İçeriğe Yönlendir

Kat Malikine İcra

Erhan Doruk

Recommended Posts

Erhan Doruk

Bir süredir apartmanda yöneticiyim. Evi kirada olup apartmanda oturmayan bir ev sahibi eski borcunu ödememekte direniyor. Telefonlara çıkmıyor v.s. İcra takibi başlatmak istiyorum ancak bu kişinin ismi dışında bilgim yok. Bu kişinin TC kimlik numarasına ve yeni adresine yasal olarak ulaşmak mümkün müdür?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Erhan Doruk yazdı:

Bir süredir apartmanda yöneticiyim. Evi kirada olup apartmanda oturmayan bir ev sahibi eski borcunu ödememekte direniyor. Telefonlara çıkmıyor v.s. İcra takibi başlatmak istiyorum ancak bu kişinin ismi dışında bilgim yok. Bu kişinin TC kimlik numarasına ve yeni adresine yasal olarak ulaşmak mümkün müdür?

borç aidat vs. mi?

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Fatih Evcin yazdı:

borç aidat vs. mi?

ev sahibini ödemesi gereken tadilat giderlerini ödemiyor. Kiracı aidatları günü gününe ödüyor 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Erhan Doruk yazdı:

ev sahibini ödemesi gereken tadilat giderlerini ödemiyor. Kiracı aidatları günü gününe ödüyor 

takip :)

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
(düzenlendi)
Erhan Doruk yazdı:

Avukat hepsini halleder. Tapuda adres kaydı vardır. Birşekilde bulunur. İcra kesinleşincede ömür boyu üstüne borç kalır. Yiyorsada ödemesin. Ayrıca teblikatda usulüne uygun yapılmalı. Yarın birgün usulsüz tebligat diye itiraz ederse oda sorun olur. En güzeli avukata verin o usulüne göre yapar.

tarihinde Fatih Sarıkaya tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Fatih Sarıkaya yazdı:

Avukat hepsini halleder. Tapuda adres kaydı vardır. Birşekilde bulunur. İcra kesinleşincede ömür boyu üstüne borç kalır. Yiyorsada ödemesin. Ayrıca teblikatda usulüne uygun yapılmalı. Yarın birgün usulsüz tebligat diye itiraz ederse oda sorun olur. En güzeli avukata verin o usulüne göre yapar.

Avukatla görüştüm de yeni değişen filanca sistemden dolayı TC olmadan işlem yapamayız diyor.

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Esnafsa ve şahıs firması işletiyorsa gidip birşeyler alın fiş fatura isteyin, tc no yazar fiş veya faturada.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Nihat Palolu yazdı:

Esnafsa ve şahıs firması işletiyorsa gidip birşeyler alın fiş fatura isteyin, tc no yazar fiş veya faturada.

:) İyi fikir . İnşaat firması var, oradan birşey alamam sanırım

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Erhan Doruk yazdı:

:) İyi fikir . İnşaat firması var, oradan birşey alamam sanırım

prosedürü iyi biliyordur o zaman, tapuya borç ile şerh konabilir mi acaba?

Yorum bağlantısı
Ali Gök

farklı avukata giderseniz daha iyi olur belki yoğundur uğraşası gelmemiştir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Erhan Doruk yazdı:

Avukatla görüştüm de yeni değişen filanca sistemden dolayı TC olmadan işlem yapamayız diyor.

Tapudan öğrenebilir. Avukatın bu hakkı var. @Cem Işıkdaha bilir.

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Fatih Sarıkaya yazdı:

Tapudaki bir arkadaşıma birinin mal varlığı bilgisini sordurtmuştum, korktu sorsam soruşturmada belli olur benim sorgulama yaptığım demişti.

Biri dediğim de Dedem yani :) yanlış anlaşılma olmasın.

Erhan Doruk yazdı:

Kiracıda yok mu sözleşmede TC vs.

