İçeriğe Yönlendir

Motor Yağı Tecrübeleri

Deniz Kom

Recommended Posts

Zeki Yelboğa
Öner Kurukuz yazdı:

Aracım 85KW olan model  (zaten her ikisinde de aynı yağı öneriyor.)

Ancak ben o yağın petronas sitesindeki spectlerine baktığımda wss-m2c913-c ile ilgili bir bilgi bulamıyorum.

Hepsi burada ya da epey.com sitesinde de ford dizel uyumlu yağ deyince syntium 3000 ve 5000 modelini veriyor.

Ben emin olamadım sadece.

https://epliportal.pli-petronas.com/ePliAPI/api/document/DownloadDocument?ProductCode=70260&DocumentTypeCode=PDS&CountryCode=TR&LanguageCode=TR

Belgede 913-C yi karşıladığını belirtmiş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Deniz Kom yazdı:

EGR tekrar söküldü. Tamamen kurum bağlamıştı. Temizlettim. Öyle devam ediyorum. 

bence egr ve enjektörler gözden geçirilmeli derim bu bilgiler ışığında

Yorum bağlantısı
Talha Bilgi
Alptuğ Özcan yazdı:

"Liqui Moly" marka yağı çok merak ediyorum.

Aracı aldığımdan beri Castrol kullanıyorum ama ilk bakımda Liqui Moly kullanmak istiyorum. Aracım Focus 3 1.6 TDCİ 108.800 km de.

Kullanan var mı Focus 3 'de bu markayı. veya kaliteli bir marka mıdır? Adını çok duyuyorum

Ben outlander ve mercedes C'de kullandım değişim esnasında ustalar eski yağ iyi dayanmış rengi hala iyi diyorlardı extra sessizliği mercedes de bilemedim ama outlander da ciddi hissetmiştim. 

Yorum bağlantısı
Deniz Kom
Öner Kurukuz yazdı:

Aracım 85KW olan model  (zaten her ikisinde de aynı yağı öneriyor.)

Ancak ben o yağın petronas sitesindeki spectlerine baktığımda wss-m2c913-c ile ilgili bir bilgi bulamıyorum.

Hepsi burada ya da epey.com sitesinde de ford dizel uyumlu yağ deyince syntium 3000 ve 5000 modelini veriyor.

Ben emin olamadım sadece.

Ekleme:

Buldum şimdi. TDS dökümanında şöyle birşey yazıyor.

cesjxjw.png

Sanırım uyumlu.. Bundan 4 tane ya da 4lt olanını bulmak lazım.

Gebze'de Saral Oto'da yaptırıyorum bakımlarımı. Orada vardı 4'lük olanlar. 

Yorum bağlantısı
Kerem Kurluva

Vatandaş yapmış..

Hangi yağ iyidir sorusunun cevabını, kendince vermeye çalışmış..

Aşağıdaki video, dört ayrı yağ markasının, 5w-30 klasındaki yağları için, aşınma direnci, viskozite ve eksilme testlerini içeriyor.

İngilizce alt yazı ile takip etmek mümkün. Edemeyenler için, sonuç tablosuna yine aşağıda yer veriyorum.

Tabloya göre,

En iyi aşınma direnci, Motul.

En iyi viskozite, Mobil.

En az eksilen, 140 derece için Motul, 180 derece için Liqui Moly

Yorumlarım:

- Bir yağın kalitesini değerleyebilmek için, farklı farklı parametrelere bakmak lazım. Her yağın en iyi olduğu parametre farklı olabiliyor.

- "En iyi" olmak, muhteşem olmak anlamına da gelmiyor, sonuçlar biribirine yakın (tek istisna, Motul un aşınma direnci. diğerlerine biraz fark atmış görünüyor)

- Araç motoru ekstrem koşullarda kullanılmıyor oldukça, bu farklar daha da minimize olacaklardır.

- Test edilen yağlar, belli başlı araba üreticilerinin yağ speklerini karşılıyor.

- Ve tüm bu sebeplerden ötürü, Castrol içlerinde en geride görünmesine rağmen, Türkiye' de "bazı" servislerin kullandığı yağ olarak karşımıza çıkıyor :)

Yorumların özeti: 

Memnunsanız, değiştirmeyin. :)

tablo:

https://drive.google.com/file/d/1-0i5DZJy92lVMQAohY7QuAWfZJdGQOEe/view?usp=sharing

video:

https://www.youtube.com/watch?v=AdmhKBKKtys

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

vesile ile o videodaki aşınma testi makinası ile ilk 1996 da karşılaşmıştım, yağ eğitiminde , bu makine ile test sunarlar ise o teste bakmayın konulu eğitimde. motor un içinde başkadır dışardaki bu gibi makine testleri başka. mesela teknede şanzımanda kullanıcak ise olabilir

kullanılmış yağdaki metal ve kimyasal kalıntı içeren testler vardır, onlar karşılaştırma yapmak için sonuç verir,ancak o testler  yutbrlarda olmaz , rastlarsam linkibi paylaşırım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kerem Kurluva
Çağlar Bayur yazdı:

vesile ile o videodaki aşınma testi makinası ile ilk 1996 da karşılaşmıştım, yağ eğitiminde , bu makine ile test sunarlar ise o teste bakmayın konulu eğitimde. motor un içinde başkadır dışardaki bu gibi makine testleri başka. mesela teknede şanzımanda kullanıcak ise olabilir

kullanılmış yağdaki metal ve kimyasal kalıntı içeren testler vardır, onlar karşılaştırma yapmak için sonuç verir,ancak o testler  yutbrlarda olmaz , rastlarsam linkibi paylaşırım.

