İçeriğe Yönlendir

2021 Balık Tavsiye

Levent Güzelkalp

Recommended Posts

Levent Güzelkalp

Havalarin sogumasiyla balik sezonu acildi. Balik gerek saglik gerek beyaz içecek yüzünden bol bol yerim ama pek te anlamam favorim lufer ama diger baliklardan da yerim. Bu musilaj olen marmara denizi vb. Etkenlerden sonra hangi baligi tavsiye edersiniz izgarada acik havada yapilacak evde firinda olabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Palamut favorimdir. Ama havaların biraz daha soğuyup palamutun yağlanmasını beklemek daha iyi olur

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Aydın Sert

Somon favorim. Ama Karadeniz olacak.

Mezgit de çok lezzetli oluyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Izgara için en güzel mevsim balığı Hamsi, en sağlıklı balıklardan biridir.Evde yapılacak ise buğlama az bir su ve zeytin yağı ,üstüne maydanoz ile evi en az kokutacak şekilde yapılır.

Mezgit tavada güzel olur fazla kokmaz.Ama illaki ocağı batırır.

Levrek pilav tenceresinde buğlama şeklinde hafif domates ,soğan ,biber ile çok lezzetli oluyor ayrıca ızgara içinde çok uygun yağlı bir balık.

Palamut ekşili tarzı en sevdiğim hali,hemde hafif olur.

Ben genelde bu balıkları aynı bu söylediğim şekilde tüketirim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Gök

bana göre en güzel balık barbun.  az yağ ile tavada yada direk bol yağın içinde mısır unu ile harika olur

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Mangalda sardalya(sardalye) , yağlı olacak, çok pişirilmeyecek , kurutulmayacak. Yanına roka salatası. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Bizim buralarda karakulak derler. Çok güzeldir. Deniz levreğide güzeldir ama çiftlik olmayacak. Benim favorim çupradır oda çiftlik olmayacak. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Tuna

Klasik olacak ama denizden babam çıksa yerim 🙂

Güzel bir lüfer, ahtapot, ızgara kalamar (dolmasını da affetmem), levrek, çupra, barbun, somon, asma yaprağında sardalya..

Muhtemelen en az sevdiğim palamut, ilk çıktığında çok kuru geliyor sonra da çok yağlı.. Ama yanında güzel bir salata ile (domates roka bile yeter) onu da affetmem, kaba tabirimi mazur görün gömerim...

Daha dün Kilyos'ta ailecek kalamar, hamsi, istavrit yapıştırdık akşam..

Herkese afiyet olsun şimdiden..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Denizden babam çıksa yerim misali ancak, büyük balıkları daha bir fazla seviyorum.

Bizim kültürümüzde çok fazla balık yemeği bulunmamakta. Buğulama, kızartma, mangal ve çorba. Bunun yanında da deniz mahsulü ara sıcaklar, atıştırmalıklar vs vs.

Balık pişirilirken dikkat edilmesi gereken önemli hususların başında, balığın orta derecede pişirilmesi, hangi balığın hangi usulde pişirilmesidir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Kaya levreği (granyöz) hastası olduk biz. Önce gerçek deniz bulduk, bu sayede bağımlısı olduk ama sonra hep çiftlik denk geldi. Çiftlik de alıyoruz. 2,5-3 kg bir tanesini alıp dilimletiyorum, sonra dondurucuda saklayıp ara ara çıkarıp yiyoruz. Ancak Şubat ayından sonra tadı kalmıyor. Soğuk havadaki yağlı-lezzetli hali gidiyor. 

Hamsiye bayılırım. İş yerinde de çıkar. Tabi herkes balık yemediği için fazlası kalır, ben de 2-3 porsiyon yerim. Ancak son 1-2 senedir çok yemedik. Güzelini almak lazım, onun için de gelince tükenmeden almak lazım. Balık aldığım yere de her zaman gidilmiyor. 

