İçeriğe Yönlendir

Site Yönetiminin Yaşattığı Sorun ve Çözüm Önerisi

Burak Kuşçu

Recommended Posts

Burak Kuşçu

Herkese Selamlar, 

Taşınmamın üzerinden 15  ay geçen oturduğumuz eski site ilgili bir sorun yaşıyorum. 

Pandemi süreci başlamadan önce iş gereği İstanbul kartal da bir grup şirketine ait bir sitede oturmaktaydım. Pandemi nin başlaması ile beraber 2020 şubat ayında memleketim Bursa'ya döndüm. 

Haziran ayına kadar eve adımımı atmadım bile atmadım fakat site içerisinde elektrik ve ısınma giderleri ortak bir sistemden sağlanıyor ve her katta ki okuyucular aracılığıyla faturalandırılıyor. Yani ısınma ve elektrik ödemelerimi site yönetimine yapıyorum evde olmadığım süre zarfında irili ufaklı faturalar yine gelmişti pek sorun etmeyip ödemiştim.

2020 yılı haziran ayında ise ev sahibimin bilgisi dahilin de taşındım.

Taşınma öncesinde site yönetimi ayrılış öncesi borcu yoktur kağıdı almamı ve siteye olan tüm borcumu kapatmamı istedi. Prosedüre uydum nereden geldiğini hatırlamadığım bir 500 TL gibi bir rakam ödeyerek borcu yoktur kağıdımı aldım ve taşındım. 

Yönetimsel ve parasal anlamda oturduğum süre zarfında kendisinden nefret ettiren site bugün tekrar tarafıma ulaştı. 2020 yılı 4. ayın da site genelinde sayaç okumalarının unutulduğunu ve geriye dönük 800 TL civarında bir borcum kaldığını ayın 10 una kadar bir ödeme yapmaz isem yasal işlem başlatacaklarını belirten bir mail attılar. 

İnanamayarak yönetimi aradım 15 ay sonra nasıl bir farkındalık oluştuğunu borcu yoktur kağıdımı alarak siteden ayrıldığımı aynı zamanda belirtilen tarihlerde evde olmadığımı ve 1 ay içerisinde o kadar harcama yapmamın imkansız olduğunu açıklamaya çalıştım. Telefon konuşmam sırasında ofisin duvarlarına bile bu konu saçma geldi fakat karşımda ki insan bunun ısrarla anlamak istemedi. 

Ödeme yapmak istemediğimi belirttim, onlarda hukuki yollardan alacaklarını söylediler. 

Şuan tarafıma hukuki bir işlem başlatılmasını bekliyorum. Fakat konu bana gerçekten çok mantıksız geliyor. elimizde ilk okuma ve son okumaya ait endeksler yok daha önce ki ayları karşılaştırabileceğimiz veriler yok. Aynı verileri kendi ellerinde de olmadığını iddia ediyorlar sadece ödeme yapmadığıma dair bir pdf çıktısı gönderebiliyorlar. 

Bu durum da bu ödemeyi gerçekten yapmam gerekir mi ? Hukuki olarak karşı işlem başlatarak bir başarı elde edebilir miyim ? 

Yok yere 800 TL gibi bir rakam ödemek bana oldukça mantıksız ve vicdanen rahatsız edici geliyor. 

Fikir ve önerilerinizi bekliyorum.

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Benim elimde ayrılırken aldığım bir borcu yoktur yazısı varsa 

Hiç polemiğe girmezdim. 

• Beğen 13
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal
(düzenlendi)

Sonuç olarak yönetim size bu hizmeti vermiş... Sizin bundan yararlanıp yararlanmamaniz sizin insiyatifinizde olan bir şey...

Bence ödemeniz gerekir...

Endeksleri talep edin, birde hesaplama nasıl yapılıyor onu görmek isteyin derim... Hatta bu konuda ısrarcı olun...

