İçeriğe Yönlendir

Led mi ? Night Breaker mi ?

Murat Öngür

Recommended Posts

Murat Azalma
(düzenlendi)

Benim araçta uzun kısa tek ampul mercekli halojen idi. bana göre aydınlatma zayıftı ve photon led taktım. aynısını biraderin arabaya da taktım. çok kez uzun yol yaptım. her koşulda memnun kaldım. kısa videosunu ekledim.

tarihinde Murat Azalma tarafından düzenlendi
kelime yazım hatası düzeltme
Yorum bağlantısı
Murat Öngür
Çağlar Bayur yazdı:

güzel videodur, ışık şiddeti yanı sıra desenlere de bakın ve her led farklı sonuç vermekte

Şuan benim araçtaki 360 derece denilen led lerden

Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

Valla ben de LED tavsiye etmiyorum. NE kadar iyi bir marka da olsa mercekli farın odağı sonuçta halojen için tasarlandı ise o durumda aydınlatma performansı ister istemez düşük olacaktır. Görüntü ok ona bişey diyemem ama her gece yolculuğunda akraba sayısının artması riskine değmez bence :) Ayrıca yağmur vs durumundaki aydınlatma kaybı da bence hiç azımsanmayacak derecede oluyor. 

Bunun yerine performans ampullerini ben de tavsiye ederim. Tabiki öyle % 150 gibi bir rakam hikaye ancak normal halojene göre de fark hissedilir düzeyde oluyor muhakkak. Ayrıca 4500 K olanlarından alırsanız da beyaza yakın bir farınız oluyor ve özellikle mercekli farlarda tam olmasa da  Xenon hissi uyandırıyor. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Murat Öngür

Peki mercekli fara xenon taksak nasıl performans alırız ? 

Yorum bağlantısı
Emre Demir
Murat Öngür yazdı:

Normali öyle olmalı .

Yorum bağlantısı
Cem Dilmen
Mert Gülkokan yazdı:

https://www.maveraotomotiv.com/urun/photon-milestone-h7-commander-edition

led takılacaksa böyle üst düzey takmak lazım 100 200 tllik ürünlerle bunlar olmaz

Mert Bey eğer anlatıldığı gibi ise kesinlikle harika . Bence denenebilir. 

Murat Öngür yazdı:

2014 de sıfır sportage almıştım. İnsigniadan geçiş yaptığım için en çok aradığım özellikler performans ve aydınlatma idi. Diğer tüm özellikler gayet iyiydi. Servise dedim, isterseniz Xenon kit takarız dediler. O zaman için 1200 TL vermiştim Philipsin en iyi Xenon kiti için. O zaman LED vs pek yaygın değildi ve şimdiki gibi de iyi aydınlatma vaadleri yoktu. Xenon takınca kötü mü oldu, yok kötü diyemem ancak inanın orjinal bir Xenon tadını da hiç bir zaman vermedi. 

Yorum bağlantısı
Ahmet Kaleli

Philips xtreme vision kullandım.

Osram Night Braker Laser kullandım.

Şuan Niken Led ampul kullanmaktayım.(Kısa far-Uzun far-sis)

Farların ince ayarı Platin Oto Elektrik (Salih KILIÇKAYA) tarafından yapılmıştır.

İçerden de far yükseklik ayarı 2 konumuna getirilmiştir.

Sadece ampullerin hem performans olarak hemde görsellik olarak aydınlatmasını görüp arabaya teklif veren var.

Yorum bağlantısı
Murat Öngür
Mert Gülkokan yazdı:

https://www.maveraotomotiv.com/urun/photon-milestone-h7-commander-edition

led takılacaksa böyle üst düzey takmak lazım 100 200 tllik ürünlerle bunlar olmaz

bu tarz olanlarda da kör noktalar kalıyor maalesef 360 derece olması lazım ledlerin

Emre Demir yazdı:

Normali öyle olmalı .

ama sorun şu ki arabanın mercekleri ne led e ne de xenon a göre yapılmış halojen ampule göre yapılmış yani fabrıka çıkışı öyle

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Murat Öngür yazdı:

Muayene sorunu yaşarsınız öncelikle. Far yıkama olmadan ve yükseklik ayarı (otomatik) olmadan muayeneden geçmez. 
ikincisi de xenon ampul yüksek ısıdan kaynaklı  far reflektöründe kararma yapar bir süre sonra. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Bu konulara çok uzağım ama bende ki ledler yağmurda rezalet. Orjinal far, normalde iyi ama yağmurda çok kötüler. 

Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt

Mercekli far için, anladığım kadarı ile, deneme yanılma yolu ile uygun led ampülü bulacağız. Takıp iyi performans alanda var, benim gibi muzdarip olanda.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mahmut Yıldız yazdı:

bende ki ledler yağmurda rezalet

o her led in başına gelir, fazla beyazlar

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Çağlar Bayur yazdı:

o her led in başına gelir, fazla beyazlar

Beyazlar derken, fazla beyaz olduğu için mi yoksa giderek renk beyazlaştığı için mi? Çözümü var mı? Ampul de değişmiyor diyorlar ama neden değişmesin ki. Ampul gidince far mı alınacak.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mahmut Yıldız yazdı:

Beyazlar derken, fazla beyaz olduğu için mi yoksa giderek renk beyazlaştığı için mi? Çözümü var mı? Ampul de değişmiyor diyorlar ama neden değişmesin ki. Ampul gidince far mı alınacak.

kelvin olarak beyaz. hep beyazlar yani.

orjinal ledli far ise, evet bozulur ise far değişiyor, tamiri yapan da olabilir ancak kesip biçerek

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Çağlar Bayur yazdı:

kelvin olarak beyaz. hep beyazlar yani.

orjinal ledli far ise, evet bozulur ise far değişiyor, tamiri yapan da olabilir ancak kesip biçerek

Evet, led ışığın rengini yani Kelvin değerini hiç sevmiyorum. 

Orijinal ledde far değişiyorsa yandık. 

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

360 derece ledler hariç diğer ledlerin yapısı gereği ışık dağılımlarında sorun var.

Çünkü ampul üzerindeki ledler iki yanda olduğu için ışık üretimi 360 derece olmuyor.

Ledin takılı olduğu reflektör (yansıtıcı) de 360 derece ışık gelmediği için yansıtmada sorun oluşturuyor.

Xenon merceklerde de led ampul kullanılması güzel sonuç vermiyor odaklama problemleri çıkıyor.

Bi-Led li mercekler de bu sorun çözülüp manyak bir aydınlatma elde edilmiş (King de gördük)

Led ler aynı zamanda kar ve yağmurlu havada performansı iyice düşüyor.

Osram da Night Breaker +200 serisi aydınlatma ve ışık gücünde çok başarılı 

Burada philips ile mukayese edilmiş

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay

Bu beyaz ışıklı ampulleri (led-zenon) icat edenin yatacak yeri olmasın. Rivayete göre bir gün o beyaz ışığı nasıl olsa göreceksin. Nerden aklına geldi de öyle bir icat yapıyorsun, sana ne? :D 

Şaka bir yana, orijinal bile olsa ledli/zenonlu araçlar gece çok rahatsız etmeye başladı. Yetki erki olsam sarı ampulü ülke sınırlarında zorunlu kılardım. Romantik romantik gezerdik ne güzel :) 

Mümkünse gece araç sürmemeye çalışıyorum. İşe yarar mı bilmiyorum ama sanırım kaliteli bir gece görüş gözlüğü almam gerek. Aramızda aynı dertten şikayetçi olup çözüm sağlayan kimse var mı? :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)
Hasan Karabekiroglu yazdı:

Bi-Led li mercekler de bu sorun çözülüp manyak bir aydınlatma elde edilmiş (King de gördük)

öhhööööööö.. iyi ki kapalı devre kamera sistemi vardı da malları kurtardık

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Çağlar Bayur yazdı:

öhhööööööö.. iyi ki kapalı devre kamera sistemi vardı da malları kurtardık

Ledler nerde diye sordum yerini söylemedi.

