İçeriğe Yönlendir

Ford Fiesta 1.4 TDCI Asm Sanzuman

Uğur Koçakk

Recommended Posts

Uğur Koçakk

Aracım ford fiesta 2006 model asm yari otomatik , arac kirmizi isikta frene 7-8 saniye basinca vites gostergesi kayboluyor , geri gaza basinca arac gidiyor ama vites atmiyor yaklasik 4-5 saniye sonra kerkinerek gosterge geri geliyor 2 vites olarak . Basina gelen varsa yardimci olunursa cok sevinirim isin icinden cikilmaz oldu

Yorum bağlantısı
Uğur Koçakk

Yanit icin teşekkür ederim , Baska bir arızası yok aracı yeni aldim akusu taze sayılır

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

arıza verisi az

1. akü tam dolu değil

2. gösterge arızası

3. debriyaj sistemi yağında hava olabilir

4. asm beyninde kısa devre

5. etkisizi yetkisiz debriyaj balatsı değişimi sonrası eksik kalibrasyon

gibi liste uzar. eski sahibi ne diyor konuştunuz mu?

Yorum bağlantısı
Uğur Koçakk

Eski sahibi bende yoktu diyor , baski balata degisecek dediler degistim serviste degil degisen usta ids ile kalibrasyon yaptim dedi duzelmedi elektrik ustasi aktivator , sanzuman beyni robotunu yedeklerle tak cikar yapti ariza onlardan mi kaynakli diye ariza yine devam etti . Sorun bulunamadi sadece frene basinca oluyor arac 4-5 saniyede bir kerkiniyor gibi oluyor 10 cu saniye civari gosterge gidiyor , sonrasinda gaza basinca arac gidiyor ama gosterge halen bos vitesi 2 ye atmiyor 4-5 saniye sonra kerkinerek hem 2 ye aliyor hem gosterge geliyor

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Uğur Koçakk yazdı:

baski balata degisecek dediler degistim serviste degil degisen usta ids ile kalibrasyon yaptim dedi duzelmedi

genelde hep böyle başlar, o yüzden siz öncelikle bir yetikili ford servisine gidin, debriyaj havası alma ve kalibrasyon talep edin, tüm bunlardan önce aküyü söktürüp akücü makinesi ile test ettirn, tamire doğru başlanmaz ise bu araba bozuk der durursunuz, deva olamazalar

Yorum bağlantısı
Uğur Koçakk

Çok teşekkür ederim Çağlar hocam dediklerinizi kesinikle uygulayip buraya donus yapacagim 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Aynı motor ve şanzımana sahip aracım var. Bahsettiğiniz sorunları yaşamadım fakat akümde sorun oluştugunda seviyesi düşük oldugundan benzer ekranda ve vites geçişinde saçmalama yaşamıştım. Akünüz yeni olsa daha şarj dinamosunda sorun olup aküyü yeterli seviyede şarj etmemiş ve azalmış olabilir.(Bendeki bu şekilde çıkmıştı)

Gösterge panalindeki saçmalamayı da düşününce çağlar beyinde önerilerinde oldugu üzere ilk elektrikle alakalı kısımlardan başlamanızı avantaj olur ederim. İlave olarak Maf sensörü ve şanzıman soketlerini söküp elektronik sprey ile ilk temizleyiniz. Maliyetsiz ve işe yarama ihtimali olan bir durum. Kısa devreye sebep olan bir kirlenme olabilir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Koçakk

Mert kardeşim teşekkür ediyorum , akuye mutlaka baktircam , arac uzerindeki aku takilmasi gerekenden buyuk . Ona kesin baktiracagim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Pandemi sebebiyle yasaklar varken aküyü değiştirdim. Yol yapamadığım için bir türlü şarjı tam dolmadı, her sabah airbag arızası gibi alakasız uyarılar veriyordu. En sonunda aküyü şarj etmek için bir kaç saat dolaştım, öyle kendine geldi. Bu arada yol yapamıyordum derken günde 50 km standart yol yapıyordum ama yetmiyordu... Aküye baktırmakla başlayın.

Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli
Çağlar Bayur yazdı:

arıza verisi az

1. akü tam dolu değil

2. gösterge arızası

gibi liste uzar. eski sahibi ne diyor konuştunuz mu?

Sen biliyorsun bu işi üstat :) 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Muhammet Ali Deli yazdı:

Sen biliyorsun bu işi üstat :) 

asm li fiesta kepitmişlerdi bana oradan yediklerimiz tecrübe oldu :)

• Mutlu 5
Yorum bağlantısı
Mevlüt Altuntaş
Çağlar Bayur yazdı:

Çağlar bey, Bu asm çok mu kötü hiç alınmaz mı ? Çok şükür 6 yıldır asm kullanıyorum gerçi çok km yapmadım 6 yılda 60 bin km çok şükür hiç bir sıkıntısını görmedim. çok nadir 2-3 sefer göstergede N Sembolü çıkmıyordu araç çalışmıyordu. kontağı kapatıp 2-3 dk bekleyip açıyordum geliyordu bunları yaşadım. onu sorduğumda da şanzıman çok ısınınca yapar dediler bizde iyi dedik yetkili servis bile aynı şeyi söylüyormuş. ben asm yi hiç araştırmadan almıştım aldıktan sonra beni çok korkuttular sen bittin sanayiden çıkamassın diye. çok şükür bakım dışında hiç gitmedim bu arada aracım 2005 model 150 binde fiesta ben şanslı zümredenmiyim yoksa araç km yapmadı ondan mı ?  

