İçeriğe Yönlendir

Hangi Ebat Lastik

Alpay Köse

Recommended Posts

Alpay Köse

iyi akşamlar. aracim 2012 c Max benzin + lpg. Lastiklerini değiştirmeyi düşünüyorum.yalnız 3,4cm kadar da yükselsin istiyorum. nedeni araç doluyken garaja girip çıkarken veya bozuk bir yolda altının vurması. su an 215/55/16 var. aracıma 205 /60/16 almak istiyorum. dusunceleriniz nelerdir?  şimdiden teşekkürler

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Alpay Köse yazdı:

su an 215/55/16 var. aracıma 205 /60/16 almak istiyorum

Çap 9.5 mm büyüyor. Yani araç yarım santim yükselir. Lastik ile aracı 3-4 cm yükseltmek imkansız.

Murat Sahın yazdı:

215/60/16 olsa?

%3.2 büyüme oluyor tavsiye edilmez. Bundan bile 1 cm yükselir araç.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

C-Max'ın da altı vuruyorsa bence garaj bozuk :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Köse
Çağlar Bayur yazdı:

1.8 cm fark için değmez tabanı ufaltmaya?

ben 5cm yükselir diye düşünmüştüm lastik bilgim yok teşekkürler

Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Çap 9.5 mm büyüyor. Yani araç yarım santim yükselir. Lastik ile aracı 3-4 cm yükseltmek imkansız.

teşekkür ederim

Harun Kocaçalışkan yazdı:

C-Max'ın da altı vuruyorsa bence garaj bozuk :D

garaj değil belediyenin yaptığı kaldırımın bozukluğu yüzünden yaşıyorum bu sorunu.eskiden geçmeli taştı söküp düzelttim.simdi beton döktüler,kıramıyorumda garaj kotta olduğu için altı vuruyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Yine de tabanı ufaltmaktan iyidir hocam, C max fazladan %0,2'lik sapmayı tölere eder diye düşünüyorum :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Murat Sahın yazdı:

Yine de tabanı ufaltmaktan iyidir hocam, C max fazladan %0,2'lik sapmayı tölere eder diye düşünüyorum :) 

Aldın mı lastik? 

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Ümit Türk yazdı:

Aldın mı lastik? 

Yok, işler çok karıştı. Çocuklara annem bakacaktı, ben arabayı da satıp ev alacaktım, bir de sağlam araba alacaktım. Valide köyde düşüp bacağını sakatladı, iki yerde kas yırtılması var, 6 ay yatacak, koltuk değneği ile kalkabiliyor yerinden. Öyle olunca hanıma ücretsiz izin aldık, ev işi yattı, arabayı değiştirsem mi değiştirmesem mi çok kararsız kaldım, beklemedeyim. Muhtemelen değiştirmeyeceğim, bu durumda kışlıklara nokian yazlıklara bridgestone düşünüyorum. Bu sefer de ebat konusunda kararsız kalıyorum :D 

Daha emme manifoldu ve egr sökülüp temizlenecek, sonuca göre enjektörlere bakılacak. Alt takımı kontrol ettirdim, sorun yokmuş, genleşme kabı değişecek, sistem temizlenip antifiriz yenilenecek, fren balataları değişecek, şanzıman yağı değişecek, farlar temizlenecek. Çok masraf var yani :) 

Sende durum ne? Logandan sonra era nasıl geldi?

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Murat Sahın yazdı:

Yok, işler çok karıştı. Çocuklara annem bakacaktı, ben arabayı da satıp ev alacaktım, bir de sağlam araba alacaktım. Valide köyde düşüp bacağını sakatladı, iki yerde kas yırtılması var, 6 ay yatacak, koltuk değneği ile kalkabiliyor yerinden. Öyle olunca hanıma ücretsiz izin aldık, ev işi yattı, arabayı değiştirsem mi değiştirmesem mi çok kararsız kaldım, beklemedeyim. Muhtemelen değiştirmeyeceğim, bu durumda kışlıklara nokian yazlıklara bridgestone düşünüyorum. Bu sefer de ebat konusunda kararsız kalıyorum :D 

Daha emme manifoldu ve egr sökülüp temizlenecek, sonuca göre enjektörlere bakılacak. Alt takımı kontrol ettirdim, sorun yokmuş, genleşme kabı değişecek, sistem temizlenip antifiriz yenilenecek, fren balataları değişecek, şanzıman yağı değişecek, farlar temizlenecek. Çok masraf var yani :) 

Çok geçmiş olsun gerçekten sıkıntılı durumlar.Allah beterinden saklasın. 

Bence bu durumda beklemeye al satma derim.  Arkadaşın Seatta egr ve turboda sıkıntı vardı. 900 TL ile tamirle çözdü. Saniyeye giriyor sıfır değişim 1500 den başlıyor 2500 lere kadar çıkıyor. direkt parça değişimi. ya bir kontrol et eline al bir tart göz gezdir. Görmeden sorun çözene usta demiyorum. Neyseki insaflı vicdanlı ustalarla karşılaşıyoruz. 

Ben logandan sonra Erayı sevdim. Şimdilik sorun yok  beklentimi karşıladı. Logan kağnı gibiymiş onu anladım. :D Şimdilik biniyoruz. Sıkılırsak ne yapacağımı biliyorsun :). Yakıtı üzüyor sadece.  Alışacağız. :) 

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Ümit Türk yazdı:

Çok geçmiş olsun gerçekten sıkıntılı durumlar.Allah beterinden saklasın. 

