütlaç tercihimdir :) 

Ertesi sabah Denizli ye doğru devam ettik. Aklımda olan 1 2 yer kaldı ama olsun. Çocuklarla gezmek zor olsa da gayet keyifli geçti.

Tavsiyeleri için herkese teşekkür ederim.

Bu arada ufak bir not eklemek istiyorum. Ulucami tarafında konakladığımız için o tarafta otopark aramadık ama gezmeye gidecek olanlar için otopark sorunu sürpriz olmasın çok büyük sorun oralarda. Emir sultan ve yeşil caminin arkasında sokaklara bıraktım sorun olmadı kullanabilirsiniz oraları.

tarihinde Ercüment Yıldırım tarafından düzenlendi
ilave
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Çağlar Bayur yazdı:

girilmemesi gereken yerler var aman 😂

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Erdem Doğan yazdı:

girilmemesi gereken yerler var aman 😂

önceden söylesen daha bol zamanda giderdik :seytan:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...