İçeriğe Yönlendir

Yine Yeniden Fiesta (2008 1.4 Cool)

Celal Aydın

Recommended Posts

Celal Aydın

Merhaba saygıdeğer dostlar
Yaklaşık iki yıldır Ford’suz geçen günlerimin ardından, amcam vesilesiyle, hesapta dizel comfort versiyonu varken, bu araç kısmet oldu.
Malum piyasa uçtu, temiz dizel çok aradım fakat gidip de incelediklerimin elle tutulur yanları hiç yoktu.

Araç 9 yıldır aynı kişi tarafından binilmiş, ikinci sahibinden aldım.
168 bin kilometrede, 120 binlerde Sıralı sistem Lovato marka Lpg kiti monte edilmiş, performansını gayet tatmin edici buldum ilk kez atmosferik benzin&lpg’li araca binmeme rağmen.
Ara hızlanmalarda, klima açıkken ve hafif bayırlarda Dizeli aramıyor değilim fakat arada muazzam bir çekiş farkı yok, tork ile kaybettiğini düşük viteste devir çevirerek telafi ediyor. Uzun yolda tabiri caizse daha iyi sünüyor dizele göre.

Yakıtını oldukça beğendim, hiç dikkat etmememe rağmen 34 litre lpg ile 390 km yol gitti, uzun yol-şehir içi karışık.

Cool paketi çok beğendim, daha önceki Comfort aracıma göre gerçekten şık görünüyor, göze hoş geliyor.
Arka camlar fabrikasyon karartmalı, yağmur sensörü, far sensörü, Abs, yol bilgisayarı mevcut.
Ön camlar da yeşilimsi bir renkte, sanki çok açık bir film varmış gibi.

Alır almaz yaptırdıklarım;

-Su eksiltiyordu, termostat kapağı ve genleşme kabı değişti, motor suyu sistem temizliği yapıldı, antifriz karışımlı su eklendi, sorun çözüldü.
(Genleşme kabında minik bir çatlak vardı, termostat kapağının üzerinde antifriz lekeleri vardı, zaten aracın altına su akmıyordu, o şekilde nokta atışı yaptık)

-Sağ ön tekerden uğultu sesi geliyordu, rulman değişti, sorun çözüldü.

-Fren yapınca düşük hızlarda bir sallantı vardı, disk tornalandı, balata zımparalandı, kampanalar sökülüp temizlendi, kampananın kapak kısmı tornaya gitti, ayar yapılıp geri takıldı, sorun çözüldü.

-Focus 3 cam fıskiyesi takıldı (yağmurlama yapan)
-Ön camın alt kısmı yerinden çıkmıştı, camcıda söküldü yapıştırıcıyla beraber geri takıldı, sapasağlam oldu.
-Hybrid türü silecekler takıldı.

-Viteste bir boşluk mevcuttu, geçişlerde sıkıntı yaratıyordu, hizalayan plastik kırılmış, yenisi takıldı, sorun çözüldü

-10W40 yağ konulmuş daha öncelerde hemen değiştirdim, Ford onaylı 5W30 Castrol A5 Start-Stop ile (Ah bu ustaların yağ yakmasın bahanesi ile ucuz fiyatlı yüksek kar ettiren viskozitede yağları kullanmaları, beni benden alıyor!)
Hava, yağ, polen ve lpg filtreleri yenilendi.
Arabanın canına can geldi, bu kadar mı farkeder!

-Direksiyonda bir uğultu ve gevşeklik vardı, durduğu yerde çevirince tıkır tıkır ses geliyordu ve yumuşak geldi bana, klasik ford direksiyonlarında olduğu gibi elimi ittirmiyordu dönüşlerde. (Gaza basarak çevirdiğimde sorun yoktu, hidrolik yağı yerindeydi, eksiltme yoktu)
Geç olmadan söktürdüm, pompada sorun olduğu tespit edildi, ustanın demesine göre sıyırma yapmış içerde, revize edildi, geri takıldı, yeni hidrolik yağı eklendi, şu an on numara oldu, ses azaldı, sertlik arttı, tıkır tıkır sesi gelmiyor artık. Aracın direksiyon toplaması bile değişti.

Araca yapılanları, belki bir arkadaşımıza faydası olur diye paylaşmak istedim, selam ve saygı ile…

31e32e1e801b5967bc3a86cbf56e9de8.jpg

3b8c9313546c741dee17a69cca090a18.jpg

93701be3829d4f6f4f1d5b8c2ab230c2.jpg
449532f044b899a7aa08ec71853530f0.jpg

• Beğen 15
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

:nazar: cool paket sessis kahramnıdır fiesta nın, diğerlerini kullanıp buna bibince anlaşılır, uzun süredir böyle temiz kalmışını görmmeiştim

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Celal Aydın
:nazar: cool paket sessis kahramnıdır fiesta nın, diğerlerini kullanıp buna bibince anlaşılır, uzun süredir böyle temiz kalmışını görmmeiştim

Abi gerçekten kısmetmiş bu işler, 1 ay araba aradım, hep dizellere koştum, hep döküntü haldelerdi aradığım fiyat bandında.
Benzinli hiç aklımda yoktu ki onları görünce benzinliye sıcak bakmaya başladım, tanıdıkta olunca almaya karar verdim.