Levrek de güzel olur ama çupra sevmiyorum. Olursa yerim ama. Çinekopu da severim ama son 1-2 yılda bu da gelmez oldu. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sühan Bozdağ

Marmara ve Karadeniz o kadar kirlendi ki, mümkün olduğunca Barbun, Tekir gibi dip balıklarını yememek iyi olur. Palamut ve Hamsi bu sene bol olursa üç öğün yerim, o ayrı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Haberlerde bir ara karalandı ama Norveç Somonundan 2-3 dilim alıp sadece az bir zeytinyağı ve karabiber ile borcama koyup fırında pişiriyoruz harika oluyor..

İstavrit ve hamsi çok seviyoruz ailecek. Maşallah benim oğlan kıtır kıtır yiyor. Biz kuyruğunu yemiyoruz o yiyor:)

Hamsiyi tavada pişirmek için fırın kağıdına hiç hava almayacak şekilde sarın. tavaya atın korkmayın hiç kokmuyor ve sağlıklı oluyor...

Tarifi burada

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Metin Mankal

İstavritten aldığım tadı hiç bir balıktan alamıyorum..Yanına roka salatası..Rokanın üzerine biraz sarımsak ve nar ekşisi..Ve kurusoğan..İçecek kısmına girmeyelim...

• Beğen 9
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

En sevdiğimiz istavrit yoksa  hamsi, sardalya, barbun diye gidiyor. 

Tavada kızartma veya ızgara arada bir hamsi buğlsma. Balık bol olduğu yıllar çok dondururdum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Emre Şimşek yazdı:

Haberlerde bir ara karalandı ama Norveç Somonundan 2-3 dilim alıp sadece az bir zeytinyağı ve karabiber ile borcama koyup fırında pişiriyoruz harika oluyor..

İstavrit ve hamsi çok seviyoruz ailecek. Maşallah benim oğlan kıtır kıtır yiyor. Biz kuyruğunu yemiyoruz o yiyor:)

Hamsiyi tavada pişirmek için fırın kağıdına hiç hava almayacak şekilde sarın. tavaya atın korkmayın hiç kokmuyor ve sağlıklı oluyor...

Tarifi burada

Bu tarifi sevdim. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

Levent Güzelkalp yazdı:

Havalarin sogumasiyla balik sezonu acildi. Balik gerek saglik gerek raki yuzunden bol bol yerim ama pek te anlamam favorim lufer ama diger baliklardan da yerim. Bu musilaj olen marmara denizi vb. Etkenlerden sonra hangi baligi tavsiye edersiniz izgarada acik havada yapilacak evde firinda olabilir.

Balık eksperi arkadaşlar zaten gerekli bilgiyi vermişler. Ben biraz bilimsel boyutunda katkı mahiyetinde bir kaç bir şey yazayım. 

Balık, sizin de dediğiniz ve herkesin de katıldığı gibi en sağlıklı gıdalardan biridir. Doymamış yağ oranı oldukça yüksek olmasının yanında fosfor vs gibi eser elementleri bolca bulundurduğu gibi kemik sağlığında kalp sağlığına kadar her alanda tavsiye edilmektedir.

Yalnız balık aynı zamanda ağır metalleri de bol olarak barındıran bir gıdadır. Bu özelliği de balığın boyutu arttıkça artmaktadır. Yani besin zincirinde en üstte olan balıklarda ağır metal oranı en yüksektir denilebilir. Bu da küçük balıkları yediği için onların ağır metallerini de vücudunda depolamasına bağlanmaktadır. 

Ağır metaller ise bir sürü kanser oluşumunda sorumlu tutulan elementlerdir ve vücuttan atılmaları gerçekten ciddi manada zor olmaktadır. 

Bunda olarak tüketilirken daha küçük balıkların seçilmesi bu yönden daha uygundur denilebilir. 