Basınç ve sıcaklık altında, tabloda özetlenen idealize test sonuçları sapabilir önermesi, gayet mantıklı.

Testlerdeki mekanik aşınma direnci, oda sıcaklığı ve atmosferik basınç altında yapılıyor çünkü..

Mamafih, genel bir indikatör olarak bakılabilir diye düşünüyorum yine de.

Ancak, sonuçlar sadece bu makinenin çıktılarından ibaret değiller. Sıcaklığın viskozite ve eksilmeye olan etkileri de başka testlerle
incelenmişler.

Yorum bağlantısı
Muhammet  Ölmez
Çağlar Bayur yazdı:

Şu forumda görüyorum genelde; https://bobistheoilguy.com/forums/forums/used-oil-analysis-gasoline.3/

Daha önce illa ki konuşulmuştur ancak ben aracımın bakım aralığını 10.000 kilometrede bir zannediyordum ancak Ford'un Türkiye sitesinde 15.000 kilometre görünüyor (https://www.ford.com.tr/getmedia/a23c618d-92f7-4073-a555-5b3c1333f618/servis-bakim-araliklari.pdf.aspx)

Ford İngiltere sitesinde ise 20.000 kilometre (https://www.ford.co.uk/content/dam/guxeu/uk/owners/service-and-maintenance/service-and-repair/documents/Interval_Overview_Miles_20191108.pdf)

Son yağ değişimini Herford Ataşehir'de yaptırdığımda Shell yağ kullanılmıştı, bu sefer Mobil 3000 deneyeceğim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Alptuğ Özcan yazdı:

"Liqui Moly" marka yağı çok merak ediyorum.

ben mercedes om642 dizel motorda kullanıyorum. bir fark görmedim diğer markalardan.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Doğan Arşiray yazdı:

ben mercedes om642 dizel motorda kullanıyorum. bir fark görmedim diğer markalardan.

Dogan bey castrol edge 5-30 long life 2 ile bp visco 7000 aynı yagmı  bugun tamircimide sordum aynı yag dedi ama fiyat farkı cok dedi çünkü iki yagda castrol üretimi

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Standart bir kullanıcının orijinal ve onaylı (approval sahibi) yağlar arasındaki farkı anlaması imkansıza yakın. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Ravenol diye bir marka var. Alman ya da isviçre yapımı. En son yağ teknolojisini kullanıp sektörün öncülerinden sanırım. Kullanmak nasip olmadı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Ravenol diye bir marka var.

motorsporlarında sıkça yer alan bir markadır. alman olmalı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Ravenol diye bir marka var. Alman ya da isviçre yapımı. En son yağ teknolojisini kullanıp sektörün öncülerinden sanırım. Kullanmak nasip olmadı

Bizim emektar 210’u götürdüğümüz yer kullanıyordu onu. Sonradan yetkili servis de açtılar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Erkan Işık yazdı:

Dogan bey castrol edge 5-30 long life 2 ile bp visco 7000 aynı yagmı  bugun tamircimide sordum aynı yag dedi ama fiyat farkı cok dedi çünkü iki yagda castrol üretimi

hic bir fikrim yok. petrol ofisimin yeni nesil yagini begeniyorlar. maksima. sahte olmaz en azindan.

Yorum bağlantısı
Murat Öngür

evet iyi güzel paylaşım ama bence bir de liqui moly deneyin derim ben 25 bin 40 bin km değişim aralıkları var ondan sonrada motulu deneyin ,

Bir de hangi castrolü kullandınız ? edge mi magnatec mi ?

Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
(düzenlendi)
Talha Bilgi yazdı:

Ben outlander ve mercedes C'de kullandım değişim esnasında ustalar eski yağ iyi dayanmış rengi hala iyi diyorlardı extra sessizliği mercedes de bilemedim ama outlander da ciddi hissetmiştim. 

Bir denemek istiyorum, kış gelmeden bakım yaptıracağım, zaten km'si de geldi. 

Doğan Arşiray yazdı:

Nerden temin ettin abi. sahteye denk gelmemek açısından soruyorum

Murat Öngür yazdı:

evet iyi güzel paylaşım ama bence bir de liqui moly deneyin derim ben 25 bin 40 bin km değişim aralıkları var ondan sonrada motulu deneyin ,

Bir de hangi castrolü kullandınız ? edge mi magnatec mi ?

Soruyu kime sordunuz bilmiyorum ama ben cevap vereyim :)

Yanlış hatırlamıyorsam Magnatech  koyuldu en son

tarihinde Alptuğ Özcan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Alptuğ Özcan yazdı:

Bir denemek istiyorum, kış gelmeden bakım yaptıracağım, zaten km'si de geldi. 

Nerden temin ettin abi. sahteye denk gelmemek açısından soruyorum

ben n11 den alıyorum bunları. zfrulman diye bir yerden almıştım sanırım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Ben motulu motorda kullandım. Motorcular ölür biter motul için. Benim motulle imtihanım sert vites geçişleri. Sanırsın kara java sürüyorum. Castrol motorda çok iyiydi. Liqui mollyde öyle. Arabada baya yağ denedim. Liqou molly çok güzeldi ama yerel satıcı bulamadım. Castrol sahtesi bol diye kullanmıyorum. Mobile güven gerisini merak etme sen :) 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...