Yorum bağlantısı
Baha Kanberoğlu
Erhan Doruk yazdı:

Arkadaşımın babasına seneler önce bir icra takibi gelmişti. Avukat "Adı Soyadı" aynı olan herkese icrayı yollamış. Adamlar icranın muhattabı olmadıklarını ispat etmeye çalışmışlardı. Sistem bu sebeple değişmiştir muhtemelen. 

Kiracıdan sözleşme sorulması en kolayı. Avukat TCye şirket sicil kaydından filan ulaşamıyor mu? bilmediğim için soruyorum. 

Yorum bağlantısı
Murat Öngür

Yöneticilik büyük dert , bende yapıyorum bir gün başım belaya girecek , insanlar girip çıksınlar sadece onu istiyorlar . 

Yorum bağlantısı
Ümit Türk

Daha yapılan ödeme dekontu vs yokmu  o dekontlarda elbet bir bilgi yazar. 

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Ümit Türk yazdı:

Daha yapılan ödeme dekontu vs yokmu  o dekontlarda elbet bir bilgi yazar. 

Eski Dekontlara baktım , ad soyad var, TC kimlik numarası yer almıyor.

En kolay yöntem kiracıyı ikna edip kontratın fotokopisini istemek gibi duruyor.

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Tc No olmadan icra başlatmak dert. Sistem izin vermiyor buna zaten. Firması varsa fiş-fatura karşılığı bir şey alsanız da şirketin bilgilerini öğrenirsiniz, borçlu firma değil, kişi olduğu için o da bir işe yaramaz. Daire eğer kişinin şirketi adına tapuda tescilli ise, icra başlatırken şirket ünvanından bulabiliyoruz. Ama şahıs adına ise zor. 

Çağlar Bayur yazdı:

prosedürü iyi biliyordur o zaman, tapuya borç ile şerh konabilir mi acaba?

İcra başlatıp, ilgili icra dosyası kesinleşmeden bu da mümkün değil abi. 

Fatih Sarıkaya yazdı:

Tapu bu bilgiyi de vermez , veremez. :) 

Daireyi sorarız, kimindi kime sattı vs öğreniriz (tapu sicili alenidir) ama tc dert. Tapu memuru tanıdık ise ve tapu kütüğünü açıp giderse ancak o zaman ekrandan görüp öğrenme imkanı olabilir. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Aklıma gelen ihtimal, adama bir ihtarname yollanır, 3 gün /  5 gün içinde öde diyerek, eğer kişi bu ihtara avukatı vasıtasıyla cevap verir ise gelen cevapta vekaletnamenin fotokopisi olacaktır ordan T.C. görülebilir. 

Ben ihtar yollarken tc noları silerim misal :)

Not: şimdi baktım da adres bilgisi de yokmuş. Kiracıdan kontrat istenecek gibi duruyor. 

Yorum bağlantısı
Barış AÇIL
Yöneticilik büyük dert , bende yapıyorum bir gün başım belaya girecek , insanlar girip çıksınlar sadece onu istiyorlar . 
Araci olan herkes yıllık vergisi, sigortası, kaskosu bakımı, cezası vs derken aracına yıllık binlerce lira harcıyor. Ama eve gelince cepte akrep varmış gibi davraniyorlar. Halbuki aracına harcadığınin max 5 te birini evin apartmanın ilave bakımı için ayırsa hem konforu artacak hemde komşuluk ilişkilerinde sikintiya düşmeyecek.

Bir arac için en fazla 7-8 sene icinde degisim planlarken ev için en az 25- 30 yil oturma planı yapiyoruz. Biraz daha hassas olmak gerek diye dusunuyorum
Yorum bağlantısı
Murat Öngür
Barış AÇIL yazdı:

Araci olan herkes yıllık vergisi, sigortası, kaskosu bakımı, cezası vs derken aracına yıllık binlerce lira harcıyor. Ama eve gelince cepte akrep varmış gibi davraniyorlar. Halbuki aracına harcadığınin max 5 te birini evin apartmanın ilave bakımı için ayırsa hem konforu artacak hemde komşuluk ilişkilerinde sikintiya düşmeyecek.

