İçeriğe Yönlendir

Güve Kelebeklerinden Nasıl Kurtulurum?

Erhan Doruk

Recommended Posts

Erhan Doruk

Evde özellikle Mutfakta son bir yıldır ufak kelebekler var. Önceleri pek önemsememiştim ancak son zamanlarda sayıları epey arttı. Gıda olan tüm dolapları indirdik. Dolapları temizledik, şüphelendiğimiz tahıllı gıdaları attık. Ancak kelebeklerden kurtulamadık. Mutfak dolaplarının içine kelebekleri uzaklaştıran tabletlerden koyduk. Bu sefer de evin diğer yerlerinde görmeye başladık. Gördüğümü imha ediyorum ancak yine de bir türlü tamamen kurtulamadık.

Böyle bir sorunla karşılaşıp çözen oldu mu?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erkan Işık

Evde bekleyen pirinç vs varmı kavanozlara veya torbaları bir kontrol etsen , belediye söylesen de mahalleyi bir ilaçlatsan 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

aynen 2 yıl gibi buralarda da var, çözümü yok sanırım zira doğa değişti. heryerdeler

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Evde mutlaka beslendikleri  bir yer kalmıştır. Aynı sorunu, dolabın arkasına düşen susam torbasını görene kadar biz de yaşadık.. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Cem Işık yazdı:

Evde mutlaka beslendikleri  bir yer kalmıştır. Aynı sorunu, dolabın arkasına düşen susam torbasını görene kadar biz de yaşadık.. 

Mutlaka bir şey vardır. İyi bakılmalı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM

Kurutulmuş ürünleri de kontrol etmek lazım. Mutfak dışında olan yerleri de kontrol edin. Bir kere başımıza gelmişti. Mutfak hatta evin altındaki depoyu bile kontrol etmiştim. arka balkonda kurutmuş olduğumuz biberler bozulmuş. Hepsini çöpe atınca sorun çözülmüştü.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Larvalardan çıkıyorlar, beslenmeleri için bir ortam lazım.Bizdede oldu 2 3 kez her seferinde kenarda köşede kalmış bir bakliyat veya çerez buluyorum .Böcekleniyor sonra kelebek oluyor.

Mutfağı iyi temizleyin.Bir süre sonra ölüp yenileri gelmeyince kayboluyorlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Doğan Arşiray yazdı:

naftalin güveleri uzak tutar.

naftalin oldukça zehirli bir maddedir. Solunması kanser yapar . Hatta bal üreticileri kovanların altına naftalin koylarlar, böcek gelmesin diye. bu naftalin bala geçer ve yiyene zarar verir.

Tek çare temizlik gibi duruyor. Ancak araştırdığım kadarı ile temizlense bile sonradan yumurtadan çıkan larvalar ile kurtulmak çok zormuş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)

yıllardır kayınvalidem bunu soluyor. takıntılı bu konuda sanırım. bir zararını görmedi.

tarihinde Doğan Arşiray tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın

Hocam evde bitki yetiştiriyorsanız toprağına dikkat edin. Oradan da geliyor olabilir. Öyleyse toprak değişimi şart çünkü yumurtaları illa ki kalır..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Sani Gerşon yazdı:

Bir ara aramış ama bulamamıştım :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen

Sağlam diye ayırdıklarınıza bir daha bakın uçan bir çeşit böceği kurutamadık ve sonunda temiz diye ayırdığım sallama çayın böceklendiğini gördük. Her şeye her köşeye bakın mutlaka bir şey vardır

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Oktay Göktaş

Her yere bakılması gerektiğini herkes zaten söylemiş, ben ekstra olarak mutfak dolaplarının üzerlerine de bakmanızı öneriyorum. Yumurtalarını oralara bırakıyorlar. Bizim de başımıza gelmişti, dolap tepelerinden her gün kurtçuk öldürüyordum. Nasıl kurtuldun derseniz, taşınmıştık, o zaman kurtulduk. Bu yüzden taşınmadık elbet ama vesile oldu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Ozturk

