İçeriğe Yönlendir

Doblo Akü Sorunu (Akü Boşalması)

Murat Öngür

Recommended Posts

Murat Öngür

Merhaba.

2015 Doblo eco jet star stoplu.

Araçta akü boşalması sorunu vardı , eski aküsü varta 12 v 60 amper, AGM idi, yeni aldığımız akü mutlu 12 v 63 amper EFB  ( EFB akü satın almamızı Y.servis önedi. )

Fakat yine aynı sorin devam ediyor , yaptırdığımız ekstra işlemler olarak şarj dinamosu kömürleri değiştirildi. Buna rağmen araç stop ettiğinde tekrar hemen çalıştırmak istediğinde marş basmıyor, sadece tık yapıyor kesiyor. Bir kaç yere gittik y.Servis dahil çözüm bulamadık. Araç yeni çalıştığı zamanlarda aküyü boşaltıyor.  Test cihazında otomatik marş takliti yaparken 10.7 7 lere düşüyor amper. 

Yorumlarınız ve yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Marş yapmadan boşalmıyorsa, Marş dinamosu bozuktur.  Aşırı akım çekiyordur. 

Yorum bağlantısı
Murat Öngür
Mehmet Ozyurek yazdı:

Marş yapmadan boşalmıyorsa, Marş dinamosu bozuktur.  Aşırı akım çekiyordur. 

Abi yolda giderken bitiyor akü. Marş dinamosu bitirirmi bu şekilde ?

Yorum bağlantısı
Coşkun Basan

Şarj dinamosu arızalı olabilir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yok bitirmez. O zaman şarj yapmıyor.
Yada yaptığından daha fazla harcayan bir şey var.
Seyir halinde ölçüm yapıldı mı ?
Yorum bağlantısı
Murat Öngür
Mehmet Ozyurek yazdı:

Yok bitirmez. O zaman şarj yapmıyor.
Yada yaptığından daha fazla harcayan bir şey var.
Seyir halinde ölçüm yapıldı mı ?

Araç dururken ölçüm yapıldı, 14 civarı gösteriyor, Bayrampaşa dan iki telliye gidiyoruz , bir yerde stop ediyoruz aracı sonra marş almıyor araba. Seyir halindeyken kontak açıp kapattık o zaman bir sıkıntı çıkmıyor çalışıyor tekrar ama park Edip stop ettiğinde çalışmıyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ölçüm yapmadan yorum yapamam 

Seyir halinde be yapıyor görmek gerek.  

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Murat Öngür yazdı:

marş basmıyor, sadece tık yapıyor kesiyor

kestiği andan sonra nasıl çalışıyor? takviye ile mi

Yorum bağlantısı
Murat Öngür
Çağlar Bayur yazdı:

kestiği andan sonra nasıl çalışıyor? takviye ile mi

Evet abi takviye ile çalışıyor.

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Murat Öngür yazdı:

Merhaba.

Araçta akü boşalması sorunu vardı , eski aküsü varta 12 v 60 amper, AGM idi, yeni aldığımız akü mutlu 12 v 63 amper EFB  ( EFB akü satın almamızı Y.servis önedi. )

Fakat yine aynı sorin devam ediyor , yaptırdığımız ekstra işlemler olarak şarj dinamosu kömürleri değiştirildi. Buna rağmen araç stop ettiğinde tekrar hemen çalıştırmak istediğinde marş basmıyor, sadece tık yapıyor kesiyor. Bir kaç yere gittik y.Servis dahil çözüm bulamadık. Araç yeni çalıştığı zamanlarda aküyü boşaltıyor.  Test cihazında otomatik marş takliti yaparken 10.7 7 lere düşüyor amper. 

agm den efb ye yanlıs olmus sanki..

İslem bastan hatalı.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

herhngi bir kaçak aküyü boşaltsa böyle bir anda boşaltmaz, bu akü çöküyor derler. şarj tutamıyor bence

Yorum bağlantısı
Murat Öngür
Alpay Sumer yazdı:

İslem bastan hatalı.

Fabrika çıkışı EFB imiş .

Çağlar Bayur yazdı:

herhngi bir kaçak aküyü boşaltsa böyle bir anda boşaltmaz, bu akü çöküyor derler. şarj tutamıyor bence

Peki sorun nerede olabilir ?

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Murat Öngür yazdı:

Fabrika çıkışı EFB imiş .

Eminmisiniz? Net bilgi lazım. Agm efb den üst bir teknoloji diye biliyorum.. Agm ye efb olmaz. Efb ye agm olur.. Bence olayı netleştirin.

Ayrıca aküyü araca tanıtma vs olayı varmı? 

Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Alpay Sumer yazdı:

İslem bastan hatalı.

Akü arızalı agm akü yerine agme versinler ha parası senden cıkacaksa efb takabilirsin problem yok akücün varsa emanet bir akü takıversin bir kaç gün gez izle

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Erkan Işık yazdı:

Akü arızalı agm akü yerine agme versinler ha parası senden cıkacaksa efb takabilirsin problem yok akücün varsa emanet bir akü takıversin bir kaç gün gez izle

Alıntı yanlıs oldu sanirım.

