İçeriğe Yönlendir

Faiz İndiriminin Devamı Halinde Ev Fiyatları Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Sedat Demircan

Recommended Posts

Sedat Demircan

arkadaşlar mrb.malum ayın 23 ünde merkez bankası faizi 100 bp düşürdü ve yabancı bankalar bu faiz indiriminin devam edeceğine dair düşüncelere sahip.(Ben de devam edeceğine takip ettiğim açıklamalar ile eminim).Asıl soru şu faiz geçen yazki gibi 0.89 lara hatta 0.64 lere düşmez ama düşerse sizce ev fiyatları nolur?geçen yaz faiz indirimi öncesi 360 a satılamayan ev vardı indirim peşine daha yüksek fiyatlara 450 binlere satıldı mesela.Hatta bu yaz o sitedeki dairenin biri anı özellikte olmasına rağmen 590 bine satıldı ikinci el olaraktan...Sizce benzer bi tabloyu seneye yada en geç 2 sene içerisinde görme ihtimalimiz nedir? bu enflasyon rakamları devam ettikçe evlere artık %50 bile geldiği an anında 1 milyon olacak mahallemdeki sitedeki evler.Halbuki geçen yıldan beri %100 geldi.Gelecek yıla %50 gelmeyeceğini düşünmüyorum açıkçası ham maddeye enerjiye inanılmaz zamlar yapıldı ve yapılmaya devam edecek gibi duruyor.Ülkede kriz çıkar evler o fiyat etmez diyenler yüzünden belkide niceleri ev almadı geçen sene ama şuan artık hiç alamıyolar,dünya geneli sanki çin vb ülkeler bilerek ekonomik kriz çıkartıp bunu kendi ülkesi ve zenginleri için fırsata dönüştürerek kullanmak mı istiyor diye de düşünmüyor değilim(teknolojik herşeye hükmeden,demirin fiyatlarına hükmeden çin bildiğim kadarıyla).Olan yine fakire olacak gibime geliyo acaba çok mu karamsarım? 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Faizler inse de, dolar yükseldiği için, evlerin fiyatı yükselecek. Evlerin fiyatı yükselince kredi faizlere düşse de, kimseye yaramayacaktır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan

Faizi bilmem ama milyonlarca mülteci gelmese hepsinin elinde patlayacakti o evler. 1-2 ye mal et 3-5 e sat...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

tek kriter ile fikir yürütmek imkansızdır, yıllık fazide %1 lik indirim politika faizi denen mb na ait, çekirdek enflasyona orantılarsak buna sembolik indirim denir, ev kredisine yansımaz, vesile ile ev kredileri düşerse zaten ev fiyatları artar....

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal

2020 öncesi Malum indirim olduğunda ev bakıyordum 250 300 bandındaki evler bir anda 50 100 bin arttı.

Arabayı sattım faiz indirimi haberi gelmeye başladı 150 bin lik arabalar 160 bin oldu.Favorilerimde kayıtlı ilanlardan yakaladım hep.Adamlar ev araba ilanları silip yeniden açtılar...

Ben ne anladım bu işten 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Aytac Sakal yazdı:

Ben ne anladım bu işten 

piyasa dinamiklerinin, sözde ekonomistlerin sağd asolda pompaladığı anlatımlar gibi olmadığını yaşayarak anlamış oluyoruz.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ali Gök

dahada yükselir. devlet herahngi birşeye iyilik yapacam diyerek müdahale edince dahada kötü oluyor son zamanlarda

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yılmaz Gökçe

Ülkemizde ne yazık ki hiç bir indirim cezasız kalmıyor

Geçen yıl konut kredilerinin oranları düşünce aynı gecede birçok konut üstüne 50 bin ila 100 bin arası fiyat binmişti.

