İçeriğe Yönlendir

Çip Krizi ve Kur Fiyatları Piyasaya Etkisi

Yakup Kocaağa

Recommended Posts

Yakup Kocaağa

Merhaba arkadaşlar,

Benim aracımın şuan piyasa değeri 70bin civarı otomatik araca geçmek istiyorum İstanbul trafiği malum eli yüzü düzgün bişey almak istediğimde üstüne 100 bin civarıda nakit koymam gerekiyor bir kaç sıfır araç bayisine gittim oralarda da araç yok zaten aklımı kemiren soru aracımdan memnunum sırf otomatik için bu kadar para verilir mi ? Geçenlerde izlediğim bir videoda konunun uzmanları çip krizinin 2022 sonuna kadar süreceğini söylediler 2023 gibi düzelir herhalde kur farkları düzelir mi Allah bilir bir yıl ertelesem siz ne düşünüyorsunuz piyasa düzelir mi?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

1. altın kural araba değişilebecek ise o gün/hafta iş bitirilir yoksa sonu gelmez

2. bir kriz gider bir kriz gider, çip krizi denen şey tamamen teknik bir kriz değil yani 2 makine ilavesi ile daha çok çip üretelim de bitsin diye bir kriz değil, asya daki ülkeler karışık

3. bir ay sonra, bir ay önceki fiyatları arar durumda olabiliriz, şu an 160-180 bin olanlar 2 ay önce 230-240 idi, 2 ay sonra 330 da olabilir

YTD

vesile ile araba fiyatları 21 sene önce de aynı idi, birşet artmadı alım gücü düştü.

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Ali Gök

bizim ülkede arabanın pahalanmasındaki son halka çip krizi . ona gelene kadar 100 madde sayılır

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli
Yakup Kocaağa yazdı:

Merhaba arkadaşlar,

Benim aracımın şuan piyasa değeri 70bin civarı otomatik araca geçmek istiyorum İstanbul trafiği malum eli yüzü düzgün bişey almak istediğimde üstüne 100 bin civarıda nakit koymam gerekiyor bir kaç sıfır araç bayisine gittim oralarda da araç yok zaten aklımı kemiren soru aracımdan memnunum sırf otomatik için bu kadar para verilir mi ? Geçenlerde izlediğim bir videoda konunun uzmanları çip krizinin 2022 sonuna kadar süreceğini söylediler 2023 gibi düzelir herhalde kur farkları düzelir mi Allah bilir bir yıl ertelesem siz ne düşünüyorsunuz piyasa düzelir mi?

Çip krizi hiç bitmeyecek haberiniz olsun. 2023ten sonra da bu ülkede her şey daha kötü olacak ondan da haberiniz olsun. 

İmkanınız varsa şimdi değiştirin aracı. Yoksa bakımları yaptırıp devam edin hayatınıza. 

Nedenlere gelirsek, dünyada çok ama çok büyük küresel bir kriz yolda. Sadece çip krizi değil her şeyi etkileyecek bir kriz. Özelde bizim ülkeyle ilgili olarak da hiçbir şey değişmeyecek gelecekte. 

Kredi çekmeyin, varsa paranız hazırda değişin aracı yoksa dediğim gibi bakımları yapıp devam edin. 

Gelecek 10-15 yıl çok karanlık. 

Buradan her şeyi yazamıyorum dm den detaylı konuşabiliriz. 

İyi geceler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil
Muhammet Ali Deli yazdı:

Çip krizi hiç bitmeyecek haberiniz olsun. 2023ten sonra da bu ülkede her şey daha kötü olacak ondan da haberiniz olsun. 

İmkanınız varsa şimdi değiştirin aracı. Yoksa bakımları yaptırıp devam edin hayatınıza. 

Nedenlere gelirsek, dünyada çok ama çok büyük küresel bir kriz yolda. Sadece çip krizi değil her şeyi etkileyecek bir kriz. Özelde bizim ülkeyle ilgili olarak da hiçbir şey değişmeyecek gelecekte. 

Kredi çekmeyin, varsa paranız hazırda değişin aracı yoksa dediğim gibi bakımları yapıp devam edin. 

Gelecek 10-15 yıl çok karanlık. 

İyi geceler.

Ali ben şimdi başka bi tırstım. Yazamadığın şeyler de ne ola ki; 2020 yılını atlatmış nesiliz biz, daha kötüsü de mi var.?

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Ayhan Asil yazdı:

Ali ben şimdi başka bi tırstım. Yazamadığın şeyler de ne ola ki; 2020 yılını atlatmış nesiliz biz, daha kötüsü de mi var.?

ohoo  daha birşey görmedin diyim diğer Ali olarak, zaten kaç senedir diyordum şuan halimiz belli;  çok iyi durumdayız şuan diyimde vahameti daha iyi anlatabilmiş olayım...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

Çip krizi global bir kriz ve 2023 ortalarına kadar düzelmesi öngörülmüyor. Bunun birçok sebebi var. 

