İçeriğe Yönlendir

Araç İçin Doğru Yağ Seçimi

Taner KIZILKALE

Recommended Posts

Taner KIZILKALE

Arkadaşlar, herkese hayırlı ve sağlıklı yaşamlar dilerim.

Foruma yeni kayıt oldum ve hemen kafamdaki soruları sormak istedim eğer bilen ve deneyimi olan arkadaşlar yanıt verirse çok memnun olurum.

Aracımı yeni aldım, 213.000 km'de aldım, an itibariyle 223.000 km oldu. Aracın hidrolik bakımı olarak yağ, yağ filtresini, polen filtresini ve hava filtresini değiştireceğim ancak bir şey beni ikilemde bıraktı. Benden evvelki sahibi, Ford Fiesta 2006 1.4 Dizel araç için 5W/30 yağ kullanmış ancak araç kullanım tanıtım kitapçığında Ford Formula D Extra 10W/30 kullanın tavsiyesi var.
Şimdi sorum şu:

Bazı ustalar, deneyimli arkadaşlar aracın yüksek kilometresinden ötürü 5W/30 yağını öneriyor, ısrar ediyor ancak şirketin böyle bilgisi ya da bir şartlı talimatı yok, bu durumda ben ne hangisini tercih etmem gerekiyor; yanıt verebilirseniz çok sevinirim?

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Kötü yakıttan dolayı o yıllarda 10w30 önerildi, kötü yakıta karşı daha dirençli diye. Daha sonra 5w30 yağa geçildi, daha iyi koruma ve yakıt tasarrufu yaptığı belirtildi. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Taner KIZILKALE
Evren Erakçora yazdı:

Kötü yakıttan dolayı o yıllarda 10w30 önerildi, kötü yakıta karşı daha dirençli diye. Daha sonra 5w30 yağa geçildi, daha iyi koruma ve yakıt tasarrufu yaptığı belirtildi. 

Yanıt için müteşekkirim; peki 5W/30 için hangi marka ya da modeli kullanmam lazım, 10W/30 için FMY Opet alacaktım ancak 5W 30 için ne tercih etmeliyim?

Bir önceki bakımda Mobil 5W/30 yağ kullanılmış?

Koray Demir yazdı:

5w30’dan devam.

Teşekkürler efendim; firma FMY Opet öneriyor ancak önceki bakımda Mobil 5W/30 kullanılmış, hangi markaya yönelmem gerekiyor?

Yorum bağlantısı
Uğur Barbaros Özdemir

Mobil Süper 3000  5w/30 kullanıyorum aracımda yıllardır. Ford araçlarına uygundur diye üzerinde yazar. Ford 913D ; 913C. 

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Taner KIZILKALE yazdı:

Teşekkürler efendim; firma FMY Opet öneriyor ancak önceki bakımda Mobil 5W/30 kullanılmış, hangi markaya yönelmem gerekiyor?

Rica ederim ne demek. Opet Fuchs madeni yağları yetkili servis dolum yağı olup Ford Q1 üretici onayı sertifikasına sahiptir ve kalite olarak kötü yağ değildir. Orjinal olmak kaydıyla hangisi ucuzsa onu koyabilirsiniz, piyasada anlaşmalara göre yaygın olarak Castrol, Mobil veya Shell kullanıyorlar.

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Ben kendi aracımda yanlış hatırlamıyorsam son üç bakımdır LiquiMoly F Tech kullanıyorum.

Öncesinde yine LiquiMoly 'nin spesifikasyonu karşılayan standart yağını kullanmıştım.

Bir sorun yaşamadım ve memnunum açıkçası.

Yorum bağlantısı
Taner KIZILKALE
Evren Erakçora yazdı:

wss 913d yazar özelliklerinde veya ford araçlara uygun yazar. 

Doğru efendim, çok minnettarım. 

Uğur Barbaros Özdemir yazdı:

Mobil Süper 3000  5w/30 kullanıyorum aracımda yıllardır. Ford araçlarına uygundur diye üzerinde yazar. Ford 913D ; 913C. 

Benim de sanırım ilk değerlendireceğim bu olacak efendim; çok teşekkür ediyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Taner KIZILKALE yazdı:

Yanıt için müteşekkirim; peki 5W/30 için hangi marka ya da modeli kullanmam lazım, 10W/30 için FMY Opet alacaktım ancak 5W 30 için ne tercih etmeliyim?

Bir önceki bakımda Mobil 5W/30 yağ kullanılmış?