Yönetim, belirttiginiz dönemin okumalarını yapmadıysa yararlandığınız döneme ait gecikme faizi var ise sizden bunu talep etmemeli... Görevini yerine getirmemiş belli ki... Ama ana parayı talep etme hakkı vardır... Diye dusunuyorum, hukukçu büyüklerimiz bunu daha iyibilirler elbet...

tarihinde Erkut Uysal tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Anladığım kadarıyla sitede kiracı idiniz. Bütün faturalarınızı ödeyip borcu yoktur kağıdı alıp ayrıldınız. Bu saatten sonra sizi arayıp rahatsız dahi edemezler. Mail adreslerine o borcu yoktur kağıdını gönderin bir daha rahatsız etmeyin yasal işlem başlatırım deyin geçin.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

Modern dünyamızın yeni nesil dolandırıcıları kurumsal site yönetimleri olabilir. Herkes muzdarip gördüğüm ve duyduğum kadarıyla.  Allah yardımcınız olsun, haklı davanızda sıze kolaylıklar dilerim. İşini hakkıyla yapan kimseye sözümüz yok saygımız sonsuz elbette...

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp
Herkese Selamlar, 

Taşınmamın üzerinden 15  ay geçen oturduğumuz eski site ilgili bir sorun yaşıyorum. 

Pandemi süreci başlamadan önce iş gereği İstanbul kartal da bir grup şirketine ait bir sitede oturmaktaydım. Pandemi nin başlaması ile beraber 2020 şubat ayında memleketim Bursa'ya döndüm. 
Haziran ayına kadar eve adımımı atmadım bile atmadım fakat site içerisinde elektrik ve ısınma giderleri ortak bir sistemden sağlanıyor ve her katta ki okuyucular aracılığıyla faturalandırılıyor. Yani ısınma ve elektrik ödemelerimi site yönetimine yapıyorum evde olmadığım süre zarfında irili ufaklı faturalar yine gelmişti pek sorun etmeyip ödemiştim.

Taşınma öncesinde site yönetimi ayrılış öncesi borcu yoktur kağıdı almamı ve siteye olan tüm borcumu kapatmamı istedi. Prosedüre uydum nereden geldiğini hatırlamadığım bir 500 TL gibi bir rakam ödeyerek borcu yoktur kağıdımı aldım ve taşındım. 

Yönetimsel ve parasal anlamda oturduğum süre zarfında kendisinden nefret ettiren site bugün tekrar tarafıma ulaştı. 2020 yılı 4. ayın da site genelinde sayaç okumalarının unutulduğunu ve geriye dönük 800 TL civarında bir borcum kaldığını ayın 10 una kadar bir ödeme yapmaz isem yasal işlem başlatacaklarını belirten bir mail attılar. 

İnanamayarak yönetimi aradım 15 ay sonra nasıl bir farkındalık oluştuğunu borcu yoktur kağıdımı alarak siteden ayrıldığımı aynı zamanda belirtilen tarihlerde evde olmadığımı ve 1 ay içerisinde o kadar harcama yapmamın imkansız olduğunu açıklamaya çalıştım. Telefon konuşmam sırasında ofisin duvarlarına bile bu konu saçma geldi fakat karşımda ki insan bunun ısrarla anlamak istemedi. 

Ödeme yapmak istemediğimi belirttim, onlarda hukuki yollardan alacaklarını söylediler. 

Şuan tarafıma hukuki bir işlem başlatılmasını bekliyorum. Fakat konu bana gerçekten çok mantıksız geliyor. elimizde ilk okuma ve son okumaya ait endeksler yok daha önce ki ayları karşılaştırabileceğimiz veriler yok. Aynı verileri kendi ellerinde de olmadığını iddia ediyorlar sadece ödeme yapmadığıma dair bir pdf çıktısı gönderebiliyorlar. 

Bu durum da bu ödemeyi gerçekten yapmam gerekir mi ? Hukuki olarak karşı işlem başlatarak bir başarı elde edebilir miyim ? 

Yok yere 800 TL gibi bir rakam ödemek bana oldukça mantıksız ve vicdanen rahatsız edici geliyor. 

