İçeriğe Yönlendir

1998 Ford Mondeo 2,0 Manuel Benzin Lpg li Boşta Gaz Verme Sorunu

Yakup ŞİMŞEK

Recommended Posts

Yakup ŞİMŞEK

1998 model Mondeo var elimde aracın bir arızası var bulamıyoruz arıza aracın kilometre  fişi takılı iken araç boşta gaz veriyor 3000 4000 5000  devre kadar çıkıyor genelde kırmızı işiklarda ve rampa aşagı inerken yapıyor  kilometre  fişini cektimmi normal hiç bir hata yok bana yardımcı olabilecek birileri varmı başına böyle hata gelen şimdiden teşekkürler

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

boşta gaz vereiyor derken yolda giderken boşa alınca devir düşmüyor, teker döndüğü sürece yükseliyor ve teker durunca düşüyor mu

Yorum bağlantısı
Yakup ŞİMŞEK

evet aynen anlattıgın ggibi mesala kırmızı ışık var vitesi boşa atıyorum araba tam duruyor sonra debriyaj pedalına basıyorum devir 9 falan düşüyor yanlız kilometre fişini çektiğim zaman saat gibi çalışıyor anlayamadım 

mesala rampa aşagı araç boşta salıyorum başlıyor gaz vermeye devir 3000 4000 olmaya ama kilometre fişini çektimmi hiç bir sorun olmuyor

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

normalde olması gereken: teker döndüğü sürece vites boşta ve gaza basılmasa bile devir düşmez, vites değişimi sırasında o devirde bekler , gaz verilmez ise yavaş yavaş en çok 1200-1300 e kadar düşer.

1. akü kutup başını sökün 30 dak bekleyin

2. 50-70 km kadar kullanın, düzeldi ise sorun yok

3. düzelmedi ise rölanti valfi fazla açık bırakıyor veya orjinal değil.

Yorum bağlantısı
Yakup ŞİMŞEK

aracın boğaz kelebeğini rolanti motorunu temizledim yeni kilometre sensörü aldım fakat bir türlü olmadı çözemiyorum zaten ustalarda ilgilenmiyor fişi çek bin diyorlar ne yapacam bilimiyorum 

Yorum bağlantısı
Doğukan Çoktay

Ford Ka da benzer sorun yaşadım. Kırmızı ışıkta kalkarken araba kendi kendine gaz veriyordu. ve uzun yolda vites atarken boşa geçtiği anda gaz veriyor devir yükseliyordu. Boğaz kelebeği üzerindeki tps sensörü değişince sorun düzelmişti.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Doğukan Çoktay yazdı:

Boğaz kelebeği üzerindeki tps sensörü değişince sorun düzelmişti.

değişirken kutup başı söküldü mü

Yorum bağlantısı
Doğukan Çoktay
Çağlar Bayur yazdı:

değişirken kutup başı söküldü mü

evet sökülmüstü Cağlar bey. Sanırım sensör takılıyordu ve beyine yanlış sinyal gönderiyordu. Uzun zaman önceydi sonrasında tekrarlamadi arizayi. Eski arabalarin kilometre sensörü telli yani tel donerek kadrana hız bilgisi veriyor. Acaba diyorum tel takılıyor yani dönerken zorlanıyor o da hız sensörünun görev yapmasına neden olduğu için arac kendi kendine gaz veriyorsa olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Doğukan Çoktay yazdı:

evet sökülmüstü Cağlar bey. Sanırım sensör takılıyordu ve beyine yanlış sinyal gönderiyordu.

yok sadece kutup başı sökülünce zaten KA da o devirlenme düzeliyor. tps ayrıca bozuktuır bilemem.

Doğukan Çoktay yazdı:

Eski arabalarin kilometre sensörü telli yani tel donerek kadrana hız bilgisi veriyor

ka da ayrıca vss sensörü var, elektronik

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Yakup ŞİMŞEK

Aracın arzasını nihayet buldum ve paylaşmak istedim aracın hidrolik direksiyon basınç muşurunu iptal etmişler muşure değişikliği ile araç normale döndü fakat rolanti biraz düşük onuda halledecem kısmetse bilginiz olsun saolun teşekkür ederim

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Onur Sayin

Merhabalar. Arkadaşlarım Araçta LPG olmasına rağmen sesli bitti uyarısı veriyor benzinde çalışıyor ısı müşürünü değiştirdik sorun aynı ustanın birine gittim tesisatı sökmem lazım bir gün araba bende kalacak dedi Ben de bırakmadım. Ne yapayım:(

Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt
Onur Sayin yazdı:

Merhabalar. Arkadaşlarım Araçta LPG olmasına rağmen sesli bitti uyarısı veriyor benzinde çalışıyor ısı müşürünü değiştirdik sorun aynı ustanın birine gittim tesisatı sökmem lazım bir gün araba bende kalacak dedi Ben de bırakmadım. Ne yapayım:(

LPG bitti uyarısı veriyorsa şamdırasında sorun olabilir. Elektiriksel sorun olabilir. İşin ehli bir gazcı bulup önce ona gidilmeli. Bu kadar az veri ile başka da pek bir şey söylenemez

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Sayin
Hacı Şenyurt yazdı:

LPG bitti uyarısı veriyorsa şamdırasında sorun olabilir. Elektiriksel sorun olabilir. İşin ehli bir gazcı bulup önce ona gidilmeli. Bu kadar az veri ile başka da pek bir şey söylenemez

Anladım abi çarşamba günü müsaitim olmadı İzmir de 3. sanayiye falan giderim. Teşekkürler 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...