Bence bu durumda beklemeye al satma derim.  Arkadaşın Seatta egr ve turboda sıkıntı vardı. 900 TL ile tamirle çözdü. Saniyeye giriyor sıfır değişim 1500 den başlıyor 2500 lere kadar çıkıyor. direkt parça değişimi. ya bir kontrol et eline al bir tart göz gezdir. Görmeden sorun çözene usta demiyorum. Neyseki insaflı vicdanlı ustalarla karşılaşıyoruz. 

Ben logandan sonra Erayı sevdim. Şimdilik sorun yok  beklentimi karşıladı. Logan kağnı gibiymiş onu anladım. :D Şimdilik biniyoruz. Sıkılırsak ne yapacağımı biliyorsun :). Yakıtı üzüyor sadece.  Alışacağız. :) 

E dedim sana dizel alalım diye :D 

Bu arada o motor lpg'ye gayet dayanıklı, aracı beğenirsen lpg taktırmalısın bence :) 

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
(düzenlendi)
Murat Sahın yazdı:

Valide köyde düşüp bacağını sakatladı..

Daha emme manifoldu ve egr sökülüp temizlenecek, sonuca göre enjektörlere bakılacak.

Çok geçmiş olsun, acil şifalar dilerim anneye.

Bizim Fiorino'nun da sürekli motor arıza ışığı yanıyor. Sistemde egr hatası çıkıyor. Yakıtta ve çekişte bir sıkıntı yok. Çaresine bakalım diye benim ustayı aradım, Euro4 motorlarda kronik olduğunu söyledi. Eğer ilk çalıştırmadaki ikaz sesi ve sürekli yanan ışık rahatsız etmiyorsa öyle kullanmaya devam et dedi bana :D 

tarihinde Yurdaer Elay tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Yurdaer Elay yazdı:

Çok geçmiş olsun, acil şifalar dilerim anneye.

Bizim Fiorino'nun da sürekli motor arıza ışığı yanıyor. Sistemde egr hatası çıkıyor. Yakıtta ve çekişte bir sıkıntı yok. Çaresine bakalım diye benim ustayı aradım, Euro4 motorlarda kronik olduğunu söyledi. Eğer ilk çalıştırmadaki ikaz sesi ve sürekli yanan ışık rahatsız etmiyorsa öyle kullanmaya devam et dedi bana :D 

Abi teşekkürler.

Benimki E5. Arıza lambası yanmıyor. Sorunum ani gaz vermelerde siyah duman atıyor olmak. Eski bir tamirci dostumla şıkları inceledik. Yağ eksiltmiyor, su eksiltmiyor, çekişte sorun yok. Haliyle turbo dahil çok seçenek eleniyor. Yakıt normal, buna dayanarak enjektörü de eliyor aslında arkadaş, enjektör işeme yapsa çok yakar diyor. 37 litre shell v power ile 650 km çevirebiliyorum ki sert kullanıyorum. 

Onun teorisi egr'nin açık pozisyonda sıkıştığı, emme manifolduna kurum doldurduğu ki bu 1.3 mtj'lerde kronik, daralan emme manifoldu sebebiyle aracın düzgün yakıt hava karışımını sağlayamayıp zengin karışım yaktığı ve yanmayan yakıtın siyah dumana sebep olduğu yönünde. Emme sökülecek, uygun kimyasal ile temizlenip contaları yenilenip tekrar takılacak, bu arada egr de temizlenecek, çalışıyorsa takılacak, çalışmazsa iptal edilecek dedi. Bakalım, işler çok yoğun, fırsat bulamıyorum söktürmeye. Sezon bitince gidip uğraşacam artık.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Murat Sahın yazdı:

E dedim sana dizel alalım diye :D 

Bu arada o motor lpg'ye gayet dayanıklı, aracı beğenirsen lpg taktırmalısın bence :) 

Dizellere alerjim var. Mecbur kalmadıkça istemiyorum. 

Lpg konusunda da henüz düşünmedim. Uzun vadede kalmayacağı için yapmam diyorum :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Köse
Ümit Türk yazdı:

Aldın mı lastik? 

yok daha almadım hankook bakiyorum.hankook yıllar önce kullanmistim.fiyatlar yuksek o yüzden 205 taban alabilirim

Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu
Murat Sahın yazdı:

Geçmiş olsun Murat hocam. Geçenlerde bi lineada 195 65 15 gördüm. Bence gayet güzel duruyor. Sürtme falan yapacak kadar büyük de değil. Fiyat olarak bu ebat orjinal ebattan daha uygun. Ben lastik alırsam 195 65 r15 alır geçerim.

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Fatih Mehmet Uslu yazdı:

Geçmiş olsun Murat hocam. Geçenlerde bi lineada 195 65 15 gördüm. Bence gayet güzel duruyor. Sürtme falan yapacak kadar büyük de değil. Fiyat olarak bu ebat orjinal ebattan daha uygun. Ben lastik alırsam 195 65 r15 alır geçerim.

Beni de kararsız bırakan ebat o zaten. Kitapçığa göre iki seçenek var, 185/65R15 yada 195/60R15. Ama aklım 195/65R15 tak diyor :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Murat Sahın yazdı:

195/65R15 tak diyor :)

Bu sıkıntı çıkarmaz ki. Tak gitsin. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...