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Sadece elektriğe yapılan zam bile evlerin fiyatını arttırıyor. Çimento üretiminde dudak uçuklatacak elektrik kullanılıyor ve çimento fabrikaları 15 günde bir zam yapıyorlar. Artık haber verme zahmetinde bile bulunmuyorlar.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Vergi, faiz vs ben hiç bir indirimin son kullanıcıya yansıdığını düşünmüyorum, çünkü ne yazıkki büyük çoğunluğumuz fırsatçı ve aç gözlü bu gibi durumlarda.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Bu ülkede bir şeyin ucuzladığını yada vatandaşın lehine bir duruma döndüğünü gören var mı?

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bir büyüğümüzün dediğine göre.. 

Enflasyonu doğuran faizin yüksekliği imiş,

faiz düştü, enflasyon da düşecekmiş,  

Enflasyon düşerse ev fiyatları da düşmesi gerekir.  

Bekliyoruz.. 

• Beğen 2
  • Mutlu 9
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök
Hüseyin Sönmez yazdı:

Bu ülkede bir şeyin ucuzladığını yada vatandaşın lehine bir duruma döndüğünü gören var mı?

benim yaşım ufak ben daha şahit olmadım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mert Gülkokan yazdı:

bu ülke müslüman falan değil herkes birbirini düdükleme derdin de

düdüklenenlerde hep biz oluyoruz

Geçen yıl plastiğe % 25 zam gelince. plastik bidondaki 4300 gram salçanın fiyatı % 100 artmıştı.. 

Sefa Çelik yazdı:

Enflasyon düşer veya sıfırlanırsa ev fiyat artışı düşer veya sıfırlanır abi. Enflasyon sıfır olursa herşeyin fiyatı o anki fiyatına sabitlenir. 

Fiyatların geri çekilmesi başka birşey. 

Olmazsa biz de müteahhitlere fahiş fiyat denetimi yaparız.. 

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Her iki ihtimalde cebimden aynı para çıkıyor.

Mesele bu para bankaya mı gidecek ev sahibine mi?

Yıllar önceydi. Babam 2004 yılında 40a aldığı evi, 2014 yılında 75e satamadı. 2019 da alt katı 290a satıldı.

Ben kendi evimi 2014 yılında almadan aynı fiyatta 6 ay satılık bekledi.

Geçen süre zarfında denkliği sadece gram altın karşısında bozulmadı.

O zaman eve verdiğim paraya alacağım gram altın ile şimdi de aynı minvalde ev alabiliyorum.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Hüseyin Sönmez yazdı:

var, 2el cep tel de vergi indi, aypon 6 alabiliriz artık

Sefa Çelik yazdı:

Enflasyon düşer veya sıfırlanırsa ev fiyat artışı düşer veya sıfırlanır abi. Enflasyon sıfır olursa herşeyin fiyatı o anki fiyatına sabitlenir. 

kuzey kore için geçerlidir, gerçek serbest piyasa da geçersiz

Mert Gülkokan yazdı:

bu ülke müslüman falan değil herkes birbirini düdükleme derdin de

düdüklenenlerde hep biz oluyoruz

1588 tl lik mala 8milyon646 bin tl ödenir ve ödeyenin yanına kalırsa daha çok düdük çalarız.

not: resmi rakamdır, ben ödemedim almadım YTD

Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Çağlar Bayur yazdı:

var, 2el cep tel de vergi indi, aypon 6 alabiliriz artık

Tavsiye ederim. Yıl başında tam 4 yılım dolacak iPhone 6 16 GB ile.

Tasarrufa teşvik ediyor adamı :D 

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çağlar Bayur yazdı:

1588 tl lik mala 8milyon646 bin tl ödenir ve ödeyenin yanına kalırsa daha çok düdük çalarız.

not: resmi rakamdır, ben ödemedim almadım YTD

E sayıştay ? 
Rapor yazmamış mı ? 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)
Mehmet Ozyurek yazdı:

E sayıştay ? 
Rapor yazmamış mı ? 

haşa.. yazmış elbette... görevini tamamlamış konu kapanmış diğer 1888 rapor gibi

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çağlar Bayur yazdı:

haşa.. yazmış elbette... görevini tamamlamış konu kapanmış diğer 1888 rapor gibi

Neden yazıyor ki o zaman :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

görevi o , denetleyip raporlamak, gerçi geçmişte raporlayan ani olarak başka yere atandı falan ama ben hiç anlamam bürokrasiden

Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Mehmet Ozyurek yazdı:

Başkalarını bilmem ama yıllardır kendim ile ilgili olan kısmı takip ederim.

