İçeriğe Yönlendir

Kararsızım Ne Tavsiye Edersiniz?

Korhan Şenörer

Recommended Posts

Korhan Şenörer

Arkadaşlar merhaba, aracımı satılığa çıkardım ve arayan soran, favorilerine ekleyenler oluyor. Ne kadar sürede satarım bilemiyorum ama şimdiden yerine ne alacağımızı belirlemek istiyoruz ama çok kararsız kaldık. Maksimum bütçemiz 170 bin tl olacak. En önemli kriterimiz otomatik olması, tam otomatik yada triptonik farketmez. Motor hacminin 1.6'yı geçmemesi de tercih sebebi. Benzinli olarak aldığım her araca uygun bir lpg kiti taktırdığım için lpg uyumlu motor olması da önemli.  Gelelim aklımdaki modellere; şimdiye kadar içimde ukte olan ve istediğim marka ve segmentlere sahip oldum çok şükür ama bir Mercedes sahibi olmak nasip olmadı. B150 ve B 160 modelleri hep hoşuma gitmiştir. Bütçemize de uygun ama kısa bir araştırmada B serisinin başta şanzıman ve bir çok yüksek masraflı arıza çıkardığını okudum. Servis bakımlı olanlarda pek sorun yaşanmasa da öyle bir araç bulmak oldukça zor. Bu sevdadan vazgeçecek gibiyim. Çünkü Peugeot 5008'de de şanzıman arızası yaşamış ve 2,5 sene önce 3800 tl gibi bir masrafım olmuştu. Şanzıman konusunda Japon ve Kore gurubunun en sorunsuz marka olduğunu çok duydum. Aslında Stationwagon veya bagajı küçük olmayan hatchback tarzı bir araç istiyorum yani bagajı koltukları da yatırdığımda en iyi şekilde kullanmak açısından. Ancak, şanzıman konusunda Japon markalarına yönelince beni en çok etkileyen ve beğendiğim modelin Honda Civic sedan  olduğunu gördüm. Stationwagon veya büyük bagaja sahip tercihen C sınıfı hatchback araç tavsiyelerinizi alabilirmiyim. Bir de 2012-2013 model Honda Civic sedan hakkındaki görüşlerinizi almak isterim. Çok şey mi istedim ne?? 😊 Destan gibi yazı olmuş. Değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Kısa

Şanzıman konusu dışında sw araç olarak Megane sport tourer, Peugeot 508 sw olabilir.

Mi Note 3 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mercedes için sw E kasa çok iyi olur, ama belirttiğiniz bütçeye uymaz. Ama Mercedes denemesi için b serisi yerine aşağıdaki gibi bir şey olabilir.

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-mercedes-benz-sahibinden-kusursuz-temizlikte-station-vagon-934220536/detay

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Kısa

CDI 220 motor yakıt tüketimi-güç konusunda iyi bir seçenektir.

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Korhan Şenörer yazdı:

Aslında Stationwagon veya bagajı küçük olmayan hatchback tarzı bir araç istiyorum yani bagajı koltukları da yatırdığımda en iyi şekilde kullanmak açısından.

Mesela şöyle bir şey nasıl?

Kia / Ceed / 1.6 CRDi / Concept Plus SW

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer
Çağlar Bayur yazdı:

e-hdi eat6 peho tarif edilmiş istek listesinde

Abi Pejo'dan hevesimizi 5008 ile aldık. Honda'ya (Civic Sedan) bakışın nedir? 2012-2013 modelleri için. 

Yurdaer Elay yazdı:

Evet Kia Ceed'leri inceledim, güzel de görünüyor ama Honda Civic ile Mercedes B 160'tan birine gidiyor gözüm sürekli.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Yurdaer Elay yazdı:

sahibini otoclub a davet edelim ben çok sevdim

Korhan Şenörer yazdı:

Mercedes B 160'tan birine gidiyor gözüm

gözünüz gideblir, lakin gönlünüz kalsın, uzaktan seviniz

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer
Ali Kısa yazdı:

Şanzıman konusu dışında sw araç olarak Megane sport tourer, Peugeot 508 sw olabilir.

