İçeriğe Yönlendir

Astra H 1.3 Dizel Motor Yıkama

Murat Ekinci

Recommended Posts

Murat Ekinci

Arkadaşlar aracı aldıktan sonra motoru kirli arabaya binmeyi sevmem daha önceki aldığım araçlarımda da her zaman ilk işim detaylı iç, dış temizlik ve motor yıkama olur bu konu da dizel araç motoru yıkmayı daha müsait olarak bilirim yıkama esnasında nereleri izole edeceğimi de iyi kötü bilirim hava tutarak kuruturum daha öncede yıkadığım araçlarda sıkıntı yaşamadım, ama bu kez Astra h aracımın motorunu yıkadıktan bir gün  sonra  arıza lambaları yanmaya başladı ( motor arıza lambası ve araç üzerinde İngiliz anahtar simgeli  ikaz lambası ) bir kaç gün geçti bu arada kaput açık güneşte bıraktım  kuruması için sonrası da ustaya gidip arıza kodlarını sildirdim bir süre sonra yine yanmaya başladı hataların bir çoğu açık devre hatası zamanla geçer mi ekstra bir şey yaptırmam gerek mi düşünceleriniz nelerdir. 

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Murat Ekinci yazdı:

Arkadaşlar aracı aldıktan sonra motoru kirli arabaya binmeyi sevmem daha önceki aldığım araçlarımda da her zaman ilk işim detaylı iç, dış temizlik ve motor yıkama olur bu konu da dizel araç motoru yıkmayı daha müsait olarak bilirim yıkama esnasında nereleri izole edeceğimi de iyi kötü bilirim hava tutarak kuruturum daha öncede yıkadığım araçlarda sıkıntı yaşamadım, ama bu kez Astra h aracımın motorunu yıkadıktan bir gün  sonra  arıza lambaları yanmaya başladı ( motor arıza lambası ve araç üzerinde İngiliz anahtar simgeli  ikaz lambası ) bir kaç gün geçti bu arada kaput açık güneşte bıraktım  kuruması için sonrası da ustaya gidip arıza kodlarını sildirdim bir süre sonra yine yanmaya başladı hataların bir çoğu açık devre hatası zamanla geçer mi ekstra bir şey yaptırmam gerek mi düşünceleriniz nelerdir. 

Su gitmemesi gereken yerlere su geçmiştir. 

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi
Murat Ekinci yazdı:

Hava tutarak kurutma en sağlıksız kurutma şekli ,çünkü basınçlı hava suyu ulaşamadığı noktalara doğru iter.Hiç hava tutmadan kendi halinde kurumasını beklemeniz daha iyi olurdu.

Bu arada ben şimdiye kadar hiç bir aracımın motorunu yıkattırmadım niye buna gerek duyuyorsunuz bilmem ,bence çok riskli ve gereksiz zaten kaputun altında kimse görmüyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Ekinci
Ümit Türk yazdı:

Su gitmemesi gereken yerlere su geçmiştir. 

Aynen açık devre hatası verdiğinden dolayı sanırım soketlere su kaçtı, usta iyice kurusun hatalar gider dedi ama bir anda ekranda yanınca ister istemez kafaya takılıyor. 

Ahmet Türedi yazdı:

Hava tutarak kurutma en sağlıksız kurutma şekli ,çünkü basınçlı hava suyu ulaşamadığı noktalara doğru iter.Hiç hava tutmadan kendi halinde kurumasını beklemeniz daha iyi olurdu.

Bu arada ben şimdiye kadar hiç bir aracımın motorunu yıkattırmadım niye buna gerek duyuyorsunuz bilmem ,bence çok riskli ve gereksiz zaten kaputun altında kimse görmüyor.

Evet dediğiniz doğru aslında basınçlı hava, içeride bulunan suyu dışarı atarken en dibine de gönderebilir, takıntılı olunca insan kirli görünce rahatsız hissediyor sanırım :)) sırf kirli duruyor diye soğutma su deposunu söktüm temizledim rahatsız oluyorum pis görünce 

Yorum bağlantısı
Ümit Türk

fiesta benzinli aracımı ustam özel kimyasal ile yıkardı ama dikkat ederdi. Motora su vurulmaz yıkanmaz yani. 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

dizel fiestamı ara ara suyla yıkardım, ilk aldığımda wurth motor cilasıyla kaplamıştım, sonrası zaten su tutsanda işlemezdi motora, tabii dizel araç bu....

ben olsam su değdirmezdim, hemde Opel araç, tetikte bekler Opel, sakın yıkama sil geç....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Cruze motorunu ikikere yıkadım. Arıza vermedi ama şimdi olsa yıkamazdım. Motoru kim görecek. Fiestanın motor toz pis kir ne ararsan var. Temizlesem iki gün sonra yine aynı. Benle mezaramı girecek dedim. Kullan alıcısı çıkarsa sat çıkmassa bin. Opel tigray b, corsa d motorlarını devamlı yıkardım. Corsaya bildiğiniz tazyikli suyu basardım heryerine :D Boşa kendimi yorarmışım. Fiestayı alalı 1 seneyi geçti. Toplamda 2 kere yıkandı. İçide çöptenekinden hallice. 