Dumansız Randuman da fena değilmiş [emoji1]
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Güle güle kullanın maşallah çok beğendim. 

2004 modeli vardı bende. Çok keyifli bir arabaydı. 

Plakası da güzelmiş özel seçilmiş sanırım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Hey gidi hey Fiesta, hayırlı olsun, benimki ne oldu kimlere gitti acaba, 2. satışından sonra izini kaybettim, alanda yeni evli bir çiftmiş, hayatta satmazlar, zaten aynı ayarda başkasını bulmaları imkansıza yakındır neden satsınlarki :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Güle güle kullanın maşallah çok beğendim. 
2004 modeli vardı bende. Çok keyifli bir arabaydı. 
Plakası da güzelmiş özel seçilmiş sanırım

Çok teşekkür ederim
Plakayı noter satışından önce sağ olsun Trafik tescildeki dostlar sayesinde hallettim, satışı alırken üzerime direkt bu plaka çıktı, onlar seçti plakayı, ben de beğenince onayı verdim.

İlçemizin(Dörtyol) vergi dairesine bağlı olması için yaptım bu işlemi, aksi halde noterde il(Hatay) vergi dairesine bağlı olarak veriliyor araç devri, ve harfler çok kötü görünüyor benim nezdimde (AGJ, AGR gibi)
Hey gidi hey Fiesta, hayırlı olsun, benimki ne oldu kimlere gitti acaba, 2. satışından sonra izini kaybettim, alanda yeni evli bir çiftmiş, hayatta satmazlar, zaten aynı ayarda başkasını bulmaları imkansıza yakındır neden satsınlarki [emoji4]

Çok teşekkür ederim Ali abi
Senin aracı satan, aynısını bulamaz, kesinlikle öyle
Harikaydı o Über.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Hayırlı uğurlu olsun güle güle kullanın, güzelmiş bu 😊

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Hayırlı olsun, güle güle kullanın :nazar: 

Hocam çok teşekkür ederim.
Hayırlı uğurlu olsun güle güle kullanın, güzelmiş bu [emoji4]

Çok teşekkür ederim abi.
Hayırlı olsun.

Çok teşekkür ederim.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Barış AÇIL

Gule gule kullanın, iyi nokta atışı tespitler ile çok iş yapmışsınız

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Tuna
(düzenlendi)

En sevdigim Fiesta kasası, dönemine has çıkıntılı ön farları bile güzel geliyor hala.. Yepyeni duruyor 🧿

Güzel günlerde sağlıkla kullanın.

Bu arada herkes arabayı beğenip fiyat sormayı unutmuş 🙂

tarihinde Gökhan Tuna tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Hayirli olsun guzel gunlerde kullanin... [emoji4]

Çok teşekkür ederim.
Gule gule kullanın, iyi nokta atışı tespitler ile çok iş yapmışsınız

Çok teşekkür ederim Barış bey. İçim elvermiyor araca hiçbir sorun yokmuş gibi binmeye.
En sevdigim Fiesta kasası, dönemine has çıkıntılı ön farları bile güzel geliyor hala.. Yepyeni duruyor [emoji3478]
Güzel günlerde sağlıkla kullanın.

Bu arada herkes arabayı beğenip fiyat sormayı unutmuş [emoji846]

Çok teşekkür ederim Gökhan bey.
Halen güncel bir araç gibi şekli, katılıyorum.
85 bin ₺ fiyatı.
Ivırıyla zıvırıyla 3 bin ₺ daha harcadım hemen hemen.
88 bin ₺’ye mâl oldu.

Ele alınacak yanı olmayan comfort 2006 dizellere 70-75 bin ₺ fiyat çekiyorlar, o yüzden kızdım, battı balık yan gider dedim, aldım. [emoji1]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Hayırlı uğurlu olsun duygulandırdı [emoji4]

Çok teşekkür ederim :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Sert

Hayırlı olsun.

Maşallah çok düzgün, ok gibi :nazar:

Bununla ilgili bilgi alabilir miyim?

İnternetten aldıysanız linki var mı?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli

Ateş ediyor maşallah :)

Hayırlı uğurlu olsun güle güle kullanın :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Aydın Sert yazdı:

Hayırlı olsun.

Maşallah çok düzgün, ok gibi :nazar:

Bununla ilgili bilgi alabilir miyim?

İnternetten aldıysanız linki var mı?

https://urun.n11.com/oem-yedek-parca/cam-su-fiskiye-meme-focus-cmax-orjinal-ford-urun-P461021845?gclsrc=aw.ds&gclid=CjwKCAjwy7CKBhBMEiwA0Eb7at7im4ZbP6CEz4Hy8vQ00GQgrWf7wzbGB_kCvcst7rVn4NHCqEgjNxoCwvAQAvD_BwE

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...