İçeriğe Yönlendir

Koltuk Gıcırtısı

Ümit Türk
Çözüme git Ümit Türk tarafından,

Recommended Posts

Ümit Türk

Herkese Hayırlı Cumalar; 

Hyundai Era aracımda kronik sayılabilecek bir sorunum var. Koltuk gıcırtısı. Arkaya yaslanarak baskı yapınca gıcırtı yapıyor.  Düz yolda hareketim sıfıra yakın olduğu için gıcırtı duymuyorum fakat tümsek çukurlu yollarda gıcırtı oluyor. Arka sırt kısmının mekanizmasına WD40 sıktım ama alakası yok.  Ses raylardan geliyor. Nasıl çözeceğim bunu. Oturak kısmın sağ alt tarafından daha yoğun duymaktayım. Tabana bağlı olan 4 civatayı sıktım ama gevşekte değildi. Sanki kıza içerisinde raylar birbirine baskı yapınca metaller gıcırtı yapıyormuş gibi duyuyorum.  Forumlarda araştırdığım kadarıyla şansına çözülende var çözülmeyen de.  Yetkili servise gidip baktıran yağlatılıp gönderilen sorunları tekrar tekrar yaşayanda var. Sizce sorun ne olabilir. Nereye bakmalıyım.  Koltuğu söktürmek istemiyorum.  Şimdilik müzik sesi ile bastırıyorum. Ama sessiz ortamda dikkat çekmemesi elde değil. :) Kilom 115 :) . Baskıya dayanamıyıp bağırıyor :D 

Önerilerinizi bekliyorum. 

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Alt tabla çatlak bence. Muhtemelen sıktığınız somunların bağlantı yeri ya da yerleri.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Aha da damdan düşeni buldum. 

Aynı problem bende de var. Tarif bire bir aynı. Serviste koltuk iskeletini değiştiren olmuş ama tekrar başladı diyenler var. 

Ben bir keresinde koltuğu söktüm, iki kişiydik ancak yanımızda yağ yokmuş. Ben koltuğa oturdum, o sesi dinledi. Sorun koltuğun yükseltme mekanizmasında. Yükseklik ayarı değişince kısa bir süre gıcırtı geçiyor ama sonra yine başlıyor. Gıcırtı yapan yeri bulduk ama dediğim gibi yanımızda yağ yokmuş, sadece silikon sprey vardı, onu sıktık, taktık. 2-3 hafta ses gelmedi ama sonra tekrar başladı. Şimdi arabaya yağ koydum, müsait bir zaman arıyorum ki koltuğu tekrar sökeyim de yağlayayım diye. 

Sen de yükseklik ayarını değiştirince ses kısa süre olsa da kesiliyorsa sorun aynı yerde. 

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Mahmut Yıldız yazdı:

Aha da damdan düşeni buldum. 

Aynı problem bende de var. Tarif bire bir aynı. Serviste koltuk iskeletini değiştiren olmuş ama tekrar başladı diyenler var. 

Ben bir keresinde koltuğu söktüm, iki kişiydik ancak yanımızda yağ yokmuş. Ben koltuğa oturdum, o sesi dinledi. Sorun koltuğun yükseltme mekanizmasında. Yükseklik ayarı değişince kısa bir süre gıcırtı geçiyor ama sonra yine başlıyor. Gıcırtı yapan yeri bulduk ama dediğim gibi yanımızda yağ yokmuş, sadece silikon sprey vardı, onu sıktık, taktık. 2-3 hafta ses gelmedi ama sonra tekrar başladı. Şimdi arabaya yağ koydum, müsait bir zaman arıyorum ki koltuğu tekrar sökeyim de yağlayayım diye. 

Sen de yükseklik ayarını değiştirince ses kısa süre olsa da kesiliyorsa sorun aynı yerde. 

Gıcırtı yapan yer neresi tam olarak? 

Rayın içi,yay, döşeme sünger vs falan mesela neredeymiş sizinki. 

