İçeriğe Yönlendir

3-4 sn Aralıklar ile 2008 1.4 Ford Fiesta TDCI den Motordan Gelen Ritmik Tırlama Sesi

Hasan Karaduman

Recommended Posts

Hasan Karaduman

Arkadaşlar,

3-4 sn aralıklar ile 2008 1.4 ford fiesta TDCI den motor bölgesinden gelen ritmik tırlama sesi.

Rolantide ve devir arttıkça sesin ritim süresi değişmiyor. Yani hep 3-4 sn aralıkla yapıyor. Bu tırlama titreşim altında 2 ince sac'ın bir birine değmesi gibi.

Bölge olarak  motora önden bakıldığında  sol taraf triger ve poly V kayışın olduğu bölge. Enjektörler böyle ritmik bir tırlama sesi yaparmı. Arabanın performansında bir değişiklik yok. Çekiş mükemmel. 

Forumda aradım bulamadım. Birde forum çok karışık duruma gelmiş.

Konulara ulaşmak çok zor. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Hasan Karaduman yazdı:

Rolantide ve devir arttıkça sesin ritim süresi değişmiyor. Yani hep 3-4 sn aralıkla yapıyor

Motor aksamı olsa devir ile birlikte ritim değişir. Yürüyenden kaynaklansa hareket hızı değiştikçe değişir ritim.

Araç hareket etmiyorken de, devir değişince ses ritmi değişmiyorsa bir gariplik var bu işte.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

katkı yapayım klima açıp kapayınca vs. bir yerde değişmesi lazım sesin veya ritminin. hiç bir şartta değişmiyorsa dış etken var olmalı, motorun rutin parçaları harici

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

bizim bir ducato minübüste egr valfi bunu yapıyordu. değiştirdik.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Sesin kaynağı alttaki krank kasnağının plastik kapağı kayışın koruma kapağına vuruyor olması olabilir mi? 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Çağlar Bayur yazdı:

egzosdan duman duman atar mıydı

hayır.

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karaduman

Arkadaşlar,

Duman atışı yok. EGR valfini dikkate alacağım. EGR valfi arızalı veya bobin çekemiyorsa performans da değişiklik olmaz mı? 

3-4 sn ritmik tırlama olunca 4 zamanlı motor için enjektör aklıma geliyor. Bir öneriniz var mı?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Egzoz spirali de olabilir.. 

Tespit için, spiralin çevresi kelepçe ile sıkılır.. ses kesilirse spiral değiştirilir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Mazot filtresinin üzerindeki sac kapak yapabilir diyeceğim ama ses sol tarafta demişsiniz.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Hasan Karaduman yazdı:

Arkadaşlar,

Duman atışı yok. EGR valfini dikkate alacağım. EGR valfi arızalı veya bobin çekemiyorsa performans da değişiklik olmaz mı? 

3-4 sn ritmik tırlama olunca 4 zamanlı motor için enjektör aklıma geliyor. Bir öneriniz var mı?

frekans sabitse enjektörden olamaz.

Yorum bağlantısı
Hasan Karaduman

bu ses ritmik 3-4 sn aralıkla sürekli.  Bu süre değişmiyor

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

bence bu egr den ötürü oluyor. sebebini bilmiyorum. egr bozuktu yerine opar marka yenisinden taktık. bu ses başladı. oysaki bozuk egr de bu ses yoktu.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Steteskop mantığıyla Hortumla dinleyin sesi, % 90 oranla tam yerini bulursunuz.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Hasan Karaduman yazdı:

Arkadaşlar,

Egr valfi fren vakum hattına bağlı. Hava ile çalışıyor. Hortumunu çıkarıp deneyebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...