Süreç içerisinde rapora konu eleştirilerin düzeltilmediği olmadı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın

hocam emin olun faizler yüksek iken ev almak daha mantıklı. Hem maddi hem de ev bulma açısından...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Sedat Demircan yazdı:

arkadaşlar mrb.malum ayın 23 ünde merkez bankası faizi 100 bp düşürdü ve yabancı bankalar bu faiz indiriminin devam edeceğine dair düşüncelere sahip.(Ben de devam edeceğine takip ettiğim açıklamalar ile eminim).Asıl soru şu faiz geçen yazki gibi 0.89 lara hatta 0.64 lere düşmez ama düşerse sizce ev fiyatları nolur?geçen yaz faiz indirimi öncesi 360 a satılamayan ev vardı indirim peşine daha yüksek fiyatlara 450 binlere satıldı mesela.Hatta bu yaz o sitedeki dairenin biri anı özellikte olmasına rağmen 590 bine satıldı ikinci el olaraktan...Sizce benzer bi tabloyu seneye yada en geç 2 sene içerisinde görme ihtimalimiz nedir? bu enflasyon rakamları devam ettikçe evlere artık %50 bile geldiği an anında 1 milyon olacak mahallemdeki sitedeki evler.Halbuki geçen yıldan beri %100 geldi.Gelecek yıla %50 gelmeyeceğini düşünmüyorum açıkçası ham maddeye enerjiye inanılmaz zamlar yapıldı ve yapılmaya devam edecek gibi duruyor.Ülkede kriz çıkar evler o fiyat etmez diyenler yüzünden belkide niceleri ev almadı geçen sene ama şuan artık hiç alamıyolar,dünya geneli sanki çin vb ülkeler bilerek ekonomik kriz çıkartıp bunu kendi ülkesi ve zenginleri için fırsata dönüştürerek kullanmak mı istiyor diye de düşünmüyor değilim(teknolojik herşeye hükmeden,demirin fiyatlarına hükmeden çin bildiğim kadarıyla).Olan yine fakire olacak gibime geliyo acaba çok mu karamsarım? 

Faizlerin geçen sefer düşmesi pandemi için piyasaya para sürerken birileri de zengin olsun şeklinde idi. Yanlış bir para sürme işiydi. Herkesin özellikle fakirin cebine para koysalar daha doğru olurdu. Ki zaten tüm ülkeler öyle yaptı.

Faizlerin düşmesi için ekonominin yoluna girmesi lazım. Bu da en erken 2024 te başlar. Faizler düşse bile ev fiyatları o kadar yüksek ki enflasyon değerinin ev fiyatları değerini yakalamasına kadar ev fiyatları geri gelir. Ev dediğimiz şey atla deve değil. İki taş bi tuğla.. Bunların maliyeti teknoloji geliştikçe illa ki farklılaşır. Elektrikli ulaşım ve uzaktan çalışma yaygınlaştıkça da yatayda arsa ve imar genişlemesi olacaktır. Dolayısı ile verimlilik artışı ve imardaki güzelleşme ile beraber maliyetler de düşecek alternatifler artacak ev sahipleri kasılmayacaklar bunun sonunda fiyatlar erişilebilir hale gelecektir.

Ev fiyatları rakamsal olarak düşmez muhtemelen ama orada bekler. Beklerken her sene yüzde 20 indirim yapılmış gibi olacaktır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan

Ev fiyatları düşer ama "biz bize kitleriz Türkiyem" hareketiyle aradaki farkı zam yaparak kapatırız. En iyi ihtimalle yerinde kalır, muhtemelen zam gelir ama düşmez.. Bir ara forumda ikinci el araç fiyatları düşecek diyorlardı, n'oldu o iş @Mustafa Tüfekçi ?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...