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Ali Cihangiroğlu yazdı:

dizel fiestamı ara ara suyla yıkardım, ilk aldığımda wurth motor cilasıyla kaplamıştım, sonrası zaten su tutsanda işlemezdi motora, tabii dizel araç bu....

ben olsam su değdirmezdim, hemde Opel araç, tetikte bekler Opel, sakın yıkama sil geç....

Benzinli araç olunca ne oluyor ki? 

Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın

Hocam 9 senedir aynı araca sahibim ve sıfır aldım. Asla yıkamadım zira bizim araçlarımız çok fazla açıkta elektronik beyin ve sensör barındırıyor. Yetkili serviste yıkıyorlar sadece. O verilen hataların sensörlerini tek tek kurutup denemenizi öneririm. Tekrar yıkamak isterseniz de özel spreyler var onları deneyin derim.. Kolay gelsin.. 

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Yurdaer Elay yazdı:

Bir şey olmuyor aslında. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Ben de dizel Focus'umu kimyasalla yıkattırmıştım. Pırıl pırıl olmuştu ve herhangi bir arıza da vermemişti. Benzinli veya Dizel, Suyla yıkamaya cesaret edemem doğrusu.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Yurdaer Elay yazdı:

elektrik aksamı daha fazla ve araç Opel, elektroniği meşhurdur :) dizel suya karşı daha sağlamdır, ateşleme yok yüksek gerilim yok vs.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Ekinci
Tayfun Aydın yazdı:

Hocam 9 senedir aynı araca sahibim ve sıfır aldım. Asla yıkamadım zira bizim araçlarımız çok fazla açıkta elektronik beyin ve sensör barındırıyor. Yetkili serviste yıkıyorlar sadece. O verilen hataların sensörlerini tek tek kurutup denemenizi öneririm. Tekrar yıkamak isterseniz de özel spreyler var onları deneyin derim.. Kolay gelsin.. 

Teşekkür ederim Tayfun bey, bu olaydan sonra sanırım yıkama konusunu  su ile değil de dediğiniz gibi motor temizleme ürünleri ile yapacağım, Opel marka araçlar da  dediğiniz gibi elektronik parça fazla ne kadar dikkatli yıkansa da bi yerlere su kaçma ihtimali yüksek.

Yurdaer Elay yazdı:

Benzinli araçlarda   buji ve ateşleme bobini olduğu için yıkama esnasında bu parçalara su gitmesi durumunda araç çalışmıyor, dizel araçlarda bu parçalar olmadığı için çalışmasında herhangi bir sorun yaşanmıyor. Ama sensörler ve diğer elektronik parçalar aynı haliyle.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Ekinci
Fatih Sarıkaya yazdı:

Cruze motorunu ikikere yıkadım. Arıza vermedi ama şimdi olsa yıkamazdım. Motoru kim görecek. Fiestanın motor toz pis kir ne ararsan var. Temizlesem iki gün sonra yine aynı. Benle mezaramı girecek dedim. Kullan alıcısı çıkarsa sat çıkmassa bin. Opel tigray b, corsa d motorlarını devamlı yıkardım. Corsaya bildiğiniz tazyikli suyu basardım heryerine :D Boşa kendimi yorarmışım. Fiestayı alalı 1 seneyi geçti. Toplamda 2 kere yıkandı. İçide çöptenekinden hallice. 

Fatih bey kimsenin görmesinden ziyade benim o halini görmem yetiyor, daha önce ben de corsa b ve corsa c motoru yıkadım sorun yaşamadım ama sanırım astra h daha  fazla donanıma sahip olduğu için bütün uyarılar için ayrı ayrı sensör bulunuyor sensör  çok olunca haliyle hata olasılığı daha fazla oluyor.

Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç

İlla yıkayacaksanız apc ile minik fırça yardımıyla köpürtün ve 5 6 lt kadar distile su (saf su) ile köpüren yerlere dökün. İletken olmayan bir sudan kısa devre olmaz ama korozyona sebep verir mi bilemem. Yine de en mantıklısı würth gibi basıncı iyi motor yıkama kimyasalları.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Murat Ekinci yazdı:

daha öncede yıkadığım araçlarda sıkıntı yaşamadım,

atasözü derki:şans her zaman yaver gitmez. her soket çıkarılıp hava tutulup wd40 ile fıslanmalı

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Çağlar Bayur yazdı:

atasözü derki:şans her zaman yaver gitmez. her soket çıkarılıp hava tutulup wd40 ile fıslanmalı

her sokete wd40 hele hele balata spreyi sıkarsan özellikle balata spreyi, soket yerine otururmu, oturursa çıkarmı, çıkarsa ne olmuştur ve son olarak o sokete daha sonra su gelirse ne olur? 

cevapları alayım :)

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Zamanla düzelmez, su giren yerlerde kireçlenme veya oksitlenme olur.

Sorunlu yerleri tek tek açıp temizleyip geri montaj yapılması gerekir.

Ayrıca oluşan kısa devre arızaları da cabası olacaktır.

Motor temizlenmek istemiyorsa komple yıkamak yerine, zaman ayırıp güzelce 1 paket ıslak mendil ile silinmesi daha uygun olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

zaten heryerini silemiyorsun, heleki günümüz her yeri tıkış tıkış olan motorlarda, hazır temizleyici spreyler alınıp yağlı yerlere sıkarsınız, üstünede partlatıcı cila atın, mesela Wurth motor cilası, bu madde motoru streç filmle kaplamış gibi oluyor değil oluyor resmen, senelerce suda tutsanız banamısın demiyor, soketler su geçirmiyor çünki üstü esnek filmle kaplanmış durumda, soketi çıkarmadığınız sürece o film uzun yıllar dayanıyor, bu ürünü tavsiye ediyorum bilginiz olsun.

https://www.hepsiburada.com/wurth-motor-cilasi-400-ml-pm-HB000003FNED

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Ekinci
Çağlar Bayur yazdı:

Kesinlikle haklısınız Çağlar bey, bu sefer sıkıntılı bir yıkama oldu müsait bir zamanda dediğiniz gibi görebildiğim soketleri çıkarıp WD 40 ile fıslama yapayım.

Ali Cihangiroğlu yazdı:

zaten heryerini silemiyorsun, heleki günümüz her yeri tıkış tıkış olan motorlarda, hazır temizleyici spreyler alınıp yağlı yerlere sıkarsınız, üstünede partlatıcı cila atın, mesela Wurth motor cilası, bu madde motoru streç filmle kaplamış gibi oluyor değil oluyor resmen, senelerce suda tutsanız banamısın demiyor, soketler su geçirmiyor çünki üstü esnek filmle kaplanmış durumda, soketi çıkarmadığınız sürece o film uzun yıllar dayanıyor, bu ürünü tavsiye ediyorum bilginiz olsun.

Teşekkür ederim Ali bey bir daha böyle bir işe kalkışırsam bu ürünlerden kullanıp deneyeceğim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Cihangiroğlu yazdı:

vesile ile aslında her kezzaplı motor yıkama sonrası bunun kullanılması gerekir özelikle aluminyum yüzey için

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Yurdaer Elay yazdı:

Abi benzinlide buji falan var, bobin var, yani olasılık artıyor. Bujilerin dipleri ıslanırsa ateşleme kaçırıyor vb.

Dizel ya da benzinli, o kadar çok elektrik ve elektronik sistemin olduğu motor içine su tutulmasına karşıyım. Tabiki yapılacak bazı tamiratlar için önce yıkat falan diyebiliyorlar, öyle durumlarda da benzini hava tabancasına koydurup onunla yıkatıyorum. Daha önce bir aracımı detaylı temizliğe vermiştim, motoru da yıkamışlar. Buji değiştir bobin değiştir derken baya para harcamıştım. Gerçi zararımı karşıladılar ama yinede uğraşmak bile gereksiz dert yani.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Ünal

Ben 35 senedir motor yıkadığımı bilmem, hatta servise bıraktığımda özellikle yıkanmamasını söylerim,

sprey veya su ile motorları niye yıkıyorsunuz ne gibi bir fayda sağlıyor.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)

Üç yıl önce octavia ile büyükbaş pisliği dolu bir su birikintisinde geçince tüm motor bloğu dışkı kaplanmıştı. Sigorta kutusu ve aküyü streçleyip motoru basınçlı suyla yıkamıştım. İlk yıkamada yeterince temizlenmemişti, ertesi gün yine yıkamıştım. Bir problem olmadı. Kışı geçirene kadar koku araçta kalmıştı. 

Aracı sokağa park ediyordum, yanından geçenler , bu *** çamur *** kokusu da nereden geliyor diyorlardı 😊

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Sizi benim konuları okumaya davet edeyim. epey bir konu vardır. İsinize yarayacak seylere bir göz atın..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...