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mevlüt Altuntaş yazdı:

Bu asm çok mu kötü hiç alınmaz mı

hiçbir fabrika kötü birşey üretmez (arada scorpio falan kaçabilir istisna), sanayi mekanizmayı tanımadığı için, ids i dürüst kullanamadığı için ve ben bundan anlamam da demediği için müşteri sürünür, ben asm fiesta aldım, gereken doğru bakımı yaptım , zararına (hiç kar edemem ) servet e sattım, o da beygirini yükseltti, zevkle kullandı. keşke otoparkımızda kalsa dediğimiz arbalardandır.

otomatik debriyajlı çok keyifli bir araba olarak kullanılırsa sorun çıkmaz.

Mevlüt Altuntaş yazdı:

çok nadir 2-3 sefer göstergede N Sembolü çıkmıyordu araç çalışmıyordu. kontağı kapatıp 2-3 dk bekleyip açıyordum geliyordu

onu ben de yaşadım, gülü seven dikenine katlanıyor :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Geçen hafta yengedeki ASM Fiesta da şanzıman arızası vermiş göstergede. Gittik yanına gerekirse çekeriz dedik (ASM çekilir mi çekilirse nasıl yapılır onu da bilmiyoruz) neyse çalıştı sıkıntısız rampalı yollardan ilçe merkezine geldi. Pazartesi gidecekti servise ama sıkıntı olmamış bu hafta hiç. Akü den mi acaba o da yoksa baskı balata mi, gidişinde hiçbir sıkıntı yok.

Yorum bağlantısı
Mevlüt Altuntaş
Çağlar Bayur yazdı:

otomatik debriyajlı çok keyifli bir araba olarak kullanılırsa sorun çıkmaz.

Teşekkürler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Tecrübe hayatta yenilen kazıkların bileşkesiymiş.

Çağlar Bayur yazdı:

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Metin Uzunoğlu yazdı:

Tecrübe hayatta yenilen kazıkların bileşkesiymiş.

sonra bazen bana derler, abiğ amma tecrübelisin, :rofl: sorma...

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Çağlar Bayur yazdı:

ben asm fiesta aldım,  servet e sattım

İkiniz de bozamadıysanız cidden sağlam arabaymış.

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Uğur Koçakk

Arıza devam ediyor kayseride bu araca bakan veya anlayan yok . Ankarada asm ustasi varmi bildiginiz son çare aracı ankaraya yoliyacam

Yorum bağlantısı
Ahmet ilhan
Uğur Koçakk yazdı:

Arıza devam ediyor kayseride bu araca bakan veya anlayan yok . Ankarada asm ustasi varmi bildiginiz son çare aracı ankaraya yoliyacam

Ugur kardesim facebookta asm sanziman diye arat. Bi kac yerde tamiri yapan usta cikiyor. Benimde basim bu sanzumanlarla belada. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Serkan Kandemit

Slmlar 2005 ford fiesta otomatik aynı sorun bendede var. Çozüm bulabildinizmi acaba

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Serkan Kandemit yazdı:

Slmlar 2005 ford fiesta otomatik aynı sorun bendede var. Çozüm bulabildinizmi acaba

arıza verisi az

1. akü tam dolu değil

2. gösterge arızası

Yorum bağlantısı
Muhammed KAYA
Çağlar Bayur yazdı:

arıza verisi az

1. akü tam dolu değil

2. gösterge arızası

Rektefiyeden sonra yaşıyorum ben de benzer sorunları bazen vuruntulu geçiş geçişlerde silkeleme geri vitese geçerken sarsılma ve ses gibi sizin daha önceki mesajlarinizdaki ids ile adaptasyon ve hava alma ve hidrolik değişimi için aramadığım yetkili servis kalmadı Diyarbakır ve urfa civarı kimse yapmıyor nasıl nerede yaptırabiliriz bunu acaba yetkili servisler 2004 model olduğu için yapamadıklarını söylüyorlar hep İzmir ustaeller de yapamadığını söyledi

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Muhammed KAYA yazdı:

Rektefiyeden sonra yaşıyorum ben de benzer sorunları bazen vuruntulu geçiş geçişlerde silkeleme geri vitese geçerken sarsılma ve ses gibi sizin daha önceki mesajlarinizdaki ids ile adaptasyon ve hava alma ve hidrolik değişimi için aramadığım yetkili servis kalmadı Diyarbakır ve urfa civarı kimse yapmıyor nasıl nerede yaptırabiliriz bunu acaba yetkili servisler 2004 model olduğu için yapamadıklarını söylüyorlar hep İzmir ustaeller de yapamadığını söyledi

ids makinası olan herhangi birisi yapabilir, modele göre yapamayız demesi hiç hoş değil, bunun biraz üstüne gidin bence

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...