İçeriğe Yönlendir

Ford Mondeo 2.0 TDCI Araç Çalışmıyor

Erkan YILDIZZ

Recommended Posts

Tamer Topaç
Erkan YILDIZZ yazdı:

Ford yetkili servisine götüreceğim artık

Yetkili Servis tüm onarım gören parçaları yenisiyle değiştirebilir. Örneğin takım enjektör gibi. Maliyetiniz çok artacaktır. 

İlave bilgi, MK3 enjektörleri yalnızca Delphi tezgahında onarılmalı/revizyon görmeli ve kodlanmalıdır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkan YILDIZZ
Tamer Topaç yazdı:

Yetkili Servis tüm onarım gören parçaları yenisiyle değiştirebilir. Örneğin takım enjektör gibi. Maliyetiniz çok artacaktır. 

İlave bilgi, MK3 enjektörleri yalnızca Delphi tezgahında onarılmalı/revizyon görmeli ve kodlanmalıdır.

Sorunun enjektörden öncede olması, arabanın balata spreyi ile çalışması kodlama veya enjektörle çok alakası olmadığını göstermez mi

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
Erkan YILDIZZ yazdı:

Sorunun enjektörden öncede olması, arabanın balata spreyi ile çalışması kodlama veya enjektörle çok alakası olmadığını göstermez mi

Bilgi amaçlı yazmıştım.

Araç balata spreyi ile çalışıyor ise, zaten yakıt sisteminde bir sorun var demektir.

Isındıktan sonra sorun düzeliyor ise, subaplarda da sorun olabilir.

Sorununuz çok basit bir işlem de olabilir. Zira, aylarca fan sorununun/ sigorta atmasının çözümünü kızdırma bujilerinde bulmuştuk. O yüzden aracınıza ve cebinize daha fazla yazık etmeyin. Ankara' da mutlaka bu araçtan anlayan birileri vardır. İstanbul' da olsanız çözüm yolunu gösterebilirim. 

Yorum bağlantısı
Erkan YILDIZZ
Tamer Topaç yazdı:

Bilgi amaçlı yazmıştım.

Araç balata spreyi ile çalışıyor ise, zaten yakıt sisteminde bir sorun var demektir.

Isındıktan sonra sorun düzeliyor ise, subaplarda da sorun olabilir.

Sorununuz çok basit bir işlem de olabilir. Zira, aylarca fan sorununun/ sigorta atmasının çözümünü kızdırma bujilerinde bulmuştuk. O yüzden aracınıza ve cebinize daha fazla yazık etmeyin. Ankara' da mutlaka bu araçtan anlayan birileri vardır. İstanbul' da olsanız çözüm yolunu gösterebilirim. 

Teşekkür ederim Balıkesir'deyim. İstanbul'da çözüm olarak kimi önericektiniz?

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Erkan YILDIZZ yazdı:

Google da mondeo mk3 besleme pompası yazınca çıkan pompalardan bahsediyorum. Elektrikli pompa

Benzinli mondeo pompasıdır onlar.

Yorum bağlantısı
Erkan YILDIZZ

Herkese tekrardan hayırlı akşamlar konuyla ilgili güncelleme yapmak istiyorum. Telefon ile görüştüğüm bir kaç ford ustası bana enjektörler yeniden kodlanması gerekiyor o yüzden yapıyor dedi. Araca ford ıds bağladığımda gördüm ki beyindeki kodlar ile enjektör üzerindeki kodların alakası yok. Kodların da yarısı silindiği üzerindeki kodları da giremedim. Ustama kodlanması gerekiyor dediğimde ben 2 kere kodlattım dedi fakat girilen kodlar ile enjektör üstündeki kodlar aynı değil ve yeni kod da türetilmemiş. Eğer bu usta gerçekten kodlama yaptıysa rastgele mi yaptı bilmiyorum. Sonuç olarak; kod türeten başka bir yer ile görüştüm biz türetiriz gireriz çalışmazsa karışmayoz diyorlar. Kod hiç olmasa bile arabalar çalışır normalde diyorlar. Bu konu hakkında fikirlerinizi bekliyorum. 

