İçeriğe Yönlendir

Benzinli Motora Enjektör Temizleyiciye Gerek Var Mı?

Tansu Kalafatoğlu

Recommended Posts

Tansu Kalafatoğlu

Her servise gidişimde abi yapalım ayağı çekiyorlar. Zorunlu değil, kitapçıkta önerilir yazmış sadece diyorum. Abi kullanmadığın için sorun yaşarsan garantide sorun yaşarsın diyorlar. Zorunlu değil kardeşim diyorum. Benzinli motorun enjektörü kaç bin km’de tıkanır ki diyorum. 

gelelim gerçeklere. Benzinli motorda hem de yeni motorda kaldı ki hybrid arabada benzinli motor km/2 gibi bir mesafe çalışıyorken enjektör temizleyicisine gerek var mı? 

belki direkt enjeksiyonlu motorların kurum bağlama olayı fazladır, onlarda ihtiyaç olabilir. 

Yorum bağlantısı
Kerem Kurluva
(düzenlendi)

Temizlenecek bir şeyler var ise, temizlik iyi bir şeydir.

Yanma verimini ve tüketimi, fabrika değerlerine yaklaştırıyor.

Düşük ve sabit devirlerde uzun süreli kullandığım için, 40bin km civarında (komple) temizlik yaptırdım ve fayda gördüm (Hibritlerdeki motorun da buna yakın bir çalışma karakteristiği var, bildiğim kadarıyla).

Ancak, fayda alabilmek için, motor parçalarında kurum birikmiş olması lazımdır.

Böyle bir durum varsa, sadece enjektörleri değil, komple temizlik yaptırmak daha mantıklıdır.

tarihinde Kerem Kurluva tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Koray Demir

Arada gazlamak yeterli. Benzinin kendisi çözücüdür ve içinde markaların katkı olarak eklediği deterjan, temizleyiciler vs mevcut.

Kurumsal servis Alj’de var mı böyle bir durum sormak lazım ayrıca.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Abi kullanmadığın için sorun yaşarsan garantide sorun yaşarsın diyorlar

Töbe yalan.

tarihinde Çağatay Kılınç tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Her servise gidişimde abi yapalım ayağı çekiyorlar. Zorunlu değil, kitapçıkta önerilir yazmış sadece diyorum. Abi kullanmadığın için sorun yaşarsan garantide sorun yaşarsın diyorlar. Zorunlu değil kardeşim diyorum. Benzinli motorun enjektörü kaç bin km’de tıkanır ki diyorum. 

gelelim gerçeklere. Benzinli motorda hem de yeni motorda kaldı ki hybrid arabada benzinli motor km/2 gibi bir mesafe çalışıyorken enjektör temizleyicisine gerek var mı? 

belki direkt enjeksiyonlu motorların kurum bağlama olayı fazladır, onlarda ihtiyaç olabilir. 

Benim araba 140k oldu. Fabrikada takılan enjektör. Kirlenmemiş. Tıkır tıkır çalışıyor. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Koray Demir yazdı:

Arada gazlamak yeterli. Benzinin kendisi çözücüdür ve içinde markaların katkı olarak eklediği deterjan, temizleyiciler vs mevcut.

Kurumsal servis Alj’de var mı böyle bir durum sormak lazım ayrıca.

Benzinin ben de çözücü olduğunu biliyorum. Bence de gerek yok. Alj kurumsal mı? Diğerleri ne :) 

Yorum bağlantısı
Koray Demir
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Benzinin ben de çözücü olduğunu biliyorum. Bence de gerek yok. Alj kurumsal mı? Diğerleri ne :) 

Alj Grup 2009 Ağustos ayında Toyota Türkiye distribütörlüğü olan toyotasa'yı Sabancı’dan büyük bir meblağa devraldı. Abdul Latif Jameel’in kısaltması. Kurumsal distribütörde farklı uygulama ve tavsiyeler olmaz diğer servisler LPG montajı yapar alj servisler yapmaz mesela. Borusan gibi düşünmek lazım. Bazı şeyler sadece reklam ve pazarlamadan ibarettir.

tarihinde Koray Demir tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Minibüse koymuştum 1. Enjektör işemeye başlamıştı daha depo bitmeden, yakıt tüketimim şehir içi 2 litre arttı bayaa dert açmıştı. 

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli

Benzinde gerekmez. Ama yarı pillileri düşük devir kullanıyorlar genelde ben gazlayan hibritçi pek görmedim. Kontrol ettirip gerekiyorsa 50 binde bir kutu koyulabilir. 

Bir zararı olmaz ama faydasından pek emin değilim. Benzinli bir araçta hiç kullanmadım. Hoş dizelde de kullanmadım pek sık ama 150 bini geçmiş euro4 lerde kullanıldığında işe yaradığını biliyorum. Geçici çözüm ama bunlar. Kalıcı etkisi yok. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Ali Darbaz yazdı:

Birmot servislerinde böyle bir hizmet yoktur. 

Yanlış biliyor olabilir misin? 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Koray Demir yazdı:

Alj Grup 2009 Ağustos ayında Toyota Türkiye distribütörlüğü olan toyotasa'yı Sabancı’dan büyük bir meblağa devraldı. Abdul Latif Jameel’in kısaltması. Kurumsal distribütörde farklı uygulama ve tavsiyeler olmaz diğer servisler LPG montajı yapar alj servisler yapmaz mesela. Borusan gibi düşünmek lazım. Bazı şeyler sadece reklam ve pazarlamadan ibarettir.