Dikkate almayin ama bu arada e devletten icra dosyalarini kontrol edin baslatirlarsa bir dilekce ile borcu yoktur yazisini ekleyip icra mudurlugune itiraz edin.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

İcra takibi başlatacaklardır, icra ödeme emri elinize ulaşır ulaşmaz itiraz edin. Benim böyle bir borcum yoktur , temiz kağıdı alıp ayrıldım diyerek. 

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Ali Gök

koskoca site genelinde o ay sayaç okumayı unutmuşlar hemi. çiflik banka üye olduk parayı yedik bi elin atın deseler daha inandırıcı

itiraz edin tebligat gelince resmen dolandırıcılık

• Beğen 2
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Ümit Türk

Elinizde belge var iken nasıl ispat edecekler bunu?

Gerçekten unutuldu ise ve bu hizmet alındı ise mantıken ödenmesi lazım bence.  İspat etmeleri lazım. Geçmişe dönük birşeyi nasıl ispat edecekler merak içindeyim doğrusu. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Burak Kuşçu yazdı:

Borcu yoktur kağıdı varsa bence de yasal olarak bir hak talep edemezler ama vicdani olarak 4. ayda evdeysem 800 olmasa da 300-400 lira gibi bi para öderdim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Saçmalamışlar. Bu tarz işlerde elektrik için süzme sayaç ya da ısıtma için kullanılan ısıtma sistemine göre (eşanjör, buhar, merkezi ısıtma vb.her neyse) hesaplama ile paylaştırılıp ya da ısı pay ölçerle okunup kaydedilmesi gerekir ve bunu size makbuz gibi bir şeyle göstermek zorundalar. Burak, sen zaten borcu yoktur kağıdı almışsın. Ancak illa ısrar edip hukuki yola başvurularsa,  hesaplama ya da ölçme yöntemlerini sor, ilk ve son endeksi neye göre tespit ettiklerini yazılı ya da görsel olarak ispatını iste. gerekirse bilirkişi tespit yapsın. Bu nedir ya? Elifi görse mertek sanacak adamlar vatandaş nasıl olsa anlamaz diye üçkağıt yapmaya çalışıyor. Her kuşun eti yenmez. Çok kızdım sabah sabah. :kafa:     

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Azalma
Osman Yücel Çetin yazdı:

Modern dünyamızın yeni nesil dolandırıcıları kurumsal site yönetimleri olabilir. Herkes muzdarip gördüğüm ve duyduğum kadarıyla.

+1. telefonla kapısını açtığım güvenlik görevlisi spor salonu havuz vs. gibi fazladan hiçbir hizmeti olmayan siteye 200 TL aidat ödüyorum. tek hizmetleri haftanın 5 günü çöp almak. çimleri ağaçları dahi sulanmayan sitede toplam 4 blok 176 daire var. 2 çalışan var hizmet görevlisi olarak. her ay 35bine yakın aidat alıyorlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Baha Kanberoğlu
Burak Kuşçu yazdı:

Herkese Selamlar, 

Nisanı okumadılarsa Mayısı Haziranı nasıl okumuşlar. O aylarda hangi endeks değerine istinaden bir aylık para almışlar? Nasıl bir sayaç ki o her ay sıfırlasın kendini.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

İcra takibi başlayınca itiraz edeceksiniz böyle bir borcum yok diye. Onlarda ispat etmeye çalışacak. İspat ederlerse borcunuz 2 katına çıkacak. İspat edemezlerse onlara herhangi bir yaptırım olmayacak. Dosya açılmadan kapanacak. Çok garip bir hukuk sistemimiz var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Elinde temiz kağıdın var, konu kapanmıştır, Cem beyin dediği gibi tebligatı bekle, dikkat et evde yok diyip Muhtara verip geçerler sonra 7 günüde geçirirsin ödemek zorunda kalırsın, tebligatı alınca itraz et belgeni ver arkana yaslan, açabiliyorlarsa dava açsınlar, bilirkişiye giderse iş çorbaya dönecek gibi gözüküyor uzar gider, kısaca birşey olmaz diyorum..

