İçeriğe Yönlendir

3D Yazıcıda Mondeo Parçası Yaptırmak

Yücel Yücel

Recommended Posts

Yücel Yücel

Merhaba 

Teknolojiye yakın olan arkadaşlardan ricamdır. Mondeo gösterge çerçevesi, 3D yazıcıda kaç parça olarak yapılabilir?

Çizim ve ölçü konusunu tarama ilemi aşarız yoksa çizim programı için ölçü vs. vermek gerekiyor mu? Birçok arkadaşın, bu parçadan dolayı sıkıntıda olduğunu düşünüyorum. Plastik soketler bile yapılabilir gibime geliyor. Konuya hakim arkadaşların düşüncelerini öğrenmek isterim. En son ihtimal olarak, ahşap tornası olan birine, kaliteli ağaçtan yaptıracağım veya arabayı satacağım.

Çıkmasına bile, 2 bin üstü fiyat isteniyor. Bu işe el atılsa iyi olur diyorum. Forumda 3D yazıcısı olan varsa, bilgi verirse sevinirim.

Teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Yücel Yücel

Ali Bey 

İlgili arkadaşı sayenizde öğrendim.

Peşini bırakmam artık. :)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Mk2 mondeolardaki gösterge paneli sorunu ne tam olarak çatlıyor mu ne oluyor. 

Yorum bağlantısı
Yücel Yücel

Harun Bey 

Parça parça oldu. Sert plastik, gevremiş durumda, 25 yıllık malzeme sonuçta.  

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)

orijinal parçanın profesyonel bir tarayıcı ile taranması lazım. böyle beyaz toz gibi birşey yapışıyor üzerine. alet onu 3 boyutlu veriye çeviriyor. sonra bu modeli düzeltiyorsunuz. basarken ise bunu basabilecek printerin epey büyük olması lazım. bu nedenle sadece bir prototip yapıp sonra kalıp yapılmalı sonrada plastik ekstruzyon ile basılmalıdır.

ancak eli yatkın birisi bu modeli tek tek deneyerek saatler harcayarak tarayıcı olmadan da yapabilir. yine de baskı bölümü muamma olacaktır. üzgünüm.

tarihinde Doğan Arşiray tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

3d den çıkan parça da hep gözünüzün önünde duracak kadar cam gibi kaliteli çıkmayacaktır.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

kırık hali güzelce onarılır. mümkündür. sonra macun çekilir. zımparalanır güzelce boyanır.. 

Neleri boyamadık ki :)

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan

Izgaranın üst kısım parçalanmıştı ve sağ üst hiç yoktu. Plastik tampon macunu ile kapladım 800 zımpara peşine 1000 su zımparasi yaptım. Antrasit gri ve mat sprey vernik ile orijinalden ayrilamayacak hale geldi. Toplam masraf 100 TL bile tutmadı.

r2y05re.jpg

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

kırık hali güzelce onarılır. mümkündür.

bazen mimkin değildir, bu plastik malzemesi mimkin olmayandan maalesef. zımpara yapayım desen  yaparken kum oluyor dökülüyor, parmakla basınca vida yeri kırılıyor vb. zaman + güneş. benim gösterge paneli sökülü, evde, kutu içinde kapalı , ışıksız odada dolabın içinde :crazy:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çağlar Bayur yazdı:

benim gösterge paneli sökülü, evde, kutu içinde kapalı , ışıksız odada dolabın içinde :crazy:

Satalım.  😅

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Muhammet  Ölmez

Çizebileceğim ufak tefek bir şey mi diye baktım da, değilmiş.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:

Nasıl birşey bu parça? Görsel var mı

büyük

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Çağlar Bayur yazdı:

büyük

5 eksen cnc yapamadı elde yaptık bişeyler 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:

5 eksen cnc yapamadı elde yaptık bişeyler 

bu daha büyük kol gibi, bahsetmiştim bir ara

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
bu daha büyük kol gibi, bahsetmiştim bir ara

Adetli yapsam satılır mı onu de
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yücel Yücel
(düzenlendi)

Yorum yapan herkese teşekkür ederim.

Biraz karamsarlığa düştüm. Ama Ford mühendislerini takdir ettim.

25 sene evvel yaptıklarının,şimdiki teknolojiyle kopyasını yapamıyoruz, yada çok zor bir işlem. Fırsatçı çıkmacıların, açılmış kollarına düşmemek için biraz daha düşüneyim. Ağaç,mdf,sunta,karton,aliminyum vs, malzemelere yoğunlaşayım bari.

Konu kapatılabilir. Tekrar teşekkürler.

Servet Bey, ilk müşteriniz olmak isterim. İki veya Üç parça halinde yapıp sonradan birleştirilerek, istenen renk ve desende sulu kaplama olursa, çok güzel olur. Kişiye özel isim veya kelime olursa pazarda yer bulur gibime geliyor.

tarihinde Yücel Yücel tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:

Adetli yapsam satılır mı onu de

fiyata bağlı, 1000tl ye kaç müşteri çıkar bilemem. kurtarırır onu da  mı bilemem

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

daha ucuza gelmez. kullanılabilecek 3d yazıcı çoook pahalı kocaman bir alet. modellemesi için birkaç bin lira en az harcanması lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

daha ucuza gelmez. kullanılabilecek 3d yazıcı çoook pahalı kocaman bir alet. modellemesi için birkaç bin lira en az harcanması lazım.

hocam 3d den çıkan ürün yüzey kalitesini kokpite kimse koymaz, bir de üstünü bir şekilde detaylandırmak kaplamak gerekir, mondeo kapı kolcağı ara plastiğini birisi yaptı, 15 x2 cm lik düz bir parça onda bile köşe oval  dönüşleri beğenmeyen oldu, gözükmeyen yerde dipte kalan bir köşe.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Servet Aydın

Cam gibi pürüzsüz yaparım da, adet olmadan olmaz ve tek tip baskı yapılır

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...