Doğrudur. Şimdi toyota türkiye ALJ’nin mi? 

bu arada kitapçığın bir sayfası. Enjektör temizleme önerisi var burada. Alj de bence öneriyordur diye düşünüyorum. 

9564-D7-D1-01-FB-47-FA-9-D96-61-D95-F3-F

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Doğrudur. Şimdi toyota türkiye ALJ’nin mi? 

bu arada kitapçığın bir sayfası. Enjektör temizleme önerisi var burada. Alj de bence öneriyordur diye düşünüyorum. 

Aynen. Adamlar Toyota Grubu’nun dünya üzerindeki en büyük bağımsız distribütörü konumunda.

Üretici önerisiyse kullanılabilir zararı olmaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Koray Demir yazdı:

Aynen. Adamlar Toyota Grubu’nun dünya üzerindeki en büyük bağımsız distribütörü konumunda.

Üretici önerisiyse kullanılabilir zararı olmaz.

Motor direkt enjeksiyon olsa kullanırım ama değil. Bence 60bin km’de ayıp olmasın diye kullanayım :) dizel mi bu yav benzin enjektörünün bozulduğu bile çok görülmez. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Selim Bilgin yazdı:

Yanlış biliyor olabilir misin? 

Bizim enjektör temizleyen bir alet görmedim açıkcası. 

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf

Basınçlı benzinin temizleyemeyip bunların verdiği katkıların temizlediğini ileri sürdüğü sıvı ne ola ki ? Kezzap mı 

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Cihat yazdı:

Böyle bir video izlemiştim lacetti varken 

Belki bunlar direkt enjeksiyonlu motorlardan çıkan enjektörlerdir

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Belki bunlar direkt enjeksiyonlu motorlardan çıkan enjektörlerdir

bu araçta lacetti standart 1.6 atmosferik

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Cihat yazdı:

bu araçta lacetti standart 1.6 atmosferik

Yani bilemedim. Benzin temizlemiyor. Katkı koyuyoruz temizliyor. Sadece enjektörü değil, emme supap arkasına püskürtüldüğü için supapların üstünü de temizliyor. Böylece tam kapanmasını sağlıyormuş. Emme supaplarının üstünün kirli olduğunu düşünüyor muyuz? 
1.33dakika

Yorum bağlantısı
Yasin Aygün
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Emme supaplarının üstünün kirli olduğunu düşünüyor muyuz? 

Bir sürü sebebi olmakla birlikte kirlense de çalışmasını etkilemez. Bakımsız motorların supaplarının üstünde karbon birikintisi olur ama çalışmasını engellemez zira engellese tekleme-silkeleme sorunları oluşur. Hava ve yakıt filtreleri zamanında değişirse egzoz kısmına kadar bir kirlenme olacağını düşünmüyorum. Bir de motor yağı mevzusu var; eğer yağ değişimi veya yağ filtre değişimi aksatılırsa emisyon muhabbetleri sebebiyle emme hattına verilen karter havalandırma sisteminden yanık yağ buharı gelecek. Belki de kirlenmedeki en büyük pay yanık motor yağındadır. 

Port enjeksiyonlu motorlarda enjektörlerin temizleyiciye ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum. Eğer daha önceden bakımsız binildiyse ve enjektörler kirlendiyse depoya konulan katkılar veya söküp temizleme için kullanılan spreyler işe yarar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)
Çağrı Alaf yazdı:

Basınçlı benzinin temizleyemeyip bunların verdiği katkıların temizlediğini ileri sürdüğü sıvı ne ola ki ? Kezzap mı 

Ben ise yaradığını bizzat kendi aracımda gördüm. Manifoltu sokunce enjektorlere baktım ucunda tortu pislik vardı. Balata spreyi sıktım temizlemedi. Bir şişe wurth attım. 1.5 ay sonra başka bir işlem için sokunce aklıma geldi baktım. Boncuk gibi idi enjektör uçları. İlk kullanımda benzin filtresini dahi tikamisti sistemden kalkan ıvır zıvır.

O yüzden 20.000 de bir atarım bir şişe wurth temizleyici.

Diğerlerini bilmem ama wurth ürününü kendi gözümle gördüm.

V8 motor eski bir mercedesde enjektörlerin dizildigi yakıt hattının tikandigina dahi şahit olduk.

tarihinde Hamit inan tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Ebrar Tüfek yazdı:

Minibüse koymuştum 1. Enjektör işemeye başlamıştı daha depo bitmeden, yakıt tüketimim şehir içi 2 litre arttı bayaa dert açmıştı. 

Ebrar onun bozulmasının sebebi yakıt hattındaki kalın tortuların temizleyici ile kopup enjektöre dolması nozullari tikamasi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Abi kullanmadığın için sorun yaşarsan garantide sorun yaşarsın diyorlar. Zorunlu değil kardeşim diyorum. Benzinli motorun enjektörü kaç bin km’de tıkanır ki diyorum. 

Enjektör tıkanması ile karşılaşırsa kötü yakıt deyip garanti dışı diyebilir belki

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Hamit inan yazdı:

Ebrar onun bozulmasının sebebi yakıt hattındaki kalın tortuların temizleyici ile kopup enjektöre dolması nozullari tikamasi

Aynen öyle abi 2 sene önce acemiliğime geldi 273 bin deki arabaya katkı attım, 50 bini geçen arabaya atmam eğer eskiden hiç atılmamışsa. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...