İçeriğe Yönlendir

Hesaba Yatırılan Para Habersiz Nasıl Geri Çekilir?

Ümit Türk

Recommended Posts

Ümit Türk

Okurken kanım dondu. 

Hesaba yatırılan para bilgisi olmadan nasıl geri çekebiliyorlar.

Burada bir sıkıntı var.

Ben bile yanlış gönderdiğim paralar için bankayı aradığımda karşı tarafın onayını almalısınız vs gibi şeyler söylüyorlardı. 

Şaka gibi.  Demek ki bizde araç satsak böyle bir hamlede bulunabilecekler. 

https://www.haberler.com/ev-alma-hayali-ile-ciktigi-yolda-otomobilinden-de-14386350-haberi/

Yorum bağlantısı
Aydın Sert

Para hesapta göründüğüne göre sanki bankada da suç var.

Bu durumda parayı farklı bir hesaba aktaracaksın hemen. Kesin çözüm.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Yavaş

Eğer para hesapta görüldü ise kesinlikle bankada suç var başkasında değil. Ama sanki öyle olmamış gibi..

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

biz bunu denedik, olmuyor, çete falan değilsen , normal vatandaş isen geri çekilemiyor.

• Beğen 3
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Bu işte bir yanlışlık var ama anlamadım.Hesaba yatan para geri çekilemez.Çekilmiş ise banka sorumludur.Her türlü parasını geri alır.Umarım dediği gibidir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

para bankaya düşecek, sonra geri çıkartacaklar onay olmadan. oyarlar o bankanın müdürünü.

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Koray Demir

Neredeyse çoğu bankada araç satışı için noterler birliğine entegre güvenli ödeme sistemi var.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

haberin tam detayını bilmemekle birlikte tek aklıma gelen: satıcı (3 kağıtçı) kendi telefon ekranından eft yi göstermiş olabilir, sahte app ile.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)

Geçen yine aynı şekilde haber vardı. Adam satışı yapıyor, Alıcı sonrasında EFT yi iptal ediyor. Para geri gidiyor.

Benim internet bankacılığında da EFT listesinde iptal et veya geri iade et şeklinde tuşlar var , ihtiyaç olmadığı için kullanmadım. Nasıl işliyor bilemiyorum.

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Ümit Türk yazdı:

Okurken kanım dondu. 

Hesaba yatırılan para bilgisi olmadan nasıl geri çekebiliyorlar.

Burada bir sıkıntı var.

Ben bile yanlış gönderdiğim paralar için bankayı aradığımda karşı tarafın onayını almalısınız vs gibi şeyler söylüyorlardı. 

Şaka gibi.  Demek ki bizde araç satsak böyle bir hamlede bulunabilecekler. 

https://www.haberler.com/ev-alma-hayali-ile-ciktigi-yolda-otomobilinden-de-14386350-haberi/

Kolay kolay kimse hesabdaki parayı cekemez , gönderemez bankadan tahsil ederler oparayı o işde anlayacak yer vardır araç satacagız notere gittik ümit bey e ben araba satacam para alısverişi ümit beyle olmalı karsıdaki iban ümit bey olmalı satıcı alıcı noterde satıs ne yazdıysa hangi isimler ise para alısverişide okişiler arasında olmalı yada noterde trink eline alacaksın parayı verceksin satısı diyelim ben araba alacagım arac 150 bin tl  noterde araca 120 yazalım dedim 30 uda elden vercem dedim kabul etmeyın diyrolar sonrasında anlaşmazlıklarda 120 üzerinden mahkemeye basvurabılıyorsun alırken 2 yukarı satarken 2 aşa vercen basını agrıtmıyacaksın çok uzak illerden araç alım satımı yapmaycaksın isterse bedava versin ler benin gözlemlediklerim bunlar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli

Ben araç aldığımda ya da farklı işlerde karşının hesabına yüklü para gönderdiğim zaman ertesi güne kadar bazen aynı gün içinde 4e 5e kadar iptal et seçeneği oluyor mobil şubede o Eft ile ilgili. Nedenini bilmiyorum sadece yüklü miktarlarda benim banka bu seçeneği çıkarıyor. He iptal et e tıklamadım hiç tıklayınca gerçekten geri çekiyor mu parayı bilmiyorum ama tahminim bu gibi bir durum olmuştur.