benim 3 adet asliye hukuk 1 adet ağır cezada davam devam ediyor mesela, hepsi koop e karşı davalar, 3 adet davayıda ayrıca kazandım, haklıysam sonuna dek güç yettikçe zorlarım, hakkını aramaktan kaçamamak lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

müsatikil eve geçin. aidat ödemeyin mahallede ise. ama tabi, aşırı yanan kombi, bozulan kombi, akan su vs gibi şeylere aynısını ödersiniz toplamda :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Doğan Arşiray yazdı:

müsatikil eve geçin. aidat ödemeyin mahallede ise. ama tabi, aşırı yanan kombi, bozulan kombi, akan su vs gibi şeylere aynısını ödersiniz toplamda :D

Kombiyi yakıyor musun hala :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Zafer Bakar

Bir cacık olmaz. Borcu yoktur yazısı diğer tüm yaptırım girişimlerine bıçak gibi bir kesik atmıştır. Site yönetimi teşkilatlarına asla güvenmem. Yaptırım da uygulayamazlar gibime geliyor.. Kendi ellerinde de geçerliliği olan bir evrak yok.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Ali Cihangiroğlu yazdı:

tebligatı bekle, dikkat et evde yok diyip Muhtara verip geçerler sonra 7 günüde geçirirsin ödemek zorunda kalırsın,

Yüzüne tebliğ etmek zorunda abi. Başkasına verirde icra takibi yaparlarsa, bu sefer usulsüz tebligat itirazı yaparsın. Avukatlar tebligatın usulüne göre olmasına çok dikkat eder, neticede alınan yol tekrar sar başa döner. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Fatih Sarıkaya yazdı:

Yüzüne tebliğ etmek zorunda abi. Başkasına verirde icra takibi yaparlarsa, bu sefer usulsüz tebligat itirazı yaparsın. Avukatlar tebligatın usulüne göre olmasına çok dikkat eder, neticede alınan yol tekrar sar başa döner. 

öyle olmuyor işte, yüzüne değil mesela whatsup tan uyarır sonrası aradan süre geçer 3-5-10 gün ve sessiz sedasız icraya verir, mesela evde yokken tatildeyken falan  yapar bunu, evde bulunamayınca muhatara verilir tebligat 7 gün geçer ve hoop, ödersin o parayı...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Kuşçu

Bugün öneri ve düşüncelerinize istinaden yönetim ile tekrar görüştüm. 

4. ay okuma gerçekleşmese dahi 5. ayda yapılan okumadan bir önce ki aydan kalan tutarında faturalandırılması gerektiğini yapılan işlemin mantıksızlığını anlatmaya çalıştım. 

Tarafıma yasal süreç başlatacaklarmış. bende her gün e devletten takip ediyor olacağım. Takip başladığında itiraz edeceğim. 

Bu arada ben bu hizmeti almış olsam zaten ödemeye itiraz etmezdim. normal şartlarda aylık 100-150 TL aralığında yaptığım ödeme her ne hikmetse okunmayan ay 800 TL ye çıkmış. 

Aynı zamanda yüksek tutarın çıktığı ay içerisinde eve hiç girmemişim. 

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Ali Cihangiroğlu yazdı:

öyle olmuyor işte, yüzüne değil mesela whatsup tan uyarır sonrası aradan süre geçer 3-5-10 gün ve sessiz sedasız icraya verir, mesela evde yokken tatildeyken falan  yapar bunu, evde bulunamayınca muhatara verilir tebligat 7 gün geçer ve hoop, ödersin o parayı...

Ali abi peki tebligata itiraz etmedinmi ?

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
(düzenlendi)

Unutulan 4. ayda herhangi bir ödemeniz var mı ? Gerçekten unutmuşlar mı, eski komşulardan irtibat halinde olduğunuz komşularınız varsa onlara sorabilirsiniz, onları da unutmuşlardır nasıl olsa.. Bakalım sadece sizden mi istediler yoksa tüm site genelinden mi istediler ?

tarihinde Serkan Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...