Burada, belki bilerek, belki de bilmeden atalarımızın geliştirdiği bir yönteme dikkat çekmek isterim. Biliyorsunuz ben gelenekselci bir adamım ve atalarımızın kadim alışkanlıklarına her zaman saygı duymuş ve tavsiye etmişimdir. 

Balık üstüne tahin helvası :) Tahin ve susam ağır metalleri tutan neredeyse tek gıdadır. O nedenle balık tüketimi üzerine yenilen tahin helvası, tahin yada tahin pekmez gibi gıdalar bu ağır metallerin emilimini engellemekte etkilidir. 

Balık ok ama tahini de unutmayalım. 

Sağlıklı bol balıklı günler... 

• Beğen 18
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
Cem Dilmen yazdı:

Balık eksperi arkadaşlar zaten gerekli bilgiyi vermişler. Ben biraz bilimsel boyutunda katkı mahiyetinde bir kaç bir şey yazayım. 

Balık, sizin de dediğiniz ve herkesin de katıldığı gibi en sağlıklı gıdalardan biridir. Doymamış yağ oranı oldukça yüksek olmasının yanında fosfor vs gibi eser elementleri bolca bulundurduğu gibi kemik sağlığında kalp sağlığına kadar her alanda tavsiye edilmektedir.

Yalnız balık aynı zamanda ağır metalleri de bol olarak barındıran bir gıdadır. Bu özelliği de balığın boyutu arttıkça artmaktadır. Yani besin zincirinde en üstte olan balıklarda ağır metal oranı en yüksektir denilebilir. Bu da küçük balıkları yediği için onların ağır metallerini de vücudunda depolamasına bağlanmaktadır. 

Ağır metaller ise bir sürü kanser oluşumunda sorumlu tutulan elementlerdir ve vücuttan atılmaları gerçekten ciddi manada zor olmaktadır. 

Bunda olarak tüketilirken daha küçük balıkların seçilmesi bu yönden daha uygundur denilebilir. 

Burada, belki bilerek, belki de bilmeden atalarımızın geliştirdiği bir yönteme dikkat çekmek isterim. Biliyorsunuz ben gelenekselci bir adamım ve atalarımızın kadim alışkanlıklarına her zaman saygı duymuş ve tavsiye etmişimdir. 

Balık üstüne tahin helvası :) Tahin ve susam ağır metalleri tutan neredeyse tek gıdadır. O nedenle balık tüketimi üzerine yenilen tahin helvası, tahin yada tahin pekmez gibi gıdalar bu ağır metallerin emilimini engellemekte etkilidir. 

Süper bilgi Hocam...

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan

Bana göre balıgın kralı  lüfer/sarıkanat/çinekop  ailesi ama hem az bulunuyor hem çokpahalı.

Dün Sarıyer'de fiyatlar şöyleydi.

Lüfer          70                   1kişiyi ancak doyurur.

Palamut     40

İstavrit       40

hamsi        30

Yazlıktayken (dikili) 2-3 kez sardalya yemiştim, mangalı şahane oluyor bu mevsimde. Ama İstanbul'da yok maalesef

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp

Cevap veren herkese çok teşekkür ederim. Bütün yazdığın balıkları tek tek deniyeceğim. Bu sezon balık bol anlaşılan balıkçılar öyle diyor . Benim Sormak İstediğim biraz da şu aslında bu denizlerdeki mevcut durumda hangi balık yememeliyim. Bir arkadaşım denizlerimiz çok pislendi çiftlik balığı yada ithal balık yenmeli dedi. Sizce bu denizlerimizdeki son durum balıkların sağlığına dolayısıyla bizim salığımıza etki edermi

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Fatih Evcin yazdı:

çinekop tek geçerim :) 

Lüferin yavrusu olduğunu öğrenince moralim bozuldu. 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Çupra Izgara. Ama Fevzi Hoca Restaurant’ta. 😊

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Cem Dilmen yazdı:

Süper bilgi... 

Yeni bir tahin günü mü yapsak.. mevsimi de geliyor.. 

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...