İçeriğe Yönlendir

Egr Açık Kalırsa

Coşkun Basan

Recommended Posts

Coşkun Basan

Merhaba arkadaşlar geçen gün başıma gelen bir olaydan bahsetmek istiyorum 1.5 dci Renault Kangoo marka aracım Park yerin değiştirdikten sonra tekrar çalıştırmak istediğimde çalıştı ve biraz sonra stop etti ekranda enjeksiyon arızası verdi araca obd cihazı ile bağlandığımda EGR hatası görünüyordu araç ya çalışmıyor ya da çalışınca rölanti çok düşük çalışıyor 2-3 saniye içinde de stop ediyordu ben de bulunduğum bölgede bir servisi arayıp aracın yanına gelmesini istedim ama maalesef gelmedi [emoji35] ben de iş başa düştü şu egr yi bir sökeyim dedim ve Egr nin açık kaldığını gördüm güzelcene temizledim ve Egr yi el ile itip kapattım yerine taktım fişini takmayarak aracı çalıştırdım aracım normal şekilde çalıştı sadece egzos emisyonu kontrol ettirin hatası veriyor. Bu şekilde bulunduğum bölgeden İstanbul'a geldim bilgimiz olsun EGR açık kaldığı zaman 1.5 DCİ motor çalışsa da gaz yemiyor ve 2 - 3 saniye içinde stop ediyorIMG-20210830-WA0005.jpgIMG-20210830-WA0004.jpg

Obd ile kontrol ettiğimde görünen arıza bu idiScreenshot_20210830-012259_PyClip 180+.jpg

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Kafası benzine yatacak ve beklenecek. %90 düzelir. Elektornik kısım sağlam, sorun mekanikte belli ki.

Geçmiş olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Coşkun Basan
Kafası benzine yatacak ve beklenecek. %90 düzelir. Elektornik kısım sağlam, sorun mekanikte belli ki.
Geçmiş olsun.
Teşekkür ederim elimizdeki imkanlar ile temizledim. Fişi ni takıp test edecegim müsait zamanda.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Elektronik kısmı sökülüp mekanik kısmını önce elle fazla zorlamadan temizleyip sonra benzin tiner gibi çözücüye yatırmak lazım. 

Hata kodunun sebebi egrnin öğrenilmiş değeri oluyor onu sıfırlamak lazım. Yoksa dolu gördüğünden mekanik çalışsa dahi hata verir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Coşkun Basan

Fişini takıp teste çıktım arıza vermedi bir anormallik te hissetmedim. Tekrar aynı sorunu yaşarsam tiner - benzin gibi bir çözücü içinde bekletip temizliğini yaparım şu an sorun görünmüyor. Teşekkürler

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Coşkun Basan yazdı:

Fişini takıp teste çıktım arıza vermedi bir anormallik te hissetmedim. Tekrar aynı sorunu yaşarsam tiner - benzin gibi bir çözücü içinde bekletip temizliğini yaparım şu an sorun görünmüyor. Teşekkürler

Sıkıntı çıkartırsa, sök fişi kapalı kalsın. Masraf çıkarma. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Olmaz. Hata veriyor araç.

Coşkun, kurum temizleme ilaçları ile temizle.. Yoksa mazota yatır kiri yumuşasın. Bu arada hep az yakacağım diye alt devirde kullanmayı bırak. Arada sağlam devir çevir ki tıkanmasın.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Servet Aydın yazdı:

Coşkun, kurum temizleme ilaçları ile temizle.. Yoksa mazota yatır kiri yumuşasın. Bu arada hep az yakacağım diye alt devirde kullanmayı bırak. Arada sağlam devir çevir ki tıkanmasın.

Abi az yaktığında az kurum çıkmıyormu. Ayrıca Rampa aşaği motor vitesde iken süzülürsen, temiz hava silindir içinde alçak basınç oluşturup kiri söküp atmıyormu. Uzay boşluğu etkisi yaratması gerekiyor. Gaz kelebeği kapalı kalınca, yanma odasında 80 newtona eş değer negatif basınç farkı oluşuyormuş. Hiç bir etkisi olmuyormu. Motorun kurumunu söküp atması gerekmezmi. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Yanma odasında kurum olmaz. Motor kompresyonda iken egr açmaz. Alt devirde yürümek egrnin daha fazla açık kalıp kurum yapması demek. Habire turbo basınç üretip düşecek. Yakıt gelecek ama turbo lag nedeniyle yakıt tam yanmayacak. Egzos hattı ısınmayacak. Egr napıyonuz la diyip habire açılacak. Egzos manifold basıncı düştükçe kül artacak.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Coşkun Basan

Haklısın abi biraz daha yüksek devirde vites atayım bir süre. Teşekkürler

Egzos emisyonu kontrol ettirin diye uyarı veriyor
Yorum bağlantısı
Bahadır Taşpolat

abi eline sağlık geçmiş olsun, yazılımdan kapattırıp rahat et bence, ilerisi için aklında kalmaz 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Coşkun Basan
abi eline sağlık geçmiş olsun, yazılımdan kapattırıp rahat et bence, ilerisi için aklında kalmaz 
Teşekkür ederim egzos emisyonda sorun olmayacak ise iptal edebilirim. Motora kurum basmasın 203k oldu aracım artık
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Ali Darbaz yazdı:

Ali Darbaz bu egryi sevmedi :D

ben 15 senedir sevmiyorum :)

Coşkun Basan yazdı:
Bahadır Taşpolat yazdı:

Teşekkür ederim egzos emisyonda sorun olmayacak ise iptal edebilirim. Motora kurum basmasın 203k oldu aracım artık

kapattır gitsin, emisyonda sorun olmaz....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...