1- Amerika'nın Çin'deki çip üreticilerine ambargo koyması

2- Hammadde sıkıntısı

3- Amerika'daki en büyük çip üreticilerinden birinin fabrikasının yanması nedeniyle üretimin 10 ay sekteye uğraması

4- Pandemi nedeniyle artan talep sonucu, varolan kapasitenin cep telefonu, bilgisayar, playstation gibi kişisel kullanım ürünlerinin olduğu sektöre kayması

5- Pandemi nedeniyle düzenli çalışılamaması

Bunların haricinde ayrıca dünyada gerçekleşen seller, yangınlar gibi nedenlerden hammadde temininde sıkıntılar yaşanması (özellikle çelik hammadde). Uzakdoğudaki bazı fabrikaların yedek parça sıkıntısı nedeniyle kapanma yaşadığınız da biliyoruz.

Yani bir aracınız varsa ve hemen değiştirebileceğiniz bir yeni araç karşılığı yoksa, ona iyi bakın. Çok lazım olacak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Hasan Şendağ
Mert Gülkokan yazdı:

Çip krizinde su sorunu da var
Radyoda dinlediğim kadarıyla çip üreten fabrikalarda yüksek miktarda suy kullanılıyormuş soğutma için
Özellikle uzakdoğu da göl ve nehirlere kurulu çip fabrikalarında suyun azalmış olması çip üretimini olumsuz etkilemeye başlamış

Hocam aynı haberi ben de dinledim.

Hatta çevre dostu rüzgar türbininde kullanılan çipler için bile çevreye çok zarar veriliyor, bu da ayrı paradoks dediler. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil
Ali Cihangiroğlu yazdı:

ohoo  daha birşey görmedin diyim diğer Ali olarak, zaten kaç senedir diyordum şuan halimiz belli;  çok iyi durumdayız şuan diyimde vahameti daha iyi anlatabilmiş olayım...

Abi Allah korusun diyelim bu kötü senaryolardan. 

Yorum bağlantısı
Hamit inan
Muhammet Ali Deli yazdı:

? dm den ipucu alayım :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Çip falan hikaye.. 

Market Gıda fiyatlarının son bir yıldaki artış oranı % 50 imiş.. 

Bir çok paylaşım okudum bu konuda. Bizzat da yaşıyorum zaten.. 

Hangimizin geliri % 50 arttı. Fakirleşiyoruz. 

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Mehmet Ozyurek yazdı:

Çip falan hikaye.. 

Bir çok paylaşım okudum bu konuda. Bizzat da yaşıyorum zaten.. 

Hangimizin geliri % 50 arttı. Fakirleşiyoruz. 

gıda stoğuna başlayın hatta kırsala yerleşin de deniyor, sanki bunlar kolaymış gibi, ne yani abd stayla sığınakmı kazalım....

bu arada şuan yunan top atış eğitimi yapıyor, yer titriyor, sınıra karşı selamımı iletiyorum, kurdukları kuleler beni duyuyor, çünki bizimkilerde onları duyuyor, ota bassan kameralar kitleniyor üstümüze, bizzat biliyorum, istersen senin içinde selam söyliyim :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

gözlerim kanadı, sade yaz başından bu yana sıvı yağ %80 arttı yahu

Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

Eğer kredi çekmeyecek iseniz, naktiniz varsa, değiştirmek de sizi iyi hissettirecekse bir an evvel almanızı ben de öneririm. Kriz maalesef artık tüm dünyada olan ve olmaya da devam edecek bir durum. Ben sadece ülkemiz için değil tüm dünya için bir gerileme dönemine girildiğini düşünüyorum. En azından 10- 15 yıl bu şekilde gider diye öngörüyorum. İnşallah olmaz o ayrı konu ama görüntü o gibi. 

Hakkınızda ve hakkımızda hayırlı olan olsun...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ali Cihangiroğlu yazdı:

gıda stoğuna başlayın hatta kırsala yerleşin de deniyor, sanki bunlar kolaymış gibi, ne yani abd stayla sığınakmı kazalım....

bu arada şuan yunan top atış eğitimi yapıyor, yer titriyor, sınıra karşı selamımı iletiyorum, kurdukları kuleler beni duyuyor, çünki bizimkilerde onları duyuyor, ota bassan kameralar kitleniyor üstümüze, bizzat biliyorum, istersen senin içinde selam söyliyim :)

Merak ettim nere ora :)

Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli
Ayhan Asil yazdı:

Abim korku salmak komplo teorisyenliği yapmak derdinde değilim lakin gelecekte yaşanacaklar 2020 yi mumla aratabilir. 