Mercedes için sw E kasa çok iyi olur, ama belirttiğiniz bütçeye uymaz. Ama Mercedes denemesi için b serisi yerine aşağıdaki gibi bir şey olabilir.

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-mercedes-benz-sahibinden-kusursuz-temizlikte-station-vagon-934220536/detay

C serisinin sw'larının arka tarafı göze pek hoş gelmiyor bana göre. Bence biri çıkıp bana "Emekli adamsın, Mercedesle ne işin olur senin" demeli. 😄

Çağlar Bayur yazdı:

gözünüz gideblir, lakin gönlünüz kalsın, uzaktan seviniz

İşte beklediğim cevap.. 😊😊

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Korhan Şenörer yazdı:

Mercedes B 160

Pederde var. 1.5dci motorlu ve otomatik şanzımanlı. Şanzımanı kullanmayı bilirseniz bozulma diye bir şey yok. Ancak tabi manuel araç gibi sürekli az gaz az fren yaparsanız doğal olarak debriyajı yiyor. Her yarı otomatiğin kaderi sonuçta.

Bunca zamandır iki kere bakım harici servise gitti araç. Birinde start stop aküsü öldü (akü ayrı bir ups aküsü ve ön yolcu koltuğun altında), diğeri de teybi yöneten beyin arızalandı. Teyp çalışıyor ama telefonla bağlantısı sorunlu ve yazılım güncellemeyi kabul etmiyor. Değişmesi lazım ancak onun yerine teybi değiştirmek mantıklı ki, pederde ona yanaşmıyor şu an.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer
Sani Gerşon yazdı:

Pederde var. 1.5dci motorlu ve otomatik şanzımanlı. Şanzımanı kullanmayı bilirseniz bozulma diye bir şey yok. Ancak tabi manuel araç gibi sürekli az gaz az fren yaparsanız doğal olarak debriyajı yiyor. Her yarı otomatiğin kaderi sonuçta.

Bunca zamandır iki kere bakım harici servise gitti araç. Birinde start stop aküsü öldü (akü ayrı bir ups aküsü ve ön yolcu koltuğun altında), diğeri de teybi yöneten beyin arızalandı. Teyp çalışıyor ama telefonla bağlantısı sorunlu ve yazılım güncellemeyi kabul etmiyor. Değişmesi lazım ancak onun yerine teybi değiştirmek mantıklı ki, pederde ona yanaşmıyor şu an.

Benden önceki sahiplerinin nasıl kullandığını yada 65 bin km'de bir şanzıman yağı ve filtrelerini değiştirip değiştirmediğini bilemeyeceğim için çok zor. İlk sahibinden ve bakımlı bir araç denk gelirse kesinlikle tercih edebilirim ama iki ilan sahibine sordum, şanzıman yağının ne zaman değiştiğini bilmediklerini söylediler. 

Sani Gerşon yazdı:

Multimedya takılabilir. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Korhan Şenörer yazdı:

iki ilan sahibine sordum, şanzıman yağının ne zaman değiştiğini bilmediklerini söylediler. 

Debriyajın ömrü 100-120bin gibi zaten. Debriyaj değişirken değişse yeterli. Bu sebeple sadece yağına takılmayın.

Türkiye'de şanzıman yağını erkenden değiştiren kişi 100'ü bulmaz bence :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Çağlar Bayur yazdı:

e-hdi eat6 peho tarif edilmiş istek listesinde

Çok övüyorlar tanıdıkta varsa bi test etseydik.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Aradığınız araba auris touring sports 1.6 132hp, cvt tam otomatik. Taksilerin lpg taktığı vvti motor. 

images?q=tbn:ANd9GcRv_QdQm27ZGmT9X753VzEimages?q=tbn:ANd9GcSBovwJ6OhngDEbUOjF54Iimages?q=tbn:ANd9GcQUUYiSMZRX-KIfm_2G2e1

