İçeriğe Yönlendir

El Freni Bazen Yukarıda Bazen Aşağıda Tutuyor

Ersel  Yıldız

Recommended Posts

Ersel  Yıldız
(düzenlendi)

Merhaba degerli arkadaslar. Gecen hafta 2010 model 1.6tdci focus ile yollarımız kesişti. Daha once makyajsiz kasasini kullanmisligim vardi. Musait zamanda konusunu acarim.

Arkadaslar sorunum şu. Bu sabah aracimi petrolde kendim yikadim ve sonrasinda evime geldim. El frenini cektigimde eskiye oranla cok daha yukarida tuttugunu farkettim. Yikamadan kaynakli mi yoksa o an ariza orada mi denk geldi bilmiyorum. Su anda kafasina gore takiliyor. Bazen asagida (3-4 diş) tutuyor. Bazen ise yukarida (10-15 diş) tutuyor. Problemimiz ne olabilir. Tecrubelerinizden istifade etmek isterim.

tarihinde Ersel Yıldız tarafından düzenlendi
Yazim yanlışı duzeltme
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

el fren kolu tele bağldırı, mekanik, bir öyle bir böyle farklı tutması garip, el fren kolundaki dişli sıyırıyor olabilir?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersel  Yıldız
Çağlar Bayur yazdı:

el fren kolu tele bağldırı, mekanik, bir öyle bir böyle farklı tutması garip, el fren kolundaki dişli sıyırıyor olabilir?

Yukariya teker teker cekerken malum olan çıt çıt sesini duyuyorum.. bilemedim.. ancak şu var ki ayak frenini kullandigim zaman tutmasinda herhangi bir degisiklik hissetmiyorum

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

çıt .ıt sesi gelir ancak o sırada teli çekmiyordur, konsolu söküp batırmalı, el freni ile ayak freni sistemi apayrı

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Ben defalarca okudum devamlı el feneri anladım. Nasıl aşşağıda veya yukarda tutuyor diye baya kafa yordum. Sonra sayfayı kapattım şimdi tekrar baktım. El fireniymiş :sandalye:

• Beğen 1
  • Mutlu 6
Yorum bağlantısı
Süleyman Kaya

2006 focusda da var aynısı hemde uzun zamandır. Ben kendi ayarlıyor diye düşünüyordum. Arıza ise baktırayım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk

Fiestamda da yukarda tutuyordu.  Tornavida ile ayar yaparak biraz daha aşağı indirip kuvvetlendirdi. Ayarı el frenin arka kısımdan yapmıştı.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sorundur, güvenmeyin.  tuttu diye bıraktığınızda boşatabilir. 

Sorun bence geç tutmasında değil, erken tutmasındadır. Az çekince tuttuğunda güvenmeyin. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ersel  Yıldız
Süleyman Kaya yazdı:

2006 focusda da var aynısı hemde uzun zamandır. Ben kendi ayarlıyor diye düşünüyordum. Arıza ise baktırayım

Diger focus kullanicilari da boyle bir sey yaşıyor mu sormak lazim..

Yorum bağlantısı
Ersel  Yıldız
Mehmet Ozyurek yazdı:

Sorundur, güvenmeyin.  tuttu diye bıraktığınızda boşatabilir. 

Sorun bence geç tutmasında değil, erken tutmasındadır. Az çekince tuttuğunda güvenmeyin. 

Balatanin diski bazen tam birakmadigini dusunuyorum. Sanki el freni asagida tuttugu zaman balata diske daha yakinmis da hemen diski sıkıştıriyormus gibi. Yukarida tuttugunda ise sanki balatayla disk arasında daha fazla mesafe varmış gibi. Bu benim dusuncem. Herhangi bir kontrol sonucu elde ettigim bilgi degil. Aracım bugun boyadaydi. Yarin teslim alacagim. Frenciye gösterecegiz artik..

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Çırçır ayarı mekanizması bozulmuştur ya da tamburda düzensiz aşınma vardır balata eşit basmıyor ve boşluk oluyordur. Yerine gelincede normal tutuyordur. 

Yorum bağlantısı
Ersel  Yıldız
Ü.Emre Kartal yazdı:

Çırçır ayarı mekanizması bozulmuştur ya da tamburda düzensiz aşınma vardır balata eşit basmıyor ve boşluk oluyordur. Yerine gelincede normal tutuyordur. 

tamburu biraz daha açabilir miyiz. Nasıl bir şeydir kendisi :)

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Ersel Yıldız yazdı:

tamburu biraz daha açabilir miyiz. Nasıl bir şeydir kendisi :)

Kampana= tambur :)

Yorum bağlantısı
Ersel  Yıldız
Cem Işık yazdı:

Kampana= tambur :)

Yalniz arkalar kampana degil benim aracın

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ersel Yıldız yazdı:

Balatanin diski bazen tam birakmadigini dusunuyorum. Sanki el freni asagida tuttugu zaman balata diske daha yakinmis da hemen diski sıkıştıriyormus gibi. Yukarida tuttugunda ise sanki balatayla disk arasında daha fazla mesafe varmış gibi. Bu benim dusuncem. Herhangi bir kontrol sonucu elde ettigim bilgi degil. Aracım bugun boyadaydi. Yarin teslim alacagim. Frenciye gösterecegiz artik..