Abd de yüksek düzeylerde bir açıklama geldi küresel bir krizle karşı karşıyayız diye mesela. Ki açıklamasalar da gidişat bunu gösteriyor zaten. Su savaşları yaşanacak gelecekte mesela. Belki bu yakın gelecekte olacak.. 

Kimsenin içini karartmak niyetinde değilim ama ultra zenginler dahi paranın yenen bir şey olmadığını anlayacak gelecekte. 

Elimizdeki şeylere sahip çıkıp çoluğumuzun çocuğumuzun geleceği için yatırım yapmak lazım. Bana sorarsanız şu an en mantıklı yatırım sulak verimli bir yerden 3-5 dönüm arazi alıp 2-3 oda bir yer yaptırmak. Sebzeni meyveni yetiştirir su krizinde sıkıntı yaşamazsın. 

Hayatta hep en kötü senaryoyu düşünürüm. 

2001 krizinden daha büyük bir kriz geliyor pandemi filan dünya çok dağıldı. İngiltere'de gıda konusunda sıkıntı hissedilmeye başlanmış mesela.. 

Bizim ülkeye hiç değinmek istemiyorum, herkes gider mersine biz gidiyoruz tersine her zamanki gibi..

Hayırlısı bakalım abi gelecek, göreceğiz, yaşayacağız ölmezsek :)

Hamit inan yazdı:

? dm den ipucu alayım :)

Başkan akşam yazarım eve geçince az dertleşelim :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

Hiç bir şeyin tadı kalmadı sürekli yarın ne olacakla yaşamak sıkıyor anı yaşamak lazım .

Hayalle yaşarken gerçek dünyada zamanı içmişiz haberimiz yok...

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Muhammet Ali Deli yazdı:

2001 krizinden daha büyük bir kriz geliyor

2001 ekonomik bir dalgalanma idi, ona kriz demeyelim, sıradakine göçertme operasyonlu kriz dersek belki biraz daha açıklayıcı olur :)

Ayhan Asil yazdı:

2020 yılını atlatmış nesiliz biz, daha kötüsü de mi var.?

2020 de konfor sahamızdaydık, evimizde, kilerdeki unu pişirip ekmek yapabildik. en rahat günlerimizdi mesela

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli
Çağlar Bayur yazdı:

2001 ekonomik bir dalgalanma idi, ona kriz demeyelim, sıradakine göçertme operasyonlu kriz dersek belki biraz daha açıklayıcı olur :)

Bu da farklı bir yaklaşım tabi ama o dönemde o kriz çok ağırdı. Dedikleriniz bize teğet geçen(!) 2008-2009 krizi için daha doğru olur bence. 

Dünyadaki bir kısım insanlara göre nüfus çok fazla ve azaltılması lazım. Hastalıkla veya açlıkla kıtlıkla, savaşla.. Bir şekilde de başaracaklar bunu diye düşünüyorum.

3. Dünya savaşı bu kez gerçekten 'su' dan sebeple çıkacak. Bu mesajı not alın o zaman yaşıyor olursak demişti dersiniz :) Türkiye gibi 20 sene önce sulak diye sınıflandırılan bir ülkede bile şu an kuraklık sorunu ortaya çıkmaya başladı. Petrol yüzünden, altın yüzünden vs. tüm dünyada yeraltı yerüstü su kaynaklarını yok ediyoruz. Acısını ağır ödeyecek insanlık. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Muhammet Ali Deli yazdı:

2008-2009 krizi

2008 de olan şey kriz değil, en tepeden ağır organize dolandırıcılık idi, dünyanın canına okudu orası ayrı

Yorum bağlantısı
Erol Güven

Her kes market fiyatları arttı diyor tek market değil tüm her şeyin fiyatları abartılı şekilde artmış görünüyor allah yardımcımız olsun. Araç için ise fazla düşünmeye gerek yok bence ne kadar erken alırsanız o kadar iyi olur.

Yorum bağlantısı
Yakup Kocaağa

Hyundai ile görüştüm faiz indirimi ve ardından dolar çıkışı ile vakit kaybetmeyim dedim i20 205bin₺ otomatik benzin ve ay sonu teslim dedi 2016 da o fiyata ev almıştım ve benzer bir kredi kullanmıştım o zaman maaşım daha azdı ama alırken hiç korkmamıştım şuan korkuyorum bir yandan piyasayı yakalayalım yarın satınca üzerine biraz daha koyup model yükseltiriz diyorum bir yandan böyle devam edeyim bir arabaya bu kadar para verilmez diyorum kararsızım

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...