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Erkan YILDIZZ yazdı:

Balata spreyi ile çalışırken enjektörlerin bir fonksiyonu yoktur. Silindir içinde mazot yerine sprey yanıyor ve tüm silindirlerde aynı anda yanıyor gibi bir şey olunca abartılı sesler geliyor. Başka bir aracın enjektör kodlarını okuyup onları araca kodlanınca da düzelebilir benim bildiğim.. Enjektör üzerinde kodu arabaya söyleyen bir parça yok, galiba kod üretici onaylı bir enjektör olduğunu söylüyor arabaya, detayın hiç anlamadım o kod işinin..

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Kodlama demek hiçbir şekilde birbiri ile aynı empedansa sahip olmayan enjektörlerin doğru sürme akımı ile çalışması. Kodlama hatalı olursa da araç çalışır ama %100 verimle olmaz. Ancak bahsi geçen olaylar olmaz.

Kızdırma bujileri hava 50 derece olsada çalışır. Ve hatta araç çalışır halde iken de devreye girer çıkar tüm commonrail araçlarda.

Çok basit ancak arızayı bulmak adına %99 teşhisi uygulayın. Her enjektör soketine w5w 12volt dipsiz ampül bağlayın. Marşa basınca lambaların sırayla yandığı görülüyor ise enjektörlerin sürücüleri ve krank sensörü sağlam demektir. Yani arıza mekaniktir.

• Beğen 4
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Erkan YILDIZZ
Servet Aydın yazdı:

Kodlama demek hiçbir şekilde birbiri ile aynı empedansa sahip olmayan enjektörlerin doğru sürme akımı ile çalışması. Kodlama hatalı olursa da araç çalışır ama %100 verimle olmaz. Ancak bahsi geçen olaylar olmaz.

Kızdırma bujileri hava 50 derece olsada çalışır. Ve hatta araç çalışır halde iken de devreye girer çıkar tüm commonrail araçlarda.

Çok basit ancak arızayı bulmak adına %99 teşhisi uygulayın. Her enjektör soketine w5w 12volt dipsiz ampül bağlayın. Marşa basınca lambaların sırayla yandığı görülüyor ise enjektörlerin sürücüleri ve krank sensörü sağlam demektir. Yani arıza mekaniktir.

Servet Bey İstanbul'da ve Ankara'da mondeo ustası aradım. MK3'lerin enjektörü doğru kodlanmazsa çalışmaz diyorlar. Mk2 çalışır mk4 çalışır mk3 çalışmaz diyorlar 

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
(düzenlendi)
Servet Aydın yazdı:

Piezoelektrik enjektörlerin empedansını yerim, ver 12 voltu açılsın bassın mazotu. Doğru sürme akımı nedir sayın protifçi bey ? Başka enjektörlün kodları girilir araba düzelir mi, düzelmez.. Çünkü basınç kaybı var bu araçta. Ya kompresyon tam oluşmuyor ya da mazot basıncı çok düşük..

tarihinde Serkan Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erkan YILDIZZ
Serkan Toker yazdı:

Piezoelektrik enjektörlerin empedansını yerim, ver 12 voltu açılsın bassın mazotu. Doğru sürme akımı nedir sayın protifçi bey ? Başka enjektörlün kodları girilir araba düzelir mi, düzelmez.. Çünkü basınç kaybı var bu araçta. Ya kompresyon tam oluşmuyor ya da mazot basıncı çok düşük..

Hiçbir çıkarı olmayan birkaç usta sorunu direkt enjektör hatta ve hatta kodlama diyorlar 

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Erkan YILDIZZ yazdı:

Hiçbir çıkarı olmayan birkaç usta sorunu direkt enjektör hatta ve hatta kodlama diyorlar 

Araç ısındıktan sonra normal çalışıyor gibi anlıyorum. Yanıp sönen kızdırma bujisi ışığını ilk mesajınızı tekrar okuyunca farkettim. Enjektör ve buji elektrik hattında bile sorun olabilir..

Yorum bağlantısı
Erkan YILDIZZ
Serkan Toker yazdı:

Araç ısındıktan sonra normal çalışıyor gibi anlıyorum. Yanıp sönen kızdırma bujisi ışığını ilk mesajınızı tekrar okuyunca farkettim. Enjektör ve buji elektrik hattında bile sorun olabilir..

