İçeriğe Yönlendir

Focus Yazılım Sonrası Motor Arızası

Mehmet Akan

Recommended Posts

Yücel Metin

Araç beyni çıkma bir beyinle değiştirilip denense olmazmı

Yorum bağlantısı
Mehmet Akan
Çağlar Bayur yazdı:

ard arda adetli arıza kodu tesisat sorununa işaret eder, çzelikle beyinden çıkan kontrol voltajına, yani o kadar parça aynı anda arızalanmaz,

Abi ozaman aracimin beynindemi problem var ne yapmamız gerekiyor servis arızalı parçaları değiştirecek yarın öbür gün gene aynı sıkıntıları yaşarmiyiz

Yücel Meta yazdı:

Araç beyni çıkma bir beyinle değiştirilip denense olmazmı

Hiç denemedim 

Yorum bağlantısı
Yücel Metin

denemek için araç beyni Oto elektronikçilerinde  mutlaka vardır. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Akan
Yücel Meta yazdı:

denemek için araç beyni Oto elektronikçilerinde  mutlaka vardır. 

Aracı yetkili servise verdim onlarda arızalı parçaları değiştirecekler ozaman beyinde problem varsa boş yerimi masraf ediyorum servise sordun ilk gittiğimde beyine yazilim aticaz dedi eger beyinde problem olsaydı yazılımı almazdi demişti 

Yorum bağlantısı
Yücel Metin

Umarım en kısa zamanda en ucuz şekilde arızayı giderirsiniz.

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Ford Focus ve arka arkaya arıza kodları benim de alternatör arızası sonrası başıma gelmişti. Diyot tablosu değiştirilmiş ve düzelmişti. Alternatör düzgün besleme yapamadığı için araç saçmalıyordu.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Çağlar Bayur yazdı:

göstergede lehim çatlağı

Focus 2 lerde kronik. Bende de olmuştu, bir sürü alakasız hata çıkıyordu ekranda. En Son arıza ışığı da yakmış ve sönmemişti ben silene kadar. İletişim arızası yazıyordu kodda ama durum aynı olabilir.

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Mehmet Akan yazdı:

Şaşırdım artık  ne yapacagimi

Serviste hava akis metresi arizasi gösteriyor bilgisayar

Aracin arizasini sildiriyorum araca yüklenince ariza ışığını yakiyor

Çağlar abi görüşün nedir

Bence arabanin yakit/hava karisim oraninda problem var. Turbonuz kontrol edildi mi?

Yazilim sonrasi enjektor yakıt haritalamasi degistigi icin MAF ve MAP sensorleriniz hatali deger uretiyor olabilir.

Yazilim attirmadan once performans da bariz bir yetersizlik var miydi?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Direk beyin vs dalmayın. Ecu kıdemli köledir. Ona istediğini verin çalışır sorun çıkarmaz

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Akan
Harun Kocaçalışkan yazdı:

Bence arabanin yakit/hava karisim oraninda problem var. Turbonuz kontrol edildi mi?

Yazilim sonrasi enjektor yakıt haritalamasi degistigi icin MAF ve MAP sensorleriniz hatali deger uretiyor olabilir.

Yazilim attirmadan once performans da bariz bir yetersizlik var miydi?

Evet yazilimdan önce biraz performasda zayıflık vardi 

Mehmet Akan yazdı:

Evet yazilimdan önce biraz performasda zayıflık vardi 

Turboya baktılar turbo devreye giriyor araca yolda gaza yüklenince ariza lambasını yakıyor 

Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Focus 2 lerde kronik. Bende de olmuştu, bir sürü alakasız hata çıkıyordu ekranda. En Son arıza ışığı da yakmış ve sönmemişti ben silene kadar. İletişim arızası yazıyordu kodda ama durum aynı olabilir.

Peki nasıl bir çözüm buldunuz

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Akan yazdı:

Turboya baktılar turbo devreye giriyor

devreye girme tespitini her kim yapmış ise arabayı oondan uzak tutun, ne girer ne çıkar, turbonun öyle bir meziyeti yok teknik olarak.

Yorum bağlantısı
Mehmet Akan
Çağlar Bayur yazdı:

devreye girme tespitini her kim yapmış ise arabayı oondan uzak tutun, ne girer ne çıkar, turbonun öyle bir meziyeti yok teknik olarak.

Çağlar abi nasil anlarız abi

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

arabayı iyi bir ustaya bırakacaksınzı o da yapacak, rutin tek parça değişimlik birşeye benzemiyor anlattıklarınız, zaten yakndan birebir aracı inceleyenler bile henüz tespit yapamamış , biz ancak fikir yürütebiliriz

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Mehmet Akan yazdı:

Peki nasıl bir çözüm buldunuz

Gösterge panelini söküp soket lehimlerini yeniledim.

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Çağlar Bayur yazdı:

bence tesisat. veya göstergede lehim çatlağı var.

Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Katılıyorum

Bende aynı sorunu yaşadım , Gösterge tablosuna hafif vurun yapıyorsa arıza net iletişim problemi , tablo sökülüp lehimler tazelenmeli.

Yorum bağlantısı
Mehmet Akan
Çağlar Bayur yazdı:

arabayı iyi bir ustaya bırakacaksınzı o da yapacak, rutin tek parça değişimlik birşeye benzemiyor anlattıklarınız, zaten yakndan birebir aracı inceleyenler bile henüz tespit yapamamış , biz ancak fikir yürütebiliriz

Çağlar abi bugün yetkili servise gittim ne yapılıyor diye ustayla görüştüm arizalarini silip uzun yıl yapmışlar arizavermemis şuana kadar parça değişimi yapmadık dedi ama bilgisayara bağladımizda 3 tane ariza veriyor dedi onları değiştirmek istemiyorum tesisata bakmadan dedi tasisatta daha önceden hiç bir sıkıntı yoktu abi şuan ariza lambası yanmıyor tesisatta sıkıntı olabilir diyor abi

Yorum bağlantısı
Mehmet Akan
Çağlar Bayur yazdı:

teşhis yöntemi doğru, doğru anlatmış

Çağlar abi hayırlı günler araca motor tesisati ve motor beyni yenileri takilacakmis arac beyni kafasına göre 7.8 tane ariza veriyormuş ve tesisat çok kurcalanmis abi arac serviste tesisat ve beyin maliyeti ne çıkar bilgin varmi saygılar 

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Mehmet Akan yazdı:

Çağlar abi hayırlı günler araca motor tesisati ve motor beyni yenileri takilacakmis arac beyni kafasına göre 7.8 tane ariza veriyormuş ve tesisat çok kurcalanmis abi arac serviste tesisat ve beyin maliyeti ne çıkar bilgin varmi saygılar 

Konu yazılım sonrası hatadan tesisatın geçmişte kurcalanmış olduğu ve arızalı olduğu noktasına mı geldi yani 🙄

Bu durumda aklıma gelen şey şu aracın sıkıntısını gizlemek için bir müdahale yapıldı ve siz o şekilde aldınız kullandınız. Sonra fabrikasyon yazılıma uygulama yapılıp sizin araca yüklenince sorun ortaya çıktı. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

mantıklı, ne zaman satın almıştınız bu aracı ? veriler çok eksik

Yorum bağlantısı
Mehmet Akan
Çağlar Bayur yazdı:

mantıklı, ne zaman satın almıştınız bu aracı ? veriler çok eksik

8 ay oldu alalı 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)

geçmişinden gelen bir arızası gün yüzüne çıkmış gibi gözüküyor. eski bir tamirat vs.

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Akan
Ü.Emre Kartal yazdı:

Konu yazılım sonrası hatadan tesisatın geçmişte kurcalanmış olduğu ve arızalı olduğu noktasına mı geldi yani 🙄

Bu durumda aklıma gelen şey şu aracın sıkıntısını gizlemek için bir müdahale yapıldı ve siz o şekilde aldınız kullandınız. Sonra fabrikasyon yazılıma uygulama yapılıp sizin araca yüklenince sorun 

Yazilimdam önce hiç bir sıkıntı yaşamadım yazilim atıldıktan sonra arac motor ariza ışığını yaktı 2.3 ustaya gösterdim hatta birine bıraktık aracı sabah bana başka şeyler yaoicam deyince aracı akşam aldım gün içerisinde aracın tesisatinla oynadıysa bilmiyorum aracı servise bıraktım bugün tesisat ölçümlerini bakmışlar ustanın dediği tesisat kurcalanmis beyin de 7.8 tane ariza veriyor bazen 3 ariza servisteki usta sonra kez beyine tekrar kodlama yapicam dedi tek  tek giricem dedi beyini kurtara bilirmiyiz diye hayırlısı paramizin gittiğinemi aarcimin mahvoldugunami yanayım herseyde hayır vardır diyelim

Mehmet Akan yazdı:

Yazilimdam önce hiç bir sıkıntı yaşamadım yazilim atıldıktan sonra arac motor ariza ışığını yaktı 2.3 ustaya gösterdim hatta birine bıraktık aracı sabah bana başka şeyler yaoicam deyince aracı akşam aldım gün içerisinde aracın tesisatinla oynadıysa bilmiyorum aracı servise bıraktım bugün tesisat ölçümlerini bakmışlar ustanın dediği tesisat kurcalanmis beyin de 7.8 tane ariza veriyor bazen 3 ariza servisteki usta sonra kez beyine tekrar kodlama yapicam dedi tek  tek giricem dedi beyini kurtara bilirmiyiz diye hayırlısı paramizin gittiğinemi aarcimin mahvoldugunami yanayım herseyde hayır vardır diyelim

Tesisat ve beyin değişecek tmm bu arızalar gerçekten varmi yoksa beyin sıkıntılı olduğu icinmi ariza veriyor 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...