Muhtemelen adam imzayı atıp çıktıktan sonra noterden iptal ettiler alıcılar işlemi.

Her bankanın politikası farklı bu konularda tabi.

Bir kez yaşadım bende 3 sene önceydi 50bin lirayı hesabıma gönderdi bir arkadaş 1-2 saat sonra baktım para yok. Bildirim filan da yoktu. Aradım dostum yanlışlıkla tıklamışımdır dedi geri yatırdı. Bu olaydan sonra ben satışlarda kendimce bir politika izlemeye başladım. Alıcı tanıdık değilse kesinlikle uygularım. X bankadaki ibanımı veririm parayı gönderir adam 10-15 dk içinde hesabıma geçince para anında o parayı Y bankasındaki hesabıma transfer ederim. Ne olur ne olmaz diyerek. Hiç sıkıntı yaşamadım bu şekilde.

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Ümit Türk

Şimdide noterde parmak izi sistemi geliyor. Bu tür dolandırıcılıkların önüne geçebilecekler mi? 

Sahte kimlikle işlem yapılmasını önleyeceklermiş.  İyi de noter kimliğin detaylarını her türlü görebilmesi lazım.  Fotosuna kadar. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Muhammet Ali Deli yazdı:

Ben araç aldığımda ya da farklı işlerde karşının hesabına yüklü para gönderdiğim zaman ertesi güne kadar bazen aynı gün içinde 4e 5e kadar iptal et seçeneği oluyor mobil şubede o Eft ile ilgili. Nedenini bilmiyorum sadece yüklü miktarlarda benim banka bu seçeneği çıkarıyor. He iptal et e tıklamadım hiç tıklayınca gerçekten geri çekiyor mu parayı bilmiyorum ama tahminim bu gibi bir durum olmuştur.

Muhtemelen adam imzayı atıp çıktıktan sonra noterden iptal ettiler alıcılar işlemi.

Her bankanın politikası farklı bu konularda tabi.

Bir kez yaşadım bende 3 sene önceydi 50bin lirayı hesabıma gönderdi bir arkadaş 1-2 saat sonra baktım para yok. Bildirim filan da yoktu. Aradım dostum yanlışlıkla tıklamışımdır dedi geri yatırdı. Bu olaydan sonra ben satışlarda kendimce bir politika izlemeye başladım. Alıcı tanıdık değilse kesinlikle uygularım. X bankadaki ibanımı veririm parayı gönderir adam 10-15 dk içinde hesabıma geçince para anında o parayı Y bankasındaki hesabıma transfer ederim. Ne olur ne olmaz diyerek. Hiç sıkıntı yaşamadım bu şekilde.

dolar filan da alınabilir aynı mantıkla değilmi?

Çağlar Bayur yazdı:

haberin tam detayını bilmemekle birlikte tek aklıma gelen: satıcı (3 kağıtçı) kendi telefon ekranından eft yi göstermiş olabilir, sahte app ile.

bence de, zaten eft ler belli sürede geçebiliyor. havale farklı. zaten havalenin de hatası olmaz herhalde. açar sorar banka kardeşim bu para senin değilmiş iadeyi onaylıyormusun diye.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Çek de almış. Hem EFT gelecek hem çek elde olacak.  Üste nakit bı miktar para. Karşı taraf holoskoyu vermemiş bi zaten. Daha ne yapsın. Çekte de vardır 50 tane ciranta. O işten bişi çıkmaz. Hesaba giren para öyle bi tuşla iade olan bi sistem de yok.  O iade talebidir. Hatalı harf numara varsa karşı hesaba geçmediği için. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Burada olsa olsa satıcı alıcının ad veya soyadında bilerek harf hatası yapıp paranın gitmesini engellemiştir.

O sırada bankasının ürettiği dekontu gösterdi veya mail attı. Alıcı da buna bakıp para geldi sandı.

Yorum bağlantısı
Serhat Işık

satıcı kendi hesabında parayı görmüş. sonra bu para hesap sahibinin onayı olmadan nasıl hesaptan çıkar? işlemi yapan banka suç işlemiş bu durumda..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Aybeyaz
Serhat Işık yazdı:

satıcı kendi hesabında parayı görmüş. sonra bu para hesap sahibinin onayı olmadan nasıl hesaptan çıkar? işlemi yapan banka suç işlemiş bu durumda..