Bir arac için en fazla 7-8 sene icinde degisim planlarken ev için en az 25- 30 yil oturma planı yapiyoruz. Biraz daha hassas olmak gerek diye dusunuyorum

aynen ama maalesef nato kafa nato mermer olan insan sayısı fazla . adam satın alıyor sonra kiraya veriyor tamam arayan sormak yok kirayı indiriyor cebe tamam kime nasıl verdiğinide umursamıyorlar verdiğin kişimi hırlı mı hırsız mı aile mi değil mi bakan yok bir kişi kiralıyor 10 kişi oturuyor . giren çıkan belirsiz uyarıyorsun bir de delikanlılık yaparlar birgün birisini kesicem galiba :) 

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Barış AÇIL yazdı:

Murat Öngür yazdı:

aynen ama maalesef nato kafa nato mermer olan insan sayısı fazla . adam satın alıyor sonra kiraya veriyor tamam arayan sormak yok kirayı indiriyor cebe tamam kime nasıl verdiğinide umursamıyorlar verdiğin kişimi hırlı mı hırsız mı aile mi değil mi bakan yok bir kişi kiralıyor 10 kişi oturuyor . giren çıkan belirsiz uyarıyorsun bir de delikanlılık yaparlar birgün birisini kesicem galiba :) 

Ödemeyen adamın durumu yok değil. Gıcıklığına ödemiyor.  Geçen sene 912 tl borcu vardı o kadar söyledim, 450tl ödedi birde" beni birdaha rahatsız etme diyor" bu sene 500 tadilat parası topladık , sadece o vermedi zamananı da geçti. Yasal yollardan bulamazsan bir şekilde bulacağım tc sizi de sürekli işlerim çıkıyor ilgilenemedim valla. Yarın bir konuşayım kiracısıyla ne olacak. 

Cem Işık yazdı:

Aklıma gelen ihtimal, adama bir ihtarname yollanır, 3 gün /  5 gün içinde öde diyerek, eğer kişi bu ihtara avukatı vasıtasıyla cevap verir ise gelen cevapta vekaletnamenin fotokopisi olacaktır ordan T.C. görülebilir. 

Ben ihtar yollarken tc noları silerim misal :)

Not: şimdi baktım da adres bilgisi de yokmuş. Kiracıdan kontrat istenecek gibi duruyor. 

Yasaları araştırırken şunu okudum. Adres bildirmeyen kat malikine, kiradaki evine yapılan tebligat, ona yapılmış sayılıyormuş , doğru mudur? 

Yorum bağlantısı
Koray Demir
Cem Işık yazdı:

Kiracıdan kontrat istenecek gibi duruyor. 

Kiracıdan TC kimlik numarasının temin edilmesi yasal mıdır kişisel verilerin hukuka aykırı olarak ele geçirilmesi suçu oluşmaz mı başı belaya girmesin sonra?

Yorum bağlantısı
Uğur Çınar

Benim bildigm yanlis biliyorsaniz duzeltin bina defterinin noter onayli olmasi gerekiyor alabilmek icin ben oyle duymustum onayli degilse alamayabiliyormusunuz bide her yapılan işin resmi faturali olmasi gerekiyormus

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Koray Demir yazdı:

Kiracıdan TC kimlik numarasının temin edilmesi yasal mıdır kişisel verilerin hukuka aykırı olarak ele geçirilmesi suçu oluşmaz mı başı belaya girmesin sonra?

Bakıp foto çekip vereceğiz diyerek ikili ilişkiyle istenecek tabi. Yoksa kişisel veriler kanunu kapsamında suçtur bu iş dediğiniz gibi

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Uğur Çınar yazdı:

Benim bildigm yanlis biliyorsaniz duzeltin bina defterinin noter onayli olmasi gerekiyor alabilmek icin ben oyle duymustum onayli degilse alamayabiliyormusunuz bide her yapılan işin resmi faturali olmasi gerekiyormus

toplantı defteri noter onaylılık şart, gider defteri isteğe bağlı şart değil, fatura kesin şart değil apartmana ait kaşeli gider makbuzu da olabilir, basit işletme hükümlerine tabii

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...