Serkan Bey aracımız dizel. Mk3 araçlarda o lamba düşük basınç veya yüksek basınç durumlarında da yanıp sönüyormuş.  Sadece kızdırma bujisinde değil yani. Ve elektrikçi 1 gün boyunca kontrol etti ve kızdırma bujileri değişti

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Erkan YILDIZZ yazdı:

Serkan Bey aracımız dizel. Mk3 araçlarda o lamba düşük basınç veya yüksek basınç durumlarında da yanıp sönüyormuş.  Sadece kızdırma bujisinde değil yani. Ve elektrikçi 1 gün boyunca kontrol etti ve kızdırma bujileri değişti

100 bin km aynısını kullandım, kolay gelsin umarım kısa sürede çözülür..

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Astoront oksijeni var mı yokmu düşünürken astronom oksijen miktarından atmosfere giriş açısına kadar her haltı bilmek zorundadır. Bir ara gelde sana milisaniyeler içinde o muhteşem mekanik sistem neler yapıyor 1000fps izleteyim direk üreticide. Sonra 12volt sanılan enjektörlerin nasılda 70volt ile çalıştığını görürsün ufkun açılır minik kurabiyem.
  • Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Servet Aydın yazdı:

Astoront oksijeni var mı yokmu düşünürken astronom oksijen miktarından atmosfere giriş açısına kadar her haltı bilmek zorundadır. Bir ara gelde sana milisaniyeler içinde o muhteşem mekanik sistem neler yapıyor 1000fps izleteyim direk üreticide. Sonra 12volt sanılan enjektörlerin nasılda 70volt ile çalıştığını görürsün ufkun açılır minik kurabiyem.

Fedon bey 200 volt falan diyorlar rakamı güncelle istersen.. Ben 12 volt çok bilinen diye öyle dediydim elmalı kurabiyem. Konuya dönersek konudaki aracın sıkıntısı mazot basıncıyla alakalı, hala oradayım ben.. Km yüksekse pompa işini düzgün yapamıyor olabilir…

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Serkan Toker yazdı:

Fedon bey 200 volt falan diyorlar rakamı güncelle istersen.. Ben 12 volt çok bilinen diye öyle dediydim elmalı kurabiyem. Konuya dönersek konudaki aracın sıkıntısı mazot basıncıyla alakalı, hala oradayım ben.. Km yüksekse pompa işini düzgün yapamıyor olabilir…

200volt inverter gerilimi tepe noktası olabilir ancak enjektör bobini darbe gerilimi o kadar yüksek değil antep baklavam. Evet konuda benim de düşüncem yakıt hattı mekanik problemi 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkan YILDIZZ

Sorun çözülmüştür. Kodlama yaptırmak için götürdüğüm pompacı enjektör tesisatında sıkıntı bulmuş ve onarım yapmış. Şu an araç çalışıyor. Fakat bana eski atikliği yok gibi geliyor. Gazı köklediğim zaman koltuğa yapışırdım şimdi usul usul yükselen bir devir saati ve hız göstergesi var. Pompacı bunun sebebini de önceden enjektörün bozukmuş fazla yakıt püskürtüyomuş o yüzden öyle bi atiklik yapıyordur şimdi normal çalıştığı için sana öyle geliyor diyor. Ne kadar doğru bilemem

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Bir sorun çözülmüş ancak, başka bir sorun kalmış ortada. Ya da, o da sonradan oluşmuş. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Enjektör bozulunca pulverize yerine dağınık yakıt püskürtür ve aksine çekiş düşer. Fazla yakıt gönderen enjektörler eski tip enjektörlerde nadiren olurdu.

Yorum bağlantısı
Erkan YILDIZZ

Şu an için bununla yetineceğim sanırım

Yorum bağlantısı
Coşkun Basan

Geçmiş olsun. Çalışıyor ise kurcalama der büyüklerimiz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
Erkan YILDIZZ yazdı:

Şu an için bununla yetineceğim sanırım

Kontrol eder misiniz, siyah duman var mı? 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...