İçeriğe Yönlendir

Mondeom Normal mi Değil mi?

Seyyitali Mollabeyi

Recommended Posts

Çağlar Bayur
Seyyitali Mollabeyi yazdı:

Motor ustası motorun çiçek gibi çalışıyor sorun șanzıman da gücü kullanamıyor masraflı gibi dedi. 

Șanzıman ustası ise șanzıman üstüne düşen görevi yapıyor. Sağlam bi motor ustası bulman lazım dedi. 

Çağlar Bayur yazdı:

hangi yöntem ile test etti?

Abi senin dediğin hiç birseye bakmadı akşam akşam olmazmış. 

Gün içinde işten çıktıkça tanıdık ustalara soruyorum abi eşin dostun yolladığı. Arabaya direkt müdahale ettirmeden bugün de bi oto șanzımanci dedi ki aslı varmı bilmem ama kafama yatar gibi oldu. " dip pedal yaptığında pedalın altında bi sistem var swich gibi o devreye girip sistemi aktif hale getirmiyor olabilir onu bi tamirciye göster o anlar dedi. Size sormak istedim 

Arıza dışı vesile: şusu busu sağlammış derken maalesef en sık rastlanan hadise... motoru sağllamış, enjektörü iyiyimiş der usta, hangi yöntem ile test edildiğine bakınca, elde çay bardağı gez göz arpacık ile tahmin olduğunu görürüz.

teknikte böyle yöntemler olmayınca, araba tamir olamaz bir türlü

usta çok doymuş, paraya para demiyorsa, rahatı yerinde ve müşteriye ihtiyacı yok ise; müşteri de başka yere gidecek, oraya bir daha adımını atmayacak...

pedal altında switch i ben görmedim hiç

Yorum bağlantısı
Seyyitali Mollabeyi

Bugün erken çıktım işten 

Soluğu sanayide aldım. Anlattım videoyu izlettim. @Çağlar Bayur abimin dediği ayarları rica ettim. Bujiler çok iyi çıktı abi 150 görünüyor hepsi. Senteye ben bakamam aletim yok ama sentesi iyi görünüyor dedi. Sonra yanda ki elektrik ustasıni çağırdı birlikte baktılar 3 kişi bindik gezdirdim. Elektrikçi ve motor ustasının dediğini yazıyorum.

Araban saat gibi herșey güzel. Roketlemeye geçmiyor. Roketleme dediğimiz olay bu falan yaptılar. 

Eee ne yapacağım abi dedim. Orijinal bir arıza tesbit cihazına bağlayıp șanzımana gerekirse beynine bakılmalı. Yada düzgün bir otomatik șanzımancıya gitmelisin. Dediler. Bide sanırım türbin dediler senin șanzıman türbinli yağı sıkıştırıyor çalışma prensibi olarak. Șanzımanci hem türbine hem bi șanzımana olmadı beynine bakmalı dediler. 

Ustaların etkisi mi ne bilemedim. Bende olayı șanzımana bağlamaya başladım. Bu hafta bi șanzımanci bulup cumadan randevu alıp cumartesi sabah ilk iş gidesim var kıymetli abilerim. Başka bir diyeceğiniz yoksa hedefim bu

Harun Kocaçalışkan yazdı:

Şaşmaz Ford Kadir Usta'ya gittin mi.

Aklımda olsun abi uğrarım 

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Seyyitali Mollabeyi

Selamünaleyküm 

Bugün ustaya gittim. Usta ilgilenirken kurcalarken sente ayarı vs. vs. 2.5 saatin sonun da adını zor öğrendiğim "emme manifold kelebek valfi"  nin soketini söktü aha dedi atla gezelim. Araba uçuyor ustalar 😁 çok sevindim arabamı sürmüyormușum bu zamana kadar hadi dönelim dedi bekle dedim az daha gezecez. Usta dedi ki bulduk ama gerisi de var çözülmedi. Bu sensöre sürekli kapalı konumunda gelen elektrikten kaynaklı emme manifoldu kelebeklerin sürekli kapalı pozisyonda tutuyor. 

Yan dükkanda aynı model aynı aracın sahibi olan arkadaşı çağırdı şu sensörü bi ver dedi aracından söktük taktık yine aynı. Falanca elektronik ustaya git baksın dedi beynine. Gittim 

Usta dedim böyle iken böyle oldu. Benlik değil elektrikcisine git dedi. Uzun lafın kısası 

Elektrikçi baktı

Sürekli voltaj geliyor gaza bassak da basmadan da. Sağlam arabaya baktık bastıkça kesiliyor. 

Abi dedi benlik değil. Beyinden olma ihtimali var. Usta dedim bu aracın 2. Beyni 

2 beyinde de aynı arıza olma ihtimali var mı dedim. Haftaya gel gerekirse beyinden hattını bulup başka bi elektronik ustasına göndereyim dedi. Yada gaz fazla gelir ama böyle bin dedi. Soluğu burada almak istedim eyvallah dedim çıktım. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Seyyitali Mollabeyi

Öneriniz var mı abiler. Beyinden olmaz şudur diye. Cunki elektrikçi kendisi dedi. Acaba birsey bozuk da o mu buna kapan diyor diye 

Yorum bağlantısı
Seyyitali Mollabeyi

Bide aklıma şu geldi. Sonuçta örnek arabada baktık gaza bastıkca kesiyor çekince yanıyordu lamba.

Başka bi yerden gaza bastıkca sönen bi hat bulsak yada switch koysak olur mu 

Yorum bağlantısı
Ersin Gökdemir

Bide aklıma şu geldi. Sonuçta örnek arabada baktık gaza bastıkca kesiyor çekince yanıyordu lamba.

Başka bi yerden gaza bastıkca sönen bi hat bulsak yada switch koysak olur mu 

https://www.otomotivturkiye.com/topic/1287-elektronik-gaz-kelebeği-ve-parçaları-nedir/

Aynı sistem ise faydalı olabilir.

Birde aklıma gelen şu ; acaba sürekli uzun süre kapalı konumda kaldığı için kelebekler sıkışmış olabilir mi ?  

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Seyyitali Mollabeyi
Ersin Gökdemir yazdı:

https://www.otomotivturkiye.com/topic/1287-elektronik-gaz-kelebeği-ve-parçaları-nedir/

Aynı sistem ise faydalı olabilir.

Birde aklıma gelen şu ; acaba sürekli uzun süre kapalı konumda kaldığı için kelebekler sıkışmış olabilir mi ?  

Kelebeklere bakıldı abi sağlam çalışıyor. Soketi sökünce boşa çıkıyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Uğur Kaya

Kelebeklere bakıldı abi sağlam çalışıyor. Soketi sökünce boşa çıkıyor. 

Bu dediğin valf selonoid valf dedikleri valfmidir hocam fiş çekik vaziyette kullansan bi sıkıntı olusturuyor mu 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...