Yok telli sistemde böyle bir etki olacağını sanmıyorum.. 

Telin boyu bellidir. 

Ya balata tarafında bir mekanik sorun var.. Ya da el freni kolunda sorun var.. 

Sonuçta bir sorun var.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Ersel Yıldız yazdı:

Yalniz arkalar kampana degil benim aracın

İki tip el freni var. 

1) Diskli sistemde fren balatalarını manuel kontrol eder.

2) Diskli sistemdir fakat tıpkı kampana gibi içeride ayrı balatası vardır ve o kısım el freni görevi görür. Sanayide Mercedes tipi derler ama Toyota da vs de vardır. 

Focusta hangi tip var bunu bilmek lazım (şasi no dan bakmak iş bile değil) Eğer ilk tip ise el freni kaliperi yönlendiremiyor demektir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Geri giderek el freni gerdirme vardı yanlısmı hatırlıyorum. Yoksa bu yöntem cok mu eskilerde kaldi 🤭

Yorum bağlantısı
Süleyman Kaya
Alpay Sumer yazdı:

Geri giderek el freni gerdirme vardı yanlısmı hatırlıyorum. Yoksa bu yöntem cok mu eskilerde kaldi 🤭

Evet öyle birşey okumuştum sanki geçmiş zaman ama detay hatırlamıyorum

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan

Düsük hizda giderken birkac kademe el frenini cekip bakarmisiniz disklerde yamukluk var mi? Titreme yapiyorsa diskler yamuk olabilir. Bazi yerlerde balata tam basmiyor olabilir. Benim aracta diskler yamulunca bu durum olmustu. 

Yorum bağlantısı
Ersel  Yıldız

evet arkadaşlar bu sabah işe giderken aracı frenciye gösterdim. arka fren merkezinin düzgün çalışmadığını söyledi. Bunu herhangi bir yeri sökmeden söyledi. İtimat edemedim. başka frencilere de göstereceğim

Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan

Bahsettiğiniz olay Focus 2,5 aracımda garanti kapsamında iken başıma gelmişti. El freni tabancasını çektiğimde bazen 4 diş tutarken bazen sonuna kadar çekiliyordu. Sanki tabanca boşalmış gibi oluyordu. Garanti kapsamında olduğu için yetkili serviste tamirini yapmışlardı. Ancak nasıl bir işlem yapıldığı tam açıklanmamıştı. Tek hatırladığım bir tarafın tutup, diğer tarafın tutmadığı söylenmişti bana. Müdahale den sonra sorun çözülmüş ve bir daha tekrarlamamıştı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ersel Yıldız yazdı:

evet arkadaşlar bu sabah işe giderken aracı frenciye gösterdim. arka fren merkezinin düzgün çalışmadığını söyledi. Bunu herhangi bir yeri sökmeden söyledi. İtimat edemedim. başka frencilere de göstereceğim

Mustafa Erkan yazdı:

Bahsettiğiniz olay Focus 2,5 aracımda garanti kapsamında iken başıma gelmişti. El freni tabancasını çektiğimde bazen 4 diş tutarken bazen sonuna kadar çekiliyordu. Sanki tabanca boşalmış gibi oluyordu. Garanti kapsamında olduğu için yetkili serviste tamirini yapmışlardı. Ancak nasıl bir işlem yapıldığı tam açıklanmamıştı. Tek hatırladığım bir tarafın tutup, diğer tarafın tutmadığı söylenmişti bana. Müdahale den sonra sorun çözülmüş ve bir daha tekrarlamamıştı. 

Fren merkezi değişmiş muhtemelen Mustafa bey'in. Yani Ersel bey sizin gittiğiniz yer de doğru söylüyor büyük ihtimalle.

Yorum bağlantısı
Ersel  Yıldız
Sani Gerşon yazdı:

Fren merkezi değişmiş muhtemelen Mustafa bey'in. Yani Ersel bey sizin gittiğiniz yer de doğru söylüyor büyük ihtimalle.

Bir kaç ustaya daha danistim. Hepsi ayni seyi soyledi. Sökülüp bakilmasi gerektigini soylediler. Gereken yapilacak..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen

Benim corsada elektronik el freni var bazen zzzzzzzzz diye ses geliyor bazen zzz daha kısa sürede çekiyor acaba sorun mu var şimdi benim de aklıma takıldı tam çekmiyor olabilir mi? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Çiğdem Kaya Bilgiç yazdı:

Benim corsada elektronik el freni var bazen zzzzzzzzz diye ses geliyor bazen zzz daha kısa sürede çekiyor acaba sorun mu var şimdi benim de aklıma takıldı tam çekmiyor olabilir mi? 

Frene basılıyken çekiyor olabilir misiniz kısa ses geldiğinde?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...