Bizde çok uğraştık,Sebebi bir kitap arasında kalan kurutulmuş çiçek çıktı.Kurtulmamız iki ay sürdü.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Osman Ozturk yazdı:

Bizde çok uğraştık,Sebebi bir kitap arasında kalan kurutulmuş çiçek çıktı.Kurtulmamız iki ay sürdü.

romantik güve 😄

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Fırat Önal yazdı:

Annem bunu kullanır. Çekmecelere 1 er tane atar. Bu sene ev sahibi oldum. Evini aldığım ablada her yere koymuş. Biz kullanıyoruz.  Baharatçımda da görmüştüm.

At kestanesi.

[url=https://www.hizliresim.com/tb0jgez][img]https://i.hizliresim.com/tb0jgez.jpg[/img][/url]

Ankara at kestanesi cenneti gibi, heryerde var. Hatta apartmanın bahçesinde bile var. Bunu bir deneyeceğim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt
(düzenlendi)

2 seneye yakın bizde çektik, mevsimsel değişiklikten kaynaklı ciddi artış var, bu güveler giysilerden ziyade tahıllara meyilli güveler, en azından bize dadananlar öyleydi. Swissinno Güve Kapanı diye bir ürün aldık internetten, yoğunluk olan yerlere yerleştirdik.  Üremenin önüne geçtiğimiz için gözle görülür azalmanın ardından, tamamen güve sorunu bitti. Denemenizi öneririm. Naftalin olmuyor çünkü güveler giysilerde ve giysi dolabında değil gıdanın olduğu yerde yoğunluktalar.

tarihinde Mahmut Yurt tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Erhan Doruk
(düzenlendi)
Mahmut Yurt yazdı:

2 seneye yakın bizde çektik, mevsimsel değişiklikten kaynaklı ciddi artış var, bu güveler giysilerden ziyade tahıllara meyilli güveler, en azından bize dadananlar öyleydi. Swissinno Güve Kapanı diye bir ürün aldık internetten, yoğunluk olan yerlere yerleştirdik.  Üremenin önüne geçtiğimiz için gözle görülür azalmanın ardından, tamamen güve sorunu bitti. Denemenizi öneririm. Naftalin olmuyor çünkü güveler giysilerde ve giysi dolabında değil gıdanın olduğu yerde yoğunluktalar.

Son bir güncelleme paylaşayım, dediğiniz gibi güveleri kaçıracak esemmat güve diye bir ürün aldım. koyduğumuz yerlere girmemeye başladılar ancak bu sefer de evin koymadığımız kısımlarında daha çok görmeye başladık. Tüm mutfak dolaplarını indirdik, tüm tahılları kontrol ettik, ufak bir çuval prinç attık ancak asıl kaynakları dolabın en arkasında patlamış mısır bulduk. Ağzı açık ve oraya yoğun yuvalanmışlar. mısırı da attık, tahılları kapalı kaplara koyduk. Dolapları sildik, sayıları ciddi oranda azaldı, artık tek tük evden görünüyorlar.

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

kapalı, kullanma tarihi geçmemiş noodle dan çıktı bizde de, ithal olabilir diye düşünüyorum

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez
Çağlar Bayur yazdı:

kapalı, kullanma tarihi geçmemiş noodle dan çıktı bizde de, ithal olabilir diye düşünüyorum

Muzun içinde gelen hamam böceği gibi mi?

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

Bu mahlukatlar acaip ürüyorlar, Üretim yerinde özellikle hububata , makarnaya yumurta bırakıyorlar. Geçen Bimden aldığım Cardella makarnanın kendi kendine kurtlandığını  kelebeklendiğini gördüm. Pişirmeden gözle kontrol etmek , kelebekleri yememek için önemli. Bir şekilde eve giriyorlar, sonra yumurtlayarak hayatlarını sürdürüyorlar. Besin kaynakları yok etmeden kurtulmak imkansız.

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...