Yorum bağlantısı
Ümit Türk

Tamam sorun yükseltme mekanizmasında yazmışsın gözümden kaçmış :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Ümit Türk yazdı:

Herkese Hayırlı Cumalar; 

Hyundai Era aracımda kronik sayılabilecek bir sorunum var. Koltuk gıcırtısı. Arkaya yaslanarak baskı yapınca gıcırtı yapıyor.  Düz yolda hareketim sıfıra yakın olduğu için gıcırtı duymuyorum fakat tümsek çukurlu yollarda gıcırtı oluyor. Arka sırt kısmının mekanizmasına WD40 sıktım ama alakası yok.  Ses raylardan geliyor. Nasıl çözeceğim bunu. Oturak kısmın sağ alt tarafından daha yoğun duymaktayım. Tabana bağlı olan 4 civatayı sıktım ama gevşekte değildi. Sanki kıza içerisinde raylar birbirine baskı yapınca metaller gıcırtı yapıyormuş gibi duyuyorum.  Forumlarda araştırdığım kadarıyla şansına çözülende var çözülmeyen de.  Yetkili servise gidip baktıran yağlatılıp gönderilen sorunları tekrar tekrar yaşayanda var. Sizce sorun ne olabilir. Nereye bakmalıyım.  Koltuğu söktürmek istemiyorum.  Şimdilik müzik sesi ile bastırıyorum. Ama sessiz ortamda dikkat çekmemesi elde değil. :) Kilom 115 :) . Baskıya dayanamıyıp bağırıyor :D 

Önerilerinizi bekliyorum. 

Müzik iyidir. Her sesi duyup aramızdan bazıları gibi ses dinlemezsin :D 

Hareketli parçalara sprey gres sıkmayı dene. 

Kuyruğu eğri diyecektim, koltuğu eğri çıktı :D 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Murat Sahın yazdı:

Müzik iyidir. Her sesi duyup aramızdan bazıları gibi ses dinlemezsin :D 

Hareketli parçalara sprey gres sıkmayı dene. 

Kuyruğu eğri diyecektim, koltuğu eğri çıktı :D 

Hocam satıcam zaten.  Şimdilik beklemedeyim. Bir iş var haber bekliyorum. Şu anda takmıyorum kafaya :D 

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Ümit Türk yazdı:

Hocam satıcam zaten.  Şimdilik beklemedeyim. Bir iş var haber bekliyorum. Şu anda takmıyorum kafaya :D 

Yatırım alanını değiştiriyorsun sanırım. Arabayı yeni aldın, araba değiştireceğini sanmıyorum ama :) Ne alacaksan şimdiden hayırlı olsun.

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Murat Sahın yazdı:

Yatırım alanını değiştiriyorsun sanırım. Arabayı yeni aldın, araba değiştireceğini sanmıyorum ama :) Ne alacaksan şimdiden hayırlı olsun.

Yerine bir şey almayacağım.  Dediğim gibi bir iş var haber bekliyorum.  Alıcı çıkarsa o ayrı :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Çözüm
Ümit Türk

Sorunumu çözdüm. 

Öğle arası yemek yemicem dedim gittim arabanın yanına aldım elime tornavida ve anahtarları deneme yanılma ile giriştim.  Sesin kaynağı yere monte edilen civatadan geliyor. Dedim şunu gevşetip çıkarıp wd40 sıkıp tekrar sıkayım.  Yaptım oldu sorun ortadan kalktı :D  Hiç alakası yok diyebileceğimiz yerden seslerin gelmesi bile insanı delirtir :D .  Ofisteki arkadaşım önermişti bu fikri önemsememiştim. Dediği çıktı gerçekten de. Bir civata gıcırtı yapar mı hiç yapıyormuş işte.  Bu yüzden basit fikir ve görüşler ummadığınız çözüme kavuşturabilir. 

Fikirleriniz için teşekkürler. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...