İçeriğe Yönlendir

Astra J C1221 Hatası ve Ön Tekerlek Hız Sensörü- ABS Sensörü Tamiri

Metin Akbal

Recommended Posts

Metin Akbal

Merhaba değerli arkadaşlar. Arabam bazen ABS ESP hatası veriyordu geri kayboluyordu. Hata çıkınca herhangi bir tepki değişimi farketmiyordum ama bazen çok basit frenlemede bile bazen ABS vuruyordu. Arıza taraması yapınca şu çıkıyordu:

20210915_131347.thumb.jpg.990f3413ab54355521b3d2612fa2a334.jpg

Yaptığım araştırma neticesinde arabanın sol ön ABS-Hız sensörü hatasına düştüğünü anladım. İlgili araştırmalar neticesinde önce sensörü kontrol etmem gerekiyordu. Tekeri davlumbazı söktüm. ABS sensörünün takılı olduğu soket bu. Önce soketten ayırdım ki hata kodu yine aynı olacak mı diye. Hata kodu değişmedi. Sensör kısmında veya hattında sorun var.

20210926_162543.thumb.jpg.61de6b1ab40fdc69bd9c6abf93851ba6.jpg

20210926_162539.thumb.jpg.54ee398375a7ab4ec856a3803ee5428e.jpg

ABS sensörünün bağlı olduğu yer:

20210926_170654.thumb.jpg.ef06881069459726a796b00d4b6cc8ed.jpg

Kablo hattıyla beraber sensörü söktük. Önce poryaya giren kısmı kontrol ettim. Porya içerisinde bir mekanizma var bazen o parçalanabiliyormuş. Oda sensörü parçalıyormuş ve üstelik porya komple değişmesi gerekiyormuş. Sensörün ucu sağlam parçalanma yok.

20210926_162249.thumb.jpg.84ddd28507754faf28f7be0beacb4f61.jpg

Ölçü aleti ile kontrol ettiğimde (kablo ile gıdım gıdım mesafe kat edip oynayarak) kopukluk olan kısmı tespit ettim. Kabloyu tamir ettim. Makaron lehim yoktu kablo ekleme yaptım. Sonra dışına da spiral hortum ekledim. Tekerin döndüğü yerdeki oynayan kısımda kopukluk oluşmuş kablo içten kırılmış.

20210926_162245.thumb.jpg.c213861e908f9f4d9cc7303d3c92b393.jpg

20210926_170659.thumb.jpg.dd0887707e02fdc29a4ad1256bd88971.jpg

Hata kayıtlarını sildim. Şu ana kadar bir sorun çıkmadı inşallah çıkmaz :)

Ustalara kalsa direk sensörü değiştireceğiz :)

• Beğen 17
Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Yakın zamanda makaron ve lehim temin edilip onarım düzeltilmeli. Diğer türlü su alıyor ve oksitlenme yapıyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Gıdım gıdım paylaştığın bu bilgiler için teşekkür ederiz. :) 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Metin Akbal yazdı:

kablo ekleme yaptım.

manyetik sensörde kabloya ek yapılınca bazen kızaklamasa da abs yi gerkesiz devreye sokabilir, teknik olarak resisat tamiri yapılmaz o parçada. erken abs uzayan fren mesafesidir

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
o kablo nasıl hasar almış acaba
Kablo hasar almamış. Teker oradaki fazlalık olan kısımda döndükçe zamanla olan yıpranma kırılma meydana gelmiş.
Yakın zamanda makaron ve lehim temin edilip onarım düzeltilmeli. Diğer türlü su alıyor ve oksitlenme yapıyor. 
Yapılacak. Kabloyu gözden çıkartıldı zaten de olursa diye. Yaptım oldu. Tükenmez kalem... pardon o başka konu.
manyetik sensörde kabloya ek yapılınca bazen kızaklamasa da abs yi gerkesiz devreye sokabilir, teknik olarak resisat tamiri yapılmaz o parçada. erken abs uzayan fren mesafesidir
Abey yerli forumları yurtdışı forumları Rusları falan kurcaladım (bu kısım yanlış anlaşılmasın sadece teknik araştırma[emoji3]) tamirat yoluna gidende var değişende var. Mevzu sensorde mi yoksa soketten sonra mı onu anlamak. Çünkü sensör değişip sorun devam edenler var.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Fusion sağ ön tekerde abs Kablosu yerinden çıkınca janta değe değe yalıtkan kısmı soyulmuş abs lambasını yakıyordu. Kablo sağlam olduğu için üzerine yalıtım yapmıştım. Kablo da ek olunca iletkenlik değeri değişip ani frenleme de abs yi etkileyebilirmiş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Fusion sağ ön tekerde abs Kablosu yerinden çıkınca janta değe değe yalıtkan kısmı soyulmuş abs lambasını yakıyordu. Kablo sağlam olduğu için üzerine yalıtım yapmıştım. Kablo da ek olunca iletkenlik değeri değişip ani frenleme de abs yi etkileyebilirmiş.

İlk kopuktan sokete kadar kablo yapsak sağlıklı olur.
Eline sağlık[emoji106]
Sagol aga.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Metin Akbal yazdı:

İlk kopuktan sokete kadar kablo yapsak sağlıklı olur.

Ek yeri olmaması daha iyiymiş, aynı yapıda bir kablo ile komple değişim daha sağlıklı olur.

Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Maşallah abi valla ben uğraş veremiyorum bu kadar arabaya 😔 ara ara araba uzun süre durduğu zaman özellikle sıcak havada ilk kalkıştan 40-50 metre sonra bazen 2. Vitese attığımda araba gaz yemiyor resmen rolanti düşüyor hala bakacağım ☺️ 
Şu tükenmez kalemi birdahaki anlatsana 😂😂😂

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Arif Aykın yazdı:
Maşallah abi valla ben uğraş veremiyorum bu kadar arabaya [emoji17] ara ara araba uzun süre durduğu zaman özellikle sıcak havada ilk kalkıştan 40-50 metre sonra bazen 2. Vitese attığımda araba gaz yemiyor resmen rolanti düşüyor hala bakacağım [emoji3526] 
Şu tükenmez kalemi birdahaki anlatsana [emoji23][emoji23][emoji23]

Konulu mesaj [emoji16] Bu olaydan sonra tükenmez kalem satışları patladı gitti.

Metin Akbal yazdı:
Bugün vites altı ledimizi taktık. Vitesin önündeki konsolun üst kısmına kırmızı şerit led ekledik. Navigasyon-kameradan gelen kablo dağınıklığını ortadan kaldırdık.

Vites altı ledimizi takmak için ön göğüsteki kaplama teyp vs ne varsa söktük.

WP_20160610_16_47_40_Pro.jpg

Gerekli ölçümleri yaptıktan sonra kapı açıldığından hangi kabloya elektrik geldiğini bulduk. Bu arabada kapı açıldığı zaman teyp-klima aydınlatmaları da çalışıyor o yüzden bu kısmı tercih ettik. Normalde 2013 e kadar alt donanımlarda sokete kadar kablo geliyormuş, hatta vites alt led bile takılı imiş kablo bağı yapılarak aktif hale getiriliyormuş. Teybe gelen sürücü tarafındaki ESP düğmesine gelen kablodan sarı olana + siyah kabloya - bağladık.

WP_20160610_16_51_52_Pro.jpg

Bez banta sardık ki tıkırtı yapmasın.

WP_20160610_16_59_43_Pro.jpg

Alt konsola ledimizi ekleyebilmek için kablonun çıkabileceği şekilde rötuş yaptık.

WP_20160610_17_09_30_Pro.jpg

Dişi erkek fiş ile bağlantımızı yaptık. Test deneme 1-2-3.

WP_20160610_17_24_27_Pro.jpg

Başka işlerimde vardı o yüzden ön tarafı toplamamıştım gece denemesini yaptım sıkıntı yok. Konsoldaki ledin görüntüsüne takılmayın konsolun kaplamasını takınca orası da kapanıyor.

WP_20160610_23_31_40_Pro.jpg

WP_20160610_23_31_50_Pro.jpg

Işık şiddeti biraz fazla dediler uygun direnç bulamayınca Türk işi çözüm. Tükenmez kalem ile karaladım [emoji3]

WP_20160612_16_09_11_Pro.jpg

Temelli işe başlamışken navigasyondan auxa çektiğim kabloyu alta aldım. Çakmaklığı da tavan lambasının oraya bağladım.

WP_20160612_16_46_46_Pro.jpg

WP_20160612_17_31_54_Pro.jpg

Bu geceden son hali.

WP_20160612_22_15_49_Pro.jpg

WP_20160612_22_16_01_Pro.jpg

Arif Aykın yazdı:

Maşallah abi valla ben uğraş veremiyorum bu kadar arabaya 😔 ara ara araba uzun süre durduğu zaman özellikle sıcak havada ilk kalkıştan 40-50 metre sonra bazen 2. Vitese attığımda araba gaz yemiyor resmen rolanti düşüyor hala bakacağım ☺️ 
Şu tükenmez kalemi birdahaki anlatsana 😂😂😂

Bu arada bu benim uğraş veremeyen halim eskiden uğraş veren halimi bilsen üfff.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay

Eline sağlık çok güzel olmuş..  Kaç hp artış oldu ambiyans uygulamasıyla? :)

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Eline sağlık çok güzel olmuş..  Kaç hp artış oldu ambiyans uygulamasıyla? [emoji4]
Ferrari ile kalkan ya da kalktığını sanan Şahin vardı sahnede şöyle bir söz vardı "Makyaj da bir yere kadar" [emoji16]

Tesekkur ettim.
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Metin Akbal yazdı:

ı yurtdışı forumları Rusları falan kurcaladım

7/24 yardıma hazırımi, teknik içi feda olsun

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)
Metin Akbal yazdı:

yurtdışı forumları Rusları falan kurcaladım

Eline sağlık. Isıyla daralan makaron yaparsan ömürlük olur. 
Ne zaman dara düşsem çözümü ruslarda buldum :)
Ömümüzdeki ay trigeri değişieceğim onlardan aldığım taktikle

tarihinde Hamit inan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Hamit inan yazdı:

Eline sağlık. Isıyla daralan makaron yaparsan ömürlük olur. 
Ne zaman dara düşsem çözümü ruslarda buldum :)
Ömümüzdeki ay trigeri değişieceğim onlardan aldığım taktikle

Canım Ruzlar :D Şimdiden kolay gelsin.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Bugünde arıza yakmadı şükür. Bu hafta yanmazsa lehim makaron elden geçiririm inşallah.

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Metin Akbal yazdı:

20210915_131347.thumb.jpg.990f3413ab54355521b3d2612fa2a334.jpg

Bıyık bıraksana hocam

Şahane yakışır valla. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Bıyık bıraksana hocam
Şahane yakışır valla. 

İnce kalıyor yakışmıyor oda [emoji4]
Maşallah, eline sağlık. 
Teşekkür ettim [emoji4]
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Hasan Karabekiroglu yazdı:

Bıyık bıraksana hocam

Şahane yakışır valla. 

puslu bir bakıs atmıs.. 😎

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...