Kendi kalktı dolapdan çıkardı, kutunun kapağını açıp kendi eli ile gösterdi

Kutuyu bi uzatsa al bak diye... aracın kontağı hazırdı... atlayıp basıcaktım Nevşehir e :D 

• Beğen 1
  • Mutlu 2
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Cem Dilmen
Yurdaer Elay yazdı:

Bu beyaz ışıklı ampulleri (led-zenon) icat edenin yatacak yeri olmasın. Rivayete göre bir gün o beyaz ışığı nasıl olsa göreceksin. Nerden aklına geldi de öyle bir icat yapıyorsun, sana ne? :D 

Şaka bir yana, orijinal bile olsa ledli/zenonlu araçlar gece çok rahatsız etmeye başladı. Yetki erki olsam sarı ampulü ülke sınırlarında zorunlu kılardım. Romantik romantik gezerdik ne güzel :) 

Mümkünse gece araç sürmemeye çalışıyorum. İşe yarar mı bilmiyorum ama sanırım kaliteli bir gece görüş gözlüğü almam gerek. Aramızda aynı dertten şikayetçi olup çözüm sağlayan kimse var mı? :) 

Yurdaer Bey ben normalde astigmat olduğum için güneş gözlüğünü bile numaralı kullanmak zorunda kalıyorum. Gözlükçüme şu sarı olanlardan yapalım normal bişey dedim o da abi sana normal olmaz kaliteli bir şey yapalım dedi. 3 farklı kaplama gösterdi. En iyisi bu dedi ve yaptı. İnanın gece araç kullanımında ciddi fark ediyor. Ben uzun yol çok yapıyorum o yüzden farlar gözümü yorarsa muhakkak takıyorum baya rahatlatıyor. En keyiflisi de siste falan oluyor. Gece görüş gibi garip bir aydınlığı var. Tabi renk algısı değişiyor ama bence değer. 

Lafın özü öyle ulu orta yada nette satılanlardan değil de bir gözlükçüden kaliteli bir şey alırsanız bence işe yarayacaktır. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Cem Dilmen yazdı:

Yurdaer Bey ben normalde astigmat olduğum için güneş gözlüğünü bile numaralı kullanmak zorunda kalıyorum. Gözlükçüme şu sarı olanlardan yapalım normal bişey dedim o da abi sana normal olmaz kaliteli bir şey yapalım dedi. 3 farklı kaplama gösterdi. En iyisi bu dedi ve yaptı. İnanın gece araç kullanımında ciddi fark ediyor. Ben uzun yol çok yapıyorum o yüzden farlar gözümü yorarsa muhakkak takıyorum baya rahatlatıyor. En keyiflisi de siste falan oluyor. Gece görüş gibi garip bir aydınlığı var. Tabi renk algısı değişiyor ama bence değer. 

Lafın özü öyle ulu orta yada nette satılanlardan değil de bir gözlükçüden kaliteli bir şey alırsanız bence işe yarayacaktır. 

Haklısınız Cem hocam.. Uzmanının tavsiye etmediği bir şeyi asla kullanmak istemem zaten. Sağlık önemli ☺️

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Öngür
Yurdaer Elay yazdı:

rahatsız etmek başka konu da , uzun yolda şişek etkisini çok fazla hak eden var  inat ile sol şerit de yol vermeyenlerin arkasında yakınca seve seve yol veriyorlar hemde sellektör yapınca uzaktan da olsa yol veriyorlar bence bu şimşek etkisi olayı tam bizim ülkeye göre , çünkü çok fazla yolları kendi malı zanneden var maalesef

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Murat Öngür yazdı:

rahatsız etmek başka konu da , uzun yolda şişek etkisini çok fazla hak eden var  inat ile sol şerit de yol vermeyenlerin arkasında yakınca seve seve yol veriyorlar hemde sellektör yapınca uzaktan da olsa yol veriyorlar bence bu şimşek etkisi olayı tam bizim ülkeye göre , çünkü çok fazla yolları kendi malı zanneden var maalesef

Standart halojen ampul de yeterince ikaz edici.. Gerisi heyecan :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...