Satıcı hesapta parayı gördüğünü İDDİA ediyor, banka kayıtlarında çıkar mutlaka. Yatan paranın hesaptan çekilmesi zor gibi geliyor bana, başka bir iş var gibi.

Yorum bağlantısı
Ümit Türk

Bence burada mağdur sallamış kendini haklı çıkarmak için böyle bir açıklama yapmış gibi geliyor. Banka kendi bacağına sıkmaz. BDDK diye bir şey var.  Oyarlar adamı. 

Bence hikaye belli miktarı elden almıştır geri kalanıda eft kapandı yetişmedi sistemde sorun var aha bak para burada diye gösterip ikna etmişlerdir.  Örneği çok. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Bizde yanlışlıkla hesabına geçince bile izni olmadan çekilemiyor, hakkı olduğu halde geçeni nasıl çekmişler, başka bi iş vardır içinde.

Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan

O veya bu şekilde adam dolandırılmış.

Bu araç ev satış işinde artık daha pratik ve güvenli bir ödeme sistemi getirilmesi şart.

benim çalıştıgım bankanın da bir ödeme sistemi var maşallah 5 paragraf yazmışlar, sonuçta 2 kişinin de aynı bankada hesabı olması gerek demişler.

Geçen noterde şahit oldum, alıcı satıcı geldi notere sordu. 

Bu noterde güvenli ödeme sistemi yok dediler.

Bu işlemden para kazanan noter 3-500 daha alsın, sorumluluk noterde olacak bir sistem mecbur olsun.

Yorum bağlantısı
Umut Taşlı

20 gün önce cumartesi kepçe sattım, bende iş bankası olmayınca peder bey'e gönderdiler. o gün bunu tersten teyit etmiştik noterden sonra isimler farklı deyip geri çekebilirler mi diye, peder bey'in bankacısı mümkün değil demişti.

Yorum bağlantısı
Mert Üçkaleler

Her araç satışımda para düştüğü an hesaba başka banka hesabıma gönderirim garanti olsun diye 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Yasin Aygün

Kısa bir süre önce araba satışında aynı olayı yaşadım, babamın pimpirikli oluşu sayesinde ucuz yırttık. Alıcı arabayı beğendi, notere gittik noterde alışverişin tamamlanması için alıcı benim hesabıma eft yaptı. Eft yaparken yanındaydım ve alıcı ismi kısmına adımı eksik yazdı. Uyardım dedim eksik yazdın diye bişey olmaz hep böyle yapıyorum dedi. Neyse dedim sonuçta iban bana ait sorun olmaz. Yarım saat kadar bekledik para hesabıma geçmedi ama adam sıkıldığını belirtip daha fazla beklemeyelim para hesabımdan çıktı zaten dedi. Telefonundan işlemin tamamlandığına dair e-makbuz bile görünüyordu. Hesabındaki tutarı bile biliyordum doğru söylüyordu para hesabından eksilmişti. Babamın ben parayı görmeden bir şey yapmam demesi üzerine beklemeye devam ettik. O esnada bankacı bir akrabamızı arayıp işlemin çok uzun sürdüğünden bahsettim. Bana müşteri temsilcini arayıp durumu anlat ve ona işlemin ''eşleşmeyenlere'' düşüp düşmediğini sor dedi. Dediğini yaptım ve gerçekten de işlemin eşleşmeyenlere düştüğünü ve geri tekrar göndericinin hesabına yönlendirildiğini söyledi. İşlem sırası çok olduğu için adamın hesabında da bizim hesabımızda da yaklaşık 2-3 saat boyunca hiçbir şey göremedik. En sonunda para adamın hesabına geri düştü ve babamın sinirlenip ''ya şunu elden ver ya da ben arabamı satmıyorum'' demesi üzerine nakit olarak alışverişi tamamladık. Ya bilerek ya bilmeyerek oldu bilmiyorum ama belki de arada denk getirdiğini tokatlıyo da olabilir. Galericiydi çünkü

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...