Mobil 5/30 devam edin.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Taner KIZILKALE
Recep Selim Kaya yazdı:

Ben kendi aracımda yanlış hatırlamıyorsam son üç bakımdır LiquiMoly F Tech kullanıyorum.

Öncesinde yine LiquiMoly 'nin spesifikasyonu karşılayan standart yağını kullanmıştım.

Çok teşekkür ediyorum efendim, bilgileri dikkate alacağım. 

Recep Selim Kaya yazdı:

Bir hayli alternatif yağ markası varmış, iyiymiş; müteşekkirim efendim. 

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Mobil güzeldir. :) Benzinlide süper ötesi memnunum. Dizelde hiç denemedim. Yağı boşaltınca fiziki kontrol edin, ne durumda. Hissiyat iyiyse devam edin eski yağa.

Yorum bağlantısı
Taner KIZILKALE

Arkadaşlar, tüm yanıtlar için çok minnettarım, sağ ve sağlıklı olun.

Bir şey daha sormak istiyorum:
Yağ filtresi için 2 tane marka var, Bosch ve Otosan Ford şeklinde acaba aracım için hangisini tercih etmeliyim, Bosch markasını biliyorum ancak bu işte de bir numara mı? 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Taner KIZILKALE yazdı:

Yağ filtresi için 2 tane marka var, Bosch ve Otosan Ford şeklinde acaba aracım için hangisini tercih etmeliyim, Bosch markasını biliyorum ancak bu işte de bir numara mı? 

ford fabrikada ürettiği araçlara hangi filtreyi takıyor?

Yorum bağlantısı
Koray Demir
Çağlar Bayur yazdı:

ford fabrikada ürettiği araçlara hangi filtreyi takıyor?

Üretim yerine göre değişir.

Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Taner KIZILKALE yazdı:

Ben yağ ve polen filtresinde özellikle Mann tercih ediyorum. 

1.6 TDCi başka bir araçta Bosch hava filtresinin üretim yerine göre ne kadar farklı olduğunu bizzat gördüğümden artık Bosch tercih etmiyorum. Güney Afrika ve Fas üretimleri arasında ciddi fark vardı Bosch ‘un. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Çağlar Bayur yazdı:

tanzanya da bile üretse bosch takacağını sanmam :)

Bosch filtre işi bana hiç güvenilir gelmiyor. Her yerde her şeyin. Bosch marka olanı var. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Koray Demir

Ford logolu Bosch aksam çok var ama.

Tabi bu Bosch’un fason ürettirdiği gerçeğini değiştirmiyor. Alman menşei filtrelerini Mann üretiyor mesela.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Deniz Kom
Taner KIZILKALE yazdı:

Eğer maliyet çok önemli değilse Mann takın. Yoksa orjinal filtreden şaşmayın. Bosch filtreler, fren balataları bu sıralar ciddi kalitesiz geliyor gözüme.

Yorum bağlantısı
Taner KIZILKALE

Tüm yanıtlar için çok teşekkür ediyorum arkadaşlar, var olun.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Taner KIZILKALE

Arkadaşlar, tekrar merhabalar.

Sizlerin tavsiyesi ve araştırmalarımın ışığında Mobil 5W30 yağına karar vermiştim, siparişimi de o yönde verdim ancak satıcı mağaza yanlışlıkla 10W60 göndermiş. Bugün de yağını ve filtresini değiştirecektim acaba bu yağ nasıl olur diye araştırdığımda, yağın teknik niteliklerinde eski araçlarda, yağ sızıntısı, yağ yakma ve sıcak iklimlerde kullanıma uygun bilgisi yer alıyor, fiyat olarak da 5W30 200 lira, 10W60 ise 360 lira yani kullancağım yağ eğer 10W60 olacaksa fiyatı da pek uygun gelmedi.
Acaba nasıl bir yol izlemeliyim?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Taner KIZILKALE yazdı:

yağın teknik niteliklerinde eski araçlarda, yağ sızıntısı, yağ yakma ve sıcak iklimlerde kullanıma uygun bilgisi yer alıyor,

3-4 sene önce bu 10-60 lar üstün performans verir diye varil varil sattılar :rofl:

geri yollayacaksınız,size doğrusunu yollayacak

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Taner KIZILKALE
Çağlar Bayur yazdı:

3-4 sene önce bu 10-60 lar üstün performans verir diye varil varil sattılar :rofl:

geri yollayacaksınız,size doğrusunu yollayacak

Teşekkür ediyorum efendim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...