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Aradığınız araba auris touring sports 1.6 132hp, cvt tam otomatik. Taksilerin lpg taktığı vvti motor. 

images?q=tbn:ANd9GcRv_QdQm27ZGmT9X753VzEimages?q=tbn:ANd9GcSBovwJ6OhngDEbUOjF54Iimages?q=tbn:ANd9GcQUUYiSMZRX-KIfm_2G2e1

Hemen inceleyeceğim, gözümden kaçmış. Hem de güzel görünüyor. 👍

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Rampada çekmez, çok yakar, tutulmaz, elinde kalır.

Hepsini bir çırpıda yazdım. :D 

Ha bir de çirkin. 😛 

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ali Gök
Selim Bilgin yazdı:

Ha bir de çirkin. 😛 

Önce başına bela olur ana başlığı atıp sonra alt kırılım olarak çok yakar tutulmaz  parçası yok usta bulamassın elinde kalır diye gider liste lütfen özenelim biraz :d :D 

• Beğen 2
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Ben de oyumu ceed sw den yana kullanıyorum. Yakıtı dışında olumsuz bi tarafını görmedim, kalitede D segmentiyle yarışan bir araç olduğunu düşünüyorum

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)
Selim Bilgin yazdı:

Ha bir de çirkin. 😛 

Bi facebook grubu var. Toyotacılar rampadaki arabalara anında yetişip arkadan ittiriyorlar. Ancak çıkıyor 😁 hatta 132 beygir atmosferik deyince “saydın mı lan beygirlerin isimlerini” diye de söyleyen var 😁

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli

Honda Civic ya da Ford Focus. Bakın Civici başa yazdım çılgın bir fordcu olarak. :)

Başka araca kaçmayın sorundan kaçamazsınız. 

Mercedes düşünüyorsanız da bütçeyi bir 50 bin daha artırın aradığınız şartlarda iyi bir merso bulursunuz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bi facebook grubu var. Toyotacılar rampadaki arabalara anında yetişip arkadan ittiriyorlar. Ancak çıkıyor 😁 hatta 132 beygir atmosferik deyince “saydın mı lan beygirlerin isimlerini” diye de söyleyen var 😁

132'lik atmosferik motorlu avensis kullandım, tatmin ediciydi 1.6 atmosferik için. Onu taşıyan motor bunu haydi haydi taşır. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Oktay Göktaş
Evet Kia Ceed'leri inceledim, güzel de görünüyor ama Honda Civic ile Mercedes B 160'tan birine gidiyor gözüm sürekli.

Ceed dizel otomatik düşünüyorsanız tavsiye etmem. 2016 da idi sanırım, şanzımanda bir revizyon yapıldı. O zamana kadar olan ceed dizel otomatikler çok yakıyor. Bilginiz olsun. Ha araba çok güzeldir yalnız. Premium paketleri acayip doludur. Kapı kolunda bmw deki ışıkların aynısı var. O derece. Ben 2015 te Astrayı almadan önce çok düşünmüştüm, çok yaktığı için vaz geçmiştim. Ordan biliyorum..
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Metin Akbal yazdı:

Ama bu çok güzel yahu :)

opel-astra-j-2009-2012-station-wagon-5-door-exterior-3.thumb.jpg.6928a2a0552128e86737a0ba8ce69b26.jpg

opel-astra-j-2009-2012-station-wagon-5-door-exterior-1.thumb.jpg.d775860ce3a8761261c872e34753c7ac.jpg

1.6 136 hp cdti ve otomatik kombinasyonu muhteşem :) 

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Murat Öngür
Korhan Şenörer yazdı:

Abi Pejo'dan hevesimizi 5008 ile aldık. Honda'ya (Civic Sedan) bakışın nedir? 2012-2013 modelleri için. 

kia ceed kullanıyorum civic de kullandım , ceed civicden çok daha iyi , ama mercedes ayrı bir segment tabi :)  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...