😄

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Alpay Sumer yazdı:

Eminmisiniz? Net bilgi lazım. Agm efb den üst bir teknoloji diye biliyorum.. Agm ye efb olmaz. Efb ye agm olur.. Bence olayı netleştirin.

Ayrıca aküyü araca tanıtma vs olayı varmı? 

Alpay passatlar agm ile geliyor biliyorsun benimde akü ömrünü tamamladı üstüne basa basa gecen agm mi dedim agm dediler ama efb takmıslar şasenden bu cıkıyor ediler ve aldık hatta piyasanın yüzde 30 altına efb ile ne farkediyor araç her zaman start stop girmiyor girsede agm ile 10 giriyorsa efb ile 5 giriyor zaten bende start stop devamlı kapalı efb gönül rahatlıgı ile takabilirsinşz

Murat Öngür yazdı:

şarj dinamolarında siyah bosch marka role var hemen hemen her araçda var regülatör diye geciyor o bozuluyor

https://www.parcayildizi.com.tr/regulator-bosch-f-00m-144-147 bu parça bozluyor ve akü şarj yapmıyor

Bunun doblo için olanı bir ölçdürün renault masterde basıma gelmişdi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Erkan Işık yazdı:

Alpay passatlar agm ile geliyor biliyorsun benimde akü ömrünü tamamladı üstüne basa basa gecen agm mi dedim agm dediler ama efb takmıslar şasenden bu cıkıyor ediler ve aldık hatta piyasanın yüzde 30 altına efb ile ne farkediyor araç her zaman start stop girmiyor girsede agm ile 10 giriyorsa efb ile 5 giriyor zaten bende start stop devamlı kapalı efb gönül rahatlıgı ile takabilirsinşz

O olay biraz farklı aslında... Benzinli 1.2 1.4 ve dizel olayları isin icinde.. Tam hakim degilim net konusmak istemem.. Paket farkları bile akü tipini etkilemis diyebilirim.. Benim aracimda fabrika efb kulkanmisti. Ben agm aldım. memnunum hicbir sorun yasamadim.. Ama bildigim agm ye efb olmadıgı yönünde.. Ayrıca agm ile 10 giriyosa efb ile 5 olayı bana cok mantıklı gelmedi. Sorun var ki böyle bisey oluyor.. ben sahsen boyle bir durum istemezdim. baskasina farketmeyebikir..

Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Alpay Sumer yazdı:

O olay biraz farklı aslında... Benzinli 1.2 1.4 ve dizel olayları isin icinde.. Tam hakim degilim net konusmak istemem.. Paket farkları bile akü tipini etkilemis diyebilirim.. Benim aracimda fabrika efb kulkanmisti. Ben agm aldım. memnunum hicbir sorun yasamadim.. Ama bildigim agm ye efb olmadıgı yönünde.. 

Alpay Wv yetkili servis takdı:))

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Murat Öngür yazdı:

aküde

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Murat Öngür yazdı:

Merhaba.

Murat yolda giderken farları açdıgınızda farlar yanıyormu veya sönükmü yanıyor veya hepden kesiyormu ?

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Erkan Işık yazdı:

Alpay Wv yetkili servis takdı:))

Eyvallah 👍

adım hıdır elimden gelen budur..😄 

Ama hala dediklerimi savunuyorum..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Alpay Sumer yazdı:

Eyvallah 👍

adım hıdır elimden gelen budur..😄 

Ama hala dediklerimi savunuyorum..

Alpay sana katılıyorum agm aküler efb lerden daha güçlü fiyata takılmassak agm 1 tercih ama az uygun olsun dersek efb takılır binilir

Erkan Işık yazdı:

Alpay sana katılıyorum agm aküler efb lerden daha güçlü fiyata takılmassak agm 1 tercih ama az uygun olsun dersek efb takılır binilir

Hatta sana yarın bulabilirsem faturasını atayım servisin 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Erkan Işık yazdı:

Hatta sana yarın bulabilirsem faturasını atayım servisin 

Takmalarına takılmadım 😄 Ben olması gereken kısımdayım. 😂  fat. vs Atmana gerek yok 🤗

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Öngür
Erkan Işık yazdı:

Farlarda yada başka bir elektrik aksaninda sıkıntı yok. Çalışıyorlar

Yorum bağlantısı
Murat Öngür
Erkan Işık yazdı:

şarj dinamolarında siyah bosch marka role var hemen hemen her araçda var regülatör diye geciyor o bozuluyor

https://www.parcayildizi.com.tr/regulator-bosch-f-00m-144-147 bu parça bozluyor ve akü şarj yapmıyor

Bunun doblo için olanı bir ölçdürün renault masterde basıma gelmişdi

Mantıklı bı baktiralim bunada 👍

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...