İçeriğe Yönlendir

2011 Ford Fiesta TDCİ Euro 4 Motorda Rölantide Titreme

Özgün Haliç

Recommended Posts

Özgün Haliç
(düzenlendi)

Merhaba,

Forumu uzunca bir süre taradım ancak bir sonuca ulaşamadım. 2011 Model Ford Fiesta Euro 4 motor 118.000 KM'de dizel araca sahibim.

Araç rölantide çalışırken motorda titreme mevcut ancak aynı anda devir göstergesinde hiç bir oynama yok. Aracın enjektörleri kontrol edildi ama herhangi bir sorun tespit edilmedi. Rölantide çalışırken olan titreme gaz verdiğimde geçiyor. Aynı zamanda sürüş esnasında da böyle bir titreme mevcut değil.

Örnek kırmızı ışıkta beklerken aracın içinde otururkende bu titreme oldukça rahatsız ediyor.

Araç IDS cihaza bağlandığında herhangi bir hatada gözükmüyor.

Konuyla ilgili yardımcı olacak var mı ?

Bunlarla birlikte araçta sürüş anında 2.000 devirde tekleme; gaza sanki bas-çek yapılmış gibi bir sorun vardı ancak mazot pompa müşürü (Tombul Müşür) değişti bu sorun ortadan kalktı. Forumda çokça bu konuda muzdarip arkadaş vardı onlar için yazıyorum.

tarihinde Özgün Haliç tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Özgün Haliç yazdı:

Merhaba,

Forumu uzunca bir süre taradım ancak bir sonuca ulaşamadım. 2011 Model Ford Fiesta Euro 4 motor 118.000 KM'de dizel araca sahibim.

Araç rölantide çalışırken motorda titreme mevcut ancak aynı anda devir göstergesinde hiç bir oynama yok. Aracın enjektörleri kontrol edildi ama herhangi bir sorun tespit edilmedi. Rölantide çalışırken olan titreme gaz verdiğimde geçiyor. Aynı zamanda sürüş esnasında da böyle bir titreme mevcut değil.

Örnek kırmızı ışıkta beklerken aracın içinde otururkende bu titreme oldukça rahatsız ediyor.

Araç IDS cihaza bağlandığında herhangi bir hatada gözükmüyor.

Konuyla ilgili yardımcı olacak var mı ?

Bunlarla birlikte araçta sürüş anında 2.000 devirde tekleme; gaza sanki bas-çek yapılmış gibi bir sorun vardı ancak mazot pompa müşürü (Tombul Müşür) değişti bu sorun ortadan kalktı. Forumda çokça bu konuda muzdarip arkadaş vardı onlar için yazıyorum.

Mazot filtresini degiş bakalım az yakıtla kullanmı hiç ışık yanmaya yakın 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

titreme derken komple araba ya vuran bir titreşim mi? rölantide? devir saati sabitken

Yorum bağlantısı
Özgün Haliç
Çağlar Bayur yazdı:

titreme derken komple araba ya vuran bir titreşim mi? rölantide? devir saati sabitken

Evet Çağlar bey rölantide devir saatinde hiç bir oynama yokken arabaya vuran bir titreşim oluyor. Ancak hareket halindeyken bir sorun olmuyor. 

Yorum bağlantısı
Özgün Haliç
Çağlar Bayur yazdı:

motor ve şanzıman kulağı derim bakılmalı

Şanzıman kulağı iki sene önce değişmişti ancak umarım bunlardan kaynaklanıyordur. Çok daha masraflı bir sıkıntı olmasında. Hafta sonu aracı kontrole götüreceğim.

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Motor kulağı mutlaka orjinal olmalı, yan sanayi pek tavsiye edilmiyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Özgün Haliç

Motor takozu ve şanzıman kulağı kontrol edildi ancak bir sorun görülmedi. Baskı balatayı değiştirirken volan'a da baktık orada da bir sorun gözükmüyor. Usta bunun normal bir titreme olduğunu söylediği ancak bana çok normal gelmiyor :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Özgün Haliç yazdı:

bir sorun görülmedi.

sorun kelimesini açmalı öncelikle: ne marka motor ve şanzıman takozları? rölantide sol kapıyı açık bırakınca kapı titriyor mu?

Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter
Çağlar Bayur yazdı:

sorun kelimesini açmalı öncelikle: ne marka motor ve şanzıman takozları? rölantide sol kapıyı açık bırakınca kapı titriyor mu?

Sol kapı açıksa hangi motor kulağı yapıyor abi? 1.6 tdci ile aynı mı? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Yeter yazdı:

Sol kapı açıksa hangi motor kulağı yapıyor abi? 1.6 tdci ile aynı mı? 

kabaca fikir verir, kapı sallanıyorsa birşeyler terstir , focusta sunroof perdesi zangırdıyor mesela frekansı oraya denk geliyor sanırım

• Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Özgün Haliç
Çağlar Bayur yazdı:

Sıfır orjinal motor takozu taktık eskisini çıkartıp titreşim devam ediyordu. Rölantide sol kapıyı açık bırakınca titremesine yarın bakıp cevap vereceğim. Ancak hatırladığım kapı açıkken camda bir titreme olduğuydu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Şerif Özhaseki

Mazot pompa müşürü (Tombul müşür) dediğiniz parçanın görselini gönderebilir misiniz? 
2000 devirde tekleme sorunu o değişince geçtiyse ben de bir deneyeyim. 

Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Şerif Özhaseki yazdı:

Mazot pompa müşürü (Tombul müşür) dediğiniz parçanın görselini gönderebilir misiniz? 
2000 devirde tekleme sorunu o değişince geçtiyse ben de bir deneyeyim. 

Müşür madem çıkartıp bir temizlet pompacı yapar onu hemen degişim ypma belki pislik vs gelmişdir masterde ben 5 ay arıza aradım degişmedik müşür bırakmadık yine arıza devam etti bir müşür kalmısdı degişmeyen usta onu sökdü söyle bir temzieldi tekrar geri takdı sorun düzelmişdi bazen basit hatalar cok büyük masraf verebiliyo

Yorum bağlantısı
Şerif Özhaseki
Erkan Işık yazdı:

Müşür madem çıkartıp bir temizlet pompacı yapar onu hemen degişim ypma belki pislik vs gelmişdir masterde ben 5 ay arıza aradım degişmedik müşür bırakmadık yine arıza devam etti bir müşür kalmısdı degişmeyen usta onu sökdü söyle bir temzieldi tekrar geri takdı sorun düzelmişdi bazen basit hatalar cok büyük masraf verebiliyo

Bi denemek lazım üstad doğru söylüyorsun. Deneyelim

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...